Koruna - Série 5

(série)
Trailer 1
Drama / Historický / Životopisný
Velká Británie, 2022, 8 h 48 min (Minutáž: 48–58 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Peter Morgan

Martin Phipps

Imelda Staunton, Jonathan Pryce, Lesley Manville, Elizabeth Debicki, Dominic West, Khalid Abdalla, Emma Laird Craig, Claudia Harrison (více)

Epizody(10)

Diana s Charlesem rozpoutají mediální válku a veřejná debata o smyslu monarchie je v plném proudu. Vítejte v 90. letech, kdy Alžběta II. řešila svůj největší problém. (Netflix)

quokam

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

No. O televizni udalost roku opravdu neslo, serie pusobila jako prerequel k filmu Kralovna. Serial zachranival a to doslova charismaticky Dominic West. Dily, ve kterych byl Charles hlavni postavou, mely vynikajici uroven. Dominic dokazal sve postave vetknout punc egoismu muze sebe sama pokladajiciho se za moderniho rozumejici soucasne dobe, ale jenz v podstate rozumel jen sam sobe. Jiste, nehral uslapnuteho chlapa, ake kdo u vsech tamponu tvrdi, ze byl tehdy princ Ch uslapnutej? Sekundovali mu Jonatha P jako princ Philip, ten zvlast v epizode o Hroznem roku a herec hrajici Johna Majora. Ano, dalo by se rict, ze herci zde herecky prevalcovali herecky.Imelda v podstate benela co hrat a zvladla to s jednim vyrazem ve tvari, jeji postava v podstate degradovala z hybatele deje na bezmocneho pozorovatele. Chybou v castingu se vsak stala Elizabeth D., jeji vysoka postava docela rusila a ona sama nedikazala sve postave zajistit pocity sympatie. Tvurcu Dianu docela orezali, zcela ignorovali empatickou stranku jeji osobnosti. A kdyz ji snad chteli nechat ukazat jakozto osobu bez novinarske publicity navstevujici nemocne, degradovali to na pouhou strategii, jak svest fesneho doktora. Celkovy dojem 5. serie cca 60 proc. ()

Malarkey

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Ne vždy se povede casting na role, když vyprávíte děj v časově velkém rozpětí. Nedávno se o tom přesvědčilo HBO s Rodem draka a teď to postihlo bohužel i Netflix s všeobecně kladně přijímanou Korunou. Jenže zatímco v předchozích sériích jste se setkali s celou řadou geniálně natočených a zahraných dílů, tady je to spíš průměr. Nejsilnější díl je podle mě Ipaťjevův dům. Boris Yelcin se projevil nejen jako schopný straník, ale také jako srandista. Obecně je ale tato série o Dianě. Někdy přímo o ní, někdy o ní, ale bez ní, ale vesměs pořád o ní. Herecká volba padla na Elizabeth Debicki a s ní to jsou nejzajímavější záběry. Královna Alžběta a princ Filip tu tentokrát hrají spíš druhé housle. ()

HAL

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nepřekvapivě se tato série točí hlavně kolem tehdejších rozvodů v Královské rodině - což je zároveň její síla, zároveň i její prokletí. Téma nepochybně zajímavé, v ultrakonzervativním prostředí takovéto bezprecedentní novinky dobře ilustrují jeho rigidnost a rozchod privilegované vrstvy s realitou, ale i tak je to dost monotematické na deset hodin seriálu. Ne nudné, kvalitní scénáře a vynikající herectví všech zúčastněných to bez problémů zachraňují, ale ne tak dynamické jako předchozí série. Nejvíc tak mezi všem díly vyniká ten který se odehrává úplně mimo dosavadní hlavní postavy - díl který se výhradně soustředí na perfektně zpracovaný "rags to riches" příběh rodiny Al Fayedů. Bohužel ale za celý zbytek série se pak posune už jen minimálně a jeho vyvrcholení, vztah Dodiho s Dianou a jejich smrt, si nechávají až na příští sérii, což zanechá trochu pachuť zbytečně natahované kaše. ()

