Margaret a Peter jsou znovu spolu, ale v cestě jim stojí další překážka. Alžběta se nemůže rozhodnout mezi povinnostmi královny a láskou ke své sestře. (Netflix)

vydumnica

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Zaujimave info z webu: Na jednej strane láska, na druhej povinnosti a privilégiá princeznej. Príbeh, ako si princezná Margaret nakoniec nemohla vziať rozvedeného a výrazne staršieho Petra Townsenda, skutočne hýbal britskou verejnosťou. Ľudia boli drvivo na strane lásky – až 95 percent ľudí schvaľovalo, aby sa vzali. Proti však bola cirkev aj zákony. A podľa seriálu aj kráľovná Alžbeta, tlačená dvorom. Princeznej Margaret nakoniec po dvojročnom odlúčení oznámila, že ak si vezme Townsenda, stratí výhody princeznej a bude musieť opustiť Britániu. Mohla si ma vziať iba vtedy, ak by bola pripravená vzdať sa všetkého – svojej pozície, prestíže, peňazí. Jednoducho som nemal tú váhu, aby som vyvážil všetko to, čo by stratila,“ napísal Townsend neskôr vo svojej autobiografii. V posledných rokoch sa však objavili dokumenty, ktoré naznačujú, že to mohlo byť aj trochu inak. Podľa korešpondencie kráľovná s premiérom Anthonym Edenom pripravovali zmenu zákona, ktorá by umožnila princeznej Margaret zostať súčasťou dvora a zároveň sa vydať za vyvoleného. Jej jedinou obeťou by bolo, že by ona a jej deti stratili hypotetický nárok na trón. Iná korešpondencia medzi Margaret a premiérom Edenom pár týždňov pred jej 25. narodeninami zasa naznačuje, že doňho nebola úplne bezhlavo zamilovaná. „Až vtedy, keď ho znova uvidím, sa môžem riadne rozhodnúť, či si ho môžem vziať, alebo nie,“ napísala v liste podľa BBC. Historik Hugo Vicker pre Times napísal, že zafungoval plán oddeliť ich, aby „láska medzi nimi zahynula“. ()

Remivsremi

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Celá první řada si udržela kvalitu a neskutečné tempo. Historické postavy jsou představeny jako opravdoví lidé. Bez zbytečného přikrášlení. Citíte tu tíhu a břímě nesoucí společně s korunou. Výborný zážitek. ()

bart_

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Určitě by jsme měli respektovat a uznávat tvůrce za ten skvělý tah, že první sérii nezakončili velkolepou extravagantní a přehnaně vznešenou přehlídkou, ale prostým komorním rodinným dilematem. Empatie samotné Alžběty se chronologicky vyvíjí tak, jak je nám bohužel předem známo... Jsem zvědav na pokračování. ()