Osvoboditelé a válečné zločiny

(TV film)
  • Německo Die Verbrechen der Befreier (více)

Vojenské síly USA po druhé světové válce na mnohých místech světa pomohly nastolit svobodu a demokratické poměry. V souvislosti s tím se však v nejednom případě dopustili válečných zločinů, jejichž většina nebyla nikdy odhalena a potrestána. Při osvobozování Německa drancovali západní spojenci a dopouštěli se násilných činů stejným způsobem jako vojáci východního bloku. Náš seriál tyto případy zkoumá na základě dosud nezveřejněnýchn dokumentů a výpovědí vojáků i někdejších obětí. (TV Spektrum)

Marze

O druhou světovou válku se zajímám, ale o mnoha věcech jsem nevěděl. Je to originální netuctový dokument. ()

Volodimir2

Neviem prečo tento dokument, ktorý sa snaží niečo naznačiť by mal byť odpadom , v skutočnosti ide o tmavé miesta amerických dejín, ktorých väčšina ostali nepotrestané. Ja sa budem venovať predovšetkým 2. svetovej vojne, ale tých neobjasnených vojnových zločinov USA od 2. svetovej vojny boli ďalšie tisíce. Už hneď po vylodení (6.6.1944) sa Spojenci dopúšťali vojnových zločinov, keď bez súdu popravovali vojnových zajatcov, len v Normandii prežil každý druhý nemecký väzeň. Ale prioritou dokumentu boli zverstvá na ženách a tejto téme by som sa chcel venovať. Len v Bavorsku, ktoré v apríli 1945 oslobodili americké jednotky je zdokumentovaných niekoľko tisíc sexuálnych trestných činov amerických vojakov. Iba zlomok týchto činov bol potrestaný americkými súdmi. Historik a novinárka Miriam Gebhardtová vo svojej knihe „Keď prišli vojaci“ dokumentuje že v rokoch 1944 až 1945 bolo znásilnených viac ako 860 tisíc nemeckých žien a z tohto počtu takmer štvrtina 190 tisíc bolo spáchaných Američanmi.K takýmto poznatkom dospela z archívov cirkvi, kde farári v rámci svojich farnosti a diecéz museli spracovávať informácie o správaní sa spojencov, ale aj ostatných „osloboditeľov“. Zo štatistiky roku 1956, podľa ktorej v Spolkovej republike a v Západnom Berlíne žilo 3200 deti, ktoré sa narodili zo znásilnenia a z nich viac ako 3/5 predstavovali americkí otcovia. Pre ilustráciu trocha postrehov z knihy Miriam Gebhardtovej. Opisy (informácie farárov) sú šokujúce, miestny farár Alois Schiml informoval o systematickom znásilňovaní v Moosburg an der Isar, v malom meste severne od Mníchova. Vojaci napadli domy so zbraňami, prinútili mužov aby odišli a znásilnili všetky ženy. Niektoré dievčatá vyskočili v panike z okien a radšej si takto ublížili. Farár vytvoril v kostole svätyňu pre zúfalé ženy. Americký miestny veliteľ Moosburg nariadil, aby pri dverách každého domu bol pripojený zoznam obyvateľov s vekom. Sedemnásť dievčat a žien opakovane znásilnené černochmi museli byť hospitalizované. Je isté, že všetci vojaci používali sexuálne násilie, či už za cieľom úmyselného poníženia, respektíve zastrašovania obyvateľstva okupovaných oblastí alebo s akéhokoľvek iného dôvodu. Sila vždy bola súčasťou vojny už od nepamäti a vojaci vždy keď dobýjali cudziu krajinu tak sa chovali kruto už od stredoveku až po súčasnosť. Ale predsa sa to odohrávalo v 20. storočí a aj myslenie by malo byť adekvátne tomuto obdobiu. Žiaľ mnohokrát sme sa presvedčili, že ešte nebolo. Film bol o Spojencoch (vojaci USA, Veľkej Británie, Kanady a ďalších) a tak som sa venoval predovšetkým im, omnoho horšie to bolo vo východnej časti Nemecka, ale cieľom tohto dokumentu to nebolo. ()