predators

Až na třetí epizodu se to více méně točí kolem Karla a Diany a jejich ne/vztahu. Docela nuda a o dost slabší, než předchozí série. A je fakt, že herci taktéž nebyli zvoleni správně. Jediný, kdo má nějaké charizma, je stařík Mou Mou. ()

marhoul

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Kritiku chápu, já se ale dívala se zájmem. Přeobsazení postav jsem zvládla statečně, až na Dominica Westa, který prostě není představitelem zakřiknutých, umořených, nejistých chlapíků. Rozumím, že chtěli zdůraznit, že Charles konečně našel půdu pod nohami, ale tato volba se mi nezdá. Velmi mě potěšil  Johny Lee Miller v roli premiéra. Byl naprosto skvělý a mohlo ho být klidně víc. Jako nejzajímavější mi přišel díl ohledně Romanovců, zbytek byla utahaná procházka sračkami, do kterých britská monarchie vstoupila, když jim jako dobrý nápad přišlo oženit synka s Dianou. Debicki ji vystihla brilantně! Sebestředná, blbá, krátkozraká, hysterická, vychcaná princezna lidských srdcí alias matrace Pákistánců a dalších Arabů z kolébky civilizace, která se školácky přepočítala a nebýt smrtelné nehody, kdy upřímně rozesmutnila především lidi, kterým bylo líto synů, ti museli snášet brutální bulvární čočku už nějaký ten pátek, neboť matinka neměla potenciál brát ohled na nic, krom sebe samé, zkrátka tato labilní, ukřivděná madam, s hlavu plnou nápadů a zbytečně volným časem, kdy se kopala do zadku a hrabala se jen v sobě, by nemusela vyvést až tak mnoho dalších kravin, aby upadla v zapomnění a opovržení naprosté a já jsem názoru, že klukům jistě maminka chyběla, však z určitého úhlu pohledu se dalo očekávat, že by tato žena dobře nedopadla, ani kdyby se smrtelné autonehodě vyhnula. Je to smutné, je dobře, že je celá tragédie už dávno za nimi, říká se, že William si vybral v usměvavé manželce ženu podobnou mamince, nejsem si tím jistá. Já myslím, že ženu podobnou mamince si vybral Harry,  ta má asi zlatou a čas ukáže, kam všude se ještě zajdou vykecat a poplakat si, že se stoletá babka opovážila zeptat, jakou barvu kůže jejich dítě má. Mě to tehdy rozesmálo, protože pokud by nám syn dovlekl do předsíně se slovy Hádej, kdo přijde na večeři? některou kardašájn, taky nepatrně zvedneme obočí. Stejně jako každý v naší zeměpisné šířce. A být mi facku pod sto let, neobešlo by se to bez debilních keců, ve smyslu "..a nechceš si najít raději nějakou jinou princeznu?", tutově. A důvodů by se našlo, v ten moment, kdy se taková situace dotkne přímo nás, několik určitě.  Čili snadno se trefuje do archaické monarchie, rasismu, předsudků, do zaostalosti a nepokrokovosti, však každý ať si sáhne do svědomí, na co má a na co už asi ani moc ne, Karlovi fandím, snad se s Kamilem mají dobře. Peklo, kterým si oba prošli bylo děsné. Je fajn, že se tvůrci Koruny neostýchali ukázat i tu stranu, která čtenáře bulváru až tak nezajímala. ()

