Koruna - Série 2 (série)

Drama / Historický

Velká Británie, 2017, 9 h 48 min (Minutáž: 55–62 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Lorne Balfe

Claire Foy, Matt Smith, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, John Sackville, David Shackleton, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Vanessa Kirby, Jeremy Northam, Anton Lesser, Will Keen, Daniel Ings, Pip Torrens, Greg Wise, Harry Hadden-Paton, Clive Francis, Nicholas Burns, Chris Gordon, Jonathan Newth, Lucy Russell, Michael Culkin, Keenan Arrison, Victoria Hamilton, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Lasco Atkins, Anna Madeley, Mark Tandy, Richard Elfyn, Patrick Ryecart, Nick Owenford, Matthew Goode, Alex Jennings, Lia Williams, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Jared Harris, John Lithgow, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Ben Miles, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Dominic Applewhite

Komentáře uživatelů k sérii (28)

Slabší než první série, několik dílů mě fakt nebavilo. Tím nechci upírat Crownu filmařské kvality, ale jen to nestačí. Rozhodně bych vyzdvihnul díl s Alžbětiným projevem v Jaguaru a následným honem na lorda Altrinchama, ten byl pro mě asi historicky nejpřínosnější, a to je to, co mě na tomhle seriálu nejvíc zajímá. Škoda, že oproti první řadě historických událostí ubylo a přibyla vztahová dramata. (Netflix, orig.)(29.8.2019)

• Psychor

Kdo čeká, že druhá řada seriálu Crown konečně nabídne záblesk historické akurátnosti, nechť je po zásluze potrestán za svou bezbřehou naivitu. Konzumní diváci budou u této předražené soap opery bezpochyby slintat blahem a zůstává tak na nás ostatních, abychom se zeptali tvůrců, proč mapují život královny Elizabeth (El-lizard-birth) způsobem, který nemá sebemenší oporu v realitě? Proč se Crown pokouší vytvořit její polidštěný obraz a zamlčuje fakta o její reptiloidní formě, schopnosti shape-shiftingu či zapojení do krvavých rituálů, ve kterých hrají prim dětské obětiny?(9.12.2017)

// Některé díly (Misadventure, A Company of Men, Dear Mrs. Kennedy, Paterfamilias) na hranici geniality, jindy (Beryl, Mystery Man) zase zklamání z výběru slabší zápletky, nebo nevyužitého potenciálu jinak skvělé zápletky. Velkým zklamáním je taky hudba, která jen oprašuje fantastickou první řadu a Zimmerův theme. Jenže pánové/dámy, čert to vem, když je to pořád taková slast na pohled. A herci se letos rozloučili se seriálem ještě lepšími výkony než loni, především Matt Smith doslova ruloval. Takže jo, těch 9/10 tam v klidu pořád je, zlatíčko Claire Foy bude zatraceně chybět v příštích letech, snad se v Hollywoodu neztratí. Btw. postarejte se někdo, aby Psychor dostal svoje léky, díky.(11.12.2017)

Peter Morgan znovu mistrně zrekonstruoval situace, u kterých nebyl, tak aby dialogy nešustily papírem a byly naprosto přirozené a všeříkající. Výborný scénář, podpořený obřím rozpočtem, vytahuje do hvězdných výšin prvotřídní herecká (a troch i imitační) práce trojlístku Claire Foy, Matt Smith, Vanesy Kirby (přeobsazení v další ředě budu hodně těžko rozdýchávat). Čtvrtá epizoda o námluvách Margaret a jejího fotografa je řemeslným skvostem, zejména střihu a kamery, člověk tu chemii a napětí mezi nimi úplně cítí. Devátá epizoda o vztazích otců a synů je přesný úder na solar plexus.(16.1.2018)

Exkluzivně natočená červená knihovna a intimní vztahové drama o nelehkém partnerském soužití odehrávající se na pozadí historických událostí dotýkajících se britské královské rodiny. Druhá řada se na rozdíl od té první více odklání od politiky a raději se zaměřuje na své postavy (Alžběta, Filip, Margaret), jimž v melodramatickém duchu připravuje působivé dějové oblouky. Drama o tíze královské koruny tvůrce Peter Morgan pojal jako sérii interně propojených „konceptuálních epizod“, které se od sebe navzájem liší ústředním tématem a někdy i hlavními postavami. Akademicky vypadající, nicméně „Akademii“ se vzpírající klenot s fenomenálními hereckými výkony Claire Foy a Matta Smithe. Nejlepší epizoda: A Company of Men (2)(8.2.2018)

Chyběla mi výraznější červená niť, která by se táhla celou sérií. Tím všechny výtky končí. I přes epizodičnost jsem si totiž jednotlivé díly užíval, zvlášť když se občas pracovalo i s chronologií. Znovu jsem se setkal se skvěle napsanými postavami a s herci, se kterými se budu těžko loučit. Druhá řada byla velkolepější, ale komornost ani dramatičnost nezmizely, o kvalitě nemluvě. Například jedno oholení knírku s sebou neslo tolik napětí a takovou katarzi, jako když se rozhodovalo o budoucnosti samotné země. A než se dostaví pokračování, tak si ještě nejednou poslechnu hlavní hudební motiv. (Netflix)(23.12.2017)

