Vražda na objednávku

Dial M for Murder

Dial M for Murder

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1954, 105 min

Frederick Knott (scénář, divadelní hra)

Robert Burks

Alfred Hitchcock

Rudi Fehr

Na majstra Hitchcocka som v poslednej dobe trochu zanevrel. Filmy, ktoré som videl naposledy čpeli starinou, naivitou, mnohé sa mi zdalo byť príliš prvoplánové, skrátka to bolo niečo úplne iné, ako keď som v mladosti obdivoval každé jeho dielo. Vražda na objednávku zastavila môj chladnúci obdiv. Na malej ploche bola rozohraná diabolsky vykonštruovaná vražda, ktorá mala uľaviť poníženiu egomaniaka. Všetko sa zdalo byť dokonalé, všetky kolieska do seba zapadali. Ibaže dokonalosť sa vyskytuje iba v dokonalom svete obývanom dokonalými ľuďmi. A tiež na papieri. Rozbeh filmu ma príjemne prekvapil a aj keď neskôr som nad niektorými nepravdepodobnými kombináciami ohŕňal nos, štyri hviezdičky som pridelil bez zaváhania.(28.5.2017)

Velmi elegantní detektivka. Něco na způsob seriálu "COLUMBO", jen bez těch vtipných výstupů Petera Falka... Ray Milland (ten si později také dvakrát zahrál v již zmíněném seriálu, mj. ve výborném díle DŽUNGLE VE SKLENÍKU) hraje muže, který naplánuje vraždu své ženy a když to nevyjde, je nucen improvizovat a udělá jednu chybu. Jen jednu, ale to stačí...(20.8.2007)

Pro rozklíčování otázky "Jak natočit pořádnou detektivku?" zdá se býti klíčovým klíč. Remake téhle klasiky byl trochu jinde, nešlo o "konverzační" film a podstatně víc se tam vraždilo:) Ale řeknu vám, Hitchcock má svoje kouzlo i po víc jak půl století, a i když se ty tehdejší postupy dnes už nenosí (a netočí), dám bez váhání víc než předělávce. A to i přes to, že minimálně v téhle roli vypadala Gwyneth Paltrow líp než Grace Kellyová;) A je to hlavně proto, že ten parchant Ray Milland byl naprosto famózní... 80%(18.8.2007)

Nejprve jsem viděl Dokonalou vraždu s Douglasem. Natočili si to ale jinak, než Hitchcock, který je spíše klasickou konverzačkou s výrazným divadelním cítěním. Viděno v dabingu ČT 1992 a nemůžu si pomoct, ale zmíněná novější verze mi až na přeháňkový konec přišla zajímavější. Tady je zase konec takřka nepochopitelný. Těžké hodnocení.(12.7.2013)

Bůh mi pomoz, ale u Hitchcocka je cynismus tak přitažlivou záležitostí, že jsem si musela občas připomínat, že bych neměla zas tak držet palce chladnokrevnému vrahovi, jenže je to zatraceně těžké, když mu Ray Milland propůjčil takové kouzlo osobnosti. A začínám zjišťovat, že mi od mistra napětí tyhle inteligentní, ale zároveň neuvěřitelně napínavé konverzačky sedí dokonce víc než jeho nejslavnější díla. Pozdější verze s Douglasem a Gwyneth Paltrow také není špatná, ale na tuhle zkrátka nemá, už jen proto, že Grace Kelly je přeci jen jiná liga než Gwyneth a tak je to ostatně s celým filmem.(22.9.2013)

• - Hitchcockovi doporučil tento námět jeho přítel Jack Cardiff. Práva ke hře ale již mezitím koupil Alexandr Korda a Hitchcock je od něj musel odkoupit. (Hejtmy)

• - V roce 1998 se film dočkal remaku Dokonalá vražda. (hendrich6)

• - Po několika neúspěšných pokusech filmovat scénu, kde Margot bodne Swana nůžkami Hitchcock řekl: „Toto je hezky udělaný záběr, ale nebyl tam dostatečný záblesk nůžek, a vražda bez záblesku nůžek, je jako chřest bez holandské majonézy – bez chuti.“ (Kulmon)