Reklama

Reklama

Epizody(5)

Obsahy(1)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele mh.mail k tomuto seriálu (6)

Kosmo (2016) 

40% — Upřímně řečeno, žádná pecka to není. Seriál se nejspíš snažil být v duchu České sody nesmlouvavým kritikem „padni, komu padni“, jenže ty „kritické ostny“ byly až příliš polopatické a prvoplánové. Ona taková byla i Česká soda, ale u formátu nijak neprovázaných skečů to nevadilo, tady to působilo rušivě. Prakticky v souladu s principem politické korektnosti museli být potrefeni všichni, zprava, zleva, zepředu, zezadu, aby se náhodou někdo nemohl ozvat, že tvůrci někomu nadržují. Jak už to tak bývá, něco bylo vtipnější, něco méně, něco bylo trapnější, něco méně. Seriál Kosmo měl ambici stát se kultovním pro inteligentní diváky, ale toho inteligentního humoru moc nenabídl. Někdy mi to přišlo, že cílil na „pražskou kavárnu IV. cenové skupiny“. ()

Sumec nemá kníry (2016) (E01) 

20% — Tohle jako opravdu mělo pobavit? Tohle měla být satira? Nějak jsem ji v tom neviděl. Jestliže někdo v komentáři psal, že první díl byl slabší, ale už ve třetím se to rozjelo, tak vzhledem k celkové délce pěti dílů mi to přijde trochu pozdě. V tomto díle mě tak nakonec nejvíc pobavili Myšička s Hánou a jejich vulgarismy, ač vulgarismy ve filmu moc nemusím. První díl hodně slabý. ()

Česká škola (2016) (E02) 

40% — Rozhodně lepší než první díl, což je ale škoda a chyba, protože právě první díl by měl diváka navnadit a k seriálu přilepit. Ale co už. Budiž autorům ke cti, že se stejně strefují jak do Rusů, tak do Američanů, případně i do ostatních. Na druhou stranu seriál má ambice stát se chytrou zábavou, ale jaksi nám k ní nedává příležitost. Většina vtipů je polopatistických, využívajících stereotypy až klišé (např. zobrazení Rusů), fór s prodejem Karlštejna není originální, ani jméno Hrabiš pro drůbežářského magnáta nelze za chytrou zábavu považovat. Politická linka mi přijde o něco zábavnější než linka samotných kosmonautů. ()

Smrt docenta (2016) (E03) 

50% — Tenhle díl byl zase o trochu zábavnější než předchozí. Vynikající byla na začátku slovenská vlajka s popiskem Česká republika. To, jak byli čínští inženýři po každém průšvihu postaveni ke koštěti, bylo, myslím, úsměvně naivní, jsem přesvědčen, že by ve skutečnosti byli postaveni úplně jinam. Karťáci mi zase evokovali umělého Václava z filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Jinak opět především prvoplánové a polopatické vtípky. Ale lepší se to. Škoda, že aspoň takovéhle úrovně nebyly předchozí dva díly a obzvláště ten první. ()

Řekl někdo kočička? (2016) (E04) 

40% — Po mírném vzepětí v předchozím díle se zase spadlo do standardu. Jestli ono to nebude tím, že se zmenšil prostor pro ministra a jeho poradce, který vypadl úplně. Pár fórků bylo dobrých, nečekaný (a vtipný) byl závěr dílu, ale jinak žádná velká sláva. ()

Triumf (2016) (E05) 

40% — Tak na závěr došlo na bratry nejbližší. A máme to za sebou. Jen tedy nevím, jestli slovenský horský vzduch postačil i na cestu zpět na Zemi, nebo hrdinní Češi museli na Měsíci založit kolonii. ()

Související novinky

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (více)

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

24.04.2017

Produkční dům Davida Ondříčka Lucky Man Films má za sebou práci na celovečerních trhácích, jako jsou Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Anthropoid. Novinkou v už tak pestrém portfoliu je seriál… (více)

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

14.04.2017

Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž… (více)

Reklama

Reklama