Alena

Švédsko, 2015, 83 min

Daniel di Grado

Daniel di Grado

Simon Olsson

Som vďačný Cinemaxu a Film Europe, že vďaka nim ešte mám prístup ku švédskym filmom. Mám pocit, že ich dramaturgovia pričasto vyberajú "žánrových eunuchov". Nie je to horor, lesbo film ani teen dráma. Má prvky všetkých týchto žánrov, ale naplno nepatrí do žiadneho z nich. Čo je asi jeden z dôvodov, prečo je Alena iba priemernou nudou.(16.10.2017)

• necisty

Nevím jestli je to tím, že nejsem u filmu na Švedštinu zvyklý, ale přišlo mi, že holky nejsou charismatické a neumí hrát. Ta, z které tam dělali princeznu, se mi teda vůbec nelíbila. Nejhezčí byla ta nejhodnější a pak nic. Samozřejmě se mi jako chlapovi líbilo prostředí holčičího internátu a nějaké vyostřené scény, ale i tak velice slabé. Vůbec neuměli pracovat s postavami, které i tak vykrádaly jiné z Hollywoodských komedií, tuším, že i hlavní myšlenku to vykrádá odjinud.(5.10.2017)

rozhodne za 5, Alena je totiz neuveritelne krasna, stejne jako ostatni herecky, jazyk je skvelej, prostredi, hudba, lesbickej sex ❤️ na konci to snad doslo vsem, trochu jako fight club v zenskym provedeni. stejne skoda toho konce, doufala sem, ze ma aspon malou nadeji.. btw je mi hodne lito fabienn. (jo a ze josephine vypadala jako chloe z life is strange?!) a snad sem vsechny jmena napsala blbe haha.(25.1.2019)

• *CARNIFEX*

Svetlo sveta spatril ďalší "lesbo" horor, no tento je na rozdiel od podpriemerného "Sweet, sweet lonely girl" aspoň v rámci normy solídne natočený, s celkom sympatickým, hereckým obsadením. A tak je veľká škoda, že nedošlo na silnejšie praktiky šikany, či naopak, prišlo príliš skoro k odhaleniu rozuzlenia, ktoré doslova a dopísmena, kole oči - 45%(23.5.2017)

Hlásím, že se jedná o hodně stylovou jednohubku ze Švédska, které sem tam s takovými hororovými pochutinami umí překvapit. Alena je třeba nesmělá holčina a celou dobu Vám je jasné, že je taky (pro někoho možná spoiler) tak trošku schizofrenní. Jenže i přes veškeré přiznání všech zúčastněných si film udržuje napětí a atmosféru, že by se dala vysloveně řezat tupým nožem do němoty. A stejně by ten tupej nůž tu atmosféru neuřízl. Tady je potřeba se odprostit od filmových nesmyslů a nebo záměrných filmařských scén a připravit se na to, že Alenka je hodně neortodoxní holka, která je sice šikanovaná, ale zároveň to na ní vůbec nepůsobí. Naopak.(20.8.2017)