Richard Müller: Nepoznaný

This Is Not Me

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný

Česko / Slovensko, 2016, 90 min

Žádná Třináctá komnata. Nekompromisní portrét vyhaslého umělce, který se ocitl v područí vlezlých kýčařů. Návraty do 90. let fungují jako tvrdé zrcadlo. Kreativita a intenzita si vybírají zpětně hodně tvrdou daň. Má to v sobě zárodky misery porna a hodně hraničního zážitku, ale Remo dokáže udržet distanci a zachytit vypovídající detaily nad rámec pouhého hyenismu. Působivé, nepříjemné. Rozpaky hlavně z úvodu, poslouchat sebestředný plky blbky Banášový, to je dobrý start leda k rannímu průjmu.(25.1.2017)

Nekompromisní atmosféra úpadku a degradace člověka. Nejde ani tak o to, jestli Muller má/měl talent, který se v jeho současné existenci nemá jak projevit, ale že se nemá jak projevit jako plnohodnotný člověk, tak podivně přežívá ve vegetativním stavu devadesátkové slávy, jako by neexistovala budoucnost. Nicméně to všechno je jasné po každé jedné scéně, takže by neuškodil prostřih. Nebo naopak trochu komplexnější pohled než tato efektní zkratka - třeba když se tu mluví o jeho charismatu, tak tento film ho vůbec nijak neregistruje a ukazuje ho jako v každém okamžiku zlomeného člověka - ačkoliv to nemůže být vše. Trochu se bojím, že tvůrci nepořídili dost materiálu na komplexní dokument, tak i názvem utekli k titulu "Nepoznaný". Oceňuju existenci dokumentu, který se nebojí jít proti protagonistovi, ale tady to nakonec působí i trochu chtěně a zbytečně vyhroceně.(25.7.2017)

Pamatuji se na návštěvu Müllerova koncertu v roce 2002. Tenkrát Slováci vyhráli MS v hokeji, což zpěvák neopomněl zdůraznit. Během chvíle si zcela podmanil vyprodaný sál místního kulturáku. Pak jsem jeho tvorbu i excesy úplně pustil ze zřetele. O to větší šok byly záběry, na nichž Müller s nadváhou a roztřesenýma rukama připomíná ponejvíce člověka dezorientovaného podobně jako Zeman bez protokoláře Forejta. Smutně působivý film, během jehož sledování jsem si nebyl jist, zda členové skupiny Fragile jsou Müllerovi spasitelé, nebo obyčejní paraziti. Ale spíš to druhé.(3.3.2017)

• sator

Richard Müller si dokument před premiérou přál autorizovat a nebyl s výsledkem spokojený. Proto museli tvůrci filmu snímek "zcenzurovat"... V rozhovoru autoři doufají, že někdy diváci spatří i snímek bez zásahů...(26.2.2017)

Prajem Rišovi, aby už našiel svoj pokoj a tú pomyselnú pláž, na ktorej bude sedieť a maximálne skladať texty, ktoré mali vždy čo povedať publiku napriek častokrát veľmi osobnej povahe. Už by som sa na jeho mieste netrápil živým vystupovaním a radšej nech si nájde niečo menej stresujúce, čo ho stále môže živiť a baviť (skladanie textov).(18.11.2016)

Dokument to nie je pekný, ale je poctivý a pravdivý. A tak to má byť. Richard, napriek všetkému máš moje uznanie za to čo robíš. Verím, že budeš pokračovať a ešte nájdeš vyrovnanie a pokoj v duši aj tu na zemi. Vďaka, že napriek vlastnému nepokoju ešte stále dokážeš pomáhať a dávať radosť pokoj a istotu veľa ďalším ľuďom. Má to všetko stále zmysel. Dokazuje to aj tvoj najnovší album 55, ktorý by už možno nebol, ale je a to je super, lebo stále si vždy pripravený a nespoznaný frajer v exprese Tón s cigaretkou na dva ťahy a biolektrovíziou v očiach.(1.2.2017)

Lituju tohohle nesmírně charismatického chlapíka (v dobách jeho největší slávy) kam až ho jeho nemoc a způsob života dostaly. Neméně tak ho lituju, jakými je obklopen lidmi, že ho nenechají být a snaží se na jeho zašlé slávě vytřískat co nejvíc peněz.(22.4.2017)

Smutný pohled na sympatického týpka, jak ho vysává parta příživníků. Měl zůstat s Bittovou !!!(7.2.2017)

