Koruna

• Velká Británie The Crown
Velká Británie, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (více)

Série(6) / Epizody(60)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

Recenze uživatele vydumnica k tomuto seriálu (62)

Země nikoho (2020) (S04E06)

5* za Austráliu. Všimla som si, že najlepšie hodnotené sú epizódky o Diane a Charlesovi a táto sa naozaj vydarila. Darmo, ľudia ju milovali...no mám pocit, že trpela nedostatkom lásky. ()

Dědičné nástupnictví (2020) (S04E07)

Zaujímavá kamera (napríklad bazén, kvapky dažďa), výborná hudba, strih, kvalitná výprava, kostýmy a vynikajúce herecké výkony aj v tejto epizódke. Konečne trochu viac priestoru pre nešťastnú princeznú Margaret. Škoda, že materstvo ju nenapĺňalo, jej deti sa vôbec nespomínajú...A o tých sesterniciach som vopred vedela zo spoilerov, takže ma to neprekvapilo. Čo na to Royal family? ()

48:1 (2020) (S04E08)

Chcem viac flashbackov s Claire Foy :-). ()

Lavina (2020) (S04E09)

Štvrtá séria fakt boduje, či už je to Margaret Thatcher alebo Charles s Dianou. Toto bola silná epizóda, aj odvážna povedala by som. Znova musím pochváliť parádne herecké výkony, výbornú kameru, strih, výpravu, hudbu, všetko vlastne. ()

Válka (2020) (S04E10)

Úctyhodné herecké výkony, wow!!! Táto epizódka na mňa pôsobila tak, že tvorcovia chceli toho čo najviac napchať do 54 minút, mohli to natiahnuť, urobiť výnimku :-) bolo by to ešte lepšie, ak by bolo viac priestoru ísť hlbšie... ()

Série 5 (2022) (S05)

Po najlepšej štvrtej sérii, ktorá bola pre mňa 5hviezdičková som sa 2 roky tešila na piatu a čakala som, že bude rovnako dobrá a vlastne už posledná. S miernym sklamaním musím skonštatovať, že práve táto piata séria je úplne najslabšia z celého seriálu a to ma dosť prekvapilo. Ešte som asi žiadnej sérii neudelila toľko 3hviezdičkových hodnotení, na druhej strane boli tam aj tri, ktoré sa mi veľmi páčili a dokonca dve z nich úplne špičkové a to Annus horribilis a Gunpowder. Nový casting ma až tak nepotešil, na niektorých som si musela dlhšie zvykať - Elizabeth Debicki a Imelda Staunton a vlastne aj Jonathan Pryce, na Charlesa v podaní Dominica Westa som si nezvykla vôbec a potešila ma Lesley Manville ako Margaret. Najlepšie herecké výkony tu podľa mňa podali Elizabeth Debicki a Lesley Manville. A aby som nebola len kritická, prejdem k plusovým bodom. Na The Crown oceňujem do detailov premyslenú a bohatú výpravu, kostýmy, vždy nádhernú sprievodnú hudbu, zaujímavú kameru, výstižné a skvelo napísané dialógy a v neposlednom rade excelentné herecké výkony. Myslela som si, že ďalšia séria už nebude a že túto ukončia Dianou v Paríži. Stále však veľmi dobré! ()

Syndrom královny Viktorie (2022) (S05E01)

Her Majesty, the Queen! Po dvojročnej prestávke sme sa dočkali :-) Nuž, začiatky bývajú všade ťažké a keď sa vymení celý casting, platí to dvojnásobne, divák si musí zvyknúť. Keď začala tretia séria, bola som v šoku, že vtedy 38ročnú kráľovnú hrala Olivia Colman, ktorá vyzerá na 50 a ešte má aj hnedé oči! Pre mňa kráľovná je jednoznačne Claire Foy😉. Imelda Staunton je určite ako aj Olivia Colman výborná herečka, ale nevyzerá tak sviežo a zachovalo mlado ako skutočná Alžbeta! Charles je tu tiež nejaký starý, prepánajána veď to sú ešte len 90-te roky. Diana je až veľmi chudá a vysoká a hlavu drží až veľmi dole a pozerá vkuse do strán, akoby sa Elizabeth Debicki až veľmi sústredila práve na to. Nie je taká pekná ako Emma Corin. Toľko k nedostatkom (teda zatiaľ, postupne si asi zvyknem). A plusy? The Crown je skutočne výnimočný seriál. Najviac oceňujem do detailov premyslenú a bohatú výpravu, kostýmy, vždy nádhernú sprievodnú hudbu, zaujímavú kameru, výstižné a skvelo napísané dialógy a v neposlednom rade excelentné herecké výkony. A pre všetky tieto plusy aj napriek nie úplnej spokojnosti s výberom hercov musím jednoducho udeliť až 4* a verím, že postupne to pôjde vyššie. ()

Systém (2022) (S05E02)

Jonathan Pryce je hlavnou postavou tejto epizódy, je to výborný herec - to vieme všetci, ale na rolu vtedy 70 ročného princa Philippa pôsobí ozaj dosť staro akoby už mal po 80ke. Myslím si, že radšej mohli dať mladšieho herca. Imelda Staunton sa tu len mihne. Najväčší problém mám zvyknúť si na Elizabeth Debicki ako Dianu. Keď som sledovala Emmu Corin alebo Kristen Stewart vo filme Spencer, videla som v nich naozaj Dianu, zatiaľ však keď pozerám piatu sériu The Crown vidím len herečku, ktorá sa na Dianu hrá a neviem či to je len jej výškou, no jednoducho zatiaľ v nej Dianu nevidím. Chválim však, že aj Staunton aj Debicki perfektne zvládli hlasy, ako by som počula kráľovnú aj Dianu, takže po hlasovej stránke super! ()

Mou Mou (2022) (S05E03)

Tretia epizóda ma až tak nebavila, i keď verím, že tu má svoje opodstatnenie. Zatiaľ asi najslabšie z inak skvelého seriálu. Asi prvýkrát ma rušila hudba. Stretnutie Diany s Mou Mou sa mi na prvýkrát zdalo byť až neprirodzene priateľské. Páčilo sa mi zobrazenie vzťahov Sydney - Edward a Sydney - Mou Mou. ()

Annus horribilis (2022) (S05E04)

Zatiaľ jednoznačne najlepšia epizóda piatej série, povedala by som ÚŽASNÁ epizóda Annus horribilis. Vanessa Kirby bola ako Margaret famózna, Helena Bonham Carter je síce talentovaná herečka, ale ako "náhrada" elegantnej princeznej Margaret mi jednoducho nesedela a tu prichádza na scénku skvelá Lesley Manville, v ktorej opäť vidím tú Margaret, ktorou bola kedysi Vanessa :-)). A za výkon v tejto epizóde by som jej dala Golden Globe!!! Potešilo ma, že Peter Townsend tu ešte dostal kúsok priestoru. Veľmi silná epizóda, v ktorej "kráľovnou" je Margaret, Alžbeta rieši manželské spory svojich detí - na jej mieste by mi praskla hlava a celá epizóda sa zaobišla bez Diany. ()

Přípravy na budoucnost (2022) (S05E05)

Charles: "What am I? I'm just a useless ornament stuck in a waiting room gathering dust." A to ešte netušil, koľko sa načaká...3,5*. ()

Ipaťjevův dům (2022) (S05E06)

Tak táto epizóda ma nebavila, spoločne s E03 pre mňa dve najslabšie epizódy nielen tejto série, ale celého seriálu. Ako tak to zachránili Philip a kráľovná. Tešila som sa, že po sviatkoch si dopozerám The Crown, no zatiaľ sa mi piata séria ani zďaleka nepáči tak ako tie predtým. ()

Na území nikoho (2022) (S05E07)

Skvelá epizóda a to vďaka Elizabeth Debicki, na ktorú si už pomaly zvykám. V niektorých momentoch tu naozaj vyzerá ako princezná Diana. Pochvalu si zaslúži aj Lesley Manville, aj keď tu nedostáva veľa priestoru, dokazuje, čo v nej je a ako princezná Margaret je perfektná. Imelda Staunton ma zatiaľ neohúrila. ()

Střelný prach (2022) (S05E08)

Wow!!! Jednoznačných 5* za zatiaľ najlepšiu a najnapínavejšiu epizódu tejto série. BBC interview s Dianou nemohlo byť prezentované zaujímavejšie. ()

Vyřazené z provozu (2022) (S05E10)

Keďže sa jedná o finále tejto série, hodnotím prísnejšie, očakávala som viac, toto bola skôr priemerná epizóda hoci výnimočného seriálu. Neviem prečo som si myslela, že The Crown piatou sériou ukončia a že to celé skončí Dianinou nehodou. ()

Série 6 (2023) (S06)