Musím přiznat, že jsem od druhé sezóny očekával proti úvodní řadě propad v kvalitě, ale mýlil jsem se. Tvůrci sice sáhli ke změně tím, že se tentokrát více soustředili na mezilidské vztahy, ale provedli to takovým způsobem, že je mohu jedině pochválit. A to určitě patřím mezi diváky, které britská politika zajímá. Zatím jsem tedy velice spokojený a těším se na třetí sérii.(28.3.2018)

Opäť nákladná a výpravná, kostýmovo bohatá produkcia. V druhej sérii sa viac orientovali na kráľovskú rodinu. Historických momentov a reakcie kráľovského dvora (či parlamentu) bolo pomenej. To ma trochu sklamalo. Na svoje si prídu skôr diváčky zamerané na "aféry politikov a kráľovskej rodiny).(12.1.2018)

• Ediebalboa

2. série kráčí ve šlépějích té první, co se týče nadstandardní výpravy a scenáristické práce. Místo, kde však minule úřadoval a do určité míry i zastiňoval Winston Churchill královskou rodinu, teď zeje prázdnotou. Absenci velké persony naštěstí Morgan řeší po svém, když seriál víceméně rozepizoduje a zároveň přitom dílčími příběhy šikovně dokresluje manželství královského páru. A člověk se toho dozví opravdu hodně. O Charlesovi, nacistech, módních účesech...vyberte si. Nabídka je pestrá a bez výjimky výborná.(13.7.2018)

Méně ucelené vyprávění z kroniky královské rodiny, než nabídla první série. Morgan se v druhé sérii odtahuje od historického dění a preferuje tematicky laděné epizody, kdy se občas trefí a občas o něco méně. Jako celek však pokračování táhne k výšinám několik výborně natočených epizod hlavně prozkoumávajících psychiku postav. Herecky i přes limitovaný prostor velmi vzrostla od minulého roku Vanessa Kirby, která se tak více než vyrovnává excelentním výkonům Foy a Smitha. (nejlepší epizoda - Dear Mrs. Kennedy)(9.2.2018)

Jsem spokojená stejně jako s první sérií :) Jen mě spíš až překvapuje a šokuje, jak moc je to "podložené" od Královské rodiny. Jelikož mých pár výkřiků - ty hajzle, ty jsi ale č*rák, to nemyslíš vážně apod., - tak to si nejsem moc jistá, zdali bylo požehnáno od Královny. Tak i tak - nezajímá mě, jak je to moc fikce - neskutečně mě tento seriál dostal a když jsem po odmlce slyšela opět tu znělku - ááá...i teď mám husí kůži. Stále přemýšlím nad tím, jaký úděl má postava Královny (hlavně to bylo vidět při marnivosti sestry a také paní Kennedy), ale jak tam bylo mnohokrát řečeno - je to její role.(6.1.2018)

Epizodní pojetí mi sedlo a některé díly druhé série mě docela sestřelily. Mám na mysli Vergangenheit, Dear Mrs. Kennedy a Paterfamilias. Velmi dobře zpracovaná témata a excelentně zahraná. A závěrem princezna Margaret. Úžasně zahraná bohémská Margaret, v jejíž očích se zračí vše, jenom ne štěstí...(8.4.2018)

Možná se ve "2. dekádě" opravdu tolik nestalo, pročež hlavně v prvních dílech vařili scénáristé docela z vody: únava manželství a rutina vládnutí ze sedačky zrovna nezvedaly. Nicméně několika takřka geniálních dílů jsme se poté dočkali a i ty diskutabilně slabší se pořád mohly opřít o bezchybně vypilovanou výpravu, režii, herecké výkony, hudbu… prostě všechno.(29.10.2018)

* * * * * *(25.12.2017)

Nerozumim tomu. Z kostýmních dramat inspirovanejch reálem se mi zpravidla dělá blbě. The Crown je ale výjimečnej. A spíš než celek si budete pamatovat sílu jednotlivejch epizod. A geniálního Matta Smithe s rukama v kapsách, kterýmu stačí jedinej pohled, aby dokázal říct úplně všechno. 👑(20.5.2018)

Taky si myslím, že druhá série The Crown je v mnoha ohledech lepší, než ta první a v mnoha ohledech se jí "jenom" vyrovná. Ovšem první, šestý a poslední tři díly byly naprosto geniální a osobně je považuji za to nejlepší, co jsem v televizních seriálech viděl za hodně dlouhou dobu. I všechny zbývající epizody jsou ale skvostným divackým zážitkem, který si, stejně jako v případě první série budete pamatovat hodně dlouhou dobu. Matt Smith a Claire Foy byli opět nepopsatelně skvostní a mě v tom seriálu budou strašně chybět, protože jejích výkony (stejně jako všech ostatních) byly naprosto výjimečné a výtečné. Epizodičnost mi skvěle sedla, seriálu to docela prospělo, nepůsobí vůbec natahovaně - právě naopak, tempo všech epizod je až smrtící, dialogy, scénáře, herecké výkony a hudba, to vše je nepopsatelně skvostné a já se nemůžu dočkat třetí série, ve které mi všichni budou strašně chybět. Opět jeden z nejsilnějších zážitků vůbec. 100%. A dejte někdo Psychora do psychora, prosím.(13.1.2018)

psychor: you´re a kokot, sir. did you know?(26.12.2017)

