Koruna - Série 4

(série)
Trailer 3
Drama / Historický
Velká Británie, 2020, 9 h 4 min (Minutáž: 50–60 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Peter Morgan

Stuart Howell

Martin Phipps

Olivia Colman, Tobias Menzies, Helena Bonham Carter, Gillian Anderson, Erin Doherty, Emma Corrin, Josh O'Connor, Claire Foy, Emerald Fennell, (více)

Epizody(10)

V osmdesátých letech řeší Alžběta spory s premiérkou Margaret Thatcherovou. Princ Charles se ožení s Dianou, ale v manželství jim to vůbec neklape. (Netflix)

Trailer 3

marhoul

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Meryl Streep se může jít se svou Margaret zakopat. A to ji mám moc ráda. Co předvedla Gillian Anderson v roli Theatcher ji myslím navždy vyzulo z dosud životní role agentky Scullyové. :) Vážně. V momentě, kdy nastoupila na scénu, ukradla si celý díl absolutně pro sebe. Ne-li celý seroš. Jsem v dobrém časovém rozmaru, čili jsem se písemně vybláznila snad u každé epizody, kde rozvádím (s nebývalou chutí) své soukromé názory na věc, je tedy zjevné, jak jsem si tuto řadu báječně užila. Olivia Colman, dle mého vnímání, zaostávala jen zdánlivě, protože ve scénách s Železnou lady musela vyznít jako ta méně výrazná a světe div se, jako ta "možná trochu měkčí". A tohle zahrát, muselo být nesmírně těžké, takže poklona. Obě dámy se svých alter ego zhostily excelentně. Slečna, které představuje Dianu se role ujala také na výbornou. Já tady zastupuji kritické křídlo zvané AntiDi, princezně jsem samozřejmě její tragický konec nepřála, však k jejímu "účinkování" v dobách, o kterých pojednává tato série, jsem výhrady měla vždy. Z tohoto titulu mě scénáristé příjemně překvapili, když její party načrtli v duchu, který zvesela zastávám. Helena Bonham Carter byla v roli mé oblíbené princezny Margaret úžasná. Tímto vyzdvihuji sedmý díl, který začíná Heleniným tancem na Davida Bowieho, což je tak anglicky- anglické, Margot- tragické, nostalgicky nenaplněné, že jsem si jen sedla a celý JEJÍ díl užívala, s pochopením pro rebelující princeznu, dle které se kdysi podstatně přifintily a natočily ty báječné, nesmrtelné Prázdniny v Římě. Nebýt jí, nevznikly by. A o tom to někdy je. Sedmý díl, ačkoli pojednává o čemsi jiném, pokládám za jeden z nejzdařilejších, možná proto, že v něm zrovna nekraluje Gilliam a že se vrací k ryze rodinným záležitostem, které v Koruně miluji. :) Charles byl opět přesný, jeho současné naplněné štěstí mu přeji. Celkově řada opět obsáhla mnohé historické události, v určitých momentech velmi silné, takže já si přišla na svoje a spokojeně zvolávám: Vánoce můžou začít. :) Příznivci The Crown si možná svoje mušky najdou, počítám, že ty budou pramenit (stejně jako u mne) povětšinou z osobních pohnutek a averzí, každopádně přeji všem příjemnou zábavu a těším se na další várku. Pěkné! ()

Spiker01

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Výjimečný seriál, který se snad každým rokem ještě zlepšuje, nebo minimálně mě baví čím dál tím více. V minulé řadě jsem si oblíbil hlavně Tobiase Menziese , nicméně tato řada má neskutečnou oporu v dalších mimořádných hercích (má oblíbená Gillian Anderson jako moje neoblíbená Iron Lady), a to konkrétně zlatíčko Emma Corrin a Josh O'Connor v rolích Diany a Charlese a strašně mě mrzí, že jsme je tentokrát viděli naposledy a dojde k dalšímu přeobsazování staršími herci (premiéra až 2022!). Nicméně Peter Morgan to má stále pevně v paži a doufám, že si to nakonec rozmyslí a půjde až do žhavé současnosti plné kontroverze kolem Harryho a Meghan...100% ()

Malarkey

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Čtvrtá série se drží standardního pětisouhvězdí. Deset dílů napěchovaných emocemi, excelentní hudbou a hereckými výkony, na které nebudete chtít zapomenout. Kdo vymyslel, že tu železnou lady bude hrát Gillian Anderson, byl totální borec. I Emma Corrin je Dianě neskutečně podobná. Ať si každej říká kdo chce, co chce, bylo mi tu Diany neskutečně líto. Ona do té rodiny vůbec nepatřila svojí veselou a rozvernou povahou. Charles si jí navíc ani nezasloužil, vždyť Camilla je tak strašně obyčejná. Celé tři série nám Koruna o Charlesovi říká, jakej je to vlastně hroznej chudák, a pak ho tady pěkně sejmou. Dobře, nejsem tu od toho abych soudil královskou rodinu, ale emoce to ve mě vyvolávalo. Nejlepší díly pak jednoznačně Michael Fagan a Dědičné nástupnictví, tam se navíc herecky skvěla Helena, kterou můžu vždy a všude, a ona si tu ségru královny neskutečně užívá. ()

*CARNIFEX*

4. séria sa dejovo "motá" okolo princezny Diany a železnej Thatcherovej. Nie, že by ma tá druhá nebavila, no Diana mi je ako človečina rozhodne bližšia, a tak ma samotné pasáže "okolo nej" vábili viac, pričom toto "pokračovanie" opätovne spĺňa tie najprísnejšie kritériá filmárčiny. Nemá zmysel vymenúvať všetky klady, to už majú iní za sebou. Mňa by zaujímalo, čo si o tejto sérii myslí tá "Stará, kráľovská Rašpľa", ktorá je údajne veľkým fanúšikom tohto seriálu. Nuž, asi sa jej nekukalo najlepšie, keď to celé pôsobí, akoby "niekto" vstal z hrobu .. ()

dO_od

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

// Místo pohádky tragédie. Nemá smysl počítat, kolikrát mě seriál překvapil, dojal, rozlítil, nebo rovnou deprimoval, stejně tak se nebudu dlouze rozepisovat o tom, jak si to všichni hrozně dávají, od Olivie Colman až po nováčka Emmu Corrin, tohle jsou Emmy výkony kam se podíváš. Asi nejvíc mi letos imponovala hudba, se kterou se tvůrci naučili pracovat tak, aby nezastiňovala obraz, jako tomu občas bylo v předchozích řadách, ale když už se některá z melodií ozvala, tak to stálo za to. Stejně tak se mi líbil střih i zvolená forma vyprávění, konkrétně u páté a sedmé epizody. Některé epizody jako osmá měly za mě o něco slabší linku, ale v porovnání s občasnou vatou předchozí série to furt bylo značné vylepšení. Stejně jako na konci druhé řady mě pak mrzí, že si zase budu muset zvykat na nové tváře, ale to už holt k tomuhle seriálu patří. 9/10 ()

• Původní název epizody Favourites odkazuje na film Favoritka (2018), za který získala představitelka královny Olivia Colman Oscara. (Anife)
  • Když Charles (Josh O'Connor) vstoupí do katedrály sv. Pavla, tak následující záběry z interiéru jsou z Westminsterského opatství. (Natabar)
  • V průběhu epizody a v závěrečných titulcích zazní skladba americké zpěvačky a skladatelky Stevie Nicks „Edge of Seventeen“. (Gtados)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

01.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky…