Reklama

Reklama

Koruna - Série 5

(série)
Trailer 1
Drama / Historický / Životopisný
Velká Británie, 2022, 8 h 48 min (Minutáž: 48–58 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Martin Phipps

Hrají:

Imelda Staunton, Jonathan Pryce, Lesley Manville, Elizabeth Debicki, Dominic West, Khalid Abdalla, Emma Laird Craig, Claudia Harrison (více)
(další profese)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Diana s Charlesem rozpoutají mediální válku a veřejná debata o smyslu monarchie je v plném proudu. Vítejte v 90. letech, kdy Alžběta II. řešila svůj největší problém. (Netflix)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (50)

Malarkey 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ne vždy se povede casting na role, když vyprávíte děj v časově velkém rozpětí. Nedávno se o tom přesvědčilo HBO s Rodem draka a teď to postihlo bohužel i Netflix s všeobecně kladně přijímanou Korunou. Jenže zatímco v předchozích sériích jste se setkali s celou řadou geniálně natočených a zahraných dílů, tady je to spíš průměr. Nejsilnější díl je podle mě Ipaťjevův dům. Boris Yelcin se projevil nejen jako schopný straník, ale také jako srandista. Obecně je ale tato série o Dianě. Někdy přímo o ní, někdy o ní, ale bez ní, ale vesměs pořád o ní. Herecká volba padla na Elizabeth Debicki a s ní to jsou nejzajímavější záběry. Královna Alžběta a princ Filip tu tentokrát hrají spíš druhé housle. ()

HAL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nepřekvapivě se tato série točí hlavně kolem tehdejších rozvodů v Královské rodině - což je zároveň její síla, zároveň i její prokletí. Téma nepochybně zajímavé, v ultrakonzervativním prostředí takovéto bezprecedentní novinky dobře ilustrují jeho rigidnost a rozchod privilegované vrstvy s realitou, ale i tak je to dost monotematické na deset hodin seriálu. Ne nudné, kvalitní scénáře a vynikající herectví všech zúčastněných to bez problémů zachraňují, ale ne tak dynamické jako předchozí série. Nejvíc tak mezi všem díly vyniká ten který se odehrává úplně mimo dosavadní hlavní postavy - díl který se výhradně soustředí na perfektně zpracovaný "rags to riches" příběh rodiny Al Fayedů. Bohužel ale za celý zbytek série se pak posune už jen minimálně a jeho vyvrcholení, vztah Dodiho s Dianou a jejich smrt, si nechávají až na příští sérii, což zanechá trochu pachuť zbytečně natahované kaše. ()

Reklama

marhoul 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Kritiku chápu, já se ale dívala se zájmem. Přeobsazení postav jsem zvládla statečně, až na Dominica Westa, který prostě není představitelem zakřiknutých, umořených, nejistých chlapíků. Rozumím, že chtěli zdůraznit, že Charles konečně našel půdu pod nohami, ale tato volba se mi nezdá. Velmi mě potěšil  Johny Lee Miller v roli premiéra. Byl naprosto skvělý a mohlo ho být klidně víc. Jako nejzajímavější mi přišel díl ohledně Romanovců, zbytek byla utahaná procházka sračkami, do kterých britská monarchie vstoupila, když jim jako dobrý nápad přišlo oženit synka s Dianou. Debicki ji vystihla brilantně! Sebestředná, blbá, krátkozraká, hysterická, vychcaná princezna lidských srdcí alias matrace Pákistánců a dalších Arabů z kolébky civilizace, která se školácky přepočítala a nebýt smrtelné nehody, kdy upřímně rozesmutnila především lidi, kterým bylo líto synů, ti museli snášet brutální bulvární čočku už nějaký ten pátek, neboť matinka neměla potenciál brát ohled na nic, krom sebe samé, zkrátka tato labilní, ukřivděná madam, s hlavu plnou nápadů a zbytečně volným časem, kdy se kopala do zadku a hrabala se jen v sobě, by nemusela vyvést až tak mnoho dalších kravin, aby upadla v zapomnění a opovržení naprosté a já jsem názoru, že klukům jistě maminka chyběla, však z určitého úhlu pohledu se dalo očekávat, že by tato žena dobře nedopadla, ani kdyby se smrtelné autonehodě vyhnula. Je to smutné, je dobře, že je celá tragédie už dávno za nimi, říká se, že William si vybral v usměvavé manželce ženu podobnou mamince, nejsem si tím jistá. Já myslím, že ženu podobnou mamince si vybral Harry,  ta má asi zlatou a čas ukáže, kam všude se ještě zajdou vykecat a poplakat si, že se stoletá babka opovážila zeptat, jakou barvu kůže jejich dítě má. Mě to tehdy rozesmálo, protože pokud by nám syn dovlekl do předsíně se slovy Hádej, kdo přijde na večeři? některou kardašájn, taky nepatrně zvedneme obočí. Stejně jako každý v naší zeměpisné šířce. A být mi facku pod sto let, neobešlo by se to bez debilních keců, ve smyslu "..a nechceš si najít raději nějakou jinou princeznu?", tutově. A důvodů by se našlo, v ten moment, kdy se taková situace dotkne přímo nás, několik určitě.  Čili snadno se trefuje do archaické monarchie, rasismu, předsudků, do zaostalosti a nepokrokovosti, však každý ať si sáhne do svědomí, na co má a na co už asi ani moc ne, Karlovi fandím, snad se s Kamilem mají dobře. Peklo, kterým si oba prošli bylo děsné. Je fajn, že se tvůrci Koruny neostýchali ukázat i tu stranu, která čtenáře bulváru až tak nezajímala. ()

johnn333 

všechny recenze uživatele

Je na tom hrozně vidět, jak ty scenáristické konstrukty s vložkami z ruské historie či britské rozvodovosti zněly skvěle na papíře, ve výsledku ale prostě vůbec nefungují, protože jsou moc ploché a očividné. Asi tomu vážně chybí disciplína urputné baronky Thatcherové, když to najednou musí většinu svých postav ztrapňovat a nechávat třeba Dianu dětinsky hlasovat pro konec monarchie v televizní show. Škoda. ()

TeeAge 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodná práca s postavami, elegantná kamera a výprava, precízne herecké výkony aj naďalej. V čom je ale 5. séria The Crown slabšia, je hutnosť scenára, ktorá plače rozťahanosťou za účelom nasmerovať všetky dejové nite rovno do ďalšej série. Mierne skamanie z absencie akéhokoľvek dramaturgického vyvrcholenia. ()

Galerie (134)

Reklama

Reklama