Hitchcock v nejlepší formě! Tak konzistentní film, že byste tam nestrčili ani prst. Obdivuji propracovanost některých záběrů a naprosto suverénní režii. Biják ze zlatých časů Hollywoodu, se všemi jeho typickými atributy, jako jsou neustále kouřící nádherní herci, zadní projekce, jízda autem s řidičem, co nesleduje cestu, objednávky DVOJITÉ whisky, oduševnělé dialogy (... "v jedné ruce mávat vlajkou a druhou vykrádat cizí kapsy, to je ten váš patriotismus..."), líbačka s hollywoodským záklonem, atd. Tehdy 31 letá Ingrid Bergmanová, zde o 4 roky starší než ve své nejslavnější roli v Casablance z r. 1942, je rozkošná, jak jen může být, navzdory příšerným účesům a na dnešní dobu poměrně hustému obočí (které překonává snad už jen Emmanuelle Seigner v Polanského Hořkém měsíci z r. 1992 :). Cary Grant k ní maximálně pasoval, je zde o 13 let mladší než v dalším Hitchcockově filmu Na sever severozápadní linkou z r. 1959, kde už byl jeho věk znát - v Notorious je to dosud 42 letý elegán, který strčí do kapsy většinu těch dnešních pěstěných hollywoodských floutků. Naprosto odzbrojující chemie ústřední dvojice a napínavé finále. V Notorious jsem identifikoval řadu schémat a motivů, které se v pozdějších letech nesčetněkrát opakovaly v jiných filmech. Nejvíc mě zaujalo pojetí hlavního záporňáka Sebastiana, kterého si musela Alicia vzít - Hitchcock ho podává v podstatě jako neškodného chlápka v krizi středního věku, který má evidentně problém s Oidipovým komplexem, protože slepě poslouchá svou matku, s kterou sdílí dům. V novějších filmech, odhadem tak od 80. let, se zde velmi přitlačilo na pilu, a hlavní záporňák je už všehoschopná bestie, nevypočitatelná, často závislá na drogách, která by na Sebastianově místě dala Alicii chladnokrevně oddělat jednou ze svých goril. Výsledný dojem bohužel kazil dabing, především pak hlas Ingrid Bergmanové, který mi skutečně šel na nervy. Je mi fakt líto, že noční filmový klub na ČT2 vysílá všechny filmy v dabingu :( Těch pár pošuků, kteří ponocují kvůli 65 let starýmu filmu, by IMHO ocenilo spíš film v původním znění s titulky, alespoň já určitě. Ale jinak díky ČT2 za další skvělý film, za mě maximální spokojenost a 5*.(20.4.2011)

Škoda, že druhému poločasu, při kterém divák napětím ani nedutá, předchází první dějství, u kterého těžko neusnout. Chválím kameru a samozřejmě mistrně zvládnuté pasáže s napětím. Po přečtení Grantova životopisu se musím jen smát, že v tomhle filmu je první hvězdou (a ovšem, jako první v titulcích, o což se někdy vedly velké zákulisní bitvy), ale mnohem větší prostor a roli zaujímá Ingrid Berman.(7.6.2011)

Truffautem asi nejobdivovanější černobílý Hitchcockův film je více romantickým dramatem než špionážním dobrodružstvím a spoléhá více na herecké představitele než na napínavé sekvence. Slovo „černobílý“ lze přitom uplatnit také na vykreslení charakterů, ale větší psychologická hloubka by podobně banální historce jenom uškodila. Hitchcock zde k nelibosti producentů i mnoha diváků využil jeden z nejnápadnějších MacGuffinů. Mnohé může zklamat, že je to celé jenom o dívce, která miluje muže a všichni ti nacisté, láhve s uraniem a jiné slibné záležitosti jsou zde jaksi navíc a jaksi k ničemu. Zcela jasné to musí být každému v závěrečné scéně, která mi osobně udělala obrovskou radost. Když jsem si říkal, že je to ten nejideálnější moment pro nápis The End, objevil se nápis The End. (Hitchcock pije šampaňské na společenské akci v Sebastianově sídle) 80% Zajímavé komentáře: Galadriel, Rocky88(8.9.2007)

Paradní mrazivý špionážní thriller ve kterém, ale jednoznačně převládá love story. Což mi překvapivě vůbec nevadilo, protože na duo Grant - Bergman se krásně dívalo a byl to docela zážitek. Hitchcock opět dokázal, že je mistr napětí a film postupně graduje až do velkého finále. Hlavně scéna ve sklepě a závěrečné vyvrcholení je ůžasné. Konce jako Hitchcock neumí natočit nikdo.(18.10.2010)

Zajimave pojaty Hitchcock, film-noir, milostny/spionazni... skvela dvojice Cary Grant a Ingrid Bergman, na tu dobu tam predvedla neuveritelny sexappeal, dcera odsouzeneho nacka je po valce naverbovana agentem, aby pronikla do organizace ex-nacku, i za cenu, ze se vda za jednoho z nich, jenze se s agentem zalaskujou a vznika tak dramaticka zapletka, slusne napeti, dobry film...(22.6.2012)

• - Alfred Hitchcock tvrdil, že ho FBI tři měsíce sledovala, protože jeho film pojednával o uranu. (Kulmon)

• - Claude Rains stál v několika scénách s Bergmanovou na krabicích, aby se zdálo, že jak Rains, tak Grant jsou oba mírně vyšší než Bergmanová. Ve skutečnosti byl Grant o 18 centimetrů vyšší než Rains. (Kulmon)

• - Jako suvenýr si Cary Grant po natáčení nechal onen klíč s nápisem UNICA. Po několika letech jej věnoval své nejlepší přítelkyni a filmové partnerce Ingrid Bergmanové se slovy, že mu klíč přinesl štěstí a doufá, že stejnou službu jí klíč prokáže také. O deset let později při slavnostní poctě režisérovi Hitchcockovi Ingrid Bergmanová při své řeči zaimprovizovala a klíč ukázala režisérovi, který byl tak velmi mile překvapen. (Trainspotter)