Whitmanovo údolie v Kalifornii má všetko, aby v ňom mohol prekvitať život - úrodné polia a pasienky, dostatok koní a dobytka a šikovných chlapov k tomu. Aby naozaj rástlo a žilo, chýba mu však jedna vec - ženy, manželky a matky detí. Keď si to rančer Whitman uvedomí, vydá sa do Chicaga, aby našiel pre svojich zamestnancov ženy. Tie, ktoré sú ochotné vydať sa do neznáma, čaká dlhá strastiplná cesta. (RTVS)

Cervenak

Ženské išli na západ a cestou sa im prihodilo všetko, čo by ste očakávali, že sa im prihodí. Ale hrali to dobre a Wellman bol výborný režisér. ()

gogo76

Wow! Vždy mám radosť keď natrafím na menej známy film, z ktorého som nadšený. Úplnou náhodou som natrafil na western o 14.00 na stv 1. Na csfd som prečítal obsah a hneď som vedel, že to bude dobré, pretože príbeh je neotrepaný a zdal sa mi veľmi originálny, čo sa aj potvrdilo. Prvé 2-3 minúty preletia ako vietor, ale už po 5. minúte v scéne náboru žien na ďalekú cestu som od filmu nevedel odtrhnúť oči. Žiadne zdržiavanie a už po chvíli 140 žien s doprovodom vyráža na dlhú cestu do Kalifornie. Celý film je vlastne road movie, do cieľa prichádzame takmer v samom závere, takže film je hlavne jedna veľká dobrodružná cesta. Musím priznať, že sa mi to veľmi páčilo a celý čas som si vravel, prečo dodnes nikto neurobil remake??V úvode je info, že film vznikol ako čiernobiely, neskôr roku 1988 bol kolorizovaný. Osobne by som asi radšej videl čiernobiely, ale je to v podstate jedno. Isté je, že tento film z roku 1951 má úžasnú kvalitu a zaujímavý príbeh. Super! 100%. ()

Aky

Velmi netypický western, který nestaví do popředí neporazitelné hrdiny a skvělé střelce, ale je vlastně v lehké nadsázce o nutnosti a potřebě vytvořit partnerské vztahy, založit rodiny, byť to může znamenat překážky někdy až nepřekonatelné a byť talové úsilí jeden nemusí přežít. ()

Anderton

Keď idú ženy na západ, treba rátať s tým, že sa budú potýkať s problémami, ako keby išli na západ muži. Scenár prekvapivo veľmi odvážne pracuje s tematikou smrti a jej takpovediac každodennosťou. Postavy sa s ňou musia rýchlo vysporiadať a pokračovať ďalej, aby nedostihla aj ich. A nejde ani zďaleka len o nájazd indiánov. Stať sa môže hocičo a hocikedy. To ale nebráni ženám, aby si svoj vysnený cieľ na konci poriadne neužili. Výborný road-western asi viac vynikne vo svojej pôvodnej čiernobielej fasáde a v širokouhlom formáte. Ale aj po "zlepšení" ide o veľmi podnetný film. ()

nascendi

Zaujímavý námet netypického westernu od Franka Capru. Režisér sa snažil v jednotlivých epizódach ukázať, s akými vonkajšími i vnútornými problémami sa môže stretnúť putovanie budúcich manželiek naprieč Amerikou. Je prirodzené, že sa mu nedarilo udržať dej pohromade a navyše v niekoľkých prípadoch sa príliš tlačilo na pílu. Nie je to vôbec zlý film na víkendové odpoludnie. ()