Prvá polovica bola priemerná 3*, nasledujúce 4 diely boli super bombové napínavé, že som sa nemohla od toho odlepiť a potom 10. diel bol úplne odveci a vôbec nezanechal krásnu bodku. Skôr taký pokrivený otáznik. Dohromady 3,3*(13.1.2018)

Druhá série byla o jednu hvězdičku slabší než ta první. Pořád se jedná o velmi kvalitní seriál, který ve svém žánru v podstatě nemá konkurenci, ale oproti první řadě tomu skutečně "něco" chybělo. Možná bych řekl, že druhá série měla méně takových těch dramatických okamžiků, podpořených skvělou hudbou, u kterých člověk až mrazilo v zádech a kterých bylo v první řadě mnoho. To u druhé sezóny tak trošku absentovalo.(13.5.2018)

Patrně ještě lepší než první série. Atmosféra začíná houstnout - již to není taková "idylka" jako předtím. Hlavním tématem jsou především změny v 50. a 60. letech minulého století, jež postihly Spojené království a jeho bývalé kolonie. Série se dotýká i kapitol ze světových dějin, jako je studená válka a úřadování jednoho nejmenovaného amerického prezidenta, který si měl sednout do auta s uzavřenou střechou... Rád bych se pozastavil u kolonií. Oceňuji odvahu seriálu, že poukázal na to, že si za mnoho chyb mohou Afričani zkrátka sami. Když nahradíte portrét královny Leninem, je tu jistý předpoklad, že vaše země půjde do loje... Dále jsou na místě i společensko-kulturní transformace, které mě, těžkého konzervativce, uvádí do rozpaků. :-) Všechny tyto události jsou napojeny na osudy královské rodiny. Na postavách lze postřehnout jejich vyzrálost. Alžběta je docela i ostřejší, pozoruhodným vývojem prochází i Filip, Margaret konečně našla svůj protějšek a strýčka Davida dohánějí přízraky z minulosti. Sérií prostupují motivy, ve kterých se najde i nearistokratický smrtelník. Zejména těžké dětství, otázky rodičovství a rodinných vztahů a především pak odpuštění. Co se týče kompozice, oceňuji tematicky ucelené epizody. I když na místě by bylo výstižnější použít slovo kapitoly. Mezi jednotlivými díly totiž nepanuje příliš silná návaznost. Spíše celá série působí jako koláž, jež je sestavena z desíti tematicky uzavřených příběhů. Co by ale jinde nefungovalo, zde pracuje dokonale. Nutno však podotknout, že tento přístup je prakticky totožný s minulou sérií. Hudba je opět dokonalá. K ní nemá cenu nic dále dodávat. A herecké výkony? K těm prakticky také ne. Pouze možná jedna připomínka. Sice v druhé sérii chybí vyčnívající herec, jakým byl John Lithgow, ale to bych jako zápor rozhodně neviděl. Všichni z hlavních rolí jsou totiž brilantní. Sérií se rovněž táhne relativně smutná atmosféra. Tento stav bych chtěl napojit na herecký aspekt, neboť jsem zarmoucený, že v další sérii neuvidíme Claire ani Matta. Bude se mi po nich stýskat... A neodpustím si ještě jeden dovětek - Konstituční monarchie je prostě nejlepší. Na tomto tvrzení si zkrátka trvám. God save the Queen!(20.12.2017)

Druhá série zvedá laťku a zvyšuje rychlost. Nápaditý vizuál- střih, struktura vyprávění a větší důraz na jednotlivé charaktery a historická dění oné doby dělají z této série výživnější podívanou. Jde znát, že po úspěchu první série jsou tvůrci "odvážnější" a jen to prospívá. Co díl, to radost. Klobouk dolů. Každou sérii jsem pokořil na jeden zátah- a to už musí něco vypovídat. Po všech těch cool/akčních/sci-fi/ teen/ seriálech tu máme konečně něco pro dospělého diváka, který touží po inteligentní podívané k zamyšlení. Skvělé dialogy a úžasná výprava. Herci bezchybní, do jednoho. Pokud přičteme přidanou hodnotu v podobě mnoha faktů (která jsem netušil) o královské rodině, tak dostaneme skutečně velmi zajímavou podívanou. Tvůrci zcela jistě chovají ke královské rodině respekt, to je znát, ale zároveň se nebojí tnout do živého a prát špinavé prádlo veřejně. To mi je velmi sympatické. Celkem by mě zajímalo, jak seriál přijímá královská rodina.(29.12.2017)

<< předchozí 1 2