Reklama

Reklama

Ice Guardians

Dokumentární
Kanada / Irsko / USA, 2016, 95 min

Recenze (10)

Pajky3 

všechny recenze uživatele

Vynikající dokument o vymírajícím druhu hráčů NHL. Hokej jsem měl vždycky rád a NHL sledoval od malička, takže mě tenhle dokument, bavil od začátku do konce. Hokejové bitky k tomu neomyslitelně patří a to, co zde hráči říkají to podle dokonale vystihuje. Brett Hull sám říká, že by nikdy nehrál tak dobře nemít spoluhráče jako Tony Twist nebo Kelly Chase a kolikrát by asi byl Gretzky zraněnej, kdyby ho nehlídali McSorley nebo Semenko? Škoda, Enforcers vymírají a tomuhle sportu budou chybět. Obzvlášť, když se zamyslíte nad tím, jaké zákroky pak hráčům projdou bez odezvy. Naprosto skvěle zpracovaný dokument, který dokonale mapuje historii odvětví a který se snaží něco říct (a velmi dobře se mu to daří) a nejen vyznět do prázdna. Slza v oku je při závěru na místě. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Přes rok jsem se těšil a je to ukázkový dokument o výjimečnosti rvaní se v NHL a zároveň vysoké pravděpodobnosti, že o něj (jako přecitlivělá, zoufale korektní, zženštilá společnost) brzy přijdeme. Přítomná je nejen řada hvězd a legend, ale i expertů z různých brandží, provádí to komplexně historií, současností, opodstatněním, kódem a morálkou, kontroverzí, zdravotními dopady, změnou všeho. Malinko mi vadilo jen vyznění v neprospěch hitů, což je další moje oblíbená složka hry, ale dávalo smysl. Zbytečný se rozepisovat, kdo rád hokej, nebo prostě jen zajímavá témata zpracovaná v souvislostech, zábavně a se srdcem, koukejte to kurva přehrát. Sám jsem se teď přes zimu šel mrknout na 5 zápasu v zámoří a upřímně, neviděl jedinou bitku a 3 z nich byla nevzrušivá nuda i po herní stránce. A jak jsem tenhle komentář začal psát, regulerně slzy v očích. "There’s two times when people stand up in a hockey game..." (související: BROAD STREET BULLIES, LAST GLADIATORS, SLAP SHOT, GOON) ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

V dokumentu mě pobavil testosteronový bitkař, který na zpevnění kloubů s nimi obalenými řetězem bouchal do stromů. Ještě před 20 letý se do NHL vybírali vysocí těžcí maskulinní hráči a malý šikovný technický hráči neměli šanci. Málo talentovaní hráči se prostě snažili do NHL probít a na přípravných kempech se to rvalo neustále. Situace se změnila a současný hokej se opírá hlavně o rychlost a talent. Vzpomeňme na slavného dvoumetrového bitkaře Philadelphie Erika Lindrose, jenž se prosadil i do kanadské reprezentace. Ostatní hráči ho začali na ledě šikanovat a kvůli opakovaným otřesům mozku musel ukončit kariéru. Nebo na Steva Montadora, jehož přetrvávající symptomy otřesu mozku donutily ukončit hokejovou kariéru a v 35 letech zemřel. Na zdravotní potíže, jež souvisejí s otřesy mozku, zemřel v roce 2011 hokejista Derek Boogaard. Ten před smrtí trpěl chronickými bolestmi hlavy, které vyvolalo degenerativní onemocnění mozku, jež bývá způsobeno opakovanými údery do hlavy. Stejný problém byl posmrtně objeven také u dalších bitkařů Ricka Martina a Boba Proberta. Je třeba si uvědomit, že kdo se na ledě rvát nechce, tak nemusí. Zámořská soutěž počet bitek na ledě začala omezovat například tím, že zavedla dodatečné tresty za vyvolání rvačky nebo přísnější antidopingové kontroly. Nyní tam vychází jedna bitka přibližně na 4-5 zápasů a nervou se mezi sebou jen specializovaní hráči. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Přesvědčené odpůrce hokejových bitek dokument asi nepřesvědčí, ale tohle je spíš dělané pro fandy, kteří tyhle boxerské vložky milují a těžce nesou, že se od nich v NHL ustupuje. Spousta rozhovorů s legendami jako jsou Fedoruk, Chelios či Brett Hull, náhledy do historie, statistiky, pohledy fanoušků, rodin a nechybějí samozřejmě ani sestřihy z bitek napříč věky. Jeden z nejkomplexnějších sportovních dokumentů vůbec a pro hokejové fanoušky pochopitelně povinnost. 90% ()

hygienik 

všechny recenze uživatele

Ako Európanovi, ktorý považuje za vrchol hokeja hru s čo najmenším počtom faulov a prerušení, mi ľudia, ktorí hrajú hokej preto, aby zo zubárov urobili boháčov, prídu ako poloblázni, čo by urýchlene mali zmeniť zamestnanie alebo sa dať liečiť. Osobne poznám ľudí, z ktorých 1 hit na ľade urobil doživotných invalidov! A napríklad v ženskom hokeji je časť faulov, čo sú u mužov OK, zakázaná, aby tie ženy ešte mohli vôbec otehotnieť. Rusko- kanadský štýl "koľko zubov si vybil, toľkokrát si hokejistom", je našťastie na ústupe. Možno práve kvôli "môjmu pacifizmu" sa mi posledných 5 rokov páči viac curling ako hokej. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama