The Crown (TV seriál)

Drama / Historický

Velká Británie, 2016 - 2017, 17 h 20 min (Minutáž: 10x52 min)

Peter Morgan

Adriano Goldman

Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Kirby, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Ben Miles, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Helena Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laureson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman, Catherine Bailey, Ed Cooper Clarke, Chloe Pirrie, David Shackleton

Po čtvrtém díle: Zapomeňte na všechny Malíčky a Tyriony, zapomeňte na Francise Underwooda a další vyfabulované jakože mistry zákulisí a politických intrik. Winston Churchill, liška ryšavá a podšitá, politik, který složil závěrečné zkoušky na škole intrik a mazanosti, to je skutečný mistr reálné politiky. Ne že by přitom spřádal překombinované plány jako autoři politické fikce či fantasy, on jen umí dokonale využít situace. Co říci ke zbytku. Kdo si potrpí na mistrné dialogy, britský styl, bouři emocí za hradbou gentlemanského mlčení a náznaků, přijde si na své. Vytříbený projev ostrovní herecké elity (tedy pravda, Churchilla hraje Američan) to vše dotváří. Z lidského hlediska je mi vlastně těch titulovaných a korunovaných hlav líto, tedy alespoň v tomto podání. Zejm. princ Filip aby se pomalu dotazoval vlády, jestli se v noci může otočit z pravého boku na levý. Nedokážu říct, nakolik to odpovídá skutečným povahovým profilům zobrazených osob (s čímž přichází jedna ze dvou malých výtek - nejsem úplně srozuměn s podobným zobrazováním života dosud žijících lidí), ale vím, jak bych to vnímal já sám. Druhou malou výtkou je zatím opravdu malé zaměření na mezinárodní dění - např. vidíme cestu korunní princezny po Africe, aniž by bylo řečeno, že právě v té době v Keni zuřila občanská válka, neslyšíme o potížích Britů v Íránu či o další válce v Malajsii a podobně. Ale to jsou zatím opravdu malé detaily. Jako celek je to ukázka klasické ostrovní tvorby, ne sice stejné, ale stejně kvalitní, jako Panství Downton, adaptace knižních klasiků a podobně. Neošizené v žádném směru, a to není o penězích. Doplnění po shlédnutí všech deseti dílů: Neřekl bych, že by se královna naučila občas si prosadit svou, jak je tu občas zmiňováno. Ba naopak, stala se přesně tou nemyslící loutkou bez emocí, která na věci pohlíží všelijak, jen ne z hlediska toho, co je správné. Viz případ její sestry. O jaké povinnosti to mluvila, když zdůvodňovala své rozhodnutí? Naprostý nesmysl. V podstatě všichni byli pro, jen pár kreténských černoprdelnických eunuchů je proti, a přesto právě tihle kreténi zaštiťující se chabě podloženou hypotézou boží existence ji přimějí změnit názor. Je to hnus, velebnosti. Jen se těším, až na britský trůn někdy nastoupí coby hlava anglikánské církve ateista. To se asi posměju. No, abychom nezůstali jen u mých výlevů na adresu zhoubné náboženské ideologie, tak nejsilnější byl devátý díl. Až mi bylo líto, že se tak rozmáchlý a nákladný projekt nevěnoval především právě tak výrazné osobnosti jako Churchill. Já osobně bych se s ním nepochybně na spoustě věcí neshodl, ba bych se s ním do krve hádal, ale přes všechnu jeho ješitnost (nebo právě pro ni, někdo takový má proč být ješitný) musím uznat, že patřil a patří k nejvýraznějším osobnostem a mozkům všech dob.(26.3.2017)

První epizodu mi trvalo, než jsem seriálu správně porozuměl a zorientoval se v něm. Místy mi to připomínalo dokument, a to konkrétně vypiplanými kostýmy a kulisami, výpravou, které jsem si všímal, herci, z nichž někteří pro mě budou neodlučitelní od postav, které ztvárnily, a možná i kamerou. Druhá věc bude historická autenticita, která byla upravená pro účely vyprávění. Ale ani toto není problém, protože dílům se ustavičně dařilo mě do sebe vtáhnout. Navíc nebyly vyplněny vatou, protože si v průřezu několika let mohly vybírat nosná témata nebo jim pomáhaly se jimi stát. (Netflix)(25.7.2017)

Lákalo mě to. A jsem ráda, že jsem se na to začala dívat poměrně brzy :) Mám za sebou druhý díl a mnoho husí kůže...Tam je tolik vynikajících momentů, kdy přijdou nejen slzy, ale celé tělo jakoby najednou ztuhlo...Skvělá kamera, režie a hudba a vychytané chvíle, které Vás opravdu zasáhnou...Těším se na další díly... A ještě - již počtvrté vidím úvodní znělku a mám z toho pokaždé husinu jako prase..něco takového jsem dlouho nezažila...je to tak omamné a nádherné :) :) Je tam plno hodně hlubokým momentů, které si až hrají s tím, že si k tomu určitému závěru dojdete sami a pokaždé vás to tak silně zasáhne, kdy si uvědomíte pointu...Kamera Adriana Goldmana je naprosto úchvatná a až ochromující. A přesto, že královna je vážně skvělá - více ocenění bych směřovala na Johna Lithgowa, který svého Churchilla ztvárnil až děsivě skvěle :) Mám seriál za sebou a jsem ráda, že skončil v pravou chvíli..Je to něco ohromného co jsem dlouho neviděla a inspirovalo mě to na další obdobný seriál - Victoria.(12.4.2017)

Mmmmmmm či len ľúbim drámy, ktoré nie sú súčasťou môjho života! Je to vizuálny luxus, z ktorého nejeden divák dostane chuť na čaj. A tá podoba princeznej Margareth ... w-HOA! Páči sa mi, že ľudia už pred viac ako polstoročím vedeli, čo znamená správny shippping, veď presa plukovník Townsend bol vskutku hot. No a niet sa čo čudovať Bete, keď vyzerá ako zaočkovaná proti úsmevu, tá žena nemá žiadny chill. Taaaak už len Victoriu a potom sa už pôjdem učiť.(17.12.2016)

Sto bodou pro UK. Podařilo se jim mě zaujmout, zajmout, pohltit. I když hodně z děje člověka naštve. V podstatě cokoli, co Alžběta chce (pro manžela, sestru, pro kohokoli), je zamítnuto, protože zvyky, vláda, bla bla bla. Prostě být královnou není takové terno, jak by se někomu zdálo. Herecké obsazení unikátní od Alžběty až po Winstona, ten konkrétně hraje v devátém díle tak, že mi téměř ukápla slza.(3.12.2016)

• - Claire Foy (Elizabeth II.) je o čtyři roky starší než Vanessa Kirby (Princess Margaret), jejich věkový rozdíl je stejný jako u královny a její sestry. (Streeper)

• - Tento počin se inspiroval divadelní hrou "The Audience" (u nás známá jako "Audience u královny") od autora Petera Morgana. (P. J. D.)

• - Netflix tomuto seriálu a jeho úspěchu před jeho premiérou věřil natolik, že již předem objednal šest sérií. (P. J. D.)