Cesty dětí (TV film)

Dokumentární

Česko, 2015, 52 min

Martin Vadas

Takové pokračování, dle mého, nepříliš zdařilého britského dokumentu Lidice - A Light Across The Sea. Mapování osudu 81 lidických dětí, jež byly vystaveny zrůdnému nacistickému smýšlení. Pouze 6 z nich se prokazatelně dostalo do německých rodin či do převýchovného tábora. Dokument pátrá po osudech všech ostatních a nabízí několik pohledů, proto ho lze bez diskuze nazvat investigativním. Jsou zde názory českých i německých badatelů a historiků, ale i rozhovory s přeživšími, kteří byli poněmčováni. Velmi objektivní a důstojné zpracování. "Jestli chcete pátrat, tak pátrejte, ale přiveďte mi jedno jediné dítě, které přežilo v německém lágru a já se Vám pokloním....(10.6.2016)

• Volodimir2

Dokument sa skončil tak, ako sa začal. Stále sme len v domnienkach a osud lidických deti nie je ani po 73 rokoch od doby vypálenia Lidic jasný. Predovšetkým ide o tých 82 deti z Chromna o ktorých osude nie je nič známe. Ale niektoré z týchto deti muselo prežiť, lebo jednoduché počty by boli zmätočné. V dokumente vystupujú aj priami pamätníci, ktorých je rok čo rok menej a ich spomienky vzhľadom k veku majú veľké trhliny. Z lidických deti to sú Václav Hanf, Márie Šupíková-Doležalová, Věra Čepelová-Vokatá a Václav Zelenka. Zo 105 deti sa 17 z nich vrátilo po vojne domov na čom sa zhodli historici zaoberajúci sa touto problematikou. V roku 1969 akademická sochárka Uchytilová začala vytvárať bronzové súsošie, to bolo dokončené až po 31 rokoch. Dnes tu stoji 42 dievčat a 40 chlapcov tak ako vyzerali v roku 1942. K zdarnému doriešeniu záhady „lidických deti“ už môže pomôcť len náhoda a dôsledné pátranie po rôznych archívoch v zahraničí.(19.7.2016)

Dokument, který bohužel nepřinesl nic nového, co už nezaznělo dříve.Jenom odčití svědci stárnou a je jich méně.(10.6.2016)

• sator

hm...(9.6.2016)