Kyselý dech (amatérský film)

Sour Breath

Horor

Česko, 2016, 36 min

Lukáš Bulava

Aleš Špidla

Ačkoliv amatérské produkci moc neholduju, toto je určitě filmek co stojí za shlédnutí. Skvělý béčkový horror, který by si klíďo píďo zasloužil celovečerák na rozvinutí všech postranních příběhových linek. Hodně amatérských filmu "trpí" dle mého tzv. režisérskou slepotou, kdy se rejža přestane dívat se zdravou kritikou na svůj výtvor. Tento snímek tím netrpí. Pro mě jako pro obyčejného konzumenta hororů jasný message : hardcorová béčková akce s přímočarým dějem a vtipnýma hláškama. Oceňuju styl vyprávění příběhu, kdy se dozvídáme vše postupně a závěrečnou vtipnou pointu. Co chceme víc ? Nic. Na amatérský film skvělý vizual, zvuk a výprava. Nechápu jak to mohli natočit za takový "pakatel". Když to srovnám s průjmy komerční a profesionální české kinematografie v poslední době, tento snímek je (co se týče zábavy) strčí hravě do kapsy. Jednu hvězdu zcela neférově ubírám za příliš krátkou metráž a další hvězdu za zoufaly výkon hlavni herecky (moc prosím, vyberte si pro další snímek nějakou co umí alespoň trošku hrát :) Jinými slovy - kdyby to bylo delší a mělo to lepši herečku nebál bych se dát plny počet v rámci produkce amatérských filmu a vůbec.(6.6.2017)

„Kyselý dech“ je ukázkou toho že i v „amatérských“ podmínkách je možné natočit dobrý film, respektive film, který v sobě má dobré prvky. Že herci přehrávají/nehrají, to je jedna věc, s tím se člověk musí smířit, ale daří se filmu excelovat v jiné rovině, která je pro film také důležitá. Lukáš Bulava udělal další velmi dobrý krok na své cestě hororem a lze mu jen přát, aby měl příště i lepší scénář.(22.12.2016)

Pokud milujete italskou gore školu mistrů Fulciho a Argenta a respektujete jí i se všemi neduhy, kterými tak často trpěla (toporní herci, absence příběhu, často bizarní konce), tak Kyselý dech je přímo pro vás. Ten má sice blíže k trashům, ale je vytvořen s ohromnou láskou nejen ke klasickým hororům, ale i k videoboomu datujícího počátek 90. let. Takže tu máme jak té době poplatnou módu (třeba hlavní hrdinka je celá Vasquezová z Vetřelců), videopůjčovnu s kupou VHS-ek (tady jsem si zmáčknul "pauzu" a kochal se všemi těmi horory a HK akčňáky) a v neposlední řadě i rychlodabingu, který tu má v závěru hodně důležitou roli. Gore sice spíš pobaví než zhnusí, ale oproti tomu kameraman si s těmi nájezdy a výškovými pohledy dal hodně záležet, takže to místy působí až nečekaně profi. Pro fandy Lukášovy tvorby je tohle rozhodně povinnost, bez debat se totiž jedná o jeho dosavadně nejlepší projekt. Jenom škoda, že je to tak krátký.(26.2.2017)

Samotný námět i uvolněný trailer nevypadali vůbec špatně, což samozřejmě bylo prvotním impulzem k tomu, abych jim dal i tentokrát zelenou. Přestože mám několik výhrad k samotnému scénáři, ale k tomu se dostaneme později. V úvodu se mě na krátký okamžik zmocnila nostalgie a vzpomínky na staré dobré časy, kdy i já byl častým návštěvníkem videopůjčoven. To samé platí i o rychlodabingu. Tvůrci se snažili situovat děj do 90. let a já jim plně věřím, že si natáčení vyloženě užili. Užili si však i samotní diváci? Já myslím, že příznivci nízko-rozpočtových snímků a poctivých ručních efektů ano. Milovníci novodobých digitálních orgií (mnohdy spíše blafů), silikonových polonahých krásek, hollywoodských metrosexuálů či snad přemrštěných akčních scén však můžou tvrdě narazit. Předností Kyselého dechu je hlavně jeho vizuální stránka, kvalitní střih, dobrá kamera, vhodně zvolený hudební doprovod a slušné gore. Právě tato konstelace docela slušně vyvážila slabiny, na které se tu dá rovněž narazit. Samozřejmě nesmím opomenout ani místní regionální akcent, který mi nejednou vykouzlil úsměv na tváři. Asi největší výhrady bych měl k některým hereckým výkonům. Chápu, jde většinou o amatéry, kteří mají prachmizerné zkušenosti s prací před kamerou a zúčastnili se projektu jen pro osobní potěšení a nadšení z dané věci. Ovšem nevím jestli „kopie“ Vasquezové byla tou nejlepší volbou pro to, aby se z ní stala tahounka celého snímku. Co se samotného scénáře týče, tak některé dialogy chtělo ještě více vypiloval a rozhodně zapracovat na komplexnosti celé zápletky. Některé scény mi přišly jen tak ledabyle nahodilé...Závěrečná cesta odplaty se už nesla v dosti příjemném duchu a já si tak odnáším docela dobré pocity. Lukáš Bulava tak opět ukázal, že točit rozhodně umí a ani za tento kousek se určitě ve finále stydět nemusí. Nakonec dokázal mazácky udržet rovnováhu pozitivních i negativních prvků a já určitě zklamán nebyl. 70%(9.1.2017)

Asi nejvyzrálejší a nejnamakanější Lukášův film. Je vidět, že Luke se film od filmu zlepšuje, ať už s kamerou nebo maskérskou prací. Příběh je hozenej do časů rychlodabingové éry, která zejména od počátku 90. let u nás v Československu kralovala (a o to zde nejvíce jde) a je velká škoda, že není delší, protože je tam na sobě navrstveno tolik příběhů a zápletek, které by se daly krásně rozvinout a bohatě by vyšly na celovečerní film. Na druhou stranu ale chápu, že k tomu by byly potřeba hlavně finance a ty u amatérského filmu rozhodně netečou proudem a ždímat se nedají. Pro fanoušky béčkových hororů ovlivněné italskou školou povinnost!!!(26.4.2017)

• - Ve scéně, kde se Simča vrací pro zapomenutou beta kazetu, je vidět, že Betamax rekordér je zavřený, ale když k němu Simča přijde a bere kazetu, je otevřený. (DJ Lonely)

• - Rychlodabing v úvodní scéně pochází z filmu Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988) a byl dabován jedním z tehdejších nejpopulárnějších amatérských dabérů z Ostravska. (DJ Lonely)