Ploty

• Španělsko

USA, 2016, 139 min

August Wilson (divadelní hra)

Každý milovník divadla již po patnácti minutách pozná, že se dívá na filmovou adaptaci divadelní hry. Co je ale totálně přepísknuté, je stopáž. Film jsem doslova protrpěl a díval se asi natřikrát. Kdyby se první hodina úplně vymazala a začalo se dramatickou scénou v kuchyni se zásadním Troyovým oznámením manželce, bylo by z toho téměř strhující rodinné drama. Takhle musí divák cítit pachuť oscarové politiky, že po loňském skandálu se letos musí černochům nominace cpát horem spodem. Neříkám, že herecky si to Washington nebo Davis nezaslouží, a v druhém případě se domnívám, že existuje velká šance, že tentokrát uspěje, ale filmy a herci by se měli hodnotit podle výkonů a ne podle barvě kůže. Když je jeden rok bohatý na excelentní černošské výkony, tak ať jsou nominovaní klidně jen černoši, ale pokud není kde brát, neměly by se dodržovat nějaké pomyslné kvóty.(25.2.2017)

Zaoukrouhluji nahoru jen kvůi mé lásce k divadelním konverzačkám. Uvidím, jestli časem přeci jen tu čtvrtou hvězdu nesundám, protože i já sám jsem si vědom toho, že to má zlehka přepálenou stopáž a místy to jen klouže po povrchu. Jinak herci (až na přehrávajícího Williamsona) naprosto dechberoucí. 70%(16.2.2017)

Asi treba vopred vedieť, že je to adaptácia divadelnej hry. Prakticky bez pokusov dať tomu filmovú podobu. Takže sa zopár černochov vyše dve hodiny rozpráva na jednom dvore a v jednej kuchyni. Guľometným tempom. Pre Denzela a Violu veľká príležitosť predviesť vynikajúci herecký koncert... ale celkovo sa to skoro nedá prežiť. Našťastie po hodine zdanlivo bezvýznamných rečí (s okatými narážkami na dobový život černochov) vypukne skutočne zaujímavá dráma.(27.2.2017)

Jistojistě oscarový kandidát jako blázen z pro mě neznámého důvodu narazil. Životní moudra tryskají všemi směry a Denzel hraje jako o život. Škoda přílišné délky. Film je vlastně taková směsice dialogů většinou dvou postav, které si navzájem vysvětlují své stanoviska. Nemusím tohle nikdy vidět podruhé, ale to rozhodně neznamená že jde o špatný film. Pro milovníky hereckých výkonů určitě povinnost. 65%(28.4.2017)

Sterilní "černošská" oscarovka o tom když je člověk poražený životem a nešťastně ho rozesírá i všem kolem sebe. Velmi konverzační, připomíná divadlo (což také původně je), předvádí super herce, a je docela smutný a depkoidní, plný silných slov, ale přesto se mi nedostalo k tělu jak mělo a tragédie jen tak vyšuměla. Je tu ale možnost, že jsem s tím měl počkat nějakých 40 let. (vzpomněl jsem na svůj oblíbený SUNSET LIMITED)(13.2.2017)

• - August Wilson, autor stejnojmenné divadelní hry z roku 1983, trval na tom, že filmovou verzi musí natočit afroameričan. Režie i hlavní role se zhostil Denzel Washington, který si tímto zopakoval svou roli z obnovené hry roku 2010, za kterou získal cenu Tony, stejně tak i Viola Davis, která si rovněž zopakovala svou roli. (Spidey3)

• - Keď sa Troy Maxson (Denzel Washington) bije so svojím synom na dvore za domom, používa baseballovú palicu. Môžete si ale všimnúť, že pri každom zábere ju drží inak. (Johnny.ARN)