poster

Farmářova žena

 • anglický

  The Farmer's Wife

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie, 1928, 97 min

Kamera:

Jack E. Cox
 • Němi
  ***

  Zacatek a konec, Hitchcockem snimany jako citlive drama o ovdovelem farmari, je vynikajici, ac si vystacil s opakovanym pohledem na prazdnou zidli a bez vyraznejsiho napadu. Bohuzel toto ale jen tvori ramec pro ctyri epizody, kdy neohrabany padesatnik obchazi okolni matrony, aby je pozadal o ruku a byl postupne kazdou odmitnut, a ktere Hitchcock nezvladl na urovni. Groteska mu naprosto nevysla. Panny budi hruzu, ale krom prirozenemu vysmechu, ktery podobna stvoreni vyvolavaji, nemaji vyuzity potencial. Soubor buranskeho sluzebnictva me otravoval a casto je nositelem vtipu typu "jak jsem mohla vedet, ze se zmrzlina u krbu roztece?"... dej je minimalni. Ale jakmile jsou na scene spolu sluzka hrana Lillian Hall-Davisovou a farmar, je film velmi prijemny.(18.3.2010)

 • honajz
  *****

  Inu ano, námět není nijak geniální - ale je geniálně podaný. Je vtipný, Ash a jeho průpovídky nemají chybu, je i dramatický přesně tak, jak má být (zamyšlení u svatební hostiny, prázdná židle), má velmi vtipné, i když psané dialogy, a nepřekračuje hranu ani na jednu, ani na druhou stranu. Navíc jsou zde příjemné kameramanské kousky (prázdný stůl - stůl se svatebčany, kandidátky na židli) a velmi dobře nasnímané exteriéry. Mohlo to být kratší, ale bavil jsem se u toho. ("Starej se pánovi o kalhoty." - A taky že se starala! :-))(30.4.2012)

 • JARDAHONDA
  ****

  Němá filmová adaptace slavné divadelní hry, kterou však Alfred Hitchcock dokázal zbavit divadelnosti a natočit zábavný film. Farmářova žena je romantická komedie o tom, že i v případě výběru partnerky bývá nakonec pod svícnem největší tma. Příjemná groteska, u které jsem se dobře odreagoval, kde nevadila mírná průhlednost děje. Scény byly propracované a námět bez chyby, takže u mě dobrý ****(28.3.2013)

 • tomtomtoma
  ***

  Přepsáno v červnu 2018. Farmářova žena je filmová fraška doby němého filmu. Rychlý pohyb vpřed, rozmáchlá gestikulace končetin, nepřehlédnutelná práce obličejových svalů, trampoty ovdovělého kocoura jsou doprovázeny vztekem, ublížeností a hysterickým záchvatem. Odlehčená pantomima o záludnostech vesnického dvoření třetího věku má hravý ironický nádech škodolibého osudu. Farmářova žena je neposednějším kouskem z Hitchcockových počátků. Hlavní postavou nenáročné veselohry je Samuel Sweetland (zajímavý Jameson Thomas), ctihodný a znenadání ovdovělý statkář. Nezvyklé ticho mezi zdmi zalévá smutkem osamělou duši, navíc se probudila zapomenutá mlsnost a tělesná touha. Cesta k zacelení smutné díry v srdci vede přes rozverné škádlení a nesprávného výkladu povzbuzujících slov. A spodky se potřebují vyvětrat. Hlavní ženskou postavou je Araminta Dench (sympatická Lillian Hall-Davis), Sweetlandova oddaná a skromná hospodyně, která je vždy připravena stát se oporou každého pánova přání. Výraznou postavou je Churdles Ash (příjemný Gordon Harker), Sweetlandův brumlající sluha má nezastavitelný humorný přínos. Přehlídku možných náhradnic začíná Louisa Windeatt (Louie Pounds), nezávislá vdova. Neurotická a společensky upjatá Thirza Tapper (zajímavá Maud Gill) je škubající se uzlíček nervů, boubelatá poštmistrová Mary Hearn (Olga Slade) je ukázkou hysterií zasažené maloměšťácké nadutosti. Zaujme také bodrá šenkýřka Mercy Bassett (Ruth Maitland). Farmářova žena je nenáročnou filmovou fraškou, historie se vznáší v povětří a s hrdostí i potměšilým okem vypráví svůj příběh.(17.8.2009)

 • MikO_NR_1909
  ***

  Opradená šablóna o neviditeľnej, o to však tajomnejšej a poctivej služobníčky, ktorá očarila svojho pána, hoci ten sa prvotne zapodieval dámami, ktoré ho v živote sklamali. Samozrejme, vidina divadelnosti je tu značná, Hitchcock ale dokázal veľmi šikovne využívať melodramatickú rovinu v rovine obrazu a to mimoriadne citlivo, lineárne a priečne. Dokonca aj medzitituliek je tu naprosté minimum a veľa sa spolieha na kontext, ktorý má divák pochopiť.(22.7.2017)

 • - Jedná se o filmovou adaptaci stejnojmenné divadelní hry Edena Phillpottse. (Pavlínka9)

 • - Hitchcock se podílel i na tvorbě scénáře a poté, co onemocněl kameraman Jack Cox, se postavil i za kameru. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Hitchcockovi a jeho ženě se oblast, ve které byl film nátáčen, natolik zalíbila, že si v Shamley Green nedaleko Guildfordu, zhruba třicet mil od Londýna, zakoupili tudorovský domek s okolními pozemky. (Pavlínka9)