Bludiště lásky

• Německá říše

The Pleasure Garden

Drama / Krimi

Velká Británie / Německá říše, 1925, 75 min

Patsy, sboristka z divadla Zahrada rozkoše, tady získá místo i pro Jill, nad níž drží ochrannou ruku. Jill je zasnoubena s Hughem, jenž odplouvá do tropů. Patsy se provdá za Hughova přítele Levetta. Následuje svatební cesta na Lago di Como, načež i Levett odjede do tropických krajin. Jill neustále odkládá cestu za snoubencem a vede rozmařilý život. Za to Patsy odjede za manželem a najde Levetta zhýralého v náručí domorodé dívky. Patsy se chce rozejít, Levett je jako bez smyslů, dožene domorodku k sebevraždě utopením, a nezabrání jí v tom. Když se pak snaží zabít Patsy, skolí ho tamější lékař. Patsy začne nový život s Hughem, jehož Jill opustila...první film, kde stojí Hitch samotný za režisérským stolečkem.(25.7.2007)

První Hitchcockův dokončený celovečerní film začíná v kabaretu jménem Pleasure Garden. Zde vystupuje tanečnice Patsy Brand (Virginia Valli). Jednou přijde začátečnice Jill, které se Patsy ujme. Jill také začne vystupovat v kabaretu, ale díky svému talentu postupně stoupá její kariéra výš (naprostá klasika, na druhou stranu v roce 1925...). Odstěhuje se od Patsy začne žít s jakýmsi Princem. Patsy stále tančí v Pleasure Garden a má problémy se svým nápadníkem panem Levettem... ___ Klasická melodramatická zápletka, která nemá moc čím zaujmout. Hitchcock se k filmu ostatně dostal spíše náhodou, jak vyplývá z rozhovorů Hitchcock-Truffaut.(9.5.2010)

• majo25

Nemá hitchcockovka, ktorá sa až príliš zaoberá romantickými vzťahmi zúčastnených a na akési krimi-prvky sa dostáva priestor až v absolútnom závere. Sorry, ale hodinu sledovať ako ten s hentou a hentá s tamtým si vymieňajú svojich partnerov ako v nejakom lacnom americkom seriáli mi pripadá na Hitchcocka menej ako málo. Že to bude naivné, to divák isto očakáva. Ale že to bude iba obyčajná melodramatická nuda, to už menej. Technicky tiež nijako nezaujme.(16.12.2016)

Těžko říci, jak bych hodnotila film, nevidět ho s živým hudebním doprovodem (seskupení Carnem na LFŠ 2015), díky tomu se však jednalo o nevšední a nezapomenutelný zážitek! Děj po většinu stopáže nenudí a je stále na co se dívat. Herecké výkony jsou sympatické a vývoj postav a jednotlivé charaktery dobře vykresleny, dojde na humor i napětí, rozhodně stojí za zhlédnutí.(17.8.2015)

Tak Alfréde, jdeme na to od počátku. Není to vůbec špatné a dokud se to drží civilnější linky v divadle, byl jsem poměrně mile překvapen. Ale pak se cestuje a točí se zápletka. A to je trochu špatně, nějak moc se zamotáváme a už to nestíhá zvedat ani přiblble se usmívající postarší pár a hlavou kývající pejsek. Levett je slušnej bastard, ale taktéž se nakonec utopil v mnoha twistech. I tak je to slušnej start a čekal jsem, že u toho budu hynout, což se rozhodně nekonalo. A je samozřejmě zatraceně zajímavé, kam se za dob Alfréda s kamerou stihla posunout celá ta volovina s filmem na plátně.(18.11.2012)

• - Při natáčení neznámý zloděj ukradl Alfredu Hitchcockovi z hotelového pokoje veškerou hotovost. Hitchock si musel vypůjčit peníze od přátel, aby mohlo být natáčení dokončeno. Také poslal dopis do Londýna s žádostí o zálohu na svůj plat, aby mohl splatit dluhy a zaplatit účty v hotelu.

• - Film musel čekat na uvedení 2 roky, protože C.M. Woolf, finančník a distributor, který měl ve studiu Gainsborough obrovský vliv, se domníval, že není vhodný pro anglické publikum. (Pavlínka9)

• - Alfred Hitchcock se svým malým štábem museli propašovat kameru a deset tisíc stop filmové suroviny, protože by bylo příliš nákladné dát je proclít. Kameru jim nenašli, ale zato film bohužel ano, takže ho museli zabavit a štáb i s režisérem poté museli složitě obstarat nový. [Zdroj: kniha Rozhovory Hitchcock – Truffaut] (Naia)