poster

Nezvladatelný buřič - Jeroným Pražský (TV film)

Dokumentární / Životopisný / Historický

Česko, 2015, 52 min

Hrají:

Pavel Soukup (vyp.)
 • Šandík
  ****

  Možná trochu moc klipovité a přeskakující od tématu k tématu. Hrané vsuvky jsou fajn, byť asi nevyznívá úplně profesionálně, když hlavní "herecký "představitel je zároveň tím, kdo dokumentem provází. Samozžejmě nepopírám že se to hodilo, Martin Chadima je nejen zkušený teolog a znalec historie, ale i její velmi přesvědčivý interpret při mnoha přednáškách, které má tu i onde (jsou i na YouTube a rozhodně stojí za vidění!). Co se mi ale vůbec nelíbilo bylo nadužívání "prolínaček" a "montáží", při nichž měla každá "mluvící hlava" za sebou kus mapy, obrázek nebo něco podobného. Taky použití "gotického" písma tento počin dosti stáží. Čistě graficky nahlíženo je celý dokument zoufalou amatéřinou, připomínající první pokusy začínajícího grafika, který ve svém editoru právě objevil vrstvy a možnosti jejich prolínání. Méně by i v tomhle případě bylo nepochybně více... Celkový dojem: 70%(8.7.2016)

 • otík
  ***

  Hodně historický a odborný pořad o velké protestantské a dobrodružné osobnosti Jeronýmovi Pražském, který na přelomu 14. a 15. století pořádně větral nervy nervy učenců a katolické církve, potažmo i vládců a mnohých duchovních. Nadělal si tolik nepřátel, že bylo skoro až zázrakem, že přežil Husa. Nakonec mu to však spočítali a také skončil na hranici v Kostnici roku 1416, dokonce byl upálen na stejném místě, kde Hus. Zazní spousta odborných informací, které po půl hodině nehistoricky nadaného diváka začnou nudit. Ale i takových dokumentů je třeba. Pořadem provázeli: Martin Chadima a Petr Charvát, komentář četli Kateřina Rozsová a Pavel Soukup. Hudební režie: Josef Spitzer(29.1.2017)

 • xenopus
  ****

  Dokument o méně známém (byť stejně dopadnuvším) následovníkovi Jana Husa, enfant terrible středověké teologické filozofie, arcikacíři Jeronýmovi Pražském. Dokument je polohraný s komentářovými vstupy dr. Matina Chadimy a prof. Petra Charváta. Rozumná stopáž, komplexní pohled na celý život od narození až po smrt s důrazem na účast na Kostnickém koncilu. Perfektně zvládnuto historicky, scénáristicky i režijně. Pěkně odvedená práce!(6.6.2016)

 • sator
  ***

  „Lidé se nikdy nedopouštějí zla tak dokonale a s takovým nadšením, jako když to dělají z náboženského přesvědčení.“(4.9.2019)