Reklama

Reklama

Student je obviněn z krádeže ve škole. Je vyloučen ze studií a otec ho za to vyhání z domova. Tím začíná jeho úpadek. V Paříži navazuje vztah s herečkou, poté se z něj stává barový tanečník. V Marseille nastoupí na loď, která podle něj míří do kolonií, nakonec se ale dostane zpátky domů, kde je mu odpuštěno. Film byl natočen podle divadelní hry Ivora Novella, který zároveň ztvárnil hlavního hrdinu dalšího Hitchcockova filmu Příšerný host. (Sista)

(více)

Recenze (19)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Těžký život dobrodruha, jak by se také dal označit osud hlavní postavy studenta Roddyho ve snímku z němé éry od budoucího režijního mistra hrůzy Alfreda Hitchcocka. Občas má někdo den blbec, ale Roddy má takových dní přehršel. Vždy, když něco vybuduje a vypadá to nadějně, ocitne ve znenadále ve spirále totálního chaosu a začne se mu vše hroutit. Přímočarý příběh, zpracován na základě divadelní hry autorů Novella a Constance Collier, má sice v jádru věci moralizační aspekt, ale po filmové stránce se to moc nepovedlo. Což údajně později uznal i samotný Hitchcock. Z jeho filmografie se ještě stále jedná o melodrama, který z počátku zaujmout může, ale později se stává fádním s naprosto úmorným dojmem. Pro fanoušky Alfreda Hitchcocka je to však naprostá povinnost. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Príbeh plný melanchólie, ale aj veľkej naivity neskrýva v sebe žiadne veľké umenie, napriek tomu sú tam niektoré veci, ktoré vedia aspoň čo-to ponúknuť. Síce naivné, mnohokrát skratkovité a dosť nevysvetľujúce (vysvetľujúcich medzitiulkov je tu dosť málo), ale aj priamočiare a atmosferické. Hl. hrdina celkom ušiel, rovnako je dobré aj obsadenie nekompromisnej postavy jeho otca. Sem tam zaujali aj neštandartné kamerové postupy, ktoré akoby ani neboli z tohoto filmu. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Na šikmé ploše je dalším Hitchcockovým němým filmem, který ocení hlavně jeho fanoušci. Na šikmé ploše je drama jedince o čtyřech dějstvích, zobrazuje jeho postupný a nezadržitelný pád až na samé dno apatie. Film má podnětné momenty, závěr je na můj vkus příliš smířlivý a chlácholivý. Zajímavě experimentuje s hořečnatým stavem halucinace, dosahuje tím znejišťující hloubky lidského nitra. Dominujícím vypravěčským prvkem je výmluvná majestátnost gest a výrazů, beznaděj se pokouší zachytit se natrvalo v duhových zornicích alegorického výjevu. Hlavní postavou existencionálně podbarveného příběhu je Roddy Berwick (sympatický Ivor Novello), nadějný student a vzor společenského miláčka. Na počátku je bezstarostná radost ze života, růžová předurčenost a bláhová romantika věrného přátelství. Život si připravuje další cynické úlitby ke svému uspokojení a útočí na zbytky ideálů s lehkou drzostí. Nejvýraznější ženskou postavou je Julia Fotheringale (zajímavá Isabel Jeans), rozmarná a obletovaná divadelní herečka. Cílevědomě kráčí za svou představou osobního naplnění života na očekávané životní výši. Důležitou postavou je Mabel (příjemná Annette Benson), lehkomyslná servírka s prostoduchou představou o nápravě třídní nespravedlnosti. Výraznou mužskou postavou je Archie (zajímavý Ian Hunter), stálý obdivovatel Julie, který rád přenechává finanční aspekty své pozornosti ideálu romantického očekávání. Významnou postavou je Tim Wakely (příjemný Robin Irvine), Roddyho nejlepší kamarád a univerzitní spolužák s morálním dilematem. Z dalších rolí: Roddyho náročný a společensky vážený otec Sir Thomas Berwick (Norman McKinnel), Timova cudná sestra Sybil Wakely (Sybil Rhoda), Roddyho starostlivá matka (Lilian Braithwaite), Roddyho duši dotěrnou řečí zasahující dáma (Violet Farebrother), znepokojený představitel školy Dr. Dawson (Ben Webster), či pařížská kuplířka Madame Michet (Barbara Gott). Na šikmé ploše je zajímavou a podnětnou ukázkou historie kinematografie němé doby, alegorický výraz zde má hlavní slovo a největší prostor. ()

PetraMishka 

všechny recenze uživatele

Kromě vynikající kamery, několika opravdu originálních záběrů a božského Ivora Novella tu máme obyčejný lidský příběh o muži, který kvůli několika ženám skončil až na samém dně. Tedy cestou ještě zdědil 30 tisíc liber, které utratil za "vstupní poplatky" u nové známosti, ale skončilo to dobře a možná i proto tomu chybí nějaká pointa. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Trochu nechápem všeobecné sklamanie z tohto filmu, v mojom rebríčku ranných majstrových filmov sa dostáva na tie najvyššie priečky. Možno je to absenciou thrillerovej kostry, proste tento film je iný žáner a ja mám dojem, že Hitch to zvládol opäť bravúrne. Čím sa dostávame nižšie a nižšie v spoločenskom rebríčku a duševnom rozpoložení spoločne s hlavným hrdinom, tým je obraz subjektívnejší a emocionálne zdrvujúcejší. Potom funguje katarzne aj pointa, teda aspoň u niekoho sentimentálne založeného, ako som napríklad ja. A najmä dokážeme súcitiť so študentom aj napriek tomu, že si hovoríme, že je blbec a môže si za všetko sám. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (3)

  • Film vznikl podle divadelní hry Ivora Novella a Constance Collier, kterou vydali pod společným pseudonymem Robert LeStrange. (ZuzaniceB)
  • Scény v metru nemohl Hitchcock natáčen za plného provozu. Filmaři tedy museli čekat až do pozdních hodin okolo půlnoci, než mohli natáčet. (ČSFD)

Reklama

Reklama