classic

CESTA, lepšie povedané “VYDAŤ SA” NA PÚŤ z Chicaga do slnečnej Kalifornie. Na tom by nebolo nič zvláštne, pokiaľ by sa nepísal rok 1851, keď ešte nejestvovali vysoko kapacitné lietadlá Airbus A380, ktoré by bez akýchkoľvek problémov zabezpečili pohodlný letecký komfort 140. ženám, čo dostali PONUKU zapustiť korene v tejto 2000 míľ a viac vzdialenej destinácii, kde ich čaká kopa horlivých chlapov, ktorí sú na tom podobne, ako ony. Nie je teda ťažké domyslieť si, akú si nakoniec zvolili dopravu. Sú v plnom očakávaní, pretože budú sprevádzané niekoľkými drsnými chlapmi, medzi ktorými najviac vyčnieva neotesaný grobian Buck Wyatt, a ten si málokedy dáva servítku pred ústa, musí ich pripraviť na extrémny PRECHOD, s absolútne nevyspytateľným počasím, Indiánmi, a veľkým napätím v domácom tábore. Čiže nemá žiaden čas na hociktoré spôsoby, ktoré sa slušia... Podotýkam, že nie všetci, áno, ani ženy, ba ani chlapi nedôjdu spoločne do cieľa, jednoducho prináša si to so sebou OBETE, mŕtvych, či aj dezertérov, a to z rôznych príčin, ktoré som vyššie vymenoval. / K samotnému filmu. K režisérovi Wellmanovi. Dokáže bravúrne navodiť atmosféru spadajúcu pod daný žáner. K tomuto westernu úplne majestátne sprostredkoval udalosti, ktoré sa budú jednotlivo diať počas dlhej, nemilosrdnej, krutej TÚRY, naznačím, že kvalitný scenár Franka Capru neberie ohľad ani na malého talianskeho chlapca Tonyho, a o to viac sa činí realistickejším a autentickejším, a som rád, že je pod ním podpísaný môj obľúbenec. Vskutku, pozoroval som krásne ženy v škaredých situáciach, keď chceli poraziť určitý životný úsek, údel, museli sa nad ním povzniesť, čo nebolo vždy po chuti. To zachytil jeho typickým spôsobom, aký mu právom prináleží. Réžia si udržuje neustále vysoký štandard, tak isto, ako kamera ďalšieho Viliama, tentokrát hovorene, Billa C. Mellora, ktorá vyráža dych, ale úprimne, skôr som si zvykol na kontrastný čiernobiely materiál, napríklad mojou osobou rešpektované filmy, ako sú : The Diary of Anne Frank, alebo A Place in the Sun, ako na stále populárnejší technicolor. Už nenapíšem ani „mäkké f” , utekajte si to radšej pozrieť, neoľutujete, lebo čítať môj stručný komentár vás musí privádzať do rozpakov. PS : Nakrútenie tohto filmu by som venoval všetkým ženám na SVETE. ()

Flego

Western je predovšetkým výsadou tvrdých mužov a ženy bývajú vačšinou na okrasu. V tomto prípade to platí obrátene. Zaujímavý nápad ( námet Frank Capra ) bol pretavený do poctivého príbehu, dostatočne drsného aj pre mužov nie to pre ženy, všetko so slušnými hereckými výkonmi. ()

liquido26

Dnes jsem podlehl psychickému nátlaku, který na mě soustavně prostřednictvím zdejší pošty vyvíjela Karkula a podíval se na tento film a musím říct, že rozhodně nelituju :-) Zajímavý, nápaditý a hodně silný western, který je odlišný od většiny ostatních snímků tohoto žánru a navíc Taylor snad nikdy nezklame. Jeho hereckou partnerkou je Francouzka Denise Darcel. Už jsem jí viděl v o rok starším Tarzanovi s Barkerem. Je docela škoda, že se objevila jenom v pár filmech. Nicméně odcházím hledat hrob Jima Quackenbushe. :-) ()

elizabeth_ba

Nemám ráda westerny, to předesílám. Za to mám ráda Roberta Taylora a v posledních dnech a týdnech jsem kvůli němu udělala několik výjimek a ty zhlédla. A, světe, div se, tenhle, ne zcela tradiční western, se mi líbil moc. Z původních čtyř hvězdiček jsem po zamyšlení a znovuzhlédnutí šla do pěti. (Jako vždy) okouzlující Robert Taylor převádí z Chicaga na ranč v Kalifornii „bandu“ nádherných a úžasných ženských, z nichž na začátku cesty uměly jen dvě střílet a jen nepatrné množství z celkového počtu vést koně nebo muly. Jsou různých povolání, asi i společenského postavení ( i když to tam nebylo příliš partné) a také národností (to zase patrné bylo), ale vše se s vzdáleností od Chicaga stírá a člověk si prostě musí tyhle ženský - vdovu Patience, učitelku Rose, italskou maminku (jméno doplním) i Fifi Danon (která se zřejmě neživila v Chicagu úplně tak, jak by si představovala a chtěla proto začít znova) - zamilovat, stejně jako ..., ale dost to už by byl spoiler a toho tu není potřeba. Chlapi až na pár výjimek (Buck; majitel ranče Whitman; japonský mladík Ito a další mladík Sid) nestojí za nic, takže se musí o vše postarat dámy. Jak se jim to daří nebo nedaří sledujeme někdy až se zatajeným dechem. Spolu s Tenkrát na západě, i když se jedná o zcela odlišný typ westernu, řadím mezi ty, k nimž se vždy ráda vrátím. ()

laik_60

Film aj po rokoch prináša svoje čaro. Zaujímavý (na western netypický) námet. Jednoducho ale dobre zahraný. Taká solídna western-dráma. ()

