• Hong Kong

• Německo

Drama / Romantický / Sci-Fi

Hong Kong / Čína / Francie / Itálie / Německo, 2004, 129 min

Po shlédnutí tohoto filmu velmi lituji, že jsem neviděl minulý film stejného režiséra, Stvořeni pro lásku. 2046 vyprávějící o spisovateli jménem Chow, který žije ženami, zábavou, psaním, ale halvně ve vzpomínkách. Žije, píše a vzpomíná, přesto myslí jen na jednu věc. Jestli ho jeho (ne-)naplněná láska opravdu milovala. Proto svůj volný čas věnuje samotě a nebo společnici. Potká mnoho žen ať už Lulu, Su... Všechny jeho životem proplují, ale on má stále jen jednu otázku. Neumí si odpovědět a pouze doufá. 2046 je číslo pokoje v kterém byla zavražděna jedna z žen. Je to i rok, konce Čínské anexe v Hong Kongu a rok, kdy je vše spojeno vlakema cesta do 2046 je cesta do vzpomínek z které neni návratu. Každý kdo se vlakem do roku 2046 se vydává hledat své vzpomínky a chce znovu prožít co prožil. Vrátit se může jen ten kdo nechce vzpomínat, ale vše změnit. Chow píše o roce 2046, píše o muži, který se z 2046 vrátí. Přičemž on je tím mužem. Mužem, který cestuje vlakem bez konce, na cestě odnikud, nikam. Ve vlaku jsou ženy Chow-ova života, ztělesněné jako androidky. On se stále ptá na svou otázku, ale nedostává odpověd. Muž ve vlaku je Japonec, protože dcera majitele hotelu je do Japonce zamilovaná. Chow tak svým 2046 vytváří svůj vysněný svět, který je vlastně alegorií na jeho život, jeho pocity a vzpomínky. když znovu potká svou osudovou ženu, neuvědomí si nic a jde za svou minulostí... 2046 je nádherná melancholická podívaná se silnou hudbou, která vás dostane. Wong Kar-wai přestřihával a přetáčel tento film mnoho let, ale výsledek je krásný. Jde o nádherný labyrint o lásce, vzpomínkách a osudu. Když vás nedostane nádherná hudba a skvělý herci, možná vás probudí nádherná vizuální podívaná.Vizuální podívaná je ještě více poznat ve voyerských pohledech kamery. Jediná nevýhoda je možná větší překombinovatost a příliš mnoho žen, které se možná budou plést, ale vše jde zvládnout. Po dalším přemýšlení a rozhodování jsem se rozhodl pro 4*, které více trefují kvality filmu.(3.4.2005)

• mat.ilda

Jelikož jsem viděla "Stvořeni pro lásku", slibovala jsem si od 2046 dost. Ale bohužel jsem se nemohla dočkat konce. Snímky mají společnou jen krásnou hudbu, za kterou také dávám jednu hvězdu. Jinak se nedají srovnat příběhem, atmosférou, obrazy ani hereckými výkony. Pravda je, že sci-fi není můj oblíbený žánr, ale toto byla vědecko - fantastická slátanina.(28.2.2009)

CITÁT - V roce 2046 bude země zcela propojena vlakovou sítí.......... Byl jsem strašně natěšený - cestování časem, vražda, vypravěč, skoro nádech Noirovky. Jenže po půl hodině jsem se začal nudit. Spousta flashbacků, které se někdy nedají ani rozpoznat, zmatek a moc dialogů. Například scéna kdy si žena dává cigaretu do úst mě skoro uspala. CITÁT - Začal jsem mít stále víc rád svůj vymyšlený svět 2046.............. Lehce erotické, lehce nudné, lehce zmatené a trvá to 130 minut. Kratší stopáž by tomu jen pomohla. CITÁT - Kdo by se mohl zamilovat do androida?.........(19.4.2013)

Nemůžu si pomoct, ale podle mě byl film až moc - jak tady někteří použili pojem - "slátaný". Ze začátku jsem absolutně netušila, která běží a o co jde...nějaký 2046, minulost, přítomnost, cože? No pak se člověk začal zorientovávat, už rozpoznal, kdy se odehrává příběh 2046 či 2047, ale stejně jsem tápala, když vyprávěl o té spoustě žen, co je minulost, co je minulost ještě před tamtou, případně přítomnost...trochu chaotické. Kamera byla skvělá, to ano..po umělecké stránce je to rozhodně zajímavé, proto taky nejdu pod 3*, mělo to v sobě určitě i něco hlubokého, nějaké to moudro o lásce, výjimečně se mi takový film, kde se neorientuju nezdál dlouhý nebo nudný, ale prostě to bylo moc překombinované.(29.9.2012)

Wong Kar-wai mozna nekoho nudi, mozna pro nekoho jsou jeho filmy malinko neuchopitelne...a ja to chapu. Chapu ze ne vsichni maji pochopeni pro asijskou melancholii, estetiku a zvlastni zpusob vypraveni. Me je blizka, velmi blizka. Reziser pracuje skvele s hudbou i kamerou a hlavne herci. Tony Leung je vyborny herec ve vsech filmech co jsem ho zatim videl. Mysteriozni Meggie Cheung..., Ziyi Zhang je dobra herecka, ale co z ni tady reziser dostal...to je uchvatne. Zajimave jsou taky navrhy kostymu, hlavne ve futurysticke casti.(15.2.2007)

• - Když Wang Jing Wen (Faye Wong) pláče, vždy jej snímají z levé strany. Jeho pravé oko totiž nedokáže vylučovat slzy. (imro)

• - Kopie filmu přišla na festival v Cannes tři hodiny před premiérou s policejní eskortou. Bylo to poprvé, co kvůli nějakému snímku museli měnit program festivalu. (imro)

• - Režisér Wong Kar Wai byl za snímek nominovaný na Zlatou palmu v Cannes. Na předávání hongkongských filmových cen bylo 2046 úspěšné hned šestkrát, kromě jiného v hereckých kategoriích, a dalších šest šancí zůstalo neproměněno. (imro)