Polední žár (TV film)

Krimi

Česko, 1997, 80 min

Detektivni film se pro mne pomalu rozjizdi, ale v zaveru nabira tempo, ktere zdarile kociruje svym hereckym vykonem Jaromir Hanzlik. Krimi dospeje k pro mne prekvapivemu konci. Nekdo zde psal ze znal vraha uz po 20.minutach, ten clovek musi mit talent, navrhuji kandidovat na post policejniho prezidenta.(28.8.2008)

Klasická TV detektivka je ukázkou dobře odvedené filmařiny. Televizní zpracování anglických a amerických látek nám šlo ale koneckonců vždycky. Zajímalo by mne, jestli by to fungovalo také naopak. Jaromír Hanzlík se slušivým vousem krásně zvážněl a detaily jeho obličeje předvádí vysokou hereckou školu práce s mimikou. Jenom mne to, ač jsem se bránil zuby nehty táhlo, hlavně v první polovině do Hříchů pro pátera Knoxe a nemůže za to jen Zlata Adamovská.(6.7.2008)

Další důkaz, že posledních třicet let u nás vznikají nejlepší detektivky nikoli na plátně, ale v televizi. Rodinné drama s detektivní zápletkou z pera Patricka Quentina (i když bych měl spíše napsat z per, pod tímto pseudonymem se totiž skrýval tvůrčí tým) s inteligentně zpracovaným scénářem Jiřího Hubače. O zajímavý příběh a napětí není nouze, postavy jsou životné a psychologicky propracované. Skvělé herecké výkony Jaromíra Hanzlíka, Simony Postlerové a Josefa Vinkláře. Nebýt chvilkové přílišné zkratkovitosti a prkenného Jana Hrušínského, neváhal bych jít s hodnocením i výš. I tak ale velmi pěkných 75%.(5.1.2013)

• Hejtmy

U mě tahle detektivka moc nezabodovala. Mám rád detektivní příběhy, ať už knihy nebo filmy. Scénář této detektivky měl ale k perlám například od Agathy Christie nebo Simenona hodně daleko a celkově mi přišel ne příliš zajímavý, nepropracovaný a jednoduše nudný. Proč to nepřiznat, mám daleko raději detektivky s tajemnou až hororovou atmosférou než tyhle rodinné zápletky, kde se řeší jestli TO udělala manželka, dcera, tchyně nebo třeba milenka. Co se zpracování týká, tak z toho sálala ve všech ohledech televiznost, to je jasné a ani herci, i když beze sporu kvalitní, mě nijak nepřesvědčili. 45%.(7.7.2008)

"Není důležité mít čtenáře, ale nakladatele.." Zajímavá myšlenka, která by dík snadné parafrázi mohla dost osvětlit současný stav českého filmu, byť tedy právě tenhle detektivní Polední žár se poměrně vydařil, zejména zásluhou sebejistého skriptu Jiřího Hubače.. Rutinér Zdeněk Zelenka zde také odvádí svůj typický standard, herecky však silně nevyrovnaný, a tak se jednoduše žádná oslnivá televizní jízda zdejšímu hodnocení navzdory nekoná, potěší však především skvostný Ladislav Mrkvička ve své colombovské variaci..(6.8.2015)