KarKulA

Zatímco pro Errola Flynna od konkurenčních WB bylo točení westernů utrpením a své swashbucklerské role hrál docela rád, měl to Robert Taylor přesně naopak - své hrdinské postavy s brněním a mečem doslova nesnášel, ale zato se nadšeně realizoval ve svých rolích z prostředí divokého západu - a nutno podotknout že opravdu dobře - i když co jiného by rodáku z Nebrasky, který si tam na farmě vyrůstal se svým poníkem, mělo jít lépe. Toto je po velice dobrém Ride, Waquero z roku 1953 druhý western s Taylorem který jsem viděla a musím jenom konstatovat, že ač fanda westernů přílišně nejsem, kvůli Taylorovi se jím snad i nakonec stanu. Film má rozhodně dosti neobvyklou a originální zápletku - Buck Wyatt (Robert Taylor) má za úkol dopravit na jeden Californský ranč, napříč celými Státy, hromadu nadšených osadnic, které hledají nový-lepší život a využívají příležitosti usadit se zde po boku místních mužů. Samotné téma tak zjevně nabízí velké možnosti, kterých se tvůrci filmu opravdu bravůrně chopili, a kromě drsnýho a zásadovýho Bucka, který celou tudle akci považuje za jednu vekou pitomost, vytvořili ve filmu plno zajímavých a výrazných vedlejších postav, které tomu všemu dodávají perfektní šmrnc. Film začíná docela humorně a je plný vtipných situací a dialogů, nicméně jakmile se prapodivný konvoj čítající cca 150 lidí (z toho 90% žen) vydá na cestu, nedá se říci že by se humor úplně vytratil, ale z filmu se začne stávat docela drsné drama. Z přeživších žen se během strastiplné cesty, při které se přihodí snad všechno zlé co se jen přihodit může, stanou doslova chlapi, oproti kterým začíná i drsnej Buck Wyatt vypadat jako ořezávátko. Všichni pak společně bojují o dosažení vysněného cíle, aniž by u toho nepřišli o holý život. Na 50l., kdy měly ženy ve filmech spíše úlohu ozdobných doplňků a k tomu všemu zarostlým a ušmudlaným leading manem MGM, je to tedy opravdu docela nestandartní snímek - jednoznačně ale nadčasový a vynikající. U tohodle filmu ještě stojí za povšimnutí, že na začátku filmu ve znělce MGM maskot studia "lev" nezařve, což je rozhodně velká rarita a dle různých zdrojů na imdb je todle možné vidět snad jen u 3 filmů z dílny MGM. ()

Autogram

A všetci v tej Kalifornii žili šťastne, až kým nepomreli... Až na ten prehnaný záver a hromadnú svadbu to ubehlo ako voda, ale keď je to ženský western, tak nech tam je aj tá svadba. Ženy tu zastúpili mužov vo všetkom, a nielen v strieľaní, ale aj v boxe a dokonca aj v umieraní v boji. V zmysle tradície starých westernov tu Indiáni predstavujú zákerné zlo. Uznávam, že je to neobyčajný film, len to hodnotenie je tu trochu nadsadené. –––– Neručím za ich vzhľad. Každý má rád inú papriku. Niekto sladkú, iný ostrú. –––– Zabudol si na niečo. Na vôľu ženy, ktorá má na dosah snubný prsteň. ()

ti88na

Western patrí medzi žáner, ktorý rešpektujem, pár filmov z neho považujem za vydarené, ale len jeden sa stal od útleho detstva až dodnes a už asi navždy tým naj. A je to práve film z roku 1951, ktorý poznám pod názvom Ženy idú na západ. Úžasný príbeh odvážnych žien a ich sprievodcov, ktorí sa vydali na strastiplnú cestu za novým životom, aby na nej našli lásku, samých seba, ale aj smrť. Hrdinky si získajú vaše srdce a vy sa zrazu ocitáte v centre deja a prežívate tú cestu s nimi. Skvelé herecké výkony sú už len čerešničkou na torte tohto nezabudnuteľného filmu. ()