BarryLyndon

Bezprecedentní kvalita, která je až děsivá. Předkládá to tak kvalitně i banální témata viz. hned první díl. Tohle kdyby mi někdo řekl papírově, tak se poseru smíchy... Od tvůrců by mne takto bavilo asi všechno, viz. Al Fayedi s neznámými herci. Mimochodem pan Mohammed měl skvělé vystoupení u Aliho G před 20 lety   https://youtu.be/9bYjGHRX9dE Není to 10/10 protože mám drobné výhrady k některým hercům. Jen devítku dávám kvůli Charlesovi, Královně a bohužel i Dianě, na kterou jsem se velmi těšil. Čekal jsem od všech 3 víc, Charles se snažil, ale prostě to nebyl on, hlavně byla úplně jiná postava oproti předchozí, což nevím jestli je OK....Z Diany udělali husičku se zasněnými pohledy, mám pocit, že ji adaptovali podle slavných fotek a záběrů a u toho zůstalo. Na chvilku tam byla Natascha McElhone, která by v tom teda byla o dost lepší před lety a to mám Debicki rád. Trochu škoda, ale jenom malá.  Oproti tomu teda epicky vládnul Filip, to je herecky vděčná postava. ()

Eleanor05

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jednoznačně nejslabší ze všech sérií The Crown. Sezóna, kde je pár heců vybráno opravdu nevhodně -  Jonathan Pryce (působí příliš staře), Elizabeth Debicki (je až moc vysoká), Bertie Carvel (nevypadá v ničem jako Tony Blair) a téměř nic se v ní neděje. Peter Morgan už rezignoval i na líčení dobové politiky, s premiérem Johnem Majorem se zde prakticky nesetkáme, netušíme, co se v době raných devadesátek v Británii dělo. Jediné téma, které se v páté sérii The Crown neustále opakuje, jsou novináři a zveřejněné telefonáty, nebo novináři a rozhovory s Dianou. A taky nespokojenost s monarchií. Vše je podáno mimořádně fádně, ty tam jsou strhující dialogové přestřelky, velkolepé, vypointované scény a výborná hudba, na něž jsme si v uplynulých sezónách zvykli. Zbyl jen nudný hraný dokument o vztazích mezi členy královské rodiny, který již téměř vůbec nepojednává o královně Alžbětě. Slabé 2*. ()

filmmovier

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Od doby, kdy se Koruna začala vysílat, jsem o ní při každé přiležitosti prohlašoval, že jde o nejlepší seriál současnosti. To už letos neplatí, ale jenom proto, že přišel Rod draka – bez něj by bez problémů obhájila i letos. Sledovat (a poslouchat) ji je totiž pořád skutečně mimořádný zážitek a veliká radost. Ten feeling jedinečného dobového dramatu se sice díky přesunu do devadesátek dost vytratil, také epizodičnost, kterou se vyznačovaly minulé série je už pryč, příběh je až na výjimky kontinuálnější, jinak se ale nezměnilo vůbec nic. Hudba a výprava jsou skvostné, série pořád působí značně komorně (i přes svou velkolepost) a přestože casting některých postav je méně oslnivý než v minulých letech, není to nic zásadního. Nakonec je dobře, že dostaneme i tu šestou sérii. Díky tomu nemusí pátá nikam pospíchat a celek tak může dál plynout stejně poklidným tempem, jako doposud. Letos sice bez větších depresivních situací a silných emocionálních zásahů, kterých minulé díly přinášely víc než dost, ale o nic méně působivěji. Prostě výborná práce, ačkoliv ta devítka je tentokrát (maličko) slabší. Více zde. ()

theSaint

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Poslední série hrozivý sešup dolů. Velmi špatně zvolený casting (až na Camillu, Andrewa a starýho Fayeda). Obzvlášť princ Filip se nepovedl- mimo ve všem. Královna také žádná výhra, ale člověk si na ní přece jen zvykne. West se sice v roli Charlese snaží a po herecké stránce je nejvýš mezi všemi- jeho mimika, reč těla, chůze.. nastudoval si to poctivě, ale prostě to není typ ušlápnutých mužů a fyzicky je od Charlese tak daleko jak jen může. Debicki se pro změnu Dianě podobá, ale přehrává a vystačí si s pouhým jedním výrazem ala Diana. Neskutečně nezáživné. Jakoby se 5. série stala spíše bulvární senzací. A tak se nejlepším dílem celé série stává, ironicky, díl o Dodiho otci, kompletně bez královské rodiny. ()

lemonova

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Trochu sklamanie z obsadenia.. až na krásnu Elizabeth Debicki, ktorá vyžaruje Dianinu očarujúcu plachosť. Imelda Staunton je vynikajúca herečka, ale pre mňa skrátka nestelesňuje kráľovnú. Podobne Dominic West pre mňa asi nikdy nebude Charlesom, čo mu neuberá na hereckej kvalite. Stále je to poctivo natočené, ale nejak to u mňa stojí a padá práve na castingu. ()

Stillborn83

Po azda úplne najlepšej 4. sérii The Crown som očakával pokračovanie v nastolenom trende, aj keď bolo jasné, že zmena hercov môže byť ťažšie stráviteľná (čo sa aj potvrdilo), plusom však malo byť, že v 5. sérii sa už rozoberajú udalosti, ktoré som si celkom živo pamätal a jednoducho, nastalo mierne sklamanie. Nechápte ma zle, stále je to nadpriemerný seriál, no pri 3 častiach som sa vyslovene nudil, chýbal tomu väčší spád (epizóda s princeznou Margaret a jej láskou bola silná, ale bola postavená najmä na flashbackoch z minulosti, čo mi nesedelo). A aj keď sa v seriáli pomerne často objavoval aj premiér John Major, politika sa tentokrát neriešila vôbec - osobne to poavžujem za škodu. Čo seriálu však nechýba je úžasná výprava a kostýmy a samozrejme aj herecké výkony. Aj keď Dominic West ako Charles je ozaj omyl a tiež aj herec, ktorý mal byť akože Tony Blair. Zato Diana v podaní Elizabeth Debicki (podobne ako v 4. sérii v podaní Emmy Corrin) je famózna, taktiež hrečka, ktorá stvárňuje Camillu a herec, čo hral premiéra Majora, výborný je aj Jonathan Pryce ako Phillip, aj keď pôsobí až príliš staro. Čo sa týka Imeldy Staunton ako kráľovnej Alžbety, som na vážkach. Podobne aj u Lesley Manville ako Margaret. Zvedavý som na finálne vyvrcholenie a ako tento seriál ukončia, keďže námetov zo skutočného života je naozaj mnoho. ()

Habanera

Velké zklamání! Ne, že bych se nudila nad hereckými výkony, ale celkově scénáři jednotlivých dílů. Za mě pozoruhodní epizoda o Fayedovi. Nevím jak vybírali herce, ale téměř nikdo se na nikoho z reálných postav nepodobal, jedině Diana, Major a Jelcin. Tato série rozhodně patřila Diane. Debicki ji ztvárnila víc než výborně, ale celkové vše působilo utahaně, bezvztahově, chladně. Možná to tak tvůrci chtěli. ()

Skrivan

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pátá série má poněkud těžké postavení v tom, že si jí představované události už pamatuje širší publikum. Dalo se asi čekat, že jejím středobodem budou zejména osudy Diany a Charlese, přesto mě mrzí, že je tu královna často odsunuta na druhou kolej (přestože dosud se seriál točil především kolem ní). Líbí se mi ale, že zobrazované události tu nejsou podávány jednostranně. Ocenění rozhodně zaslouží představitelky hlavních ženských rolí (královna, Diana, Camilla) a představitel premiéra Majora, kteří všichni podali naprosto přesvědčivé výkony a i masky byly dokonalé, na druhou stranu třeba na Charlese v podání Dominica Westa se mi za celou dobu nepodařilo zvyknout a oproti předchozím sériím tady bylo podle mě víc postav, které byly obsazeny typově úplně mimo. ()

