Koruna (TV seriál)

The Crown

Drama / Historický

Velká Británie, 2016–2020, 38 h 24 min (Minutáž: 47–62 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Matt Smith, Tobias Menzies, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Ben Miles, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Héléna Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laurenson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, David Shackleton, Alan Williams, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Anton Lesser, Nicholas Burns, Lucy Russell, Keenan Arrison, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Richard Elfyn, Matthew Goode, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Josh O'Connor, Ben Daniels, Jason Watkins, Clare Foster, Emerald Fennell, Marion Bailey, Dominic Applewhite, Michail Gorevoj, Gillian Anderson, Angus Wright, Paul Longley, Tom Lawrence, Charles Dance, Samuel West, David Rintoul, Simon Kunz, Charles Edwards, Jorge Porras, Erin Doherty, Clancy Brown, Martin McDougall, Penny Downie, Guy Chambers, Verity Russell, Beau Gadsdon, Emma Corrin, Sinead Matthews, Ifan Huw Dafydd, Richard Harrington, Gwyneth Keyworth, Anthony O'Donnell, Hugh Thomas, Dafydd Hywel, Grahame Fox, Simon Nehan, Lorraine Ashbourne, Mark Dexter, Aden Gillett, Simon Armstrong, Nicholas McGaughey, Jane Lapotaire, Colin Morgan, Robert Wilfort, Miltos Yerolemou, Nigel Whitmey, Colin Stinton, John Hollingworth, Rupert Vansittart, Julian Glover, John Finn, Stuart McQuarrie, Mark Lewis Jones, Nia Roberts, Tim McMullan, Andrew Lee Potts, Jonathan Broadbent, William Ellis, Clifford Rose, Kevin Eldon, Jonathan Coote, Andrew Buckley, Simon Connolly, James Sobol Kelly, Derek Jacobi, Geraldine Chaplin, Andrew Buchan, Michael Maloney, Togo Igawa, Pierre Azéma, Mark Field, David Wilmot, Richard Sutton, Richard Walsh, Harry Treadaway, Jessica De Gouw, Richard Teverson, Dan Renton Skinner, Johnny Vivash, Guy Oliver-Watts, Tim Bentinck, Sam Phillips, Nesba Crenshaw

Komentáře uživatele Eleanor05 k tomuto TV seriálu

Skutečně bych si přála, aby jednou někdo napsal a natočil film, nebo seriál, který by britskou královskou rodinu neglorifikoval. Chápu, že o soukromí Windsorů toho asi nelze mnoho zjistit, ale místy seriál vypadá podobně, jako ony propagandistické medailonky, na které se dívají postavy v The Crown, a které sdělují, jak úžasná je královna, a jak ji všude na světě zbožňují. Při tom vlastně není za co. I v tomto seriálu je královna chladná, odlidštěná prázdná slupka, které ostatní říkají, co má dělat, jak se má tvářit a co má říkat a ona je poslouchá. Je to nejhorší postava neschopná či neochotná obhájit jak své vlastní zájmy, tak zájmy svých nejbližších a v průběhu děje se pořád ptáte sami sebe, k čemu je ta instituce v Británii vůbec dobrá... Co se týče filmařiny, ta je na vysoké úrovni (od režisérů výborné BBC série Wallander jsem ani nic jiného nečekala), většina dílů nenudí a člověk musí místy až obdivovat z jakých maličkostí musel Peter Morgan vykřesat drama. Takže lepší průměr, ale rozhodně ne kvůli sympatiím ke královské rodině.(15.2.2017)

• Wolfertonská senzace (S01E01) (epizoda) (2016)

Pevně doufám, že nebude seriál pokračovat v duchu glorifikace britské královské rodiny, jak to známe ze všech filmů o ní. Pak to totiž vypadá jako na objednávku přímo z Buckinghamského paláce, mimo jiné.(15.2.2017)

• Windsor (S01E03) (epizoda) (2016)

Ano, je tak příšerně těžké, být bohatý a nemuset pracovat jen proto, že jste se narodili do správné rodiny. A krom toho je tak strašně těžké být mladý, zdravý a mít zdravého manžela a zdravé a šťastné děti. Je to otrava muset se nastěhovat do paláce, když jste chtěli bydlet v drahém domku. Proto se koneckonců celou historii lidstva lidé prali o moc a chtěli se stát vládci. Protože je to tak strašné.(15.2.2017)

Peter a Margaret - nejzábavnější linie seriálu.(16.2.2017)

Konečně výborný díl! Ještě nikdy jsem neviděla tak výborně vystižený vztah dvou sester a je ještě obdivuhodnější, že scénář psal muž. A Margaret by byla královna, kterou bych měla radši. :)(16.2.2017)