Rozjimatel

"I don't garantee their looks. One thing I can and will promse. They'll be good women."   Western s tak trochu nahlúplou zápletkou s prevedením stáda žien strastiplnou cestou do kalifornského údolia. Okamžite sa mi vybavil film Seven Brides for Seven Brothers (1954), v ktorom je podobná zápletka spracovaná muzikálovo-komédialnou formou. Tento film sa snaží skôr o dramatickú a dobrodružnú rovinu a miestami je prekvapivo drsný, s množstvom úmrtí. V takých momentoch celkom funguje napätie a divák musí nutne držať preživším palce, lenže vždy to naruší nejaký ten hlúpy, nepatričný humor - danému účelu tu slúžia (ne)vtipné postavičky Japonca "Čo hovoríš" a starej baby "Prach a broky". Film sa zrejme chcel tváriť vážne, ale to by potom nesmel mať totálne ploché postavy, plytké dialógy, úplne nevierohodnú romancu a ani ten humor nasilu. Videl som verziu z roku 1988, ktorá je veľmi podivne zafarbená ()

smatana.sk

O ženskej dôstojnosti. Vynikajúci western. Film naberie obrátky po scéne s nácvikom streľby v prérii. (Ak by mal niekto pocit, že svadba po trojminútovej známosti je nezmysel - dialo sa to aj na Slovensku, ešte začiatkom 20. storočia.) ()

ilclassico

Docela hezká pohádka, možná někdy až moc. Také vám nedá spát myšlenka, kdo ten Whitmanův ranč vlastně zdědil, a co se stalo z muži, kterým nevěsta nedojela? Vrátili jim peníze? No jo, pohádka. V rámci žánru za 3,5. ()

mac000

Odvážné a statečné ženy se probojovávají Západem,  překonávají hory a pouště a bojují s nepřátelskými indiány. Působivá je rvačka dvou dívek poté, co jedna rozbila druhé brýle. (žádné válení se po podlaze s křikem, škrábání a tahání se za vlasy, dívky používají pěsti a dávají si rány do úst). Robert Taylor hraje skauta, který má ženy dovést do Kalifornie. ()

the_weaver

Najsilnejšia emócia tohto filmu je, ako zrazu doceníte existenciu, rýchlosť a komfort dnešnej verejnej dopravy, hlavne tej železničnej. Viackrát si totiž poviete chvalabohu, že už nemusím riešiť komplikácie ako nadváha batožiny, nepriazeň počasia, prechod náročným priesmykom, útoky indiánov, peší prechod púšťou, pôrod počas cesty či hrozba vylúčenia z prepravy, ak sa do mňa zaľúbi sprievodca, keď chcem dnes začať nový život cestou do iného štátu. Iné kvality filmu žiaľ zostali v tieni tejto.↵  Myšlienka pritom zrejme nie je zlá, len stvárnenie je trochu prvoplánové, zdĺhavé a nie vždy fungujúce, hoci občas dojímavé. A vtipné to nebolo asi ani v dobe vzniku. Mám taký pocit, akoby ten film točila žena, ktorá ani poriadne nevie, čo chce. ()

kolotroch

Asi najlepsi western aky som kedy videl. Toto filmove dielo ma vsetko, co ma mat film z obdobia, v ktorom sa odohrava, a rovnako v ktorom bol natoceny. Povodna cb verzia bola kolorizovana a hoci som cb nevidel, tak ako mladsi rocnik neodchovany na cb filmoch to mozem len kvitovat. Skvele herecke vykony, skvela rezia, scenar a dialogy, hlasky ktore rozosmeju kazdu generaciu. Nezabudnutelne postavy Patience, Bucka, no najma japonskeho kovboja Ita, celym menom Ito Yoshisuke Takeyoshi Gennosuki Kentaro :-) jeho lamana anglictina, teda v nasom pripade slovencina v nezabudnutelnom podani Mareka Tapaka: „ja ešte nikdy nevariš pre maly pes, čo nechceš moja kuchyňa :-).“ A tak je toto putovanie 150tich odvaznych a schopnych zien (doprevadzanych asi 15timi muzmi) z Chicaga do Kalifornie cez krasny, ale tvrdy stredozapad nicim neprifarbenou zmesou dojatia, odvahy, smutku, lasky a nezabudnutelneho humoru so stastnym koncom... 100% ()