The Crown (TV seriál)

Drama / Historický

Velká Británie, 2016 - 2017, 19 h 31 min (Minutáž: 55–62 min)

Tvůrci:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Matt Smith, Tobias Menzies, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Ben Miles, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Héléna Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laureson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, David Shackleton, Alan Williams, Michael C. Hall, Yolanda Kettle, Anton Lesser, Nicholas Burns, Lucy Russell, Keenan Arrison, Finn Elliot, Adrian Lukis, Mirrah Foulkes, Leonie Benesch, Simon Paisley Day, Attila Bardóczy, Terrence Hardiman, Richard Elfyn, Matthew Goode, Sylvestra Le Touzel, David Roper, Tom Durant Pritchard, Pip Carter, Paul Clayton, Ryan Sampson, Matthew Marsh, Grace Stone, Gemma Whelan, Bertie Carvel, Miles Jupp, Anne Lambton, Des McAleer, James Greene, Euan Macnaughton, John Heffernan, Paul Sparks, Janet Henfrey, Tristan Sturrock, Stella Gonet, Yves Aubert, Rebecca Saire, Ian Hallard, Matt Rippy, Anna Chancellor, Alice Hewkin, Oliver Maltman, Jodi Balfour, Danny Sapani, Sam Crane, Julian Ovenden, Barnabás Tóth, Jacques Boudet, Elise Lamb, Burghart Klaußner, August Wittgenstein, Eliza Sodró, Maximilian Dirr, Péter Barbinek, Richard Lintern, Clare Holman, Peter Wright, Gala Gordon, Cliff Barry, Sophie Leigh Stone, Martin Marquez, Josh O'Connor, Ben Daniels, Jason Watkins, Clare Foster, Emerald Fennell, Marion Bailey

1. řada - 8,5/10, 2. řada - 7/10 Nemůžu si pomoct, ale 2. sezóna nepůsobí tak kompaktně, ba naopak místy spíše chaoticky. Děj je vyplněn ne až tak stěžejními událostmi, člověk kolikrát ani neví, v jakém roce se daný díl odehrává. A ne, nehodlám kvůli tomu hodiny studovat moderní britské dějiny. K tomu mi má sloužit toto dílo. Výprava a herecké výkony samozřejmě bez poskvrny. Do dalšího putování životem nejdéle panující panovnice doufám, kromě precizně hrajícího nového obsazení, i zvýšení přehlednosti.(4.2.2017)

Njn, už dávno všichni víme, že seriálový svět se vyrovnal tomu filmovému. Ze začátku jsem si říkala, že půjde o výborně natočené drama, ale nic víc. Teprve postupně jsem si začala uvědomovat, jak moc mě seriál vtáhl a jak moc emočně se mnou každý díl dokázal zamávat. Po filmařské stránce naprostá dokonalost, na seriálu jde vidět každičký utracený dolar, výprava je jedním slovem úchvatná a skutečně převyšuje i leckterou filmovou produkci. Bezchybná režie, vynikající herecké výkony, do detailu vypiplaný scénář a pak hudba. TA HUDBA!!! Z té mě nejednou mrazilo v zádech. Vynikající seriálový počin a moc doufám, že Netflix bude o seriály i nadále takto pečovat.(10.1.2017)

Nabubrelá veľkovýpravná nuda, na ktorej však vidno investované peniaze. Všetko od kostýmov, lokácií, výpravy a dobovej atmosféry je fantastické, no obrovský problém je v tom, že tento seriál jednoducho nemá dej. Tým, že sa drží (jakž-takž) histórie, nefunguje dramaturgicky (manželské problémy Alžbety a Phillipa), ale hlavne sa vo väčšine dielov riešia banálne suchopárnosti typu kto bude kráľovnin tajomník alebo či si Alžbeta zoberie Phillipovo priezvisko. A to naviac takým spôsobom, ktorý totálne podkopáva kráľovninu postavu, ktorá si takmer vždy na začiatku dielu stojí za svojím, aby ju v neskorších minútach niekto veľmi jednoducho presvedčil o opaku, a ona tak otočí a zmení svoj názor/poruší sľub, a vo výsledku vyzerá ako prázdna bábka bez kúsku osobnosti. Všetka česť rejžovi, scenáristovi a kameramanovi, že dokážu z ničotných a plochých zápletiek vytrieskať aspoň zdanie drámy, keď sa však človek trošku zamyslí, čo sa na obrazovke deje, veľmi ľahko odhalí tú prázdnotu, ktorou The Crown bezpochyby je.(4.9.2017)

Začnu trochu ze široka. Když jsem si porovnal naše klenoty s ostrovními, tak se mi objektivně více líbí obě varianty (král/královna) Eduardovy koruny. Svatováclavská doplácí na svůj věk a přijde mi lehce přeplácaná. Pořád lepší než Svatoštěpánská (Maďarsko) a nebo žádná (Ahoj, Slovensko). _ Pokud působila korunovace archaicky v roce 1953, jak bude působit ta příští? Imperiální koruna se svého použití dočká jen velmi těžko. _ Zajímavé, že jsme si po roce 1918 ponechali jako měnu korunu a nedošlo na zvažovaný sokol nebo frank. _ Zde použitý význam slova Koruna má však jiný význam - institucionální. A přijde mi, že i Netflix se snaží svou Korunou ukázat, v jakém postavení se cítí na poli TV tvorby. _ Přestože je hlavní postavou královna, tak trochu nevděčně jsou nejsilnější momenty (emocionálně, ale i "scénáristicky") - 2. a 9. díl - věnovány odchodu krále a předsedy vlády. Claire Foy velmi dobrá, Matt Smith v pozadí stejně jako Philip a Harris dal zapomenout na Firtha. _ Otázka obyvatel UK a předplatitelů Netflixu je stejná: Vážně nám to stojí za to?(1.12.2016)

1. řada: Kvalitní dramatický seriál, ve kterém je tolik staré dobré Británie, že už jsem jen čekal, kdy se tam objeví Poirot s Bondem. Nicméně je nikdo nepotřeboval, protože Alžběta, Churchill (!!!), Margareth a Phillip si vystačí sami. Je lahoda kochat se těmi krásně nasnímanými záběry, ve kterém se odehrávají tak šťavnaté a vyšperkované dialogy (je jedno jestli se mluví o testování sovětské jaderné bomby nebo o tom, kdo dostane povolení ke svatbě). První řada nastavila laťku hodně vysoko, jsem zvědavý na tu druhou. / 2. řada: Kvalita zůstává stejná, takřka každý díl má silné emocionální vyvrcholení, ať už se jedná o velké britské dějinné události (Suez, Ghana) nebo o intimní rodinné záležitosti. Je to pořád hodně dobré.(14.7.2018)

• - Krom mnohých členů královské rodiny (např. vnuka Prince Henryho z Walesu či pravnučky Eugenie z Yorku) je i samotná královna Alžběta II. fanouškem tohoto seriálu. (P. J. D.)

• - Netflix tomuto seriálu a jeho úspěchu před jeho premiérou věřil natolik, že již předem objednal šest sérií. (P. J. D.)

• - Herečka Claire Foy (Elizabeth II.) při natáčení seriálu kojila své novorozené dítě, takže ho často brávala s sebou na natáčení. (Streeper)