Vražda na objednávku

• Austrálie

Alfred Hitchcock's Dial M for Murder

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1954, 105 min

Film mi svojou "divadelnosťou" a minimalistickými kulisami pripomína Hitchov starší film Rope, ktorý sa tiež odohráva v jednej miestnosti.Vynikajúce herecké výkony, v kombinácii s Hitchovým majstrovstvom, skvelý scenár, ktorý je naozej pekne prekombinovaný (niekedy až príliš) a jednotlivé súvislosti do seba presne zapadajú. Napätá atmosféra diváka sprevádza celým dejom až do finálneho vyvrcholenia. Skrátka vynikajúci krimi-thriller...Btw všimnite si pozorne tú fotku zo steny:))))(12.2.2006)

Vražda na objednávku nepatrí k najklasickejším snímkam majstra Hitchcocka, ale vďaka šikovnému scenáru a nenapodobiteľne morbídnemu humoru á la Alfred Hitchcock, sa jedná o nadpriemerné kaskadérske salto. Ak budete spokojní, prekvapivo seriózne vám môžem s čistým svedomím odporučiť aj výborný remake s Gwyneth Paltrowovou, Michaelom Douglasom a Viggom Mortensenom.(25.8.2007)

Film, kterým mě Alfred opět přesvědčil o svém úžasném talentu vytvořit dokonalou atmosféru a neskutečně vygradovat napětí. To všechno učinil v kriminálním filmu s neobvykle spletitým příběhem a ústřední postavou s takřka geniálně zločinnou myslí. A to zdejší Hitchovo cameo taky nebylo úplně k zahození ;)(19.2.2010)

Velmi elegantní detektivka. Něco na způsob seriálu "COLUMBO", jen bez těch vtipných výstupů Petera Falka... Ray Milland (ten si později také dvakrát zahrál v již zmíněném seriálu, mj. ve výborném díle DŽUNGLE VE SKLENÍKU) hraje muže, který naplánuje vraždu své ženy a když to nevyjde, je nucen improvizovat a udělá jednu chybu. Jen jednu, ale to stačí...(20.8.2007)

Do posledního písmena vypilovaný scénář se pod Hitchovým vedením opět stal nadprůměrným filmem. Leč tentokrát bych vytkl místy nevhodně použitou hudbu a především mírně přetaženou délku. Místy už začínala z poza závěsu vylézat nuda a minimalistické prostředí ji v tom jen podporovalo. To ovšem nemění nic na tom, že je Vražda na objednávku zajímavým počinem výjimečného tvůrce.(24.3.2007)

• - Celosvětová premiéra proběhla 19. května 1954 ve Philadelphii. (Varan)

• - Scéně vražedného zápasu, která měla danou choreografii, věnoval puntičkářský Hitchcock mimořádné úsilý. (Zdroj: Robert Lacey-Grace Kellyová) (Mirokukii)

• - Alfred Hitchcock se v tomto film objeví po 13 minutách na fotografii ze srazu. (Kulmon)