Margaret a Peter jsou znovu spolu, ale v cestě jim stojí další překážka. Alžběta se nemůže rozhodnout mezi povinnostmi královny a láskou ke své sestře. (Netflix)

Kaka

V posledním díle zůstala The Crown příjemně přízemní a sevřená emocionální tragédií v rodinném kruhu. Je extrémně zajímavé sledovat dvě sestry, obě tak vyjímečně talentované, ale každá v úplně něčem jiném. Pečlivost, disciplína a strojová preciznost vs dravost, jiskra a ryzí emoce. ()

ALIENka_

Pořád nemám slov. Tomu říkám zakončení. Kde mám vůbec začít? Všechno bylo perfektní, od malý Elizabeth s Margaret po Nassera a Edena. Margaret se samozřejmě za Petera provdat nemůže, ale aspoň malou naději jsem měla, že se to podaří. Ty dva do sebe byli strašně zamilovaný, kdyby jim to dovolili, tak by měli krásný manželství, navíc jim fandila celá země. Peter je strašně milej chlap, taková stará duše, a Margaret věděla, že potřebuje slyšet, že ho miluje i přes to, že nemá rád večírky. Vždyť na sebe čekali dva roky, to už mluví za všechno. Konec rozjímání, jedeme dál. Přijde to jenom mě, nebo si Nasser doslova vybírá záminky, proč ho štve Eden? Ty dva se musí bytostně nesnášet. Eden se zatím pomalu propadá do čehokoliv, co mu vlastně je. Britové fakt nemají štěstí na premiéry, pomalu každej odejde kvůli nějaký nemoci (i když divit se jim nemůžu, mě by z toho taky kleplo). Hodnocení: jestli mi někdo řekne, že perfektní konec série neexistuje, ukážu mu tuhle epizodu/10 ()

vydumnica

Zaujímavé info z webu: Na jednej strane láska, na druhej povinnosti a privilégiá princeznej. Príbeh, ako si princezná Margaret nakoniec nemohla vziať rozvedeného a výrazne staršieho Petra Townsenda, skutočne hýbal britskou verejnosťou. Ľudia boli drvivo na strane lásky – až 95 percent ľudí schvaľovalo, aby sa vzali. Proti však bola cirkev aj zákony. A podľa seriálu aj kráľovná Alžbeta, tlačená dvorom. Princeznej Margaret nakoniec po dvojročnom odlúčení oznámila, že ak si vezme Townsenda, stratí výhody princeznej a bude musieť opustiť Britániu. "Mohla si ma vziať iba vtedy, ak by bola pripravená vzdať sa všetkého – svojej pozície, prestíže, peňazí. Jednoducho som nemal tú váhu, aby som vyvážil všetko to, čo by stratila,“ napísal Townsend neskôr vo svojej autobiografii. V posledných rokoch sa však objavili dokumenty, ktoré naznačujú, že to mohlo byť aj trochu inak. Podľa korešpondencie kráľovná s premiérom Anthonym Edenom pripravovali zmenu zákona, ktorá by umožnila princeznej Margaret zostať súčasťou dvora a zároveň sa vydať za vyvoleného. Jej jedinou obeťou by bolo, že by ona a jej deti stratili hypotetický nárok na trón. Iná korešpondencia medzi Margaret a premiérom Edenom pár týždňov pred jej 25. narodeninami zasa naznačuje, že doňho nebola úplne bezhlavo zamilovaná. „Až vtedy, keď ho znova uvidím, sa môžem riadne rozhodnúť, či si ho môžem vziať, alebo nie,“ napísala v liste podľa BBC. Historik Hugo Vicker pre Times napísal, že zafungoval plán oddeliť ich, aby „láska medzi nimi zahynula“. ()

Remivsremi

Celá první řada si udržela kvalitu a neskutečné tempo. Historické postavy jsou představeny jako opravdoví lidé. Bez zbytečného přikrášlení. Citíte tu tíhu a břímě nesoucí společně s korunou. Výborný zážitek. ()

muti

Skvelý záver prvej série - vzťahy sú rozohraté aj roztrhané, kocky hodené a na obzore sa črtajú nové diplomatické spory v Egypte. Srdce alebo koruna? Je treba si vybrať. A je tu ešte aj princ Filip, ktorý sa už klasicky unudene povaľuje bez nejakej agendy. Je načase ho poslať "oddýchnuť" si a zamyslieť sa nad životom. Gloriana je medzičasom na vzostupe, prvú sériu hry o trón vyhráva bezkonkurenčne. Z Wiki: "Opera Gloriana pojednává o vládě Alžběty I. a jejím komplikovaném vztahu k hraběti z Essexu, kterého i přes svou lásku musí nechat popravit za zradu státních zájmů. Děj opery je koncentrován přibližně do období pěti let (1598–1603)." ()