Polední žár (TV film)

Krimi

Česko, 1997, 80 min

Byla by to ještě lepší detektivka, kdyby jsme ji převedli do českého prostředí. Přeci jen hrát si na Američany nám moc nejde. Vždyť jen ty jména herci vyslovují tak zvláště, že se tomu těžko věří. A taky kulisy. Americkou vlajku na komisařství ještě beru - ač běžně vlaje spíše před budovou a ne v místnostech uvnitř, ale ty příšerné dekorace - dveře, okna. Vždyť to vůbec neodpovídá. A stačilo by shlédnout jen nějaký americký film. A taky by asi nebylo od věci vypadnout někdy ze studia. Pro mě je to, krom hereckých výkonů, zápletky a rozuzlení, svým pojetím detaily okolo docela průměrná kriminálka.(22.4.2020)

Detektivni film se pro mne pomalu rozjizdi, ale v zaveru nabira tempo, ktere zdarile kociruje svym hereckym vykonem Jaromir Hanzlik. Krimi dospeje k pro mne prekvapivemu konci. Nekdo zde psal ze znal vraha uz po 20.minutach, ten clovek musi mit talent, navrhuji kandidovat na post policejniho prezidenta.(28.8.2008)

Bylo pro mě docela překvapivým zjištěním, že se ještě někdy na přelomu století vrátila Česká televize k pravidelnému natáčení TV inscenací podle amerických a jiných zahraničních detektivek. Podle jiného románu Patricka Queentina (nebo-li Hugha Wheelera, jak tohohle záhadného literárního klasika amerických detektive uvádí tahle databáze) již jednou v minulosti Jiří Hubač scénář napsal a to do výborného filmu Muž v osidlech (1973), jenomže to za kamerou stál Jiří Sequens, který vytažil pro atmosféru z možností černobílého vizáulu vše. Polední žár má v sobě napínavý příběh s překvapivým rozuzlením, ale vzhledem k slabšímu zpracování i kolísavým hereckým výkonům mě v půlce jaksi přestala zajímat. Věřím, že ve své době tahle dílka pánů Zelenky a spol. splnila účel a divákům se líbila, s odstupem 20ti let se moc právě nelze vyhnout zařazení mezi slabší kousky. Josef Vinklář tradičně výborný, ale pro důvod k opakovanému zhlednutí to zde nestačí. Scenáristické dílo Jiřího Hubače je mi hodně blízké, ale tentokrát mi výjimečně k srdci nepronikl a jako celek žádný větší přínos nezhlédávám. Takže pouze díky za připomenutí starých šlágrů jako In The Summertime (Nejsem harlekýn) nebo Yellow River (Žltá rieka) na pozadí filmu. ♫ :-) (50%)(1.2.2018)

Další důkaz, že posledních třicet let u nás vznikají nejlepší detektivky nikoli na plátně, ale v televizi. Rodinné drama s detektivní zápletkou z pera Patricka Quentina (i když bych měl spíše napsat z per, pod tímto pseudonymem se totiž skrýval tvůrčí tým) s inteligentně zpracovaným scénářem Jiřího Hubače. O zajímavý příběh a napětí není nouze, postavy jsou životné a psychologicky propracované. Skvělé herecké výkony Jaromíra Hanzlíka, Simony Postlerové a Josefa Vinkláře. Nebýt chvilkové přílišné zkratkovitosti a prkenného Jana Hrušínského, neváhal bych jít s hodnocením i výš. I tak ale velmi pěkných 75%.(5.1.2013)

Klasická TV detektivka je ukázkou dobře odvedené filmařiny. Televizní zpracování anglických a amerických látek nám šlo ale koneckonců vždycky. Zajímalo by mne, jestli by to fungovalo také naopak. Jaromír Hanzlík se slušivým vousem krásně zvážněl a detaily jeho obličeje předvádí vysokou hereckou školu práce s mimikou. Jenom mne to, ač jsem se bránil zuby nehty táhlo, hlavně v první polovině do Hříchů pro pátera Knoxe a nemůže za to jen Zlata Adamovská.(6.7.2008)