Koruna (TV seriál)

The Crown

Drama / Historický

Velká Británie, 2016–2020, 38 h 24 min (Minutáž: 47–62 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Matt Smith, Tobias Menzies, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Ben Miles, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Héléna Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laurenson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, David Shackleton, Alan Williams, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Anton Lesser, Nicholas Burns, Lucy Russell, Keenan Arrison, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Richard Elfyn, Matthew Goode, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Josh O'Connor, Ben Daniels, Jason Watkins, Clare Foster, Emerald Fennell, Marion Bailey, Dominic Applewhite, Michail Gorevoj, Gillian Anderson, Angus Wright, Paul Longley, Tom Lawrence, Charles Dance, Samuel West, David Rintoul, Simon Kunz, Charles Edwards, Jorge Porras, Erin Doherty, Clancy Brown, Martin McDougall, Penny Downie, Guy Chambers, Verity Russell, Beau Gadsdon

Komentáře uživatele Necrotongue k tomuto TV seriálu

První řada seriálu mě potěšila,jedná se o mé oblíbené téma,dějiny Velké Británie mě vždycky zajímaly,ať už šlo o dávnou historii nebo moderní dějiny.Na rozdíl od všech romanticko-populistických filmů o lady Dianě nabízí seriál oba úhly pohledu a díky tomu mi kralování připadá jako vyloženě schizoidní záležitost.Nejlepším hercem první řady je pro mě jednoznačně John Lithgow,jeho Winston Churchill byl bezchybný.(25.1.2017)

První epizoda přinesla velmi kvalitní drama se solidními hereckými výkony.Největším překvapením byl pro mě John Lithgow,zrovna jeho bych si jako Winstona Churchilla před shlédnutím tohoto dílu nedokázal představit a on svoji postavu hraje naprosto skvěle.(24.1.2017)

Druhá epizoda byla skvělá,drama ještě lepší než v předchozím dílu,ale ubral jsem hvězdičku za příliš zidealizovanou Afriku,domorodé kmeny,které spontánně přicházejí lemovat silnice,po kterých projíždí kolona s novou královnou,to na mě bylo trochu příliš prvoplánové.(24.1.2017)

I s třetí epizodou jsem byl spokojen,nezávidím tvůrcům seriálu nutnost držet se podob zobrazených osob,jelikož jsou pochopitelně všeobecně známé-Edward VIII. aka David se vyloženě povedl-tady je vidět,o kolik pohodovější to měli třeba tvůrci Vikingů.(24.1.2017)

Čtvrtá epizoda byla dramatická s atmosférou přímo hororovou.V takové mlze by řízl vedle i Jack Rozparovač.John Lithgow mi přijde díl od dílu lepší,jeho Winston Churchill je naprosto dokonalý a v seriálu pro mě silně zastiňuje(nebo zamlžuje:)) ostatní postavy.(24.1.2017)

Po předchozím dílu vypadá pátá epizoda lehce ospale,výrazně ji ale oživují David a Wallis,všiml jsem si,že se tvůrcům podařilo značně snížit náklady použitím archivních záběrů z korunovace.(24.1.2017)

Šestá epizoda je celá prosycená pachem bulváru,je dost vtipné sledovat,jak se za tu dobu změnilo pojetí novinařiny,ve srovnání s dneškem je to skoro neuvěřitelné.(25.1.2017)

Jeden z nejlepších dílů,i když není zrovna plný akce,člověku osvětlí spoustu záležitostí a jako bonus nabídne parádní herecké výkony Johna Lithgowa a Jeremyho Northama.(25.1.2017)

V osmé epizodě mě nejvíc bavila princezna Margaret,která dílem prosvištěla jako neřízená střela a dodala mu šťávu.Celý seriál si stále udržuje vysokou úroveň a kvalitně mě baví.(25.1.2017)

Děj deváté epizody je vyloženě poklidný,ale má výbornou atmosféru a nečekanou hloubku.Vím,že jsem už několikrát chválil Johna Lithgowa za jeho výkon v roli Winstona Churchilla,ale musím to udělat znovu,protože v této epizodě předvedl to nejlepší.Devátý díl seriálu si ukradl celý pro sebe.(25.1.2017)

