Ploty

• Španělsko

USA, 2016, 139 min

August Wilson (divadelní hra)
  • larelay

Denzel aj Viola mozu hrat ako z partesu pokojne aj cely den, ale co sa samotneho filmu tyka, lutujem, ze som sa do neho vobec pustila. konverzacky a silne pribehy milujem, ba priam vyhladavam, ale toto bolo utrpenie. po 45 minutach som mala chut si dat slucku okolo krku, zaliat sa do betonu a poprosit manzela, nech ma hodi do priehrady.(15.2.2017)

Na úvod bych asi měla podotknout, že jsem film jela asi na čtyřikrát, protože v kuse to vážně nejde. První hodina (plná kulometných dialogů o ničem) byla téměř k nesnesení a nevěřila jsem, že se do závěrečných titulků něco změní. Světe div se, dostavil se zajímavý obrat v ději a hlavní postavy měly konečně možnost ukázat, co v nich je. Závěr to ale zase zabil... takže 3* s odřenýma ušima.(3.5.2017)

Asi treba vopred vedieť, že je to adaptácia divadelnej hry. Prakticky bez pokusov dať tomu filmovú podobu. Takže sa zopár černochov vyše dve hodiny rozpráva na jednom dvore a v jednej kuchyni. Guľometným tempom. Pre Denzela a Violu veľká príležitosť predviesť vynikajúci herecký koncert... ale celkovo sa to skoro nedá prežiť. Našťastie po hodine zdanlivo bezvýznamných rečí (s okatými narážkami na dobový život černochov) vypukne skutočne zaujímavá dráma.(27.2.2017)

Jestliže někdo trpěl u Jackie, tak tohle je ještě o stupínek výše. 130 minut podle mě ne úplně nosného příběhu nevyvažuje ani nyní hojně opěvovaná Viola Davis, jelikož je to obecně až moc pomalé a celkově to vyznívá jako prosba o docenění akademií, nic extra jsem si ale z filmu neodnesl. Viola je sice fajn, ale letos bych si uměl představit cenu pro někoho jiného, obzvlášť když je nefér, že byla přesunuta do kategorie vedlejší ženské role, přitom ve filmu má jasně jednu ze dvou hlavních. Tou druhou je samozřejmě Denzel Washington, který minimálně první hodinu prakticky nesleze z obrazovky a celé to působí jako jeho vysněný projekt pro úzké publikum, které je navíc buď seznámeno s divadelní hrou, nebo konfliktem, který se ve filmu řeší. Pomalejší filmy mi nevadí, ale zde mi přijde, že si Denzel jen honí vlastní ego, i když samozřejmě řemeslně filmu prakticky není co vytknout...5/10(26.2.2017)

Nejvíce se mi v celém snímku líbila Viola Davis. Jen při jejím sledování jsem měl brutální zimomriavky. Je pro mě parádní satisfakcí, že alespoň několik letošních Oscarů skončilo v těch nejsprávnějších černých rukou. Denzel byl ve své roli rovněž vynikající. Dost se mi líbil komplikovaný charakter hlavní postavy. Kdo se rád pitvá v hlavách lidí, ten by si mohl přijít na své. Jinak celý snímek stojí a padá na dialozích. To, jestli se vám bude líbit se odvíjí právě od toho, či na vás zapůsobí dialogy. Věřím, že hranice mezi tím, či se vám budou dialogy líbit, nebo vás budou nefalšovaně srát, je převelice tenká, přičemž nějakou tu hodinku trvá, než se pořádně rozběhne děj. Denzel sice hraje postavu, která je neskutečně zajímavá. Ovšem nedovedu si představit, že by s ní chtěl někdo strávit více než pár minut. Sype ze sebe životní moudra s neskutečnou kadencí, která životními moudry ani vlastně nejsou a sem tam přidá na zpestření i nějaký kratičký příběh ze svého života, či z života nějakých jiných negrů s těžkým životem a zlým postavením ve společnosti. Hlavní dějová linie je velmi propracovaná, silná, nesmírně originální a celkově prostě dost kvalitní. I přes extrémně dlouhou stopáž snímek nedisponuje slabými místy. S nominací na Oscara nemám nejmenší problém. Snímek si ji právem zaslouží. Jeden z mála negerských filmů, který mi nejenom nevadil, on mě dokonce dost bavil. Lepší 4 hvězdy.(10.3.2017)

• - Keď sa Troy Maxson (Denzel Washington) bije so svojím synom na dvore za domom, používa baseballovú palicu. Môžete si ale všimnúť, že pri každom zábere ju drží inak. (Johnny.ARN)

• - August Wilson, autor stejnojmenné divadelní hry z roku 1983, trval na tom, že filmovou verzi musí natočit afroameričan. Režie i hlavní role se zhostil Denzel Washington, který si tímto zopakoval svou roli z obnovené hry roku 2010, za kterou získal cenu Tony, stejně tak i Viola Davis, která si rovněž zopakovala svou roli. (Spidey3)