O perníkové chaloupce

• USA Hansel & Gretel (více)

Malý Andrew a jeho sestřička Kate nemohou usnout a tak jejich otec sáhne na polici a otevře knihu pohádek a dětských příběhů, aby jí přečetl jednu z jejích nejoblíbenějších pohádek. Tu o zlé čarodějnici a perníkové chaloupce. Přidává však k pohádce vlastní nápady a příběh se v jeho vyprávění stává velkým dobrodružstvím. Jeho hrdiny jsou dvě děti, Jeníček a Mařenka, které po nešťastné smrti jejich matky vychová jejich milující otec a hašteřivá macecha Brunhilda, která si otce vzala jen proto, aby získala vzácnou drahou brož. Když je otec jednoho dne donucen ve snaze uživit rodinu najít si práci ve městě, usoudí macecha, že nadešel čas zbavit se dětí jednou provždy. Zavede je do lesa a přestože si Jeníček pečlivě značí cestu kamínky, podaří se ženě děti ztratit a zanechat je v lese bez možnosti návratu. Všechny kamínky, kterými si Jeníček značil cestu totiž stejně pečlivě sbírala. Po krátkém bloudění se děti ocitnou na hranicích kouzelného lesa, za kterými číhá největší dobrodružství jejich života. Stanou se svědky mnohých podivuhodných věcí a seznámí se nejen s magickým Hajajou, který má na starosti sny dětí po celém světě a chtěl by jim pomoci najít cestu z lesa, ale také s lesními vílami, trollem a také čarodějnicí, která žije v domě postaveném z perníku, která je sice přátelsky pozve dál, ale jejíž úmysly mají do přátelských daleko. Zatímco Mařenka je nucena čarodějnici sloužit, Jeníček je vykrmován a má se stát hlavním chodem její hostiny. A když čarodějnice vytáhne velký hrnec, je jasné, že se něco musí stát. (oficiální text distributora)

blackrain

O perníkové chaloupce trochu jinak. Všechno začíná téměř nevinně, čtením staré a zaprášené pohádkové knihy. Pak následuje kolotoč šílených událostí. Alespoň jsem si udělala představu, jak vypadá Hajaja. Já bláhová jsem si vždycky myslela, že je to roztomilý skřítek, co pomáhá dětem do peřin. A on je to plešatý chlápek s knírem v pyžamu a plyšákových bačkůrkách, který prý ovládá kung-fu. ()

Phobia odpad!

To jsem zas měla ten pitomý nápad pustit si k nedělní přípravě oběda televizi. Teletext hlásil nevinně znějící pohádku "O perníkové chaloupce", tak jsem to přepnula na hovNova Cinema... O minutu později jsem se přistihla ve stále stejné pozici stojícího solného sloupu, oči jak basketbalové míče, bradu u kolen. Přemoudřelý Jeníček s přemoudřelou Mařkou hopsají po lese s plešatým buzerantem v plyšových bačkorách - říkají mu "Hajajo" - a hledají fastfood s celonočním provozem; nemají to složité, neonové nápisy jim ukazují cestu... WTF?!?! Střih, koukáme do obýváku jakéhosi latexového zeleného hnusáka, asi skřeta, co čumí na teleshopping, objednává přípravky na hubnutí a každou chvíli si mohutně ubzdí... WTF?!?!?! Víc mi nebylo třeba, v těch několika desítkách vteřin jsem poprvé pochopila, proč je někdo schopen unést Boeing 747 a napálit to s ním do mrakodrapu, ve snaze zbavit svět co nejvíce jedinců s diagnózou "občan USA". Mám pro tuhle zpotvořenost dvojici upřímných slov: NEHORÁZNÁ PYJOVINA! Doufám, že za prznění dětského vkusu šel celý štáb sedět na doživotí, odsouzen k celodennímu sledování podobných zblitků! Odpad je pro tuhle sračku příliš lichotivý výraz. 0% ()

Segrestor odpad!

Nemá smysl psát, že autoři popíjeli mezkalin, když se patlali se scénářem. Po zhlédnutí filmu to dojde každému. Mezkalin je halucinogenní svinstvo a při tvorbě pohádek pro děti by se měl užívat v nejmenší možné míře. Takhle vznikla pohádka, která musela učarovat snad jen Terrymu Gilliamovi a proto natočil Strach a hnus v Las Vegas. ()

hippyman

u všech prdů a krků, na tohle jsem měl ve své chaloupce tuze málo perníku, abych to pobral! ale nemůžu říct, že jsem se aspoň občas nebavil, je to tak příšerně debilní, až je to místy vtipný (bohužel fakt jen místy)... nicméně pro malého (tedy předlohy třeba ještě neznalého) diváka to může být otřesná mystifikace a já už každopádně vím, co svým (pro jistotu značně odrostlým) dětem či (pro jistotu značně opilým) přátelům budu pouštět za trest, když budou zlobit. 20% ()

maxi6 odpad!

Hollywood natáčí pohádky podle klasických předloh z komerčních důvodů pro děti minimálně. Pokud k tomu však dojde, nastane tento případ kýčovitého nesmyslu, kdy v pohádce o Jeníčkovi a Mařence lze zastihnout Laru Croft s křídly, Samuraje, Robina Hooda, Shreka s tesáky. Celý děj báchorky je proložen triky a efekty. Tak, aby si u toho americké děti doopravdy chrochtaly......... ()

• Film se natáčel v Los Angeles a v Burbanku v Kalifornii. (rafix)