Muž se srdcem kovboje (TV film)

Monte Walsh

Monte Walsh

Western / Drama

USA, 2003, 117 min

Jak hodnotit film, když jeho knižní předloha patří mezi moje nejnejnejoblíbenější knížky? Jak hodnotit film, když si člověk udělá svou představu o tvářích a vystupování hrdinů a místě a léta jej dopilovává? Zavrhnout? Shodit? Kdepak, to si Tom Selleck ani tenhle film vůbec nezaslouží... Mám samozřejmě svou vnitřní představu, jak to (tu předlohu) vidím já, takže vychválit až do nebes ho rozhodně taky nemohu. Ale Selleckův projev a výkon a obsazení herců byl velmi sympatický. Jádrem sdělení je, že tenhle snímek je slušná podívaná bez ohledu na můj nesoudný, deformovaný nebo chcete-li zaujatý pohled, na který má každý právo a nejen pro ten filmový :-)(31.1.2006)

• MartinezZ

Připočtěte si jednu *, pokud jste neviděli verzi z 1970. Já ji viděl a to před pár dny. Ačkoliv sama není žádné terno, je to takový ten oldschoolový pravdivý western o konci honáctví. Verze s Tomem Selleckem je ale hrozně laciná televizně-divadelní variace, postrádající ducha. Ve staré verzi jste ten zmar a úděl konce těch chlapů cítili, v nové verzi jsem si nebyl jist, jestli to všichni odříkávají tak špatně a nemá to žádnou atmosféru, nebo je to cílená parodie, ale dost nepovedená.(14.10.2014)

Podařený remake westernu Monte Walsh z roku 1970, podle dnes již legendárního westernového románu Jacka Schaefera Muž se srdcem kovboje. Nostalgický životní příběh kovboje, jehož povolání v průběhu civilizačního vývoje Západu ztrácelo na významu, ale které miloval ze všeho nejvíce. Viděl jsem oba westerny, klasický i remake, novější akčnější film s Tomem Selleckem se mi s výhradou jisté televiznosti zpracování líbil zhruba stejně jako původní. Trailer k filmu je zde: http://www.sms.cz/film/muz_se_srdcem_kovboje/ukazka(4.1.2009)

Film režiséra Simona Wincera neponúka neutíchajúcu streľbu a nereálny heroizmus plagátových westernových hrdinov, ale príjemne nostalgický príbeh muža, ktorého doterajší život sa stáva minulosťou. ,,Civilizácia“ raziaca si svoju cestu mohutnou silou ocele a železa ukončila jednu krásnu éru nielen pôvodným obyvateľom amerického kontinentu – indiánom, ale aj mužom ako je ústredný hrdina tohoto snímku – kovbojom. Ľudia ako Monte Walsh (Tom Selleck) vnímajú život po svojom... Chcú cítiť vôňu napnutého lasa, počuť dupot dobytka hnaného naprieč Amerikou, vidieť neskrotnú divokosť a eleganciu mustangov, cválať po šírich pláňach a nekonečných prériách. Život, ktorého je tak ťažké sa vzdať, či už kvôli láske k žene alebo pomste. Práca kovboja je totiž to najlepšie na svete... Prívrženci ,,akčných“ westernov si na svoje určite neprídu, pretože v celom filme sú len tri prestrelky (z toho dve skutočne len ,,dvojsekundové“). V tomto príbehu však akcia nie je prvoradá. Dej sa odohráva tesne pred nástupom moderny 20. storočia, kedy sa svet divokého západu nenávratne rozplýva v riadky historických učebníc... Veľké obchodné spoločnosti sa predháňajú v skupovaní pozemkov a ranče s kovbojmi v dovtedajšej podobe strácajú svoje miesto. Odtlačky konských kopýt miznú pod stopami prvých automobilov, drevené ploty nahradil ostnatý drôt... Táto premena však naplno prepukne až v závere filmu. Dovtedy sa divák stane svedkom radosti, smútku, lásky i pomsty. Skrátka film pre tých, ktorým v hrudi bije ,,srdce kovboja“.(12.12.2003)

Dala jsem 3*, ale stále přemýšlím, že jednu přidám. Knihu dobře znám a zamilovala jsem si ji. Ale přesto jsem na film nezanevřela i když se od ní hodně liší a to jen proto, že jsem se poučila z několika předešlých adaptací (MOtýlek, Král krysa, Transpoting, ...) u kterých jsem film naprosto odsoudila a to jen proto, že jsem se věrně držela toho jak skvělá byla knížka. Až po několika letech co jsem se odvážila si znovu tyto snímky pustit, jsem radikálně změnila názor, jsou to skvělé filmy s výbornými herci. Člověk to prostě musí brát, tak jak to je a momentálně zapomenout na knihu, odprostit se od ní. ;) Ale, abych se vrátila k filmu... Western je to velmi zdařilý, přírodní scenérie jsou krásné a hudba se také povedla. Tom Selleck mi do role Monteho sedí, možná víc ne Lee Marvin, který si tuto postavu zahrál v roce 1970.(3.11.2011)