SPOILERY!!! „Koľkí z nich sa z toho dostali?“ – „Niektorí. Iným nepomôžeš, tá bolesť v nich už navždy zostane.“ – „Ako ju mám prekonať?“ – „Musíš si povedať: Som tu. Som živá. Som tu dnes, budem tu zajtra a budem tu aj pozajtra. Nebola to moja vina. Túto dohodu uzavrieš so svetom vždy, keď ráno vstaneš z postele.“ Vôbec sa mi do toho nechcelo, na čom určite mal veľký podiel Kirkmanov spriaznený Outcast, ktorý som znudene zabalil po tretej časti. Exorcistovi som sa napriek tomu rozhodol dať šancu. A neľutujem. Nakoniec prevláda možno nie vyložená eufória, ale spokojnosť bez debaty. Spočiatku pomalé tempo nesadne každému, ale v konečnom dôsledku treba oceniť práve uprednostnenie budovanie zákernej atmosféry a kvalitné postavy pred trápnymi ľakačkami a útrpnými scenármi. Práca s atmosférou, postavami (všetci herci sú super, ale mňa najviac oslovili Ben Daniels, Kurt Egyiawan a sympaťáčka z 90-tych rokov Geena Davis), vzťahmi a dialógmi robí zo seriálového Exorcistu dôstojného nástupcu kultovej jednotky. S legendárnym hororom Williama Friedkina seriál súvisí, seriál a film sa navzájom pekne prepoja. Niekto možno povie, že existencia seriálu dehonestuje film (v tom zmysle, že všetka tá kňazská obeta z filmu sa ukazuje byť zbytočnou, nakoľko Pazuzu vtedy vôbec nebol zničený, iba „uspatý“ – na strane druhej, už v samotnom filme predsa bolo na samom konci naznačené, že to tak zrejme je), ale mne to nevadilo. Exorcista je drsný, „nebezpečný“ a občas krvavý, ale nijako extrémne to s týmito ingredienciami nepreháňa a v jadre skutočne zostáva v prvom rade príbehom jednej drasticky skúšanej rodiny. A dvoch kňazov, stojacich pri nej v dobrom aj v zlom. Hlavne v zlom. Som rád, že som si Exorcistu pozrel. Je to temný, dospelý a v rámci možností inteligentný seriál, ktorý určite má viacero mínusov, ale s prihliadnutím na silné plusy nemám väčší problém odpustiť mu ich. Zaujímavým oživením je i fyzická prítomnosť démona Pazuzu v nepríjemnom podaní Roberta Emmeta Lunneyho – takto nejako si predstavujem Pána v čiernom obleku z Kingovej geniálnej rovnomennej poviedky.(6.4.2017)

Farnosti v Chicagu sa nečakane darí a zásluhu na združení miestnej komunity má hlavne otec Tomas Ortega (Alfonso Herrera). Ten môže povedať, že žije svoj sen a o svojich farníkov sa stará dňom i nocou. Jedného dňa sa mu jedna žena z jeho farnosti zdôverí s nepríjemným tajomstvom. Angela (Geena Davis) verí, že jej dcéra je posadnutá zlými silami. Otec Tomas sa rozhodne rodinu navštíviť. V ich dome zistí, že situácia vyzerá ešte horšie, než sa zdalo. Uprostred Chicaga sa prebúdzajú démonické sily a milióny osôb začínajú byť v ohrození. - Ja osobne si myslím, že v tomto prípade vôbec nevadí to, že tento seriál nesie meno jednej z najväčších hororových klasík. Ide totiž vlastnou cestou a snaží sa byť zaujímavým, aj keď sa napojeniu na film nevyhol. Prekvapilo ma to spracovanie viery, ktoré sa mi zdá byť vhodné aj pre veriacich, aj pre ateistov, čo je u stanice Fox dosť nečakané. Za úspech tohto seriálu sú podla mňa najviac zodpovední herci. Čo sa týka hlavných hercov, tak mi všetci vo svojich úlohách úplne vyhovovali, a ak sa objavila nejaká postava, ktorá bola zahraná horšie, tak dlho nevydržala. V budúcnosti budem dávať pozor hlavne na mladé tváre Hannah Kasulky (jedno z najviac cool mien vôbec) a Brianne Howey, ktorá by sa už o niekolko mesiacov mala objaviť v celovečernom horore. Zápletka je plná pôsobivých a nečakaných zvratov, ktoré sa vydarili, ale nechcem prezrádzať viac. The Exorcist ma prekvapil aj svojou mierou brutality, ktorá je na moderný seriál na takej stanici, ako je Fox, extrémna. Za pozornosť stoja hlavne tri posledné epizódy, kedy sa exorcizmy často vyrovnajú aj hororom s vyššími rozpočtami. Za negatíva považujem pomalší rozjazd v úvodných epizódach a nevydarené CGI efekty, často v momentoch alebo v sekvenciách, ktoré by sa bez efektov zaobišli. The Exorcist je však pre mňa vydareným seriálom, ktorý sa nebojí TV obmedzení a má mnoho atmosférických pasáží. Som rád, že sa sem nedohrnuli idioti, ktorí by to hodnotili podla názvu. Teraz nezostáva nič iné, než čakať na informácie o druhej sérii, ktoré sú zatial prevažne nejasné. + herečka z The Fly + herečka z Scream Queens a Viral + herec z Carnage Park + herečka z Kill Game + herečka z Kill Game a American Horror Story + herečka z The Visit(14.4.2017)

