...a neuveď nás v pokušení

The Manxman

• slovenský

...a nepriveď nás do pokušenia

Velká Británie, 1929, 90 min

Předloha:

Hall Caine (kniha)

Už jenom při pohledu na množství reakcí ve zdejší db k tomuto filmu a k Blackmailu, je jasné, že nám Manxman kapánek zapadnul. A to nikoli právem, jen ho zastínil fakt, že je "ještě němý", přitom je to film brilantní a v určitém plánu i s neodolatelnou ironií. Pravda, například v Kinorevui psali, že je dobře, že už Anny nedělá v Anglii takové zbytečné sladkobolné filmy, ale což. Dnes se Hitch nosí a když už jsme v tom nošení, občas i zjistíme, že na tom něco je :) Takže objevování kompletních filmografií zdar. Odměnou může být i Ring.(13.2.2009)

Už keď postavy na začiatku zvolali „chlapi, do krčmy!“, pochopil som, že sir Hitchcock bol frajer nemý i ozvučený, čierno-biely i farebný, hororový i komediálny. Keď to vo vás je, tak to vo vás je a keď to vo vás nie je, tak to vo vás nie je. Prejaviť city bez slov, maximálne s použitím hudby, tak sa to robí. Ktohovie, či má Bay s PEARL HARBOROM čisté svedomie.(24.11.2007)

Poslední Hitchova čistá němota má objektivně vzato asi všechno, co má vrcholné němé melodrama mít, a ještě něco navíc; za to, že se mě na LFŠ 2015 příliš nedotkla, s největší pravděpodobností mohl unylý, živý-mrtvý doprovod Flash the Readies s hostujícím Kittchenem – ten smutný případ, kdy si doprovázející kapela vede svou v podstatě bez ohledu na dění na plátně, ve své vlastní náladě, jako by film byl obrazovým doplňkem hudební produkce a ne naopak. Snad někdy jindy za příznivějších okolností.(10.8.2015)

Kam nás může dovést ženská umanutost? Rozhodně tam, kam nechceme a ještě se cítíme vini. Je chtíč silnější než lidskost a přátelství? Ano, pokud nás do toho ještě ponouká půvabná žena Kate (opět v podání Ondrákové, teď němé, což bylo pro ni mnohem lepší). Potěšil mě Carl Brisson v roli Peta. Ale měl Hitchcock zapotřebí toho chudáka obsazovat jen do rolí, kdy ho ženy odmítají. A přitom má oči plné života. Petovi dala Kate slib, že na něj počká, ale nedlouho po jeho odjezdu si začala s jeho nejlepším kamarádem Philipem (Malcolm Keen), kterého tato aféra, ze které také vzešlo dítě, připravila o místo soudce na ostrově Man, kde se děj odehrává.(17.8.2009)

Hitch, obdivujem Ťa a tvoju tvorbu mám nesmierne rada, ale týmto si ma veľmi nepotešil. Banálny príbeh (obetovať svoje šťastie v prospech druhého ale v konečnom dôsledku doviesť všetkých k mizérii) je podtrhnutý zúfalými hereckými výkonmi. Anny bola pôvabná (a roztomilá) ale jej herectvo značne afektované, Carl Brisson celý film doslova preČUMÍ do kamery, čo je značne neznesiteľné. Keď už bez zvuku, radšej Blackmail či Lodger.(3.4.2013)

• - FIlm se někdy uvádí jako Hitchcockův poslední němý snímek, přestože existuje němá verze jeho filmu Její zpověď (1929), která je odlišná od verze zvukové. Současně se jedná o první film s Anny Ondrou. (Pavlínka9)

• - Pro natáčení exteriérů filmu dal Alfred Hitchcock před ostrovem Man přednost pobřeží Cornwallu. (ZuzaniceB)

• - Protože se šéfovi British International Picture Johnu Maxwellovi film ...a neuveď nás v pokušení nelíbil, byla distribuce pozdržena až do premiéry zvukové verze filmu Její zpověd (1929). (Pavlínka9)