Desátá epizoda působí depresivně a otevřeným koncem jasně naznačuje,že se bude brzy pokračovat,aby taky ne,když máme za sebou teprve devět let.(25.1.2017)

Musím přiznat, že jsem od druhé sezóny očekával proti úvodní řadě propad v kvalitě, ale mýlil jsem se. Tvůrci sice sáhli ke změně tím, že se tentokrát více soustředili na mezilidské vztahy, ale provedli to takovým způsobem, že je mohu jedině pochválit. A to určitě patřím mezi diváky, které britská politika zajímá. Zatím jsem tedy velice spokojený a těším se na třetí sérii.(28.3.2018)

První epizoda druhé sezóny přijatelně navázala na první řadu, tvůrcům se podařilo dobře skombinovat politiku období studené války se vztahy v poněkud netypické rodině. Stejně jako v předchozí sérii se i v tomto dílu podařilo udržet atmosféru doby a dobře jsem se bavil.(25.3.2018)

Druhá epizoda byla o hvězdičku lepší než první díl, přestože se řešil hlavně vztah královského páru, zatímco hlavní politické události byly zatlačeny spíše do pozadí. Na druhou stranu je možné, že právě proto byla tato část lepší, tvůrci zvolili pro natočení vztahových komplikací velmi dobrý způsob.(25.3.2018)

Děj první a třetí epizody do sebe pěkně zapadl, všímám si, že se politické události přesunuly spíše na vedlejší kolej a mnohem větší prostor je ve druhé sezóně věnován vztahům. Možná je to dobře, protože je jasné, že královská rodina má dva velké úkoly- politiku a redukci nevhodného chování svých členů.(25.3.2018)

Epizoda věnovaná princezně Margaret mě až nečekaně bavila. Hezky ukázala, že i zlatá klec je stále jen klecí, a jak depresivní musí být, když o sobě člověk absolutně nemůže rozhodovat, protože jeho špatná rozhodnutí by mohla mít obrovské následky. Prostě takový doživotní trest.(25.3.2018)

Pátá epizoda byla proti předchozímu dílu lehce slabší, ale i tak jsem byl velmi spokojen. Přišel nový výkyv, minule to bylo spíše o člověku, tentokrát se jednalo o instituci. Fakt mě baví ten úžasný systém tajemníků a podtajemníků, pokaždé si vzpomenu na seriál "Jistě, pane ministře!" .(26.3.2018)

Vzhledem k tomu, že Brity Mnichov 1938 evidentně nijak zvlášť netrápí, je pro ně nejbolavější kapitolou jejich historie vztah bývalého monarchy ke špičkám nacistického režimu. I tentokrát šlo spíše o politicky zaměřenou epizodu, i když vliv dřívějších rozhodnutí Edwarda/ Davida na jeho rodinu byl jasně patrný.(26.3.2018)

Opět epizoda, která se věnovala zejména princezně Margaret a jejímu vztahu k Anthony Armstrong- Jonesovi. Proti podobně zaměřenému pátému dílu byl tentokrát děj o něco málo slabší, tím ale nechci říct, že byl špatný. Jen neměl takový náboj, přestože lustrace byla dokonalá.(27.3.2018)

Osmá epizoda mě velmi bavila, došlo k návratu k zahraniční politice, velcí hráči si tentokrát dělili Afriku a tvůrci si u mě šplhli hned dvakrát. Za prvé obsadili do role JFK Dextera, což mě na chvíli úplně vyřadilo z provozu a za druhé jsem ocenil, že se vyhnuli použití notoricky známých záběrů z atentátu.(27.3.2018)

Velmi depresivně na mě devátá epizoda zapůsobila, a to mám rád. Díl měl skvěle pochmurnou atmosféru, bavilo mě srovnání podmínek ve škole Gordonstone z pohledu dvou generací, zajímavý byl i vývoj vztahů v královské rodině a rád jsem se dozvěděl nějaké ty detaily o Filipově původu.(28.3.2018)

Závěrečná epizoda sice nebyla špatná, ale chyběla mi atmosféra, kterou přinesl předchozí díl. Tvůrci opět velmi slušně skloubili politickou i vztahovou dějovou linii a já jsem opět musel pátrat na internetu po detailech historických událostí, a to je dobře, je to pro mě jasný důkaz toho, že má význam podobné seriály natáčet.(28.3.2018)