Ploty

• Nový Zéland

• Austrálie

USA, 2016, 139 min

Divák sa v prvom rade musí naladiť na správnu "divadelnú" vlnu. Mne to trvalo 20 minút ktoré mi ubiehali strašne pomaličky. Denzel Washington nepatrí k mojim top hercom ale rola prísneho otca z mnohými nedokonalostami mu náramne sadla a ja som si ju užíval. Je to jedna z takých najrealistickejších drám ktoré riešia záujmové konflikty nukleárnej rodiny, aké som kedy videl. Stopáž je síce troška prepálená, keďže ide o veľmi pomalí a statický film, celý čas mi to pripomínalo dramatickú divadelnú hru, ale ináč som fakt spokojný. Ide o vynikajúcu drámu so silnými emotívnymi momentmi a vynikajúcimi hereckými výkonmi.(29.1.2017)

Sterilní "černošská" oscarovka o tom když je člověk poražený životem a nešťastně ho rozesírá i všem kolem sebe. Velmi konverzační, připomíná divadlo (což také původně je), předvádí super herce, a je docela smutný a depkoidní, plný silných slov, ale přesto se mi nedostalo k tělu jak mělo a tragédie jen tak vyšuměla. Je tu ale možnost, že jsem s tím měl počkat nějakých 40 let. (vzpomněl jsem na svůj oblíbený SUNSET LIMITED)(13.2.2017)

Denzel Washington se po delší pauze zase pustil do režírování a vybral si divadelní hru. I film se odehrává na malém prostoru, ale vůbec to nevadí. Jeho Troy Maxson je skvělý a dovedl mě dokonale strhnout. Dialogy jsou výborné a emoce zde proudí tak nějak přirozeně jako v životě. A o tomhle je život. Mluvíme, konáme a něco někdy posereme.(12.2.2017)

"SOME PEOPLE BUILD FENCES TO KEEP PEOPLE OUT, AND OTHER PEOPLE BUILD FENCES TO KEEP PEOPLE IN." ------------ Túto konverzačnú odyseu, kde sa jemne a hladko strieda rodinný pokoj s dialógovými vojnami značnej intenzity, dni nezištnosti s dňami postupného rodinného rozpadu, by lepšie nezahral a mnohostrannú kvalitu nepodržal na takej úrovni nikto iný, než Denzel Washington a Viola Davis. Neverím, že áno.(26.11.2018)

Nejvíce se mi v celém snímku líbila Viola Davis. Jen při jejím sledování jsem měl brutální zimomriavky. Je pro mě parádní satisfakcí, že alespoň několik letošních Oscarů skončilo v těch nejsprávnějších černých rukou. Denzel byl ve své roli rovněž vynikající. Dost se mi líbil komplikovaný charakter hlavní postavy. Kdo se rád pitvá v hlavách lidí, ten by si mohl přijít na své. Jinak celý snímek stojí a padá na dialozích. To, jestli se vám bude líbit se odvíjí právě od toho, či na vás zapůsobí dialogy. Věřím, že hranice mezi tím, či se vám budou dialogy líbit, nebo vás budou nefalšovaně srát, je převelice tenká, přičemž nějakou tu hodinku trvá, než se pořádně rozběhne děj. Denzel sice hraje postavu, která je neskutečně zajímavá. Ovšem nedovedu si představit, že by s ní chtěl někdo strávit více než pár minut. Sype ze sebe životní moudra s neskutečnou kadencí, která životními moudry ani vlastně nejsou a sem tam přidá na zpestření i nějaký kratičký příběh ze svého života, či z života nějakých jiných negrů s těžkým životem a zlým postavením ve společnosti. Hlavní dějová linie je velmi propracovaná, silná, nesmírně originální a celkově prostě dost kvalitní. I přes extrémně dlouhou stopáž snímek nedisponuje slabými místy. S nominací na Oscara nemám nejmenší problém. Snímek si ji právem zaslouží. Jeden z mála negerských filmů, který mi nejenom nevadil, on mě dokonce dost bavil. Lepší 4 hvězdy.(10.3.2017)

• - August Wilson, autor stejnojmenné divadelní hry z roku 1983, trval na tom, že filmovou verzi musí natočit afroameričan. Režie i hlavní role se zhostil Denzel Washington, který si tímto zopakoval svou roli z obnovené hry roku 2010, za kterou získal cenu Tony, stejně tak i Viola Davis, která si rovněž zopakovala svou roli. (Spidey3)

• - Keď sa Troy Maxson (Denzel Washington) bije so svojím synom na dvore za domom, používa baseballovú palicu. Môžete si ale všimnúť, že pri každom zábere ju drží inak. (Johnny.ARN)