...a neuveď nás v pokušení

The Manxman

...a nepriveď nás do pokušenia

Velká Británie, 1929, 90 min

Předloha:

Hall Caine (kniha)

Jack E. Cox

John Maxwell

Emile de Ruelle
  • Radiq

K němému filmu mám asi tak blízko jak hluchoněmej ke koncertům Madonny. Přesto ale na tomhle něco bylo. Asi ten děj, kterej sice nepřinesl nic nového, ale v té době možná ano. Milostný trojúhelník byl tenkrát možná tabu. Zajímavě pojatá je zde ženská rozpolcenost. Nejdřív to je "Nic mu nesmíme říct" a pak zas "Musíme mu všechno říct", chch. Pak je to samozřejmě hodně o obličejové mimice. Celkem vzato, oba chlápci byli docela sympaťáci a Kate v podání Anny Ondráková byla taky pěkná, jakože ne jen na svou dobu. Škoda, že to celé nebylo ještě trochu více tragické. Takhle je to spíš takovej průměr. Ale docela se mi líbil.(10.7.2020)

Už jenom při pohledu na množství reakcí ve zdejší db k tomuto filmu a k Blackmailu, je jasné, že nám Manxman kapánek zapadnul. A to nikoli právem, jen ho zastínil fakt, že je "ještě němý", přitom je to film brilantní a v určitém plánu i s neodolatelnou ironií. Pravda, například v Kinorevui psali, že je dobře, že už Anny nedělá v Anglii takové zbytečné sladkobolné filmy, ale což. Dnes se Hitch nosí a když už jsme v tom nošení, občas i zjistíme, že na tom něco je :) Takže objevování kompletních filmografií zdar. Odměnou může být i Ring.(13.2.2009)

Vyborna cervena kniznica. Hitchcock sa formalne drzi v uzadi a nechava naplno vyniknut pribeh plny silnych dilem, neprijemnych konfliktov a krutych rozhodnuti. Potom ani neprekvapi, ze z boja nakoniec odchadzaju vsetky postavy porazene (moralne alebo emocne). S prehladom najlepsia Hitchcockova melodrama a vrchol jeho nemej tvorby. 9/10(6.5.2020)

• honajz

Kurnik šopa, Hitchcocka mám rád, ale to neznamená, že budu přeceňovat každé jeho dílko. Jo, jsou zde úchvatné záběry - příroda jak od malíře krajinek, rámování, práce s davem. Ale ten příběh je mizerný, laciný, a vlastně i těžko uvěřitelný, což by se dejme tomu dalo zkousnout, ale ti herci hrají i na němý film příliš pateticky a přehnaně - tatínek je furt jen drsoň, Pete je rozjuchané mladičisko, Phil čumí pořád jak vyoraná myš, a Anny se snaží, ale všechno hraje jen přes kukuč a líbeznou tvářičku, nějaké skutečné pohnutky na ní nevidět. Prostě je to slabé, i když asi dobovým divákům se to mohlo líbit. Ale když melodrama, tak český Noční motýl, kam se na tenhle film Hitch tentokrát hrabe, i se svými obrazy.(30.8.2016)

V rámci možností věrohodné psychologické drama s charismatickými herci (Ondráková byla kus). Umírněný režijní přístup byl správnou volbou - do popředí se dostávají postavy a jejich vzájemné vztahy. Rozuzlení někoho potěší, jiného možná zklame. Já, otrávený z přeslazených happyendů, jsem byl mile překvapen... Zkrátka jeden z nejlepších němých Hitchcocků. 8/10(28.1.2011)

• - Ve skutečnosti se jedná o remake The Manxman (1916). Výhodou první adaptace byl fakt, že se natáčelo na ostrově Man. (NinadeL)

• - Pro natáčení exteriérů filmu dal Alfred Hitchcock před ostrovem Man přednost pobřeží Cornwallu. (ZuzaniceB)

• - Film vznikl na motivy románu „The Manxman“ spisovatele Halla Cainea, který vyšel poprvé v roce 1894. (Pavlínka9)