Pan Smith s manželkou

Pan a paní Smithovi

Mr. & Mrs. Smith

No for an Answer

(pracovní název)

Who Was That Lady I Seen You With?

(pracovní název)

Komedie / Romantický

USA, 1941, 95 min

No, co na to říct. Je to americký film ze čtyřicátého prvního a zrovna v tu chvíli v televizi nic jiného nedávali. Je to přesně takové jaké se dá očekávat. I když to točil Hitchcock, není to na tom nijak znát. Klasická komedie stavěná jen a pouze na dialozích, a o tom to tedy hlavně je. Prvně jsem si myslel, že na mě vystřelí nějací agenti, ale ono to je všecko trošku jinak. Ne že by se na to nedalo koukat, jen prostě nemám rád, tu atmosféru tehdejší doby, tu lehkost bytí a celkovou snahu o to natočit správný film, podporující lidský rozum. Pan Smith s manželkou je konverzační komedie, a taky se na to tváří.(21.9.2008)

• tomtomtoma

Pan Smith s manželkou je zastaralou romantickou komedií. Jízlivý podtón určuje průběh nadsázky. Morální puritánství se červená při pomyšlení na nekonvenční představy, slovní přestřelka nepostrádá účinnou údernost a staromilskou kultivovanou eleganci. Podstata zápletky je dětinským rozmarem s nezbytnou uraženou umanutostí. Souboj tělo na tělo, cudnost obrací oči v sloup a vše bublá k posílení opětovné semknutosti. Znásilnění bez penetrace. Hlavní postavou jízlivého humoru je David Smith (sympatický Robert Montgomery), mladý muž s atraktivní manželkou a úspěšnou právnickou praxí. Zdravé sebevědomí odzbrojuje hnidopišství sarkastickou pohotovostí. K uspokojení marnivé uraženosti je zapotřebí psychická odolnost a tvrdý tah na branku. Hlavní ženskou postavou je Ann Smith alias Ann Krausheimer (příjemná Carole Lombard), nezralá Davidova manželka. Pocit uražené hrdosti a dětinská tvrdohlavost přináší rozvířené chvilky slovních soubojů a zkoumání prostoru. Třetím vrcholem odlehčené romance je Jefferson Custer (příjemný Gene Raymond), seriózní právník a Davidův partner, upjatý kavalír a snaživý nápadník. Galantnost je samozřejmostí i v mrákotném stavu. Z dalších rolí: Davidova trochu nešťastná volba v procesu vzdoru Chuck Benson (Jack Carson), Jeffův hystericky ctihodný otec Ashley Custer (Philip Merivale), jeho ctihodná manželka (Lucile Watson), svědomitý úředník z Idaha Harry Deever (Charles Halton), mravně přísná Annina matka (Esther Dále), nesprávně zvolená partnerka vzdoru Gertie Schultz (Betty Compson), Chuckova známost Lily (Pamela Blake), či chápavý recepční mužského klubu Beefeaters Club Thomas (Alec Craig). Pan Smith s manželkou má solidní tempo i říz. Přílišná dětinskost nezatěžuje hlavu zbytečnostmi. Zajímavost z Alfredovy filmařské historie, nic více.(14.7.2018)

Natoceny pekne a ciste, jenze na komedii to pusobi nejakym "dlouhym" dojmem. Par vtipu tam je a dobrych, ale celkove je to nejake vlazne...Alespon na mne. Ovsem Carole Lombard tomu dodava dostatek sveho sarmu jako bonus, a tak nakonec slabsi 4. (Bohuzel to byl zaroven predposleni film v jejim kratkem zivote. Skoda...)(23.9.2008)

Dvorný režisér thrillerových a horrorových drám nám ukázal, že by sa nestratil ani v jemnejšom žánri, a že má cit aj pre nenásilnú, romantickú a miestami až bláznivú komédiu. Nový kvázi-remake je postavený na trošku akčnejšej platforme, no nekalé a protivné zákernosti a slovné prestrelky sú aj tu na slušnej úrovni, občas dokonca aj lepšie mierené, a párkrát som sa naozaj schuti zasmial. Ale pri scéne s lunaparkom sa majster napätia nezaprel a natočil ju naozaj hrozivo. 75%.(4.10.2008)

Lehce úsměvná taškařice. Ovšem nic víc. Kdo čeká něco ve stylu Války Roseových či špionských Smithových s Pittem a Jolie bude určitě zklamaný. Hitchcock se nepouští do žádných větších akcí a Pan Smith s manželkou se nese výhradně v duchu konverzačních přestřelek, které však postrádají potřebnou jiskru. Přitom téma partnerských šarvátek nabízí v tomhle ohledu velký prostor k pořádnému řádění či vytříbeným vtípkům. Jinak nevýrazný snímek však naplňuje svou krásou nádherná Carol Lombard a vzhledem k tomu, že nejen ona odvádí i alespoň slušné herecké řemeslo, nejsou Hitchcockovi Smithovi zas takovým propadákem. Bez většího váhání za tři. Viděno během Season Challenge tour 2015 (4.8.2015)

• - Hitchcockovo cameo režírovala Carole Lombard. (Kulmon)

• - Původní námět a scénář filmu byl od Normana Krasny. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)

• - Jediná bláznivá komedie Alfreda Hitchcocka. K režii ho přemluvila Carole Lombrad. (Kulmon)