Frantz (festivalový název)

• Austrálie

• Nový Zéland

Válečný / Historický / Romantický / Drama

Francie / Německo, 2016, 113 min

Zádumčivý a melancholický příběh o zlomených srdcích a šrámech, které se zas a znovu obnovují. Pomalé tempo vyprávění nechává rozehrát emoce hrdinů velmi nenápadně a jen v náznacích. Pozoruhodné a trochu nepříjemné je, jak film několikrát nechává zklamat očekávání diváků, protože mu zdánlivě předhodí několik vztahů, aby se pak ukázalo, že vše je jinak.(2.5.2017)

Pre mňa úplne iný, netypický Ozón. Od jeho predošlých diel sa líši všetkým - od tempa, dynamiky, vykreslenia vzťahovej roviny a vnútorného sveta postáv. Melancholická atmosféra a retro vizuál spojená s témou odpútania sa a odpustenia. Film má viacero zaujímavých línií. Bavilo ma prizerať sa na dva mužsko-ženské protipóly - muž v žene a žena v mužovi. Nezrelosť a latentne vyjadrená homosexuálna orientácia francúzskeho vojaka Adriena, ktorá zastupuje ženskú a citlivú rovinu v príbehu, v protipóle s "pevnou" snúbenicou, ktorá charakterizuje skôr mužský a silnejší element. Do toho vsadená téma separácie a odpútania sa od matky a partnera...v podstate ide o tému lásky, ale z iného uhľa pohľadu. Ozon v úplne inej filmárskej polohe, ktorá mu odhliadnuc od príliš sentimentálnej a preromantizovanej polohy celkom vyšla.(3.5.2018)

První hodina mě docela bavila, protože už jsem zapomněl, co jsem si tu přečetla dřív a myslela jsem si, že Adrien a Frantz byli milenci a čekala jsem, co se z toho vyklube. Někde v půlce se ovšem provalí pravda a zbyde z toho jen čím dál tím víc unylejší a rozplizlejší melodrama. Oceňuju dvojjazyčnost, zaplať pánbůh si s tím dal Ozon tu práci a není to celé německy či francouzsky, to by to asi film zabilo. Umouněný 4 hvězdičky.(12.4.2017)

Francouzské děti se učí ve škole německy a německé francouzsky. A potom se vzájemně zabíjíme. Frantzem potvrzuje Francois Ozon status tvůrce s rukopisem, jímž dokáže prodchnout a opanovat jakékoliv téma, třeba i banální námět. Úspěch slaví i remakem (režisérovu tvrzení, že o existenci filmové adaptace divadelní hry nevěděl, nelze věřit) málo známého romance Ernsta Lubitsche z roku 1932. Postava jménem A. Revoire přijíždí do pohraničního německého maloměsta, aby vyhledala rodinu německého přítele z předválečných časů. Naprostá asimilace předlohy proběhla v rámci obvyklého, avšak tvárného modus operandi: Potěšením z porušování a ohýbání žánrových pravidel, sycením skvělými vizuálními nápady. Vrstvením žánrových rovin: Psychologické drama se přelévá do červené knihovny, kterou brázdí podivně současné politické meditace. Občasnými thrillerovými otřesy a vyústěním do mimožánrové úvahy stavějící se proti pravidlům kýče, jemuž působivost filmu hodně dluží. A tlumené, nepotvrzené brnkání na queer strunu. Sledovat tyto proměny v nenápadné nápaditosti je nesmírně zábavné a činí z Frantze vzácný druh filmu vhodný k vícenásobnému zhlédnutí. Ten, koho milujeme, nejde nahradit. / Nevím.(27.10.2018)

Fakt nevím, co si o tom mám myslet. Proč Francois Ozon v roce 2016 točí remake amerického filmu z roku 1932 a to opět černobíle? Když od tohoto odhlédnu, tak totiž nezbude nic než trochu za vlasy přitažené romantické drama. Hlavní posun k lepšímu zřejmě pramení z německo-francouzského obsazení a použití obou jazyků přesně tak, jak to dává smysl. Ale jestli tohle Ozonovi stálo za dva roky života?(30.3.2017)