The Crown - Série 1 (série)

Drama / Historický

USA, 2016, 9 h 43 min (Minutáž: 55–61 min)

Netuším, do akej miery odráža "The Crown" skutočnosť, ale musím sa priznať, že ma absolútne odrovnali Claire Foy a Vanessa Kirby.. seriál síce nestojí len na nich (objaví sa v ňom výkvet anglickej hereckej školy), ale už dávno som nebola tak nadšená z nejakého hereckého výkonu ako v prípade "kráľovských sestier". To, ako tvorcovia rozohrali vzťahovú drámu kráľovnej a Margaréty, bolo pre mňa dojímavé a fascinujúce. Ešte viac než jej manželská dráma.(2.10.2017)

První řada seriálu mě potěšila,jedná se o mé oblíbené téma,dějiny Velké Británie mě vždycky zajímaly,ať už šlo o dávnou historii nebo moderní dějiny.Na rozdíl od všech romanticko-populistických filmů o lady Dianě nabízí seriál oba úhly pohledu a díky tomu mi kralování připadá jako vyloženě schizoidní záležitost.Nejlepším hercem první řady je pro mě jednoznačně John Lithgow,jeho Winston Churchill byl bezchybný.(25.1.2017)

První epizodu mi trvalo, než jsem seriálu správně porozuměl a zorientoval se v něm. Místy mi to připomínalo dokument, a to konkrétně vypiplanými kostýmy a kulisami, výpravou, které jsem si všímal, herci, z nichž někteří pro mě budou neodlučitelní od postav, které ztvárnily, a možná i kamerou. Druhá věc bude historická autenticita, která byla upravená pro účely vyprávění. Ale ani toto není problém, protože dílům se ustavičně dařilo mě do příběhu vtáhnout. Navíc nebyly vyplněny vatou, protože si v průřezu několika let mohly vybírat nosná témata nebo jim pomáhaly se jimi stát. (Netflix)(23.12.2017)

No... klasický Netflix. Když se nad tím tak pozastavím, tak s láskou vzpomínám, kdy od Netflixu byl jediný známý seriál House od Cards a celá ta stanice byla silně v plenkách. A dneska nám tato stanice přináší nový seriál skoro každý týden. No a všechny jsou skoro v podstatě stejné. Nebo tedy... mají podobné rysy. Jsou dobře zpracované, oblíbené, jsou kvalitní a neuvěřitelně zdlouhavé. Jsem zvyklí na seriály, které mají pětačtyřicet minut cca a je v nich plný entrtejment. Netflix vytrváří seriály, které se nestydí mít minutáž skoro hodinovou a někdy si myslíte, že vás tvůrci chtějí až umlčet k smrti. The Crown je někdy podobný případ. A třebas to samé i seriál velice podobný a to Narcos. Za poslední čtyři roky, co sleduji Netflix jsem zažil snad pouze tři seriály, na které se vždy rád podívám, když jde o nové díly. Ale je snad pouze jeden nebo dva, u kterých se těším plně na nové díly. Ale to sem asi bohužel nepatří. Seriál popisuje některé věci velice dobře. A bývá vyprávěný dobře, ale není to něco, co bych nějak vyhledával. Není to něco, co vás drží na nepustí. To teda sakra ne.(7.3.2017)

Solidní depkařská záležitost. Nářez. Netflix se zase vytáhl. Že to bude dobré, jsem samozřejmě předpokládal, ale takovou pecku jsem opravdu nečekal (a nebýt Stranger Things, tak je to TOP z Netflixu za 2016). Claire Foy je jako Alžběta úžasná, Matt Smith dává zapomenout, že někdy hrál nějakého Doctora a John Lithgow jako Churchill... ten je na cenu. Nebo na všechny. Úchvatná atmosféra, neskutečně silný scénář bez jakýchkoliv děr, solidní zvraty na závěr každého dílu, sem tam nějaký ten konflikt... drama, u kterého není zbytečná ani jediná minuta, ani jediná vteřina (a které ostatně má úžasnou hudbu od Hanse Zimmera) a které nepůsobí ani trochu natahovaně a naopak po další epizodě (a po celé sérii) chcete okamžitě přídavek i když vás to pravděpodobně pokaždé naprosto emocionálně rozloží jako skutečně máloco (nic tak silného nejspíš neexistuje). Famózní v naprosto všech ohledech. Nesmírně se těším na druhou sérii. A na ty další taky. Je o čem vyprávět a Koruně věřím. 100%.(26.4.2017)

• - Letoun, na kterém se učí Filip (Matt Smith) létat, je De Havilland DH.82 Tiger Moth, který se v této verzi vyráběl pro účely výcviku. Moth se v různých verzích vyráběl v letech 1932-44. (Necrotongue)