Season 6 seriálu THE CROWN neotáľa a ide rovno na vec, na to, čo divákov pravdepodobne najviac zaujíma.  Prvá epizóda teda hneď začne Dianinou nehodou v Paríži a potom spätne ukazuje posledných 8 týždňov v živote princeznej Diany. Keďže Netflix rozdelil túto Season na dve časti, aj ja ich ohodnotím teda zvlášť. Epizódy o Diane ma bavili oveľa viac ako zvyšok série, ktorá sa už venovala Williamovi, Harrymu, Kate, Charlesovi a Camille. ALE veľmi veľmi sa mi páčila aj E08 o Margaret so skvelou Lesley Manville. Za zmienku samozrejme stojí aj finále, kde konečne aj kráľovná dostáva zaslúžený priestor a Imelda Staunton dokazuje, že je nielen veľmi talentovaná herečka, ale tiež to, že bola tou správnou voľbou. Samozrejme musím pochváliť aj Elizabeth Debicki ako Dianu. Keďže niektoré epizódy boli pre mňa TOP (Diana, Margaret) a pri niektorých som sa nudila (William, Harry, Kate) celkovo mi to vychádza na pekné 4*. ()

Persona non grata (2023) (S06E01)

Veľmi príjemný návrat k môjmu obľúbenému seriálu, páni, nechce sa mi veriť, že tu už máme 6. sériu a som rada, že ju máme k dispozícii už po roku a nie dvoch, ako to u niektorých seriálov býva a potom si už človek ani veľmi nepamätá, čo videl v predchádzajúcej sérii. Season 6 seriálu THE CROWN neotáľa a ide rovno na vec, na to čo divákov najviac zaujíma. Je to smutné, ale aj sama za seba môžem povedať, že najviac ma zaujíma Diana. Prvá epizóda teda hneď začne Dianinou nehodou v Paríži a potom spätne ukazuje posledných 8 týždňov v živote princeznej Diany. Prostredie St. Tropez je nádherné, ale keď vieme, čo za osud ich čaká, je to veru smutné. Chudák Charles, darmo sa snaží zaujať fotkami a článkom o jeho Camille a jej oslave 50.narodenín. Koho to zaujíma? Úprimne povedané, Camilla ma dodnes nezaujíma. Čo je fotka Camilly a jej 50. narodenín v porovnaní s Dianou v plavkách na miliardárskej jachte na juhu Francúzska? Sorry Charles, bez šance. Vždy každého najviac zaujímala Diana. Vidím to aj na sebe, napríklad aj Kate je mi ukradnutá. Opäť veľmi veľmi dobre napísané a natočené a je mi jedno, koľko % z videného je len fikcia. Výborná epizóda🙂. ()

Dvě fotky (2023) (S06E02)

Prvé dve časti som si pozrela v jeden večer, tu mi vadilo asi len to, že u The Crown som zvyknutá na dlhé aj nad 50 min epizódy a táto je taká krátka. Ale stále veľmi veľmi dobré :). Asi mám radšej, keď sa pridávajú nové časti týždeň po týždni, takto to človeka láka pozrieť si všetky 4 diely naraz, hmh, čo je vlastne len dôkaz, že THE CROWN je super kvalitný seriál na vysokej úrovni. ()

Dis-moi oui (2023) (S06E03)

Dala by som aj 6 hviezdičiek. NAJSMUTNEJŠIA epizóda celého seriálu. 💯 ()

Následky (2023) (S06E04)

Touto epizódou už mohli seriál ukončiť. Obávam sa, že ďalej ma to už nebude zaujímať. Tieto 4 epizódy boli výborné. Mne "duchovia" v Aftermath neprekážali :). Bolo mi ľúto Williama a Harryho, že len pár hodín po tom, čo sa dozvedeli o Dianinej smrti museli ísť na nedeľnú omšu a tváriť sa normálne. Posledné dni svojho života Diana žiaľ nestrávila so svojimi deťmi, o to ťažšie to muselo pre nich byť. Neviem, či akou takou útechou by mohlo byť aspoň to, že si vychutnávala (vrámci možností) svoju poslednú dovolenku v porovnaní s tým, ak človek prežije svoje posledné dni napríklad v nemocnici. Aj keď DIANA už oficiálne nepatrila do kráľovskej rodiny, myslím si, že navždy ostane v srdciach ľudí, viac ako hociktorý oficiálny člen britskej kráľovskej rodiny. ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno