Risk (festivalový název)

Risk

Dokumentární

USA / Německo, 2016, 92 min

Laura Poitras

Podobně jako Citizenfour, také Risk je natočený jako paranoidní thriller odehrávající se v atmosféře stoupající nedůvěry. Nebezpečí zde přitom nepřichází jen zvenčí. Věřit nelze ani lidem z nejbližšího okolí. Jak se nám režisérka svěřuje v dodatečně nahraném mimoobrazovém komentáři (původní sestřih vyzníval vůči Assangeovi méně kriticky), dobrý pocit nemá ani z hlavního objektu svého zájmu – sexuálního predátora, který vypuštěnými informacemi možná přispěl k vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Assange je rozhodně méně čitelnou figurou než Snowden, což se odráží také ve struktuře dokumentu, který je méně soustředěný (a napínavý) než Citizenfour, prostoupený režisérčinými pochybami. Assange se stylizuje do role Jasona Bournea (bizarní scéna jízdy na motorce), jehož hlavní zbraní jsou informace a který k obraně používá namísto úderů sebestředné filozofické monology. Skoro se zdá, že si užívá, že je sledován. Může se díky tomu prezentovat jako osoba natolik vlivná, že je pod její úroveň řešit s médii svůj osobní život (rozhovor s opilou Lady Gaga, znuděně poslouchající, kdo všechno mu jde po krku). Jsou ale globální záležitosti důvodem, proč ignorovat lokální problémy? Lze věřit člověku, který volá po maximální transparentnosti, ale ohledně vlastních činů mlží? Nemyslím si. Kromě toho, že předkládá portrét jedné silně rozporuplné osobnosti, dokládá Risk ve druhém plánu, proč je pro ženy tak obtížné prosadit se v oblasti IT, kde hlavní slovo patří mužům s příliš velkým egem typu Assange nebo Appelbauma, kteří občas vypustí nevhodnou sexistickou poznámku (na což přítomné ženy reagují rozpačitými pohledy) a neštítí se zneužívat své moci. Přijde mi příznačné, že film plný pochybnosti o tom, komu lze důvěřovat a kdo vlastně jedná správně, nenabízí žádnou definitivní odpověď a končí velkým otazníkem. Také z tohoto hlediska jde o výstižnou reflexi nepřehlednosti doby, ve které žijeme a pro kterou jsou emblematické osobnosti typu Juliana Assange. 75%(14.3.2018)

Svoboda je něco, za co se bojovalo ve světových válkách, ale i po nich, a nejhorší na to, je, že se za ni bojuje pořád, protože je nám nebo některým z různých důvodů upírána. Julian Assange je toho důkazem. A vlastně celé WikiLeaks. Pořád nemám svobodu v tom, jaké informace získáváme nebo můžeme předávat. Je to skutečně dobře? A je dobře, aby trpěli lidé, kteří chtějí jen informovat? Dobrý, osobní dokument.(30.8.2017)

• sator

Riziko je dokumentární film režírovaný Laura Poitras o WikiLeaks zakladateli Julian Assange .(10.12.2016)

MFDF Jihlava 2017(29.10.2017)

Pravda je, že jak to ve skutečnosti bylo s obviněními z obtěžování žen se asi nikdy nedozvíme. Každopádně WikiLeaks dokázala světu ukázat odvrácenou stránku internetu a to takovou, že svobodný už dávno není a možná ani nikdy nebyl...(4.1.2018)