Pět hvězdiček nedávám skoro nikdy, ani seriálům, ani filmům. Ale pokud byla kdy v The Crown úžasná epizoda, je to tahle. Peter Morgan nejen, že umí perfektně vystihnout vztah dvou sester (Elizabeth - Margaret), ale očividně dokáže perfektně vystihnout i vztahy rodičů a dětí. Když se skvělý scénář snoubí se skvělou filmařinou (v jednom pochmurně velkolepém momentu ještě podtrženou geniálním Requiem od Mozarta), pak musí zákonitě vzniknout skvělý díl. Pochmurný, depresivní, epický, hluboký a pravdivý. Podle mě, nejlepší díl The Crown dosud.(20.12.2017)

Nejslabší série The Crown doposud, což ale při výši laťky nastavené minulými řadami, stále staví tu nejnovější do velmi kvalitního nadprůměru... Jakmile si zvyknete na nové obsazení (mě to trvalo plné tři díly), pak zjistíte, že noví herci nejsou zdaleka tím problémem, který činí z poslední série outsidera. Problémem se stala povrchnost a bezdějovost většiny epizod. Nelze říct, že by nějaká epizoda byla vyloženě trapná, či příšerná, ačkoli dvě pro mě byly opravdu nudné (e01, e07), ale kvalita scénáře i filmařiny zkrátka poklesla. Tam, kde byla v minulých dílech cítit osudovost, rozervanost, umění silné pointy a úchvatných dialogů, zde zbyly jen smutné pohledy a střety mezi postavami, které lze označit nanejvýš za velmi dobré. Namísto řešení údělu nésti korunu, údělu zodpovědnosti a odpírání, přizpůsobování se zidealizovanému očekávání poddaných, se řeší především vztahy mezi postavami. A i když se rýsuje půda pro stěžejní problém (Aberfan, chladný vztah Elizabeth a Charlese, klesající důvěra v monarchii), nakonec všechno vyjde tak nějak naprázdno, bez zdrcujícího vyvrcholení, bez pořádné hloubky a silné myšlenky. Žádná z epizod nedosáhla kvalit dílů Hyde Park Corner (s01e02), Pride and Joy (s01e08), Assassins (s01e09), Lisbon (s02e03), Matrimonium (s02e07), či úžasného Paterfamilias (s02e09), vlastně se k nim ani nepřiblížily. Ačkoli se Olivia Coleman velmi snaží navázat na herectví Claire Foy, Tobias Menzies zase na Matta Smithe, Ben Daniels na Matthewa Goode, tak tento cast, na rozdíl od toho předešlého, už ničím neuchvacuje. Postavy se díky nim trochu změnily, nevím, jak velkou roli v tom hraje scénář samotný a jak velkou roli samotní představitelé. Jeden jediný, kdo znatelně pozdvihl svou roli, je úžasný Charles Dance coby lord Mountbatten a na opačné straně spektra pak stojí Helena Bonham Carter, která se zřejmě domnívala, že styl "hraju všechno jako ve filmech od Burtona" bude stačit. Mě nestačil a udělal z hrdé, inteligentní, komlikované, nešťastné a rozmazlené princezny Margaret pouhou jednoduchou, arogantní, vulgární násosku. Na druhé straně všichni představitelé mladší generace (Charles, Anne, Camilla) jsou naprosto výborní, jak typově, tak herecky a nakonec vás zajímají daleko více, než jejich starší kolegové. Filmařina je jen lehce nadprůměrná a znatelně tu chybí umělecká vytříbenost a cit Stephena Daldryho, či smysl pro napětí Philipa Martina. Co se týká hudby, pak nejlepší témata jsou tu použita z předchozích dvou sérií, takže Martin Phipps ničím výrazným nepřispěl, u pár prvních dílů se navíc zdálo, jakoby hudba chyběla skoro úplně, popřípadě se stále jen opakovalo jakési téma podobné soundtracku z filmu JFK od Olivera Stonea. Rupert Gregson-Williams měl navíc lepší vkus na vážnou hudbu a celkově hrála hudba v jednotlivých epizodách daleko zásadnější roli. /// Takže co dodat na závěr? Třetí série díky slabšímu scénáři a změnám v tvůrčím týmu na postech režie a hudby, již postrádá svoji předchozí hloubku, naléhavost a osudovost. Stále se však jedná o pěknou podívanou s krásnou výpravou a dobrými hereckými výkony a mnohým divákům, obzvlášť nekritickým obdivovatelům monarchie, bude i tato cesta The Crown vyhovovat. Pro mě je poslední řada však mírným zklamáním. Slabší 3*.(5.12.2019)