Reklama

Reklama

Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (203)

Cival 

všechny recenze uživatele

In Vino Veritas. Pro mě jediný Hitchův film, který se co do síly prožitku může rovnat se svatou trojkou z režisérových zlatých padesátých. Mrazivý špionážní thriller a neortodoxní lovestory´- a jak to sedí dohromady! Nic proti Bergmanové nebo Grantovi, ale za mistra je tu opravdu jen Hitchcock. Bezvýchodnost a sjetost poslední půlhodiny je fantastická. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Přes vynikající obsazení, zajímavý příběh i zručnost a genialitu Alfreda Hitchcocka chybí Pochybné ženě více, než by si mnozí chtěli přiznat. Tempo a celá zajímavost příběhu se velmi rychle vytratila a spadla k relativně obyčejnému příběhu bez čehokoliv zajímavého. Agent se zamiluje do ženy, kterou přivedl do těžké situace špionky v manželství s nacistou. Noir mám velmi rád, ale poutavost a působivost jako by se z filmu kompletně vytratila a přes skvělé herecké výkony mi jako divákovi koukání na dobré herce příliš nestačí. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Truffautem asi nejobdivovanější černobílý Hitchcockův film je více romantickým dramatem než špionážním dobrodružstvím a spoléhá více na herecké představitele než na napínavé sekvence. Slovo „černobílý“ lze přitom uplatnit také na vykreslení charakterů, ale větší psychologická hloubka by podobně banální historce jenom uškodila. Hitchcock zde k nelibosti producentů i mnoha diváků využil jeden z nejnápadnějších MacGuffinů. Mnohé může zklamat, že je to celé jenom o dívce, která miluje muže a všichni ti nacisté, láhve s uraniem a jiné slibné záležitosti jsou zde jaksi navíc a jaksi k ničemu. Zcela jasné to musí být každému v závěrečné scéně, která mi osobně udělala obrovskou radost. Když jsem si říkal, že je to ten nejideálnější moment pro nápis The End, objevil se nápis The End. (Hitchcock pije šampaňské na společenské akci v Sebastianově sídle) 80% Zajímavé komentáře: Galadriel, Rocky88 ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Tak trochu (pro mě) jiný Hitchock, což v tomhle případě můžu přičíst jedině k dobru. Film se sice tváří jako thriller (místy je i vcelku napínavý) o odhalování nacistů v Brazílii (trochu mi to připomnělo Iru Levina, kdoví, kde se inspiroval), ale ve skutečnosti je to spíš pořádný romanťák :-) Co a proč schovávají nacisté v Sebastianově vinném sklepě nakonec v podstatě vyšumí a jde jen o to, jestli se podaří zachránit lásku mezi Alicií a špionem Davinem... Ale zase proč ne? Natočené je to dobře, sice se nedějí žádná nečekaná odhalení, jak to celé dopadne je snad každému jasné, ale to mi v tomhle případě ani trochu nevadí. Ingrid Bergman a Cary Grantovi to spolu ohromně sluší tak proč na tuhle hru nepřistoupit? ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $2miliónyTržby USA $24,464,742Tržby Celosvetovo $24,549,000║ Strašne mi tam chýba lepšia dejová svižnosť a viac napätia, takto keď si to človek zhrnie tak za celý čas sa vo filme nič prevratné neudeje, škoda. Herci sú samozrejme fajn. /60%/ ()

Galerie (59)

Zajímavosti (24)

  • Claude Rains stál v několika scénách s Bergmanovou na krabicích, aby se zdálo, že jak Rains, tak Grant jsou oba mírně vyšší než Bergmanová. Ve skutečnosti byl Grant o 18 centimetrů vyšší než Rains. (Kulmon)
  • Vnitřek domu Alexe Sebastiana může být viděn také ve filmu The Locket (1946) jako dům paní Willisové. (Kulmon)
  • Nejoblíbenější film dcery Alfreda Hitchcocka Pat a druhý nejoblíbenější film jeho manželky Almy. (ČSFD)

Reklama

Reklama