• Sharlay

Po prvním díle: Baldýnský je kokot. V ČT jsou kokoti. Kdo se u toho smál, je kokot. Kdokoliv, kdo si myslí, že po České sodě a Městečku South Park má smysl dělat takovýto projekt, je kokot. Po druhém díle: Už to není tolik kokotský a je tam vidět ta snaha o satiru, ale bohužel jde o humor typu "vtípky na sociálních sítích", takže je to schválně ČéTéčkovsky primitivní, aby to pochopil úplně každý a kdokoliv s IQ kolem 80. Proč je to špatně? Protože humor, má-li být satirický, musí tnout do živého a musí to být někam, kde to bolí. V případě dějové linky "našich" kosmounatů je tato úspěšnost nulová a vlastně ani žádný prostor k satiře nenaskýtá, pouze variuje stereotypy, které o sobě my Češi rádi říkáme a nestydíme se za ně, tudíž je to jen takové lechtání po panděru, na které jsme pyšní. V případě linky politické je to už lepší, ale bohužel příliš předvídavé a příliš "kámeňákovské", Troška z toho samozřejmě nečpí, nicméně to časování point a jejich neustálé přivysvětlování kompletně ničí tu podstatu recepce satiry, kdy vtip objeví všímavý divák sám a má radost z jeho dešifrování. V Kosmu je veden za ručičku a ještě jen po louce plné pampelišek. Já chci kurva satiru, za kterou aspoň bude někdo vyhrožovat soudem a Lucie Bílá o ní prohlásí, že by se měla dělat jen doma! (Teď jsem udělal malý příklad, jak by to mohlo vypadat.)(8.12.2016)

Pozoruji, že Baldýnského smysl pro humor se vzácně shoduje s tím mým. První díl možná nebyl dokonalý, ale naznačoval, že tenhle útvar má vysoký potenciál. A počínaje druhou částí startuje jízda, která z mého pohledu nemá v české komediální tvorbě obdoby - směju se až mi místy tečou slzy! A skvělé je, že počínaje třetí částí nestojí humor pouze na politické satiře, nýbrž že se konečně chytla i posádka. Verdikt - aniž bych viděl závěrečné dvě části (na které se mimochodem nesmírně těším), už nyní dávám za pět hvězdiček. /// EDIT: poslední dva díly na mě působily dojmem, jako by je napsal úplně jiný autor než první tři - kvalita humoru šla citelně dolů. Strhávám tedy jednu hvězdu, ale i nadále trvám na tom, že druhý a třetí díl jsou prostě geniální.(8.11.2016)

Dlouho se mi nestalo, aby mě nějaký český komediální seriál dokázal naprosto uzemnit. Kosmo to dokázalo a mám pocit, že po Okresním přeboru a Čtvrté hvězdě je to třetí český seriál od devadesátých let, který v sobě skrývá naprosto upřímnou myšlenku rozesmát a zároveň to vůbec nedělá blbě. Skvělý je především nápad a od něj se následně odvíjí všechno ostatní. Tedy výborní herci, kde dominuje Myšička a se svým pohůnkem nádherně odkazuje na Jistě pane ministře. Stejně tak i vizuál nezklamal a ten pro změnu odkazuje na Červeného trpaslíka. K tomu si je třeba uvědomit, že seriál má jen pět dílů a každý z nich je naprosto rozdílný. A to i přesto vypráví naprosto ucelený příběh letu na Měsíc. Co dodat. Nemělo to chybu. Humor mi sedl, narážek na politiky a okolní národy bylo taktéž požehnaně. Nenapadá mě tedy, proč bych tomuto nápadu měl dát méně než pět poctivých raketových pohonů a doporučit ho pokud možno co nejdál. Mám totiž strach, že by kvůli své krátkosti mohl zapadnout v české historii. Ostatně jako samotný let na Měsíc.(25.11.2016)

Výborná česká minisérie. Konečně přišel komediální seriál, který je vtipný, dokáže si inteligentně utahovat z našeho národa a z absurdní myšlenky, na které je celý děj postaven. Nečekal jsem takovou komediální perlu a po shlédnutí prvního dílu jsem byl spíše v rozpacích, než že bych tomuhle kousku nějak fandil, ale každý další díl už byl tak precizní, zábavný a tak napěchovaný různými narážkami a vtípky, že nemohu jinak, než říct, že takhle jsem se bavil naposled u Okresního přeboru. I když oba seriály jsou svými světy a dějem nesrovnatelné, tak na poli zábavnosti jsou si podobné. Celé herecké osazenstvo je výborné a casting se zde opravdu vydařil. Zejména pak ministr školství, tělovýchovy a kosmonautiky v podání Martina Myšičky, který si i přes svou vedlejší roli dokáže ukrást každou scénu a objevuje se v těch nejlepších scénkách. Také musím zmínit s nadhledem podané herectví Evy Josefíkové, která dokázala s přehledem uhrát naprostou blbku. Scénář nepřestává překvapovat a po všech stránkách se jedná o velmi kvalitně zpracovanou sérii. Doufám, že takových komediálních seriálů se u nás objeví více, i když překonat výborné Kosmo nebude zrovna jednoduché. První díl = 6/10, druhý díl = 7.5/10, třetí díl=8.5/10, čtvrtý díl=8/10, pátý díl= 710.. celkově 75%.(24.11.2016)

Kosmo sice není bůhvíjaký skvost, ale strkat ho kvalitou pod The Big Bang Theory, jak zde mnozí činí? Jasně, TBBT je profesionálněji natočený. Úplně nejprofesionálněji používá "laugh track", předtočený smích publika. Bez smích-stopy ale jeho vtipy nefungují prakticky vůbec. Kosmo tuhle stopu nemá, ale vtip poznáte - horší i lepší. Kosmo také umí skončit. Tohle umění je cizí prakticky každému americkému seriálu a tak prakticky každý americký seriál (ne)skončí neustálým nastavováním právě jak ta klišovitá nastavovaná kaše. +++++ Osobně si myslím, že sen Reného Hejla, Čarlštejn, Poliak v nebezpečenstwie či sebeobětování za účelem zkažení radosti Kábrtovi patří k nevtipnějším momentům televizní zábavy loňského roku. Bábovky!(21.11.2016)

• - V 5. epizodě 1. série "Triumf" se nachází slovenský Úrad pre menej pravdepodobné události, sekcia mimozemských stykov. Ve skutečnosti se jedná o recepci studia České televize, na adrese Praha - Kavčí hory. (vyfuk)

• - Ministerstvo školství, mládeže, tělovýchovy a kosmonautiky je umístěno do budovy Nostického paláce na Malé Straně, který je dnes sídlem Ministerstva kultury. (fctp)

• - Při telefonické rozhovoru posádky s Liborem (Jiří Hána) ve 32.minutě je několikrát v záběru kniha služebního zákona a pokaždé je vidět jiný rozsah textu na stránce. (Záry)