The Grand Tour - Season 5 (2022) (série)

Eurocrash (S05E02)

Phil Churchward

Kamera:

Ben Joiner

Účinkují:

Jeremy Clarkson (moderátor), Richard Hammond (moderátor), James May (moderátor)

Jeremy, Richard a James míří do střední Evropy na výlet, který ještě nikdy nikoho nenapadl, v autech, která by nikoho ani nenapadla. Tato působivá 2 250 kilometrů dlouhá cesta povede z polského Gdaňsku přes Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. Vyzkouší si Formuli 1 v sovětském stylu, zaútočí na ně hroziví lukostřelci, najmou slavného závodníka a zúčastní se velkolepého finále jako z Rychle a zběsile. (Prime Video)

kenkaku

V první řadě mě celkem naštvalo, že vynechali ČR (i když se to tam auty z Čech - myšleno české SPZ, ne jen Škodovky) a za další ta Hammondova “havárie” byla čistá aranžovaná trapnost. Ten závěr se také moc nepovedl (i když Jeremy to celkem vtipně komentoval přirovnáním k FF7). ()

M.i.k.e

Grand Tour se od začátku nemůže rovnat Top Gearu v nejlepších letech, ale i když je svatá trojice už lehounce za zenitem a některé věci se jen recyklují, při sledování nejnovějšího speciálu mi došlo že mi pánové a jejich polonahraná dobrodružství chybí a mám je fakt rád. Tenhle díl mi navíc skvěle sednul do nálady a když se Jeremy proháněl po letišti ve Škodovce a James zkoušel supersport od Pragy, měl sem lehounce husí kůži. Úplný závěr sice opět lehce nezvládnutý, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo…85% ()

Metuje

Pro našince je tento díl samozřejmě zajímavější, než ostatní, je tu poměrně dost patrná československá stopa. Nicméně dramaturgie pořadu je již citelně unavená a některé momenty působí vyloženě na sílu. Například proč dali chudákovi Jamesovi tu příšernou kraksnu, jen aby ho celý díl zobrazovali jako bídáka, který z výletu nic neměl. Škoda, že jsou chlapci zřejmě nuceni se podvolovat striktnímu scénáři a průběh tak nepůsobí příliš přirozeně. Nicméně se na to stále dobře kouká, téměř dvouhodinová stopáž uteče jako voda a naštěstí jsme se po "terrible bombshell" dočkali "see you next time", což už vzhledem k narůstajícímu věku chlapců není takovou samozřejmostí. ()

Frajer42

Chápu snahu udělat výlet po trase, po které ho nikdy nikdo neudělal, ale trasa Polsko - Slovensko - Maďarsko a Slovinsko se přeci jen nemůže rovnat blbnutí v Jižní Americe nebo Africe. Má to své vtipné momenty, protože tihle pánové dokáží dělat srandu v takřka jakékoli situaci, ale něco tomu zkrátka chybí. Nebýt fakt šíleného výběru auta Jamese Maye, tak by to bylo asi dost o ničem. [70 %] ()

Grimaldi

Na tento speciál jsem se dost těšil ale zároveň k němu přistupoval s velkou obavou. Obavou že všechny navštívené státy hodí do jednoho pytle pod pojem Sovětský svaz . A až na takové označení u Velorexu bylo naštěstí vše tak jak má. Vtipný díl, zajímavě zvolená auta a finále u nádherného jezera. Když bude Grand Tour v takových jednoduchých, ale humorných cestách pokračovat, vůbec bych se nezlobil. ()

• Během závodu Formula Easter si lze na více závodních vozech všimnout písmen MTX. Jedná se o zkratku československé (a později české) společnosti Metalex, která se zabývá stavbou a úpravou vozů pro sportovní a závodní účely. (machonza)
  • V tomto díle se Richard Hammond objeví na letišti v Piešťanech ve velice vzácném autě Škoda 1100 OHC. Existují jen pouze dva kusy tohoto vozu – jeden je v Anglii, druhý je půjčen přímo z muzea mladoboleslavské automobilky. (Leopard105)
  • V čase 01:08:00, v předmluvě týkající se českého automobilového inženýrství, zazní v pozadí úryvek symfonické básně „Vltava“ od Bedřicha Smetany. (machonza)