Smolař

The Cooler

Smoliar

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2003, 101 min

Toto není drama, ale pohádka. Pohádka o tom, jak největší smolař na světě ke štěstí přišel. Tak je to třeba brát, všechny postavy jsou naprosto nevěrohodné a do počtu, jednají iracionálně, to však vůbec není podstatné. Podstatné je tempo a atmosféra filmu. Ta mě naprosto uchvátila, a pak taky Alec Baldwin, který nehraje, on prostě je tím mafiánem z kasina. Pomalu plynoucí snímek z města, kde nikdy není tma, města, kde ani lidský život nemá cenu jedné sázky. Parádní soundtrack a jednoduchý příběh s jednoduchou matematikou, ale spoustou nepravděpodobných náhod. 85%(12.6.2013)

Nedokáže to. William H. Macy prostě neutáhne sám celý film. Jako vedlejší postava je vždycky skvělý a potěší, ale jako "ten, na kterého se máme dívat celý film a fandit mu" to prostě není ono. Možná za to může i téma "Smolaře", které vypráví o muži, který je miláčkem každého manažera kasina. Je to člověk, který vám nepřinese ani trochu štěstí a jen se za vašimi zády bude cítit dobře, když vy budete prohrávat své těžce vyhrané a odpracované dolary. Maria Bello, která se mu společně s Alecem Baldwinem snaží sekundovat je skvělá a velmi půvabná, ale to také nestačí. Příběh celého Smolaře je tak trochu smolný, pomalý a unavující. Hlavní postava se tváří většinu filmu stále stejně a brzy začne její obličej nudit.(14.1.2008)

Námět k filmu je velmi nápaditý, ovšem šmrnc a hřejivá atmosféra se z filmu nedostavila. Asi jsem čekal trošku něco jiného. Není to sympatický film, je depresivní a neutěšující (tak teda působil na mě). Pro mě trošku nesmyslné sexuální scény a občas nedotáhlé klišé (viz. slečna Bello uroní slzu, když uvidí veselé dítě, řekne, že jí zemřel syn - vzejde to nakonec tak nějak docela doprázdna). Jsou to drobnosti, které ale narušují celkový pocit z filmu. 60%(21.3.2006)

• ad

Mno námět ještě jde, herci jsou dobří (ano, Baldwin je asi nejvýraznější,ale i Macy je skvělý). Nevím, jestli je to dabingem, ale celkový scénář je plný dialogů, které jsou nechtěně k smíchu (některé jsou opravdu neskutečně zhůvěřilé), milostná zápletka je nevěrohodná a místy přeslazená a vykalkulovaná...(16.2.2007)

• fallangell

Dobře obsazené, mizerně zpracované. Film z prostředí kasína, jehož majitel Alec Baldwin se zuby nehty drží svých starých metod, jako je například i smolař, jenž kam přijde, tam se prohrává. Toto téměř pohádkové téma, jsem byl ochoten tolerovat až do poloviny filmu, kdy bohužel dojde filmu dech, a již se jen čeká na konečné vyvrcholení, kdy díky lásce je vše obráceně, a všichni žili šťastně až do smrti. Samozřejmě až na zlého majitele... ale nemusím tady spoilovat celý film.(28.9.2009)