-5* tento seriál mírně nadhodnotím, protože mi přišel k chuti a hlavně se na veřejnoprávní televizi konečně objevilo něco kritického, co paroduje aktuální politickou situaci a tahle satira tu hodně chybí. Rozhodně není dkonalý a má i slabší chvilky, ale hezky sebekriticky ukazuje to naše čecháčkovství a nastavuje zrcadlo. Byl bych rád, aby to k něčemu bylo, ale o tom si můžu jen zdát. Pět hvězd má hlavně za vyjímečnost a po dramatické stránce je to na roveň běžných sitcomů. A i když Pustině jsem dal jen 4, tak si Českého Lva zasloužila víc. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](21.3.2017)

Má to svoje mouchy, to né že né. Ve čtvrtém dílu Kosmu výrazně spadne řetěz a vůbec bych se nezlobil, kdyby zůstalo u prvních tří, které představují hezky vypointovaný a relativně uzavřený celek, ke kterému už jejich dva následovníci jen přidávají další zbytečné stereotypy a už trochu ohranější vtípky. Navzdory slabšímu konci si ale myslím, že jde o jednu z nejlépe napsaných věcí, která se v rámci české televizní tvorby za hodně dlouhou dobu objevila. Zajímavá práce se žánry satiry a sitcomu, naprosto vládnoucí Myšička s Jiřím Hánou, rozmanitost jednotlivých epizod, kdy každá je koncepčně podaná trochu jinak, než ta předchozí... Kdyby bylo Kosmo třeba desetidílné, už bych s ním měl asi větší problémy, při této podobě ale zvedám palec nahoru a doufám, že svůj příští projekt Tomáš Baldýnský vybrousí ještě víc a přijde s regulérním majstrštykem. 75 %(23.11.2016)

Značne protichodné pocity. Niekoľko geniálnych fórov, niekoľko priemerných a niekoľko prvoplánovo trápnych. Verím, že Baldýnskeho scenár na papieri môže byť "bomba", režijné spracovanie ma ale nepresvedčilo a nepomohlo úplne všetkým fórikom vyniknúť. Ani casting nie je stopercentný. Každopádne veľmi originálny počin sitcomového charakteru, ktorý zrejme získa silný kultový status, ale asi si vyslúži aj zopár jedovatých reakcií. Takže zhrniem to asi tak, že Baldýnsky vie, čo chce, Bártek až tak príliš nie. Dva zostávajúce diely si rozhodne pozriem.(26.7.2016)

Po dvou dílech - až to bude vypadat jak Jistě, pane ministře, tak mně dejte vědět, rád se na to podívám. Tohle sice nějakou ideu má, ale provedení a promyšlenost gagů inklinuje spíš k Babovřeskům. Hahaha, huhuhu, fakt jsem se nasmál.... Update: Zhlídl jsem zbytek a je to o poznání lepší, takže celkově průměr. S nějakým tunningem by z toho mohlo i něco být. 55%(31.10.2016)

Po druhym zhlídnutí zvedám na čtyři a zpětně tak nějak nechápu, co mi původně vadilo na tom prvnim díle. Je, pravda, trochu rozjížděcí, ale slabší než ostatní mi nepřijde. Seriál obecně má spoustu(!) skvělejch nápadů a spoustu skvělejch momentů, mohem víc vtípků dobrejch než těch trapnejch a celkově je to prostě sranda, kterou ale pro mě srážej moc přehrávaný a málo přesvědčivý role předevšim Hejla a Chromýho (Žáčka a Vančury). Oproti nim jsou ale tradičně skvělí Novotný, Plodková, Myšička, ale i Hána. Často se mi vybavovala Prušinovskýho Čtvrtá hvězda, ze který jsem byl podobně nadšenej. "Pro příští školní rok jsou vynaloženy prostředky pro zateplení plášťů školních budov a oken, revitalizaci hřišť, pilotovaný let do vesmíru, nákup přezůvek a křídy." "Neni důležitý vyhrát, ale zúčastnit se. A my Češi jsme holt dobrý v zúčastňování." - kromě podobnejch hlášek a spousty povedenjch gagů je tam obdivuhodná spousta nápadů, který se povedly mimořádně: vesmírná loď v šasi tatrovácký tramvaje včetně zvonku, madel, cvakačů na lístky a tlačítek u dveří; logo mise, kostýmy Blanky Matragi, Zemanovsko-Putinovská matrjoška, ragistrační pokladna na lodi, kosmickej hák a kosmický laso ze švihadla, lunární modul/chrudimskej výtah a hlavně ta repríza Televarieté, která (k mýmu údivu) jen dokazuje, že i ČT je schopná si ze sebe dělat prdel! Postavy jsou dobře zvolený archetypy nám všem známejch Čechů - remcal, lenoch, dobrosrdečnej naivka, podnikatel tunelář, politik chameleon, asistent dělající špinavou práci..., ale přesto jsou všichni vlastně tak nějak sympatický. A i to je asi ten náš českej postoj - dokud nejde o život, tak si z toho pojďme dělat prdel. A když o život pude, tak si jí vlastně dělejme pořád, a třeba u toho dokonce přijdeme na to, že jsme se omylem zachovali hrdinsky... Seriál má atmosféru, má hlavu a patu, má takovej ten svůj charakteristickej punc - není to slepenec scének, gagů nebo skečů tak, jak scénáristovi podle zadání nebo snad invence přišly pod ruku. Seriál ví, co chce řikat, a to taky bezskrupulózně řiká - a zbytečně to nenatahuje, takže umí skončit po sympatickech šesti dílech bez toho, aniž by se z toho musela začít stávat beztvará a plytká kejda. Dnešní společensko-politickou situaci v ČR s nadsázkou a vtipně paroduje, aniž by se bál vzít si na paškál konkrétní politiky a jejich praktiky, EU, Zemana nebo dokonce Čínu nebo Rusko, takže konzistentní zůstává i v tomhle - žádná nemístná politická korektnost se naštěstí nekoná. Za Kosmo patři Bladýnskýmu i ČT velkej palec nahoru. Jen tak dál!(24.11.2016)

• - Hospoda, ve které lidé sledují měsíc, se jmenuje Na Zastávce a nachází se v Praze ve Vysočanech. (kubax)

• - Ministerstvo školství, mládeže, tělovýchovy a kosmonautiky je umístěno do budovy Nostického paláce na Malé Straně, který je dnes sídlem Ministerstva kultury. (Mara97)

• - Když v 5. díle 1. série "Triumf se česká posádka objeví na slovenské vesmírné lodi, vidíme ukázky slovenské kultury. Můžeme zde vidět i šišku, což se může jevit jako odkaz na známého YouTubera na území Česka a Slovenska Daniela Štraucha, známého jako GoGoManTV, který se proslavil používáním šišek ve svých videích. (vyfuk)