Sopholojong

And the Emmy goes to... Elizabeth Debicki. Ona "Lady Di" nehra, ona sa nou neoddiskutovatelne stala (ten make-up, tie pohyby, tie maniere). Na zaciatku "sestky" je paradoxne najvacsim highlightom piatej serie "vyvrazdenie Romanovcov" (fotenie a nasledne strely v mixe s bodakmi na bajonetoch). Imelda je roky rokuce seniorsky "herecky drzak" a do svojej role "vhupsla" s plnym "royal nasadenim". Tato seria vsak nie je kapitalne o nej a nedrzi hlavny podiel divackej "poptavky". Tazisko je sustredene na "hratky" Charles vs. Diana s tak skvelymi emocionalnymi scenami (Dianin uprimny plac po odchode Charlesa z Kensingtonu v "devine") podfarbenymi tak premakanou hudbou, ze zase raz nejeden zakrici "hollywoodska najvacsia kvalita" ovladla televizne obrazovky. Netflix rocne "nadrbe" do obsahu miliony hodin "totalneho Lidlu", ale ak pridu zjavenia typu Dahmer, Stranger Things alebo prave "Koruna" tak sa vsetci naokolo klanaju ako "kralovnej". ()

kokofek

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Přes kriticky znějící recenze hodnotím kladně. Fikce v příbězích mi nevadí. Ani dokument často nemusí odrážet pravdu. Manželství je vždy jedno velké dobrodružství a většina do něj vstupuje s očekáváním co dostane. A když to očekávají oba, tak zcela jasně nemůže dojít ke shodě. Navíc sejdou -li se dva jedinci,kteří v dětství neobdrželi dostatek lásky zákonitě nemají co dávat. ()

monika.lavri

Všude čtu, jak čelí seriál Koruna kritice, že se nezakládá na pravdě. Nikdo tam s nimi z tvůrců samozřejmě nebyl, ale domnívám se, že celou dobu nejsou daleko od pravdy, vzhledem ke zdrojům, jaké mají a co je známo. Přijde mi to jako na objednávku. Pátá řada se opět povedla, ač se nějak nemohu srovnat s výběrem některých herců, například právě s herečkou, která hraje královnu a Charlesem. Diana je přesná. Dodi a jeho otec také. Pátá série mi přijde o dost kritičtější právě vůči královně, ukazuje jí v tzv. chladném světle, tak, jak se o jejich rodině mluví. Přesto to byla výjimečná žena a nesla toho na bedrech hodně a na 1000% to zvládla. Jsem za tento seriál moc ráda, za vhled do soukromí monarchie a pro mě navždy zůstane jedním z nejoblíbenějších. Doufám, že další série budou následovat. ()

HeRoS.Au

Popravde jsem to ani ne v polovine prvniho dilu vypnul a duvodem byla prave Imelda v roli Alzbety. Stejne jako jini jsem stale videl Dolores z Bradavic. Dal jsem tomu ale sanci a pokracoval. Celkove mi na tom prislo neco zvlastniho, ale nevedel jsem co. Mozna to, ze prvni 4 serie pro me byla historie, zatimco patou uz znam v realu. Mohl jsem porovnavat co si opravdu pamatuju a jak to serial ukazal. A zklaman jsem nakonec nebyl. Verim, ze se podarilo poskladat pomerne dost autenticky obrazek tehdejsich udalosti a jejich pozadi. Zdroju, svedku a primych ucastniku te doby je k dispozici mnohem vice nez bylo v predeslych sezonach. Ano, Diana byla mimo jine taky zenska a umela byt pekna mrcha a je blazen, kdo by myslel, ze ne. A Charles to fakt lehky nemel. Celkove spokojenost. I Imelda nakonec obstojne vystoupila ze stinu Dolores, Diana vyborna, stejne tak Camilla, velmi povedeny John Major. Nakonec nejvetsi problem jsem mel s obsazenim Charlese. Tam se od te podoby upustilo hodne. Charles je proste usatej a nosatej. Ale i projevem mi to prislo ne moc Charlesovsky. ()