• Německo

Drama / Romantický / Sci-Fi

Hong Kong / Čína / Francie / Itálie / Německo, 2004, 129 min

Je to vydarená mierne sci-fi ladená umelecká romantická dráma od Wong Kar-Waia. Má dosť dobrý príbeh o spisovateľovi, ktorý sa nasťahuje do bytu s číslom 2046, kde začne písať knihu odohrávajúcu sa v budúcnosti. Ale v skutočnosti do nej prenáša svoje skutočné zážitky, rozličné vzťahy, ktoré prežil s viacerými ženami. So spracovaním som veľmi spokojný, ale k dokonalosti tomu ešte trochu chýba. Už po prvých pár sekvenciách je jasné, že toto bude dosť netradičný zážitok, pričom cítiť veľký potenciál naprieč niekoľkými žánrami a ten sa aj podarilo z väčšej časti naplniť. To jediné, čo tu môžem čiastočne vytknúť je, že dej akoby tak smeruje odnikam nikam a po celý čas sa drží prakticky na tej istej vlne, ale tým to zároveň aj končí, pričom ani toto nie sú žiadne výrazné zápory, skôr len tie jediné menšie prekážky, ktoré bránia k celkovej dokonalosti. Inak ma to skutočne bavilo, po celý čas sa postupne mení niekoľko známostí hlavného hrdinu, pričom s každou prežíva trochu odlišný vzťah, ale všetky sú zaujímavé. Chválim aj celé to prepojenie medzi budúcnosťou a minulosťou, prípadne realitou a tým sci-fi až fantasy štýlom, na tomto film rozhodne nestojí, nemá to moc priestoru, ale je to skvelo zvládnuté a celé to tak zaujímavo ozvláštni. A navyše po celý čas sa to nesie v skvelej atmosfére s výrazným umeleckým štýlom, ktorý mám rád a tak aj tá vyše dvojhodinová dĺžka mi prešla veľmi rýchlo, chytilo ma to a až do konca nepustilo, pričom najradšej mám fázu so susedkou Ziyi Zhang. Herecké obsadenie je vynikajúce, skvelý Tony Leung Chiu Wai v hlavnej úlohe a perfektné ženské zloženie, či už spomínaná Ziyi Zhang, ale aj Gong Li, Faye Wong, Carina Lau, len Maggie Cheung mohla mať viac priestoru. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, tradične úžasný a nápaditý vizuál, pričom niektoré sekvencie majú úžasné čaro, k tomu tá spomínaná atmosféra, Wong Kar-Wai je nesmierne talentovaný. A opäť nesklame ani hudba. Upraviť pár spomínaných prvkov v rámci scenára a neváham s plným hodnotením, ale aj tak je 2046 výnimočný film, ktorý si ešte párkrát musím pozrieť. 80%(26.9.2013)

Wong Kar-wai mozna nekoho nudi, mozna pro nekoho jsou jeho filmy malinko neuchopitelne...a ja to chapu. Chapu ze ne vsichni maji pochopeni pro asijskou melancholii, estetiku a zvlastni zpusob vypraveni. Me je blizka, velmi blizka. Reziser pracuje skvele s hudbou i kamerou a hlavne herci. Tony Leung je vyborny herec ve vsech filmech co jsem ho zatim videl. Mysteriozni Meggie Cheung..., Ziyi Zhang je dobra herecka, ale co z ni tady reziser dostal...to je uchvatne. Zajimave jsou taky navrhy kostymu, hlavne ve futurysticke casti.(15.2.2007)

Tenhle film se dá jen těžko popsat, odnesla jsem si z něj nezapomenutelný a překrásný DOJEM, protože děje tu naprosto není potřeba. Takhle nějak vypadá dokonalý film. Vizuálně vytříbený, s úchvatnou hudbou a nádhernou Ziyi Zhang. Jedinou drobnou výtku bych měla k délce snímku, ale jinak mi úžasem dochází slova. 2046 se musí vidět s jediným doporučením : "Just feel it".(30.4.2005)

Voľné pokračovanie Kar Wai Wongovho masterpiecu Stvorení pre lásku pokračuje tam, kde on skončil. Spisovateľ Chow sa vracia zo Singapuru naspäť do Hong Kongu. Ubytuje sa v izbe č. 2047 a sleduje i ovplyvňuje osud žien, navštevujúcich susednú 2046 ktorá má preňho vo vzťahu k predchádzajúcemu filmu osudový význam. 2046 je pocitovo úplne iný ako jeho predchodca, hlavne nerieši osudovú lásku, ale lásky nešťastné až tragické. Robí to omnoho „telesnejšou“ formou, i keď kamera si uchováva svoj civilný ráz a opäť raz ukazuje ako režisér dokáže vyčariť krásu z ošarpaných stien hotelov, ulíc a uličiek. Tony Leung a Zhang Ziyi sú opäť raz úchvatní, i keď Tonyho výkon v prequele sa mi páčil viac (čo môže byť dané charakterom vývoja jeho postavy) a Zhang potrebuje ešte nejaký čas aby dosiahla výkon rovný fenomenálnemu výkonu Maggie Cheung v Stvorení pre lásku. 10/10(11.12.2005)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 5/10 Hudba 6/10 Efekty 4/10/// +herci, původní znění -nepopírám, že jsem se v tom ztrácel, svět budoucnosti měl být poodhalen více, měla se v něm odehrávat větší část příběhu/// Na tenhle film jsem se tešil ze všech projektů Kar-wai Wonga nejvíc. Žánr sci-fi je mi blízký, takže se není čemu divit. A možná, že to je jeho nej film. Pro mě je to však poslední ujištění o tom, že tento režisér nebude nikdy pochopen. Žádný z jeho filmů se mi nelíbil, většina mě nudila nebo jsem je vůbec nepochopil. A 2046 se hodně podobá filmu Stvořeni pro lásku. Jen je tam sci-fi motiv, jinak je to to samé a už to vážně otravuje./// Celkem 54%///(27.11.2008)

• - Kopie filmu přišla na festival v Cannes tři hodiny před premiérou s policejní eskortou. Bylo to poprvé, co kvůli nějakému snímku museli měnit program festivalu. (imro)

• - Když Wang Jing Wen (Faye Wong) pláče, vždy jej snímají z levé strany. Jeho pravé oko totiž nedokáže vylučovat slzy. (imro)

• - Každá z hlavních postav mluví svým jazykem: Mr. Chow kantonsky, Bai Ling mandarínskou čínštinou a Tak japonsky. Přesto si spolu všichni rozumějí. (imro)