Reklama

Reklama

Epizody(5)

Obsahy(1)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (429)

Cival 

všechny recenze uživatele

První díl je nejníž, nerozjetý, občas slabší momenty a herecká sestava rozháraná. Ale pak to nabere parádní drajv a ve třetím díle už jsem spatřoval znaky čistého scenáristického mistrovství. Vynikající práce, která je místy regulérně dojemná a obnáší vděčné rychlé frky, kousavý satirický přesah i výborné situační gagy. Navíc každá epizoda je výrazně jiná než předchozí, a přesto to drží pohromadě. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Cha-cha, chi-chi, cho-cho! Šíleně smutnému Baldýnskému patrně hutně zduřelo ego, když po neméně třeskutém Kamingoutu na lopatím kanálu někomu vykouřil i veřejnoprávně, a pak zcela, ale zcela nepokrytecky uplácal cosi, nač ještě před pár lety v rozličných cinecidních médiích velkohubě házel hovna. Prostě do bezradného Troškaření pomlel pár omšelých socialistických vtipů, převlečených za kapitalistické, přidal dvě hrsti Bleskové politické satiry jako Hrom, zamíchal zednickou lžíci a já doporučuji podávat s teplým lahváčem po dvanáctce u pásu. To si pak dozajista poprskáte zajíce Zazu. Ale abych zase nebyl tolik příkrý, mělo to skvělou Myšičku a jeden opravdu vtipný vtip na díl. Nicméně každý, kdo tohle použije v jedné větě se Sodou nebo Tondou Blaníkem, je přinejmenším hloupý kokot, nebo v něj teprve roste a hloupí kokoti jsou zatím jen jeho rodiče. ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Na Kavčích horách jednou za deset pustili do éteru něco odvážnějšího a hned je z toho událost? Ale kdeže. Jen polovičatá politická satira, která funguje při plné gravitaci, kde tomu vládne geniální Martin Myšička. Ve stavu beztíže, až na setkání s našimi východními a severními sousedy, strašně chtěná středoevropská verze Červeného trpaslíka, kde se ale pozapomnělo na to, že se neparoduje žádná zásadní sci-fi. Druhý a pátý díl sypou trefné postřehy i vtipné repliky, u zbytku váhám, kde a kdy se naposled snoubila taková kombinace tvůrčího ega, pocitu vlastní výjimečnosti a neutaženého dramaturgického dohledu. Pamatuju časy, kdy Baldýnský podobné věci cupoval na hadry, namísto aby je sám tvořil. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Jsem na tom jinak, než ostatní spoluhodnotící. První dva díly jsem se smíchy válel po podlaze, v průběhu třetího se něco zlomilo a já už se nebavil tak, jako předtím. Analýzu na to nemám, beru to pocitově, takže napíšu, že Tomáše Baldýnského sleduju už dlouho. Reflex, Zelený Raoul, Baldachýn (na mě až moc drsné), Odvážné palce, Poslední slova (17. Tysdopad mi mluvil z duše), dokonce i Comebacku jsem pak přišel na chuť. S Baldýnským mám hodně často rozdílné názory, ale ctím ho jako osobnost, takže jsem rád, že napsal tenhle nejlepší český komediální seriál za posledních několik dekád. Posunul se, v lecčems se poučil, ale hlavně udělal dobrou práci! ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Dlouho se mi nestalo, aby mě nějaký český komediální seriál dokázal naprosto uzemnit. Kosmo to dokázalo a mám pocit, že po Okresním přeboru a Čtvrté hvězdě je to třetí český seriál od devadesátých let, který v sobě skrývá naprosto upřímnou myšlenku rozesmát a zároveň to vůbec nedělá blbě. Skvělý je především nápad a od něj se následně odvíjí všechno ostatní. Tedy výborní herci, kde dominuje Myšička a se svým pohůnkem nádherně odkazuje na Jistě pane ministře. Stejně tak i vizuál nezklamal a ten pro změnu odkazuje na Červeného trpaslíka. K tomu si je třeba uvědomit, že seriál má jen pět dílů a každý z nich je naprosto rozdílný. A to i přesto vypráví naprosto ucelený příběh letu na Měsíc. Co dodat. Nemělo to chybu. Humor mi sedl, narážek na politiky a okolní národy bylo taktéž požehnaně. Nenapadá mě tedy, proč bych tomuto nápadu měl dát méně než pět poctivých raketových pohonů a doporučit ho pokud možno co nejdál. Mám totiž strach, že by kvůli své krátkosti mohl zapadnout v české historii. Ostatně jako samotný let na Měsíc. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (23)

  • Filmaři v seriálu herečce Janě Plodkové abnormálně zvětšili prsa. Nijak jí to ale neponížilo, naopak si natáčení užívala, protože tak velké nikdy neměla a navíc jí imponovalo to, že na zvětšené poprsí kolegové zírali. „Nikdy jsem to nezažila, co se týče fyzických proporcí, takže i když ta prsa máte umělá a máte je na sobě, ti chlapi se prostě koukaj, to byl pro mě zážitek, protože jsem to nikdy nezažila, bylo to poprvé, kdy se mi chlapi dívali na prsa a ne do očí.“ (Stefi_836)
  • Herečka Eva Josefíková prozradila, že stav beztíže simulovali tím, že byli zavěšeni na lankách, která se v postprodukci vyzmizíkovala. (Stefi_836)

Související novinky

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (více)

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

24.04.2017

Produkční dům Davida Ondříčka Lucky Man Films má za sebou práci na celovečerních trhácích, jako jsou Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Anthropoid. Novinkou v už tak pestrém portfoliu je seriál… (více)

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

Filmový festival Finále Plzeň oslaví třicetiny

14.04.2017

Jubilejní třicátý ročník filmového festivalu Finále Plzeň se uskuteční v termínu od 20. do 26. dubna 2017. Hlavním pilířem největší přehlídky českých a slovenských filmů bude i letos soutěž… (více)

Reklama

Reklama