Smolař

Smoliar

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2003, 101 min

Už jen když film začínal s úžasnou hudbou a kamerou, tak jsem se chytl na háček jak rybka a nechal jsem se dovláčet až na konec filmu, jako kdyby mě tahal nějakej rybář z vody. Perfektní krásnej film, kterej mě dostal a do kterýho jsem se totálně zažral!! Super výkony W.H.Macyho, Aleca Baldwina a nádherné Maria Bello (tu už jsem si zamiloval ve filmech Payback a History of violence). Úžasné geniální herecké výkony. Nejen toto trio, ale i ostatní hráli naprosto skvěle! A ten příběh je tak dobře vymyšlenej, že jsem byl hodně zvědavej, jak to všechno dopadne. Paráda! No a co mě u toho snímku absolutně dostávalo, byla hudba, kde hrály trubky, saxíky, smyčce, klavír, no kapitola sama pro sebe, ten soundtrack nemá chybu! Film, na kterej jen tak nezapomenu a ke kterýmu se určitě rád budu vracet.(11.11.2012)

Robiť veci starým dobrým spôsobom ešte vďaka nostalgii neznamená, že tento starý dobrý spôsob je aj férový a košér. I keď ten nový spôsob bude asi ešte brutálnejší, lepšie povedané chladnejšie kapitalistický. Smoliar nie je žiadna epická lasvegaská životopisná dráma gangstra, je to vlastne také malé milé fantasy s nejakými tými zopár brutálnymi scénami, pri ktorých vám nebude dvakrát príjemne. Na herecké výkony ústrednej trojice budete ešte nejaký ten deň spomínať, najmä nad určitou ambivalenciou, ale inak dosť naklonenou na stranu zla, v prípade Shellyho v podaní Aleca Baldwina. Film má peknú zovšeobecňujúcu myšlienku, presahujúcu samotný dej a ak nie ste cynik, môžete sa ňou skúsiť nejaký čas riadiť a aspoň sa presvedčíte, či to vo vašom živote nebude náhodou fungovať ako v Smoliarovi.(8.6.2017)

Wayne Kramer ma ako reziser zacina zaujimat stale viac a dalsi jeho projekt uz budem vyhliadat velmi pozorne. Jeho Running scared ma svojou drsnou nekompromisnostou (mimo zaveru) prijemne prekvapil a bol pre mna dokazom existencie dalsieho, relativne mladeho rezisera, ktory vie aj prilis prehusteny dej velmi putavo zabalit. The Cooler, ako jeho starsie dielo, ma potom doslova potesilo. Na Kramerov vek ide o velmi vydarenu oldschoolovku, ktorej najvacsou devizou, spolahlivo predavujucou inak banalny pribeh, je ATMOSFERA. To dzezove hudobne podfarbenie, nonsalantne sa odvijajuci pribeh a vyborne zahrane postavy na vas kazdou sekundou vdychnu neodolatelnu nostalgiu s nezamenitelnym feelingom. Tento film je ako dobry "poharik" po celodennej sichte v zastrcenom bare s dzezovou trubkou pomalych akordov, kde popijajuc si svoju "whisky" dostanete aj necakany bonus v podobe prijemnej zenskej spolocnosti. Ci s nou stravite noc a nebodaj sa z nej vykluje aj "zenska" na cely zivot, alebo si len nezavazne polichotite v atmosfere nenutenej pohody je v podstate jedno. Dolezity je samotny pocit z toho prijemneho vecera... . A na zaver este maly odkaz pre Waynea: Chlape, mas dva skvele male filmy, az na tie zavery, kedy si vzdy cukol smerom ku "korektnemu" zakonceniu. Dufam, ze do tretice uz budes odvaznejsi...Rozhodne na to mas!(21.5.2006)

Mé hodnocení není příliš objektivní, jelikož jsem film viděla bez zvuku v autobusu. Bylo to zajímavé. Děj jsem si představovala jako komorní melodrama s prvky krimi, komediální prvky bych netipovala. Macyho postava mi ani nepřišla jako smolař, myslela jsem, že jde o někoho, kdo má pro bezpečnost kasina zachytávat podvodníky v přestrojení za některého z hostů, ale přestanou se mu líbit tamní drsné praktiky, když po letech potká ženu... Well, určitě bych film ráda zhlédla i s audio stopou. Pozitivní je, že jsem bez zvuku nedokázala správně odhadnout příběh - když se to podaří (Nim´s Island v letadle), cosi to vypovídá o jeho "složitosti".(10.9.2010)

Průserář je člověk, který kazí hráčům v kasínu hru, aby toho moc nevyhráli. Hlavní hrdina tohoto filmu je zvláštní v tom, že ji kazí samovolně, bez vlastního přičinění. Přivozuje lidem neštěstí, což dopadá i na jeho život, který se zdá být stejný, jako hry jeho obětí - prohraný. A náš nešťastný hrdina chce jednou skončit se svým povoláním a začít normálně žít. Což ale není tak jednoduché, protože mu v cestě stojí šéf kasína Shelly. To je ve zkratce příběh filmu Cooler. Děj se odehrává v příjemně pomalém tempu navozujícího zmírající existenci staromódního kasína. Příběh je natolik originální, že je poměrně obtížné vědět, co přijde na (několikrát nastavovaném) konci. herecké výkony stojí také za pochvalu. Macy je vybrán výborně, jeho obličej dokáže vyjádřit obě hrdinovi stránky - nešťastnou i šťastnou. Skvělý výkon (možná nejlepší co jsem u něj viděl) odvádí i Alec Baldwin. Není to film, který by člověku vyloženě vyrážel dech, ale rozhodně mnohokrát překvapí a na několika místech solidně napne.(6.10.2004)