Ploty

• Nový Zéland

• Austrálie

USA, 2016, 139 min

Během předávání Oskarů, Washingtonovi "Ploty" tak nějak prosvištěly bez většího povšimnutí, ale o to větší bylo moje překvapení, když se z nich vyklubal hodně poutavý film, doslova nacpaný životními moudry. Na filmu je vidět, že je podle divadelní hry, protože většina scén je o rozhovoru dvou lidí na jednom místě, ale překvapivě to funguje i ve filmové podobě. Škoda, že poslední třetina už není tak poutavá a film trochu vyšumí do prázdna. Přesto příjemné překvapení.(23.2.2018)

• RedAK

„Podívej se na to takhle když máš v kapse deset centů a chleba stojí dvanáct centů kolik chleba si za to koupíš zkus se nad tím zamyslet kolik chleba by sis za to koupil fakt to zkus,“ řekne jeden negr druhému a kamera se po popraskaných betonových schodech dramaticky přesune ze dvora do domu. „Hmm, dyž nat tim tag přemišlim, odpovjeť je dvanást, dvanást chlebů!“ odpoví vítězoslavně druhý negr. „A nebo,“ zdvihne obočí negr číslo tři a ležérně se loktem opře o rezavějící kuchyňskou stěnu z vlnitých plechů „to bude spíš nula, protože mi dva centy ještě chybí.“ První negr se významně usměje: „Vidíš to synku tady strejda inženýr vychodil základku tak se mu to teď machruje ale v podstatě má pravdu za deset centů si žádný chleba nekoupíš nebo aspoň ne ten co stojí dvanáct to je ekonomika.“ Dešťová voda prokapávající z děravého stropu na propálené linoleum umocňuje tíživost celého momentu. „A taďko, co je to ta ekonomyka?“ vznese dotaz negří dítě. „Ekonomika je když černej dělá za deset centů na hodinu a bílej za dvanáct takže bílej si pak může pořídit chleba zatímco černej za tu samou práci ne.“ „A nebo,“ zachraňuje situaci negr číslo tři a uhasíná nedopalek balené cigarety o zbytek zatuhlého omastku na talíři ve dřezu „je ekonomika spíš něco jako hospodářství.“ Rafinovaný střih odhaluje klíče ve dveřích a do záběru vstupuje hlava rodiny. „Ježiži taďko, to je mamka!“ zhrozí se malý negr a utíká se skrýt do své dětské pevnosti postavené z promočených molitanů. „Tak si představ, táto,“ vzdychne vrchní negřice a vyčerpaně odloží nákupní tašky na kuchyňský zahradní stolek „že v sámošce na konci čtvrti zdražili chleba na patnáct centů!“ ///… a takhle tam tento pavilon nemajetných amerických opic na dvou metrech čtverečních skoro dvě a půl hodiny třepe kokotiny a jeden se až nestačí divit, co za odporně ostentativní pseudofilozofický superblábol to letos dostal nominace na Oscara.(29.1.2017)

• Morholt

Přes hodinu a půl to bylo utrpení. Vše se odehrávalo na jednom dvorku a v jednom bytě, kde mírně proměnlivý počet černochů žvanil a žvanil, až mi v uších zvonilo. Zábavnější by bylo poslouchat drbající babky u janovické Jednoty. Tam by se člověk alespoň něco dověděl. Děj nabral trochu spád až ve chvíli větší rodinné krize, kdy se bylo konečně na co dívat, ale tu předchozí nebetyčnou nudu to nedokázalo vymazat ani náhodou. Washington dobrý, Viola Davis vynikající, ale především pro ní platí, že takového výkonu je pro takový film škoda. 25%(1.10.2017)

Divák sa v prvom rade musí naladiť na správnu "divadelnú" vlnu. Mne to trvalo 20 minút ktoré mi ubiehali strašne pomaličky. Denzel Washington nepatrí k mojim top hercom ale rola prísneho otca z mnohými nedokonalostami mu náramne sadla a ja som si ju užíval. Je to jedna z takých najrealistickejších drám ktoré riešia záujmové konflikty nukleárnej rodiny, aké som kedy videl. Stopáž je síce troška prepálená, keďže ide o veľmi pomalí a statický film, celý čas mi to pripomínalo dramatickú divadelnú hru, ale ináč som fakt spokojný. Ide o vynikajúcu drámu so silnými emotívnymi momentmi a vynikajúcimi hereckými výkonmi.(29.1.2017)

Komorní a pomalé drama o těžkém životě jedné rodiny. Vlastně je to strašně moc obyčejné, není zde moc co už by někde jinde nebylo, ale zároveň je to výjimečné.. Ačkoli Viola Davis sbírá ocenění za roli Rose (teda sebrala zatím jen Globe, ale Oscar si myslim, že také dorazí), tak podle mě ten vrchol dělá barevnost (jo fakt barevnost) Washingtonova charakteru.. chvílí to máte rádi, pak nenávidíte, pak je vám ho líto, za chvíli mu nerozumíte a tak pořád dokola a pak to celé nějak skončí. Mám dojem, že jsem z Oscarových hitů viděl vše a tohle je z prvních dojmů ve srovnání se zbytkem to nejlepší.. a to včetně hereckých výkonů.(19.1.2017)

• - August Wilson, autor stejnojmenné divadelní hry z roku 1983, trval na tom, že filmovou verzi musí natočit afroameričan. Režie i hlavní role se zhostil Denzel Washington, který si tímto zopakoval svou roli z obnovené hry roku 2010, za kterou získal cenu Tony, stejně tak i Viola Davis, která si rovněž zopakovala svou roli. (Spidey3)

• - Keď sa Troy Maxson (Denzel Washington) bije so svojím synom na dvore za domom, používa baseballovú palicu. Môžete si ale všimnúť, že pri každom zábere ju drží inak. (Johnny.ARN)