The Crown (TV seriál)

Drama / Historický

Velká Británie, 2016, 8 h 40 min (Minutáž: 10x52 min)

Peter Morgan

Adriano Goldman

Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Kirby, John Lithgow, Jared Harris, Alex Jennings, Victoria Hamilton, Michael Culkin, Nicholas Rowe, Daniel Betts, John Sackville, Eileen Atkins, Lasco Atkins, Todd Boyce, Andrea Deck, Anthony Flanagan, Ralph Ineson, Ben Miles, Robert Nairne, Cory Peterson, Harriet Walter, Greg Wise, Rebecca Benson, Catherine Lamb, Shaun Newnham, Attila G. Kerekes, Jeremy Northam, Simon Chandler, Nigel Cooke, Chris Gordon, Harry Hadden-Paton, Daniel Ings, Will Keen, Rosalind Knight, Jonathan Newth, Ronald Pickup, Patrick Ryecart, Mark Tandy, Pip Torrens, John Woodvine, Paul Leon Bridger, Nick Owenford, Jamie de Courcey, Stephen Dillane, Martyn Mayger, Clive Francis, Lia Williams, Atul Sharma, Philip Philmar, Michael Shelford, Anna Madeley, Nick Hendrix, Ed Stoppard, Paul Thornley, Peter Wight, Nick Davison, Hugh O'Brien, Michael Cochrane, Garrick Hagon, Helena Soubeyrand, Sara Vickers, Grant Gillespie, Caroline Goodall, John Standing, David Yelland, Amelia Bullmore, Kate Phillips, Rita McDonald Damper, Peter Ellis, James Laureson, Arthur Nightingale, Richard Price, Simon Poland, Tom Fairfoot, Matt Newman

1. série: O životě britské královny Alžběty II. bylo natočeno nespočet filmového a televizního materiálu. The Crown vybočuje svou monstrózní nákladností, vypiplanými dialogy, vykreslením doby a v neposlední řadě famózním obsazením. Matt Smith se během pár minut zbavuje nálepky „Doctora“ a Claire Foy společně s Johnem Lithgowem (právem) sklízejí ocenění za ztvárnění Alžběty a Winstona Churchilla. The Crown je emocemi nabité drama, které vtáhne a nepustí. 90%(22.1.2017)

Výborný seriál, sice nevím, jak moc se drží skutečných reálií a jak moc je smyšlený z hlavy šikovnýho scénáristy Petera Morgana, ale to už je venkoncem jedno, páč z něj tu dobovou atmosféru cítím, ať už povedenou výpravou nebo ještě povedenější hudbou. No a velkou devízou je obsazení, jelikož to je jeden sympaťák a sympaťačka vedle druhého/druhé, v čele s Claire Foy v roli Alžběty II. a jejím manželem Mattem "Doctorem" Smithem jako princem Philipem. Netflix zase jednou boduje. Edit: Oukej, takže nakonec tu máme seriálovou událost járu 2016, všechny postavy (do jedné) jsou napsané a hlavně zahrané s nečekanou chutí, kdy všem vládne (tak jako ve skutečném světě) Winston Churchill, zde ve skvělém podání Johna Lithgowa, můj absolutně nejoblíbenější charakter. O britské monarchii si můžete myslet cokoliv (a nezřídka kdy oprávněně), ale tenhle seriál vás naučí ji aspoň respektovat. God save the Queen. (Díky KevSpa a spol. za naprosto profesionální titulky).(9.11.2016)

Dnes už se umělecká kvalita definitivně přestěhovala na (placené) televizní obrazovky! Takhle má vypadat vlajková loď seriálové tvorby - vysokorozpočtový výpravný historický kostýmní seriál. (Česká televize by se mohla u Netflixu učit, hanba ji musí přímo fackovat při srovnání se svým nedomrlým Já, Mattonim) Při sledování ,,Koruny" člověk pochopí, proč Britové cítí hrdost na svou královnu. Good Save The Queen!(11.11.2016)

Ryzí dokonalost. The Crown by mohl být označen za nepřiznaný sequel King's Speech. Kdyby se úlohy Jiřího VI. znovu chopil Colin Firth, byla by iluze perfektní. Tom Hooper nám ve svém vysoce ceněném dramatu dal pocítit důležitost sílu králova majestátu a jeho význam pro Britské impérium. Peter Morgan se zaměřil přímo na osobu samotného panovníka. Poctu vést čtvrtinu světové populace vykresluje jako tíživé břemeno, vyčerpávající doživotní službu a neustálé obětování vlastního já vyšším ideálům. Fráze "není vhodné" je ten nejstriktnější zákaz, a i když má panovník volnou ruku, je stále povinen následovat tradici a dbát na pohled veřejnosti. Scénář je pečlivě vybroušený, každé slovo je zvoleno s ohledem na maximální efekt. V ději zazní několik autentických proslovů, téměř neodlišitelných od běžných dialogů. Herci jsou do jednoho výborní a Claire Foy si jede svou vlastní kategorii mimo jakákoliv měřítka. Vyzdvihnu ještě hudbu, mohutně podporující atmosféru. Z některých scén šel až mráz po zádech.(20.11.2016)

Sto bodou pro UK. Podařilo se jim mě zaujmout, zajmout, pohltit. I když hodně z děje člověka naštve. V podstatě cokoli, co Alžběta chce (pro manžela, sestru, pro kohokoli), je zamítnuto, protože zvyky, vláda, bla bla bla. Prostě být královnou není takové terno, jak by se někomu zdálo. Herecké obsazení unikátní od Alžběty až po Winstona, ten konkrétně hraje v devátém díle tak, že mi téměř ukápla slza.(3.12.2016)

• - Letoun, na kterém se učí Filip (Matt Smith) létat, je De Havilland DH.82 Tiger Moth, který se v této verzi vyráběl pro účely výcviku. Moth se v různých verzích vyráběl v letech 1932-44. (Necrotongue)

• - John Lithgow se pro svou roli Winstona Churchilla scházel s hlasovým koučem Williamem Conacherem, aby se naučil správnou výslovnost určitých slov a intonaci. (Streeper)

• - John Lithgow, představitel Winstona Churchilla, měří 193 cm. Winston Churchill měřil jen 173 cm. (Kaufman)