Klient

• Írán Forushande (více)

Mladý manželský herecký pár Emad a Rana právě zkouší hru Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího, když jsou vlivem okolností – jejich dům se hroutí - nuceni hledat nové bydlení. Nastěhují se do nového bytu, ale netuší, že skrývá děsivé tajemství, které v něm zanechala předchozí nájemkyně, žena nevalné pověsti, a že jejich vztah bude podroben zásadní zkoušce... (Artcam Films)

Vajonek

Zvláštní film. Na jednu stranu obsahuje vícero (zejména z pohledu žánru drama/krimi) skoro až dokonalých momentů, kdy je člověk v takovém napětí, že sedí jako přikovaný nebo se úplně napojí na postavu a prožívá s ní danou chvíli a dané emoce (třeba ty lehce pootevřené dveře do bytu ze začátku snímku, to je pořádná lahůdka). Na druhu stranu zase v jiných místech (a je jich bohužel více, než těch "z první strany") tomu filmu, příběhu, záměrům tvůrců moc nerozumím, postavy a jejich chování mě hrozně štvou nebo jsou mi naopak jedno, rozčilují mě věci, které zůstávají nevyjasněné... A celé je to přespříliš dlouhé (možná kdyby to bylo třeba o půl hodiny kratší, miska vah by se přece jen naklonila výrazněji směrem k těm top filmovým momentům, které v sobě film ukrývá, a zaujal by víc..?). 60 %. ()

Rozjimatel

3,5  "Kto to napísal?" "Arthur Miller." "Tak to jediné som nečítal."  Značne znepokojivá dráma so zaujímavou krimi zápletkou a so skvelo sa stupňujúcim napätím. Ani ja sa nedokážem vyhnúť porovnaniu s vynikajúcim Rozchodom Nadera a Simin (2011), ktorý síce má podobné vonkajšie znaky, ale jeho vyznenie je podľa mňa dosť odlišné. Je totiž viac vzťahovou psychologickou drámou o jednom rozchode, obohatenou o výbornú detektívnu zápletku, kdežto toto je takmer krimi thriller s až nepríjemne hustou atmosférou, pričom partnerský vzťah, ťažko skúšaný traumatickým zážitkom, je skôr niekde v úzadí (nie je tak dobre psychologicky vykreslený). Dráma sa opäť takmer celá odohráva v interiéroch (byty, divadlo, škola) a dokonca aj tých pár exteriérových scén je snímaných prevažne z kabíny auta (žeby poznávací znak Farhadiho režisérskeho štýlu?). Kamera je tentokrát akási splašená, nepokojná, ale na druhej strane je to v súlade s tou celkovou nepokojnou náladou. Príbeh je výborne vygradovaný až do skvelého, ťažko predvídateľného záveru. Našinec by sa mohol občas pozastaviť nad nezmyselným chovaním postáv (zdráhanie sa oznámiť zločin polícii, odmietnutie jedla kúpeného za pochybné peniaze, atď.), ale veľa z toho ide na vrub kultúry, dosť odlišnej od tej našej. Možno by sa filmu dala vytknúť trochu nadstavená dĺžka, napr. tie divadelné scény (prelínanie divadla a reality) ma až tak nebavili a film by sa bez nich kľudne zaobišiel. ()

Saur.us

Další sonda do manželského dramatu Íránského režiséra A. Farhadiho. Tentokrát ve znamení předsudků a strachu z okolí. Nebýt zbytečně natahované stopáže, které by půlhodina pryč nevadila, hodnotil bych kladněji. Oscar za cizojazyčný film, narozdíl od předchozího snímku Rozchod Nadera a Simin, zde není na místě. ()

mrtvej pes odpad!

No tak to ne. Dvě hodiny o tom, jak geriatricko-záletnícký zmrd málem zabije ženu, a pointa prakticky vystavěná na tom, že je mu třeba odpustit? Ne. ()

Biopler

Bol som zvedavý na film, ktorý vyfúkol zahraničného Oscara skvelému a môjmu obľúbenému filmu Toni Erdmann. Obsah filmu uvádza, že sa divák môže tešiť, lebo režisér majstrovsky nahliada do rozbúrených sŕdc a duší hlavných protagonistov. To sa všetko vskutku deje, herci hrajú naozaj opravdovo, bez najmenších zaváhaní. Všetky emócie a nálady, hnev, úzkosť, všetko som im to zožral. Zápletka je však malým kameňom úrazu. Motivácie postavy, ktorá vykoná útok a v závere z toho celého dostáva infarkt, sú pre mňa veľmi rozporuplné a ťažko konaniu dotknutej postavy uveriť. Mám teda dojem, že vykonštruovanou zápletkou si tvorca len dopomáha k tomu čo mu ide najlepšie - vykresliť znamenite charaktery, preniknúť až po oddelenie duše od ducha a kĺbov od špiku. ()

siloalampa

Dlho dlho dlho vzduchoprázdno bez náboja, iskry a vášne a potom silný koniec. Rozchod Nadera a Simin bol podstatne lepší, Oscara by som za toto iste nerozdával... ()

elimS

45% - komentář 20ti slovy: Celý 124 minutový příběh se dá v pohodě nastříhat do 5ti scén o celkové délce 10 minut, jiného a daleko lepšího filmu. Oscar? Aha. ()

Anianna

Pročítám recenze už několik let starého filmu a nedá mi to. Zřejmě vzhledem k časové prodlevě tato slova už nikdo číst nebude, ledaže film odvysílá ČT Art nebo ČT 2 a někdo nahlédne do databáze, co že to vlastně večer dávají. Tak tedy – dávají výjimečný film, který divákovi vyrostlému v Čechách nastaví sakra kvalitní zrcadlo. Rozchod Nadera a Simin překročil Klient v mém hodnocení o hvězdičku, protože právě Klient je příběhem strhujícím. Mám někdy pocit, že se recenzent nechává ovlivnit oceněními filmu. Když Rozchod Nadera a Simin sbíral jednu cenu za druhou, všichni jásali, jak úžasný je to snímek. Klient se ovšem v mých očích posunul o levl výš. Sledujeme manželský pár, jež je zasažen trestuhodnou událostí. Vzniklý problém řeší manžel způsobem, v němž se Středoevropan trochu ztrácí. Kulturní rozdílnost a vnímání té rozdílnosti, potřeba pochopit, co se v hlavě manžela děje, je největším přínosem filmu, protože vám dává nahlédnout do morálního nastavení člověka žijícího tisíce kilometrů od nás a konfrontuje vás se sebou samým. Stejně tak morálka pachatele. Skutečně je to mizera? Manželka v roli oběti trpí na jednu stranu jako napadená žena, na druhou stranu trpí i manželovou urputností najít a potrestat pachatele. Překvapí vás odsuzující slova hlavní hrdinky Vždyť ty se mstíš… A my už tušíme, že se cesty manželů rozcházejí. Kdo je tím čistým, tím spravedlivým? Kdo tady rozhoduje o vině a trestu? Je sám bez viny? Velmi dobře napsané role. Pro mě jeden z nejzajímavějších psychologických filmů vůbec. 85% ()

ervina

Chtěla jsem to vidět, protože to dostalo Oskara. Fakt nechápu za co. Rozhodně tam byl mezi nominacemi lepší výběr. Tohle byla fakt blbost. ()

SAINTS

Uznavany iransky režiser Farhadi zabodoval s tymto filmom v Cannes a aj na Oscaroch.Nie je to taka "bomba" ako rozchod Nadera a Simin ale film svoje kvality ma.Horšie je to s uveritelnostou niektorych scen ,hlavne ked manžel Emad sa začne hrat na detektiva a rozhodne sa pachatela vypatrat sam namiesto toho aby šiel na policiu,a ked pachatela najde zachova sa dost nelogicky .Tony Erdman bol ovela lepši film a je škoda že akademici sa zachovali tak že z politickych dôvodov uprednostili Klienta . ()

Pete

Rozchod Emada a Rany. Íránská pomsta, která je až moc obyčejná a příliš rozvleklá. Incident se stane po půl hodině, a naopak až v poslední půlhodině se začne řešit. Paralela s divadelní hrou Arthura Millera je úplně mimo mísu. ()

Sakulnikov

Film dobrý, jak říkají ostatní komentáře. Mimo téma filmu zde zazněla skvělá věta o Teheránu: (parafrázuji) Toto je strašné město, co kdybychom ho zbořili a postavili zcela znovu? To už jsme jednou udělali... ()

baclajean

Od filmu s Oscarom za najlepší zahraničný film, som čakal oveľa, oveľa viac. Slabý spád a chabý záver, navyše pomerne neoriginálny. Jednotlivé scény zbytočne natiahnuté. Toto nie. ()

Víteček

Osobně mám mírně rozpačitý dojem. Má to slušnou atmosféru, ale dost to přešlapuje na místě, propojení děje s divadelní hrou mě příliš nevzalo a konec byl pro mě dost nepochopitelný. 55 % ()

santosz

Film mě po většinu své stopáže nechával dost chladným a nutil mě plnit roli ne příliš zaujatého diváka. Vše podstatné je totiž shrnuto až v poslední cca půl hodině filmu, která činí z Klienta nezvyklé moudrý snímek. Staví hlavní hrdiny v roli plnohodnotných lidských bytostí, které mají svobodnou vůli a podle ní se mohou rozhodovat. Ne všichni si uvědomují její přítomnost, obzvlášť v dnešní době, kdy na všechno máme okamžitou odpověď shodnou s většinovým názorem společnosti, ve které žijeme, kdy nám nedělá nejmenší problém odsuzování jedinců i celých lidských skupin. Klient ukazuje člověka jako bytost složitou, nejednoznačnou a svobodnou. Ostatně ta nejdůležitější a definitivní rozhodnutí už stejně udělá Někdo za nás, ať se nám to libí nebo ne. ()

PTuranyi

Silný príbeh a pritom taká "blbosť". V Európskych reáliách by zrejme podľa toho čo som sa dovtípil, o nič nešlo. Herci sú výborní, atmosféra nič svetoborné a dej, ako je zvykom u blizkovýchodných filmov, sa nikam neponáhľa. Divák sa vlastne nedozvie čo sa stalo. Vyzerá, že táto téma je v Iráne tabu, a tak je odkázaný na náznaky. Emad sa postupne s narastajúcou neistotou dostáva pod tlak a začína jednať. Napätie pozvoľna rastie a už to vyzerá, že došlo k znásilneniu. Vo finále je nakoniec odhalený vinník a prekvapivo je to starý pán "nad hrobom" takže tento zločin by som mu na krk nezavesil. Zdá sa, že už samotný pohľad na cudziu nahú ženu je v Iráne trauma, ktorú si rodina nesie niekoľko generácií. Naznačuje to aj scéna s jedlom, ktoré bolo nakúpené za "špinavé" peniaze, takže ho Emad odmietne jesť. ()

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST