The Crown - Série 1 (série)

Drama / Historický

Velká Británie, 2016, 8 h 40 min

HBO, Netflix, Amazon a spousty dalších "televizí" jednoduše přebírají, ne-li už úplně přebraly otěže kvalitních projektů způsobem, který klasické filmy prostě nabídnout nedokáží (dlouhé filmy s nutností smrsknout děj do dvou hodin, případně s čekáním na další díl rok i několik let). Tohle je navíc skutečně velmi kvalitně zpracované s výborným hudebním podkresem dění. "Palec hore" Claire Foy (která ho u mě má už od Wolf Hall) a Johnu Lithgow za Winstona, ale neméně i všem ostatním postavám. Těším se na S02.(29.8.2017)

Solidní depkařská záležitost. Nářez. Netflix se zase vytáhl. Že to bude dobré, jsem samozřejmě předpokládal, ale takovou pecku jsem opravdu nečekal (a nebýt Stranger Things, tak je to TOP z Netflixu za 2016). Claire Foy je jako Alžběta úžasná, Matt Smith dává zapomenout, že někdy hrál nějakého Doctora a John Lithgow jako Churchill... ten je na cenu. Nebo na všechny. Úchvatná atmosféra, neskutečně silný scénář bez jakýchkoliv děr, solidní zvraty na závěr každého dílu, sem tam nějaký ten konflikt... drama, u kterého není zbytečná ani jediná minuta, ani jediná vteřina (a které ostatně má úžasnou hudbu od Hanse Zimmera) a které nepůsobí ani trochu natahovaně a naopak po další epizodě (a po celé sérii) chcete okamžitě přídavek i když vás to pravděpodobně pokaždé naprosto emocionálně rozloží jako skutečně máloco (nic tak silného nejspíš neexistuje). Famózní v naprosto všech ohledech. Nesmírně se těším na druhou sérii. A na ty další taky. Je o čem vyprávět a Koruně věřím. 100%.(26.4.2017)

Remeselne 10/10, podobne kvalitnú drámu musí oceniť i ten, komu samotný námet nevonia. Herecky, režijne, skladateľsky, scenáristicky absolútne famózne. Emocionálne silné a pri tom režijne minimalistické, scenáristicky hutné a dokonale presné. Foy je výborná, a spolu s okruhom hercov okolo nej a výborne pointovaným scenárom každej epizódy na plných 10 dielov dokáže emocionálne zhltnúť diváka. Vnútorne silný a komplexný príbeh dopĺňa majstrovská hudba Gregson-Williamsa a unikátny režijný talent všetkých zúčastnených. Klaniam sa, The Crown je nepochybne na čele i tých najlepších seriálov roku 2016.(10.3.2017)

První řada seriálu mě potěšila,jedná se o mé oblíbené téma,dějiny Velké Británie mě vždycky zajímaly,ať už šlo o dávnou historii nebo moderní dějiny.Na rozdíl od všech romanticko-populistických filmů o lady Dianě nabízí seriál oba úhly pohledu a díky tomu mi kralování připadá jako vyloženě schizoidní záležitost.Nejlepším hercem první řady je pro mě jednoznačně John Lithgow,jeho Winston Churchill byl bezchybný.(25.1.2017)

Netuším, do akej miery odráža "The Crown" skutočnosť, ale musím sa priznať, že ma absolútne odrovnali Claire Foy a Vanessa Kirby.. seriál síce nestojí len na nich (objaví sa v ňom výkvet anglickej hereckej školy), ale už dávno som nebola tak nadšená z nejakého hereckého výkonu ako v prípade "kráľovských sestier". To, ako tvorcovia rozohrali vzťahovú drámu kráľovnej a Margaréty, bolo pre mňa dojímavé a fascinujúce. Ešte viac než jej manželská dráma.(2.10.2017)

• - Letoun, na kterém se učí Filip (Matt Smith) létat, je De Havilland DH.82 Tiger Moth, který se v této verzi vyráběl pro účely výcviku. Moth se v různých verzích vyráběl v letech 1932-44. (Necrotongue)