poster

Bludiště lásky

 • Česko

  Zahrada rozkoše

 • Velká Británie

  The Pleasure Garden

 • Německá říše

  The Pleasure Garden

Drama / Krimi

Velká Británie / Německá říše, 1925, 75 min

Producenti:

Michael Balcon
(další profese)
 • majo25
  **

  Nemá hitchcockovka, ktorá sa až príliš zaoberá romantickými vzťahmi zúčastnených a na akési krimi-prvky sa dostáva priestor až v absolútnom závere. Sorry, ale hodinu sledovať ako ten s hentou a hentá s tamtým si vymieňajú svojich partnerov ako v nejakom lacnom americkom seriáli mi pripadá na Hitchcocka menej ako málo. Že to bude naivné, to divák isto očakáva. Ale že to bude iba obyčajná melodramatická nuda, to už menej. Technicky tiež nijako nezaujme.(16.12.2016)

 • tomtomtoma
  ***

  Bludiště lásky je nejzajímavější z pohledu historie kinematografie. Jeden ze základních pilířů filmu, Alfred Hitchcock, začínal s melodramatem. Herectví němé éry musí být expresivní, výrazná mimika pomáhá smyslovému vnímání. Tématem je naivní důvěřivá cudnost při střetu s realitou a název Bludiště lásky je velmi výstižný pro zaměření polohy a směru. Cesty k pocitu osobního štěstí a naplněnosti vedou přes různé roviny i žebříčky hodnot. Vyjadřování je přímé, způsob halucinace deliria vzbudí potěšující pozornost. Hlavní postavou procházkou pocitového labyrintu pojmu slova láska je Patsy Brand (zajímavá Virginia Valli), skromná a cudná kabaretní tanečnice se spořádaným životem a laskavým srdcem. Romantický idealismus se pokouší apelovat na morálku svědomí a bezbranná důvěřivost si vybírá svou nutnou životní daň. Romantismus má trnitá křoviska. Důležitou postavou je Jill Cheyne (zajímavá Carmelita Geraghty), nová kabaretní tanečnice se ctižádostivou představou o životě v blahobytu. Osobní štěstí touží po přepychu a obdivu, rychle rozpoznává pravidla smyslné hry a neláme si hlavu s očekáváním. Hlavní mužskou postavou je Levet (pozoruhodný Miles Mander), volnomyšlenkářský hédonista, vyslaný svým zaměstnavatelem na zámořskou plantáž. Poživačnost ukáže šarm i slabost strachu. Výraznou postavou je Hugh Fielding (sympatický John Stuart), Jillin snoubenec a Levetův spolupracovník. Romantická duše hledá odpovědi. Z dalších rolí: dobrácký Patsyin pan domácí Sidey (Ferdinand Martini), jeho laskavá manželka (Florence Helminger), v mnoha ohledech úspěšný provozovatel kabaretu Oscar Hamilton (Georg H. Schnell), vytoužená meta princ Ivan (Karl Falkenberg), decentní manažer plantáže (Louis Brody), či temperamentní domorodá milenka (Nita Naldi). Bludiště lásky je melodramatem němé éry filmu, zajímavý a příjemný film, nikoli ovšem převratný a důležitý.(27.6.2018)

 • Scylla
  ****

  Těžko říci, jak bych hodnotila film, nevidět ho s živým hudebním doprovodem (seskupení Carnem na LFŠ 2015), díky tomu se však jednalo o nevšední a nezapomenutelný zážitek! Děj po většinu stopáže nenudí a je stále na co se dívat. Herecké výkony jsou sympatické a vývoj postav a jednotlivé charaktery dobře vykresleny, dojde na humor i napětí, rozhodně stojí za zhlédnutí.(17.8.2015)

 • honajz
  ***

  Inu, řekněme školní cvičení. :-) Chápu, že si tehdy ještě AH nemohl moc vyskakovat a vybírat si, co bude točit. Ale tohle romantické vaudevillové "drama" uhrál slušně. Už zde je vidět jeho smysl pro výstavbu scény, jeho nezaměnitelný vtip a schopnost skutečně přes kameru vyprávět obrazem - některé externí scény jako by Tarkovský pohledal! :-) Ale jinak samotný příběh je skutečně normální červená knihovna včetně záletného ožraly.(22.4.2012)

 • kyselina
  ****

  Patsy, sboristka z divadla Zahrada rozkoše, tady získá místo i pro Jill, nad níž drží ochrannou ruku. Jill je zasnoubena s Hughem, jenž odplouvá do tropů. Patsy se provdá za Hughova přítele Levetta. Následuje svatební cesta na Lago di Como, načež i Levett odjede do tropických krajin. Jill neustále odkládá cestu za snoubencem a vede rozmařilý život. Za to Patsy odjede za manželem a najde Levetta zhýralého v náručí domorodé dívky. Patsy se chce rozejít, Levett je jako bez smyslů, dožene domorodku k sebevraždě utopením, a nezabrání jí v tom. Když se pak snaží zabít Patsy, skolí ho tamější lékař. Patsy začne nový život s Hughem, jehož Jill opustila...první film, kde stojí Hitch samotný za režisérským stolečkem.(25.7.2007)

 • - Natáčení probíhalo v Itálii a německém Mnichově. (Pavlínka9)

 • - Při natáčení scény vraždy nahradila Nitu Naldiovou dublérka. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Při natáčení neznámý zloděj ukradl Alfredu Hitchcockovi z hotelového pokoje veškerou hotovost. Hitchock si musel vypůjčit peníze od přátel, aby mohlo být natáčení dokončeno. Také poslal dopis do Londýna s žádostí o zálohu na svůj plat, aby mohl splatit dluhy a zaplatit účty v hotelu. (Zdroj: ČSFD.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace