4% filmová tajemství

• Německo

The Celluloid Closet

Dokumentární

Francie / Německo / Velká Británie / USA, 1995, 102 min

Sice jen popularizační dokument, který za pomoci hvězd a respektovaných hollywoodských profesionálů opakuje postřehy, které ve své stejnojmenné knize přednesl filmový historik Vito Russo, ale dobře udělaný a s jasným emancipačním zaměřením. Díky převaze výpovědí herců, scenáristů a režiséru nad monologem vypravěče je film poutavý a dokáže hladce divákům tlumočit historii zobrazování homosexuality v Hollywoodu.(28.8.2009)

Velmi zajímavý dokument! Osobně mne nejvíc překvapilo prohlášení Shirley McLaine, že při natáčení filmu DĚTSKÁ HODINKA (http://www.csfd.cz/film/9882-detska-hodinka/ - mimochodem DOPORUČUJI!!!) si vůbec neuvědomovala, o jak důležitý film pro queer komunitu jde....(15.6.2015)

Velmi zajímavý a chvílemi (aspoň pro mne) šokující dokument. Vývoj prezentace sexuální odlišnosti na plátně, vývoj cenzury, reakcí církve, státních autorit, organizací i tvůrců filmů. Novější filmy zřejmě nikoho nepřekvapí, ale u starších jsem často netušila, že i "tohle" jsou skryté gay (lesbické) scény. A vlastně byly. Z prvních nesmělých dotyků tváře rukávem kožichu nebo komického tance dvou námořníků se vyvinul až dnešní styl. Kdy se téměř nic neskrývá, vše se podává na zlatém podnose. Co je lepší, jistě posoudí vnímavý divák sám.(17.8.2012)

Parádní věc. Bohužel poslední minuty jsou zklamáním. Nelíbí se mi prezentace Philadelphie jako přelomového filmu, přičemž je to doprovázeno záběrem Buffalo Billa z Mlčení jehňátek a vzápětí nato následuje ostrý střih a záběr na tančícího Hankse a Banderese z Philadelphie. Krom toho je ten film naplněn hromadou pitomých klišé, až to bolí. A je to tak debilní záležitost, že při sledování podobných záběrů mám tendenci přát Tomu Hanksovi to nejhorší.(7.1.2012)

Naprosto úžasný dokument o zobrazení homosexuality ve filmech známých i méně známých, díky kterému jsem se dozvěděl spoustu nových poznatků zejména o fungování cenzury a boji proti ní. Jednotlivé ukázky z filmů jsou proloženy výpovědmi herců, hereček, scenáristů, scenáristek, režisérů, režisérek a mnoha dalších. Zkrátka pěkně strávených sto minut, které mě obohatily.(16.8.2012)