poster

Koruna (TV seriál)

 • Velká Británie

  The Crown

Drama / Historický

Velká Británie, 2016–2019, 29 h 31 min (Minutáž: 55–62 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Hrají:

Claire Foy, Olivia Colman, Matt Smith, Tobias Menzies, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Ben Miles, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Héléna Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laurenson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, David Shackleton, Alan Williams, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Anton Lesser, Nicholas Burns, Lucy Russell, Keenan Arrison, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Richard Elfyn, Matthew Goode, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Josh O'Connor, Ben Daniels, Jason Watkins, Clare Foster, Emerald Fennell, Marion Bailey, Dominic Applewhite, Michail Gorevoj, Gillian Anderson, Angus Wright, Paul Longley, Tom Lawrence
(další profese)

Komentáře uživatele anatheman k tomuto TV seriálu

 • Koruna (TV seriál) (2016)
  *****

  Tak nakonec za 5* - The Crown je vskutku klenot!(18.11.2016)

 • Vyšší moc (S01E04) (epizoda) (2016)

  Srdce mé coby monarchisty plesá - "Monarchie je posvátnou Boží misí milosti a důstojnosti na Zemi. Aby dala obyčejným lidem ideál hodný následování, příklad vznešenosti a povinnosti, který je utěší v jejich bídném životě. Monarchie je posláním Božím. Proto jsi korunována v opatství, nikoli v budově vlády. Proto jsi pomazána, ne jmenována. Korunu na tvou hlavu pokládá arcibiskup, ne ministr nebo úřední osoba. Proto jsi za své povinnosti odpovědná Bohu, nikoli lidu."(13.11.2016)

 • Série 2 (série) (2017)
  *****

  Patrně ještě lepší než první série. Atmosféra začíná houstnout - již to není taková "idylka" jako předtím. Hlavním tématem jsou především změny v 50. a 60. letech minulého století, jež postihly Spojené království a jeho bývalé kolonie. Série se dotýká i kapitol ze světových dějin, jako je studená válka a úřadování jednoho nejmenovaného amerického prezidenta, který si měl sednout do auta s uzavřenou střechou... Rád bych se pozastavil u kolonií. Oceňuji odvahu seriálu, že poukázal na to, že si za mnoho chyb mohou Afričani zkrátka sami. Když nahradíte portrét královny Leninem, je tu jistý předpoklad, že vaše země půjde do loje... Dále jsou na místě i společensko-kulturní transformace, které mě, těžkého konzervativce, uvádí do rozpaků. :-) Všechny tyto události jsou napojeny na osudy královské rodiny. Na postavách lze postřehnout jejich vyzrálost. Alžběta je docela i ostřejší, pozoruhodným vývojem prochází i Filip, Margaret konečně našla svůj protějšek a strýčka Davida dohánějí přízraky z minulosti. Sérií prostupují motivy, ve kterých se najde i nearistokratický smrtelník. Zejména těžké dětství, otázky rodičovství a rodinných vztahů a především pak odpuštění. Co se týče kompozice, oceňuji tematicky ucelené epizody. I když na místě by bylo výstižnější použít slovo kapitoly. Mezi jednotlivými díly totiž nepanuje příliš silná návaznost. Spíše celá série působí jako koláž, jež je sestavena z desíti tematicky uzavřených příběhů. Co by ale jinde nefungovalo, zde pracuje dokonale. Nutno však podotknout, že tento přístup je prakticky totožný s minulou sérií. Hudba je opět dokonalá. K ní nemá cenu nic dále dodávat. A herecké výkony? K těm prakticky také ne. Pouze možná jedna připomínka. Sice v druhé sérii chybí vyčnívající herec, jakým byl John Lithgow, ale to bych jako zápor rozhodně neviděl. Všichni z hlavních rolí jsou totiž brilantní. Sérií se rovněž táhne relativně smutná atmosféra. Tento stav bych chtěl napojit na herecký aspekt, neboť jsem zarmoucený, že v další sérii neuvidíme Claire ani Matta. Bude se mi po nich stýskat... A neodpustím si ještě jeden dovětek - Konstituční monarchie je prostě nejlepší. Na tomto tvrzení si zkrátka trvám. God save the Queen!(20.12.2017)

 • Mezi muži (S02E02) (epizoda) (2017)

  Teprve druhý díl a už tak geniální záležitost! Tleskám...(12.12.2017)