The Crown (TV seriál)

Drama / Historický

Velká Británie, 2016 - 2017, 18 h 32 min (Minutáž: 10x52 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Peter Morgan, Amy Jenkins, Tom Edge, Peter Morgan (divadelní hra)

Claire Foy, Olivia Colman, Matt Smith, Tobias Menzies, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Ben Miles, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Helena Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laureson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, David Shackleton, Alan Williams, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Anton Lesser, Nicholas Burns, Lucy Russell, Keenan Arrison, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Richard Elfyn, Matthew Goode, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Josh O'Connor, Ben Daniels, Jason Watkins

Na The Crown jsem čekala od jeho oznámení a musím říct, že nejsem zklamaná. Ač jsem Claire Foy předtím neznala, jako královna si mě získala. Matta Smithe jsem měla ráda už předtím a myslím, že jako princ Phillip je výborný, třebaže jeho postava mě občas vytáčí. Je mi jasné, že i když je to založené na skutečnosti, není to dokument, takže historické momenty musí člověk brát s rezervou, ale o tom to není. Je to o osobě královny Alžběty a o jejím životě, její rodině, jejích radostech a strastech. Proto mě moc nebavily pasáže věnované Churchillovi, což o to, John Lithgow se role zhostil dobře, ale stárnoucí prime minister už mi přišel nudný. Naopak mě bavilo sledovat romanci mezi Margaret a jejím milým, ačkoliv jsem věděla, že šťastného konce se nedočkám. Opravdu se těším na pokračování.(27.11.2016)

Začnu trochu ze široka. Když jsem si porovnal naše klenoty s ostrovními, tak se mi objektivně více líbí obě varianty (král/královna) Eduardovy koruny. Svatováclavská doplácí na svůj věk a přijde mi lehce přeplácaná. Pořád lepší než Svatoštěpánská (Maďarsko) a nebo žádná (Ahoj, Slovensko). _ Pokud působila korunovace archaicky v roce 1953, jak bude působit ta příští? Imperiální koruna se svého použití dočká jen velmi těžko. _ Zajímavé, že jsme si po roce 1918 ponechali jako měnu korunu a nedošlo na zvažovaný sokol nebo frank. _ Zde použitý význam slova Koruna má však jiný význam - institucionální. A přijde mi, že i Netflix se snaží svou Korunou ukázat, v jakém postavení se cítí na poli TV tvorby. _ Přestože je hlavní postavou královna, tak trochu nevděčně jsou nejsilnější momenty (emocionálně, ale i "scénáristicky") - 2. a 9. díl - věnovány odchodu krále a předsedy vlády. Claire Foy velmi dobrá, Matt Smith v pozadí stejně jako Philip a Harris dal zapomenout na Firtha. _ Otázka obyvatel UK a předplatitelů Netflixu je stejná: Vážně nám to stojí za to?(1.12.2016)

Mmmmmmm či len ľúbim drámy, ktoré nie sú súčasťou môjho života! Je to vizuálny luxus, z ktorého nejeden divák dostane chuť na čaj. A tá podoba princeznej Margareth ... w-HOA! Páči sa mi, že ľudia už pred viac ako polstoročím vedeli, čo znamená správny shippping, veď presa plukovník Townsend bol vskutku hot. No a niet sa čo čudovať Bete, keď vyzerá ako zaočkovaná proti úsmevu, tá žena nemá žiadny chill. Taaaak už len Victoriu a potom sa už pôjdem učiť.(17.12.2016)

Njn, už dávno všichni víme, že seriálový svět se vyrovnal tomu filmovému. Ze začátku jsem si říkala, že půjde o výborně natočené drama, ale nic víc. Teprve postupně jsem si začala uvědomovat, jak moc mě seriál vtáhl a jak moc emočně se mnou každý díl dokázal zamávat. Po filmařské stránce naprostá dokonalost, na seriálu jde vidět každičký utracený dolar, výprava je jedním slovem úchvatná a skutečně převyšuje i leckterou filmovou produkci. Bezchybná režie, vynikající herecké výkony, do detailu vypiplaný scénář a pak hudba. TA HUDBA!!! Z té mě nejednou mrazilo v zádech. Vynikající seriálový počin a moc doufám, že Netflix bude o seriály i nadále takto pečovat.(10.1.2017)

Notně prodloužená verze a (c)hutnou omáčkou opatřená Audience. Vpravdě opulentní (obrazem, výpravou, kostýmy, hudbou), což však nic nemění na faktu, že nejlepší a nejsilnější to nesporně i tak je v komorních "divadelních" momentech dialogů dvou postav (vrcholem pak Churchillovu duši obnažující rozprava při pózování). Seriál v nejlepším slova smyslu distingovaný, oplývající skvostnými dialogy, kterému dodává šťávu to, že Morgana stejnou měrou jako status a dynamika královské rodiny zajímá Churchill, dobová politická i společenská situace a lidé. Ti především a "až" v první řadě.(14.1.2017)

• - Letoun, na kterém se učí Filip (Matt Smith) létat, je De Havilland DH.82 Tiger Moth, který se v této verzi vyráběl pro účely výcviku. Moth se v různých verzích vyráběl v letech 1932-44. (Necrotongue)

• - John Lithgow, představitel Winstona Churchilla, měří 193 cm. Winston Churchill měřil jen 173 cm. (Kaufman)

• - Tento počin se inspiroval divadelní hrou "The Audience" (u nás známá jako "Audience u královny") od autora Petera Morgana. (P. J. D.)