Spojenie Cary Grant, Ingrid Bergman a samotný Hitch je niečo, čo musí dopadnúť lahôdkovo. Nenapadá ma žiadna kombinácia z dnešných čias, ktorá by sa jej vyrovnala. Režisér sa tu vyrovnáva s témou druhej svetovej vojny oveľa lepšie, ako v prípade Lifeboat. Žánrový film (nielen špionážny, ale aj romantický) ponúka omnoho viac, ak sa do neho ponoríme a zamyslíme sa nad ním. Triler, ktorý je napínavý v každom svojom momente.(5.6.2012)

In Vino Veritas. Pro mě jediný Hitchův film, který se co do síly prožitku může rovnat se svatou trojkou z režisérových zlatých padesátých. Mrazivý špionážní thriller a neortodoxní lovestory´- a jak to sedí dohromady! Nic proti Bergmanové nebo Grantovi, ale za mistra je tu opravdu jen Hitchcock. Bezvýchodnost a sjetost poslední půlhodiny je fantastická.(31.8.2008)

• brit84

Jednoznačně nejslabší Hitchcock, co jsem zatím viděl. Jestli to chcete vidět za účelem pobavení, šáhněte po jiném filmu. Já si chtěl doplnit filmové znalosti o další kus, což se podařilo, ale radši bych ten čas prospal. Za zmínku stojí jen velmi špatně provedená počáteční jízda autem "před plátnem", kdy volantem točí jako o život, ale jízda na plátně je krásně plynulá:D(7.8.2011)

Dobový kasovní trhák Notorious (neboli Pověstný muž, což mi trochu trhá uši a ne zcela očividně popisuje filmové dění) je o zamilovaném trojúhelníku na pozadí špionážní mise v Brazilském Riu, kde se oproti dnešním drogovým kartelům sdružují nacisté a kují další pikle. Film má oproti jiným filmům žánru Noir velmi pomalý rozjezd, což je ale typickým znakem tvorby Alfreda Hitchcocka. Co bylo pro tohoto maníka v jeho 46 letech ale novým prvkem, byl již zmiňovaný příběh o lásce, na kterou se v podstatě celý film průběžně zaměřuje. Dceru nacisty odsouzeného k smrti zlanaří americká tajná služba (nebo něco na ten způsob, nehraje to moc roli) ke špehování čiností nacistů v Riu. Během lanaření a čekání na podrobnosti se do sebe hvězdná dvojka Devlin (Cary Grant) a Alicia (Ingrid Bergman) zamilují, nicméně americká vláda má s Ingrid své úmysly a sice využít jí ke svedení nacisty Alexandra Sebastiana (Claude Rains) a proniknout tak do dění za zavřenými dvěřmi jeho honosného sídla. Jelikož Devlin nedokáže Alicii vyjevit své city, ona souhlasí a dá tedy prostor vytvoření milostného trojúhelníku. Dále nebudu už spoilovat, nicméně letem světem jenom dodám, že na agentku se časem přijde a je v zájmu Alexe a jeho matky agentku nepozorovaně zlikvidovat, zatímco v zájmu agenta Devlina svou lásku zachránit. Při stopáži 101 minut je zhruba posledních 30 minut skutečně napínavým dílem a to až do poslední vteřiny filmu. Ačkoliv je Cary Grant jedním z největších herců americké kinematografie, příliš mi k srdci nepřirostl. Oproti tomu Ingrid z počátku nesympatické postavy získala mé sympatie ke konci již oba dva filmu dominují. Nicméně musím rovněž vyzdvihnout herecký výkon "padoucha" Clauda Rainse, který svým charismatem ústřední dvojici zdatně sekunduje spolu s Leopoldine Konstantin (a skutečně jsem jí neměl rád). Zajímavosti k filmu: Scéna v hotelovém pokoji, kdy se Cary s Ingrid miliskuje, musela být kvůli dobové cenzuře přetočena a to podle následujícího pravidla --> líbání ve filmu smělo trvat nejdéle 3 vteřiny vkuse, tudíž proto se asi dvě minuty pusinkují, ale do toho huhňají zamilované fráze a hladí se navzájem tvářemi - velmi roztomilé =). Druhá zajímavost se týká klíče od sklepa (přesně toho, který Alicia tak obratně ukradla); tuto filmovou rekvizitu si po natáčení nechal samotný Cary Grant, který jej po nějaké době předal Ingrid s tím, že mu nosil štěstí. Ta si památku ponechala až do roku 1979, kdy dostal Alfred Hitchcock ocenění za životní dílo - klíč tehdy na ceremonii předala Alfredovi s tím, že i jí klíček přinesl štěstí a ráda by jej dopřála i jemu. Jestli se její úmysl vyplnil nebo ne je ale sporné, téměř rok na to totiž Alfred Hitchcock zemřel na selhání ledvin a dva roky na to zemřela i samotná Ingrid Bergman na rakovinu prsu.(12.2.2013)

3,5*/5...Nebudem sa tu rozplývať ako kolegovia, pretože ja som nebol až taký ohúrený a v porovnaní s Hitchovou tvorbou z ktorej som videl už peknú kopu filmov mi Notorious príde "len" ako Majstrov dobrý štandard...Jasné že sa nejedná o nejaký prepadák, ale poctivú filmarčinu so všetkými aspektami tak typickými pre jeho tvorcu. Čo mi vyslovene vadilo bol záver, ktorý mi prišiel značne odfláknutý a šitý horúcou ihlou.Herecké výkony sú perfektné, napätie a atmosféra má grády, ale myslím že z tohto námetu sa dalo vytrieskať viac...Celkom viem pochopiť, prečo nebol Hitchcock s týmto filmom nikdy spokojný.(3.2.2007)

• - Claude Rains stál v několika scénách s Bergmanovou na krabicích, aby se zdálo, že jak Rains, tak Grant jsou oba mírně vyšší než Bergmanová. Ve skutečnosti byl Grant o 18 centimetrů vyšší než Rains. (Kulmon)

• - Devlin (Cary Grant) si s Alicií Huberman (Ingrid Bergman) ve filmu vyměnili do té doby nejdelší polibek filmového plátna. (Hans.)

• - Snímek se stal pro produkční společnost RKO jedním z nejúspěšnějších titulů roku. (Pavlínka9)