H.O.P.E. Na tom, co jíte, záleží

(festivalový název)
  • Rakousko Hope for All: Unsere Nahrung - unsere Hoffnung (více)
všechny plakáty

Polovica západnej populácie trpí nadváhou. Kardiovaskulárne ochorenia, diabetes a rakovina nadobúdajú charakter epidémie. Naša konzumácia mäsa za posledných 50 rokov vzrástla štvornásobne. Každý rok zomrie 65 miliárd hospodárskych zvierat v mäsovom priemysle. Tretina globálnej produkcie obilia je spotrebovaná zvieratami ako krmivo, zatiaľ čo 1,8 miliardy ľudí celosvetovo stráda hladom a podvýživou. Existuje skutočné riešenie týchto problémov?
Bolo to hľadanie odpovedí na túto otázku, čo viedlo rakúsku filmárku Ninu Messinger na cesty Európou, Indiou a USA, aby priblížila následky nášho spôsobu stravovania a stretla sa s vedúcimi odborníkmi na výživu, medicínu a poľnohospodárstvo, farmármi a ľuďmi, ktorí sa zotavili z rôznych chorôb jednoducho zmenou stravovacích návykov.  Fascinujúce príbehy filmu jasne ukazujú, že rastlinná strava nie je iba krátkodobým životným štýlom. Film ponúka udivujúco jednoduché, avšak komplexné riešenie – zmena našich stravovacích návykov privodí nielen opätovnú rovnováhu nášho zdravia, ale aj celej planéty. (whack)

whack

Dokument prináša rozhovory s viac ako 20 ľuďmi, ktorí hovoria o zdravotných a ekologických dôsledkoch konzumácie živočíšnych výrobkov, priestor dostanú aj pracovníci veľkochovov a bitúnkov, ktorí popisujú, ako to chodí v tomto priemysle. Dokument je pôvodne v nemčine, anglická verzia je o zopár minút kratšia a je úplne ukrátená napríklad o rozhovor so skvelou Melanie Joy, ktorá hovorila o karnizme. Je to škoda, ale napriek tomu je HOPE jeden z najkvalitnejších dokumentov o tejto problematike. Zábery sú poväčšine z európskych fariem, čo je ďalšie plus, lebo skeptici aspoň nemôžu hovoriť svoje obľúbené: V USA je to inak, u nás sa nič také nedeje (Pozor, obsahuje aj zábery z veľkochovov). ()

eMko

Úprimne, neviem čo ma počas sledovania dokumentu viac rozcítilo. Či zábery z veľkochovov, katastrofálne dopady živočíšneho priemyslu na životné prostredie alebo spoveď Sharon Kitz, bývalej kardiopacientky. Tej sa po zmene stravovacích návykov a absolútneho vylúčenia živočíšnych produktov z jedálnička natoľko zdravotný stav zlepšil, že vo veku 69 rokov odbehla svoj prvý polmaratón. Dnes už snáď nie je pochýb o tom, že konzumovanie mäsových a mliečnych výrobkov priamo spôsobuje vážne zdravotné problémy. Dokazuje to nárast kardiovaskulárnych a diabetických ochorení či obezity. Pritom mnohé svetové zdravotnícke a dietetické organizácie sa jednoznačne zhodujú, že správne zložená rastlinná strava je vhodná a zdraviu prospešná pre všetky štádia životného cyklu človeka. V roku 2016 napríklad americká Akadémia výživy a dietetiky vydala stanovisko v ktorom uvádza, že vegetariánska a vegánska strava môže poskytnúť zdravotné výhody pre prevenciu a liečbu niektorých chorôb vrátane ischemickej choroby srdca, cukrovky typu 2, hypertenzie či dokonca niektorých druhov rakoviny a obezity. Rastlinné stravovanie je zároveň environmentálne udržateľnejšie ako diéty bohaté na živočíšne produkty, pretože využívajú menej prírodných zdrojov a sú spojené s oveľa menším poškodením životného prostredia. Mnohé krajiny v súčasnosti uvažujú o zavedení vyššej spotrebnej dane na mäsové výrobky. Mäso by sa tak zaradilo medzi iné škodlivé produkty ako tabak, cukor či uhlíkové emisie. Je teda najvyšší čas zmeniť svoje stravovacie návyky. Pre naše zdravie, planétu a v neposlednom rade pre 65 miliárd zvierat, ktoré ročne zomrú v mäsovom priemysle. ()