• Psice

Tak jo, začněme samotným názvem filmu – proč se tak jmenuje? Co se mám z dokumentu dozvědět nového, nepoznaného o Richardu Müllerovi? Abych pravdu řekla, nedozvěděla jsem se o něm téměř nic … Po příchodu z kina jsem usedla k internetu a začala hledat souvislosti, což asi neměl být úplně účel dokumentu, že? Pokaždé je pro mě těžké hodnotit dokument, protože by měl v ideálním případě zachytit realitu. Jenže – kde ta realita leží? Řekla bych, že pravda bude někde uprostřed. Na jednu stranu jsem ocenila to, že nebyly v dokumentu přetřásány Müllerovy proslulé „výstřelky“, na druhou stranu si nejsem úplně jistá tím, do jaké míry je dokument úmyslně seskládaný tak, aby vytvářel dojem, jaký vytvořil – tedy přestávat zachycovat realitu, ale upravovat ji … Vzhledem k tomu, že jsem měla možnost provázet životem lidi s duševním onemocněním, byla bych v rychlých soudech opatrná. Pro okolí je skutečně velice těžké rozeznat, kdy dotyčného motivovat k činnosti, nenechat ho propadnout apatii a kdy jej zase raději nechat být a dopřát mu klid. Dokument byl zřejmě natáčený v obdobích, kdy byl Müller ve stavu netečnosti a emocionální oploštělosti - kam zmizela jeho mánie? Solidní psychiatr přeci dokáže předepsat medikaci (obzvlášť takové super star), která by měla co nejmenší negativní dopad na běžné fungování daného člověka a měla co nejméně vedlejších účinků. Je jasné, že si teď Müllerův předchozí zhýralý život vybírá svou daň, ale je to s ním opravdu tak špatné, jak nám to dokument (a bulvární média) podávají? Není to taky tak trochu laciné? Je opravdu Müller loutkou v rukou svých manažerů? Je to chudák, kterého mám litovat ? Kdepak, já Müllerovi věřím – věřím, že má v sobě dostatek vnitřní síly ke změně … že ji v sobě objeví a použije. A hlavně - vím, že to jde!(9.2.2017)

Tá haluz, keď celý film vidíte na plátne Richardovho bodyguarda, a po skončení filmu zažnú svetlo a on sedí dva rady pred vami :)(20.2.2017)

• Ydiot

Skvělý námět totálně nezvládnutý dramaturgicky, střihově, zvukově ani lidsky. Jako by film úplně nevěděl, co konkrétně říct, jak to říct, co vynechat a co ne. Strašná škoda, mohlo to být skvělé. Třeba příště.(2.8.2017)

Smutný dokument, pro mě velmi emotivní záležitost.Trochu jsem se styděla za autory i za sebe, že se na něj dívám. Mám taky pochybnosti o jeho objektivitě, nicméně za tu směsku pocitů, které ve mě vyvolal si asi 5*hvězd zaslouží.Panu Müllerovi přeji do budoucna hodně zdraví a radostných dní.(25.2.2017)

Veľmi dobre zostrihané, logicky a obrazovo nadväzujúce. Problémom však je, že to bola iba ilustrácia ku všetkým bulvárnym (nielen) informáciám, ktoré človek musí vedieť skôr, než ide do kina. 20 minút googlovania vám povie oveľa viac, než celý tento film. Na druhej strane - kto nepozná Mullera a jeho životné peripetie, do kina na to nepôjde, takže zamerať sa na informované publikum má svoju logiku. Každopádne to stojí za pozretie, minimálne ako svetlý zjav na slovenskej kinoprodukcii, a to dokonca aj vtedy, ak Mullera neuznávate(17.11.2016)

Naozaj vynikajúci dokument o Richardovi Müllerovi, jeho búrlivej časti života, ktorú musel rázne ukončiť, pretože by jednoducho neprežil a dokument o súčasnom živote, kde spevák funguje už len na akejsi zotrovačnosti, pri ktorej ho udržiava jeho manažér a ďalší ľudia od neho závislí. Na jednej strane budete pociťovať smútok nad stavom, v akom sa R.M. momentálne nachádza, na druhej budete svedkami radosti zo života človeka, zanechávajúceho hlbokú stopu na slovenskej hudobnej scéne. Miro Remo je rýchlo stúpajúcou hviezdou, o ktorej ešte budeme istotne počuť.(18.11.2016)

• TonySoprano

film nie je dokumentarny ani zivotopisny. je to taky umelecky lyricky pocit performance o richardovi. trailer navadza, dalo by sa povedat az lzivo, ze film bude naozaj dokumentarny prierez a sumar richardovho jak profesneho, tak sukromneho zivota. nic take. v uputavke je ze o richardovi rozprava kuric, no ano, 0,5 vety, a tasler 2,5 vety. vsetky archivne zabery su aj tak vidiet v traileri a zbytok filmu su umelecke zabery od pasa na stareho muza v uzkosti pred koncertom. viac to vidim ako uputavku k jeho koncertom, nez ako zivotoposny dokumentarny film.. mam rad richarda aj jeho hudbu a cakal som ze sa dozviem proste nieco viac o jeho zivote, tvorbe a historii, toto ocakavanie sa vobec nenaplnilo..(22.11.2016)

Výborná sonda do života speváka Riša Müllera.(26.2.2017)

Richarda Müllera mám ráda léta, přesto film ukazuje různé zajímavosti ze zákulisí jeho života. Trochu smutek a jistá opuštěnost. Rezignace. Nicméně písně jsou nadčasové a budou věčné.(1.3.2017)