• javaznenevim

carry on my wayward son... pardon, těsně vedle. Exorcista nemá nic. Nic v něm nepřekvapí, nic nevyděsí, nic nenavede k dalšímu sledování. Žádná atmosféra, žádné jumpscary, nic. Jedno klišé za druhým, špatně podané, špatně napsané. Někdo tu chtěl hrát na jistotu a myslel si, že když zkopíruje tisíckrát ohraný koncept a nacpe ho do "církev vlastně vůbec nic nechce, jen nezištně pomáhat lidem" seriálu, tak to bude fungovat. Nebude. Nebude, protože nemá, co by divákovi nabídl nového. Všechno už jsme totiž někde viděli. A nejde o vkusně umístěné reference (jako třeba na Auto zabiják v Ashovi), ale o naprosto prvoplánovou vykrádačku všeho možného, navlečenou do korektního kabátku. Rozhodně nedoporučuji.(30.10.2016)

Veľmi pekné postupné budovanie atmosféry. Hŕstka postáv, ktorým sa pomaly dostávame pod kožu a kvôli ktorým je finále omnoho intenzívnejšie než som u seriálu stanice Fox vôbec predpokladal. Ide to trochu mimo hororovú líniu, ale sú tam zachované potrebné žánrové piliere aby to nepôsobilo hlúpo, hoci niektoré zvraty naozaj skúšajú divákovú trpezlivosť. Atmosférou je to ale bezchybné. Rovnako aj masky, hudba a ústredné duo hrdinov. Tí sú nielenže sympatickí, ale ich vnútorný boj je značne konfrontovaný so všetkým zlom, ktorému čelia. Prepojenie s pôvodným filmom je perfektné a finále neuveriteľne uspokojujúce. Ben Daniels vo svojej postave kňaza renegáda bezchybný. Podľa môjho názoru sa jedná o jeden z najlepších seriálov roku 2016. Len by som naozaj poprosil nechať len jednu sériu.. Neviem kam ďalej by to malo ísť aj napriek otvorenej vedľajšej dejovej línií. Každopádne 1. séria 95%.(28.12.2016)

Protagonista Otec Tomas, teda Father Thomas, foneticky pripomína známu postavu menom Pastor Thomas. Žeby to bola náhoda? Možno aj nie. Tento atraktívny katolícky kňaz hispánskeho pôvodu zápasí s vlastným libidom, no ako vyháňač diabla je neskúsený a tak vyhľadá pomoc... Jeho inštruktorom sa stáva Otec Marcus, suspendovaný kňaz s výzorom prestarnutého rockera. A potom je tu Geena Davis ako ju nepoznáte, uhrančivý démon, skrátka vcelku zaujímavé postavy... Ide o chytľavý, atmosférický príbeh dvoch rozdielnych kňazov, ktorý miestami zatlačí na pílu. Seriál vychádza z knihy Williama Petra Blattyho Exorcista (1971) a interpretuje ju svojsky a súčasnými prostriedkami, ale zveľaďuje aj dedičstvom filmových démonických hororov 70. a 80. rokov. Teším sa na 2 sezónu...(1.5.2017)

• - Hannah Kasulka (Casey Rance) vyrástla v kresťanskej rodine. Pastor ich farnosti sa navyše nechal počuť, že spolu so svojou ženou radi sledujú tento seriál. (Marceloo)

• - Väčšina hercov videla pôvodný film The Exorcist z roku 1973. Niektorí z nich dokonca v mladom veku. Konkrétne Ben Daniels (Marcus Keane) v štrnástich rokoch, Geena Davis (Angela Rance) v trinástich rokoch a Alfonso Herrera (Tomas Ortega) so svojím sedemročným bratom ako desaťročný. (Marceloo)

• - Alfonso Herrera (Tomas Ortega) nepozerá horory príliš často. Kývnuť na ponuku Otca Tomasa ho prinútila jeho manželka, ktorá je hororovou fanúšičkou. (Marceloo)