Reklama

Reklama

Půvabná úřednice z malé realitní kanceláře Marion Craneová (Janet Leighová) jednoho dne podlehne pokušení, ukradne svému šéfovi čtyřicet tisíc dolarů za poslední prodej a odjede z města, aby mohla být se svým milencem Samem (John Gavin). Ubytuje se v zapadlém Batesově motelu, který najde na málo používané vedlejší silnici. Jenže než se Marion stačí vypořádat se svými pocity viny, události naberou zcela nečekaný spád. Majitelem motelu je totiž nesmělý mladík Norman Bates (Anthony Perkins), a ten skrývá veliká tajemství jak v přilehlém rodinném domě, tak především ve své duši. Marion, Sam, soukromý detektiv Arbogast (Martin Balsam) i Marionina sestra Lila (Vera Milesová) mají před sebou dobrodružství, o jaké nikdy nestáli… Dnes již klasický hororový thriller mistra napětí Alfreda Hitchcocka patří mezi nejlepší díla tohoto tvůrce. Zejména proslulá děsivá scéna v motelové sprše se zapsala do dějin kinematografie, především díky rafinované střihové skladbě a díky vynikajícímu hudebnímu doprovodu Bernarda Herrmanna. Film, natočený s relativně nízkým rozpočtem necelého milionu dolarů, byl nominován na čtyři Oscary (nejlepší režie, nejlepší herečka ve vedlejší roli – J. Leighová, nejlepší černobílá kamera a nejlepší výprava v čb. filmu). Dočkal se tří filmových i jednoho televizního pokračování, téměř doslovného stejnojmenného remaku (1998, r. Gus Van Sant) a v nedávné době i úspěšného televizního seriálu Batesův motel, jehož děj v pěti sériích líčí události před samotným Hitchcockovým filmem... Psycho vzniklo podle knihy Roberta Blocha, avšak jeho příběh je inspirován skutečnými událostmi spojenými se schizofrenickým vrahem Edem Geinem (1906–1984), jenž páchal své činy ve Wisconsinu v padesátých letech minulého století. Geinovým případem se inspirovali též tvůrci filmů Deranged (1974), Texaský masakr motorovou pilou (1974) nebo Mlčení jehňátek (1991). (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 4

Recenze (1 166)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Jedno z vrcholných děl hororu. Skvělý námět i scénář se pod režijním vedením mistra hrůzy Hitchcocka změnil ve skutečnou filmovou lahůdku s absolutně nezapomenutelnou sprchovou scénou. Nebožtík Anthony Perkins se touhle rolí navždy stylizoval do postavy Normana Batese, nikdo si ho snad ani jinak nepamatuje. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to skvelý thriller od Alfreda Hitchcocka. Má dosť dobrý príbeh o sekretárke, ktorá sa v práci vďaka bohatému klientovi dostane k veľkému množstvu peňazí, no miesto prikázaného uloženia v banke sa ich rozhodne ukradnúť a uniknúť z mesta. Počas cesty sa ubytuje v malom moteli, lenže netuší, že sa tu nachádza aj psychopatický vrah. A navyše po jej stopách ide aj súkromný detektív a jej sestra s priateľom, ktorí sa o ňu boja. Spracovanie je vynikajúce, síce zápletka na prvý pohľad nepôsobí až tak výnimočne, pričom to isté som pociťoval aj pri úvode, ale keď sa už hlavná hrdinka spolu s peniazmi vyberie na cestu, na čo navyše ani netreba dlho čakať, už si ma to úplne získalo. Dej je už po celý čas nadmieru zaujímavý a nájde tu množstvo nadčasových prvkov, ktoré z tohto filmu robia výnimočné dielo aj zo súčasného hľadiska, takže mi to prišlo aj pomerne originálne a nápadité. Pôvodne som teda vôbec neočakával taký priebeh, aký som nakoniec dostal a to ma veľmi príjemne prekvapilo, takže aj nepredvídateľnosť a neustále očakávania, čo príde ďalej patria medzi hlavné klady tohto filmu. Navyše mi to príde až prekvapivo inteligentné a zaujímavosť filmu ide po celý čas len hore, takže druhá fáza, kedy sa prakticky zmenia hlavné postavy ma bavila ešte viac a celé to vyvrcholí v perfektnom finále, kedy sa už ukáže celá pravda. Čo sa týka tých hororovo ladených sekvencií, síce sú tu len tri, ale aj tak mi všetky prišlo dosť zaujímavé a kvalitne zvládnuté. Paradoxne ale práve scéna v sprche, ktorá sa stala tak kultovou ma zaujala najmenej, našiel som si tu mnoho iných scén, ktoré ma bavili omnoho viac. Herecké obsadenie je výborné, Anthony Perkins vo svojej životnej úlohe a zvládol ju prvotriedne, skvelé ženské duo, k tomu postava súkromného detektíva, šerifa a priateľa hlavnej hrdinky, tu ma bavili úplne všetci. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Alfred Hitchcock je nepochybne jeden z najväčších filmových talentov histórie, skvelá vizuálna stránka, perfektná atmosféra, občas mi to prišlo aj celkom napínavé a aj tá hra s diváckymi očakávaniami sa mi veľmi páčila. A určite musím pochváliť aj hudbu, tá tomu dodá ešte silnejší náboj. Keď som si Psycho púšťal prvýkrát, vedel som o ňom len to najhlavnejšie a priznám sa, ani som od neho moc nečakal, predsa len ten časový rozdiel mi v rámci žánru prišiel až moc veľký. No veľmi som sa mýlil, v tomto prípade o plnom hodnotení nemusím vôbec pochybovať, lebo je to prvotriedne zvládnutý film po všetkých stránkach, ktorý patrí medzi to najlepšie, s čím som sa v tomto žánri vôbec stretol. 87% ()

Reklama

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Velká škoda, že je pointa tohoto filmu už tak zprofanovaná, bez její znalosti by byl zážitek mnohem větší. Jenom se trochu divím, že slavnou se stala primárně koupelnová scéna - podle mne je mnohem vyvedenější scéna ataku na schodech. To je totiž určitě jeden z nejlepších a nejhrůznějších filmových útoků, co jsem kdy viděl. Prostě se tady přesně povedla vychytat doba prodlení mezi ukázáním útočníka a samotným útokem, čímž se zachrání moment překvapení i moment napětí. Je to takovej ten pocit, jako když si s rezervou zlomku sekundy uvědomíte, že ten člověk, co se proti vám právě rozběhnul, drží v ruce nůž. Jo a abych nezapomněl, u Psycha jsem si uvědomil, co mně občas nesedí na starších filmech - postavy za jízdy autem vpřed strašně točí volantem :-) 90% Horror movie of the Year ()

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Tuto filmovou genialitu jsem poprvé zhlédla asi ve třinácti letech a scénu ve sprše jsem sledovala přes futra dveří do obýváku, kdy jsem celá napjatá sledovala, jestli ji ten neznámý vrah nakonec dostane. Pro mě naprosto nejdokonalejší ukázka spojení filmařského, režisérského, kameramanského a skladatelského umění. Vrchol kinematografie. Jedinečný a nenapodobitelný kousek umění. Děsivá mystifikace. Neopakovatelná analýza lidské rozpolcenosti a duše. Atmosféra, preciznost a mistrovství snad každého záběru a neustálý pocit čehosi skrytého, tajemného a děsivého. Něčeho, co nám zprvu před zraky zůstane ukryto, ale cítíme to a vnímáme. Je to ukryto pod povrchem. Tam, kam lidské oko nedohlédne. Ale vzduch je tím prosycen a těžkne pod přítomností "čehosi" tak hrozného, že objevení "toho" změní vše a všechny okolo. Atmosféra dávno mrtvých věcí a událostí, které se kdysi odehrály a zůstávají s námi v domech, v lidech, v myslích... Norman Bates, coby jedna z nejgeniálnějších, nejděsivějších a nejpřitažlivějších postav filmového plátna, jíž jedinečným a neopakovatelným způsobem vdechl život Anthony Perkins. Poslušný synek, sympatický a ostýchavý mladík, který skrývá tam v domě na kopci tajemství tak děsivé, že si jej lidé ani nedokáží představit. Nepřekonatelná hudba Bernarda Herrmanna, prostupujíc celým filmem vše jen umocňuje v dokonale mrazivý a nezapomenutelný filmový zážitek. Kdo ví, třeba je tady v blízkosti taky nějaký hezký, útulný motel s domem na kopci, se starou ženou u okna, s dobrotivým mladíkem a s poutačem BATES MOTEL VACANCY. "Jen ať se dívají, ať se dívají a pochopí, řeknou, ona by neublížila ani mouše..." ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Alfred Hitchcock a jeho nejslavnější film, nejslavnější scéna, nejslavnější nůž, nejslavnější černá krev, nejslavnější díra do sprchy a nejslavnější sprchová plachta. To celé oblepeno v jedné z nejslavnějších atmosfér hororů šedesátých let vůbec. Psycho je prostě klasika. U mě to sice na plný počet nevyhraje, ale vždycky to bude klasika. Klasika daleko lepší jak Závrať a cokoliv jiného. V tomhle případě určitě jo. Protože kdo jiný si dovolí zabít hlavní roli, která se ve filmu více jak polovinu času prochází a pak najednou kuch a kamera se okamžitě stočí na někoho jiného. No jen tak někdo rozhodně ne. Mistr hororů ale na to ve všech ohledech měl právo pokaždé, kdy takovéto filmy točil. ()

Galerie (235)

Zajímavosti (201)

  • Vera Miles (Lila Crane) absolvovala celé natáčení v paruce, protože si pro právě dokončený film 5 Branded Women (1960) nechala dobrovolně ostříhat všechny vlasy. (Robbi)
  • Anthony Perkins byl v osobním životě velmi podobný jeho postavě Normana Batese. Měl tak silný vztah s jeho matkou, že si přál smrt svého otce, stejně jako Norman. (ČSFD)
  • Pri uvádzaní filmu v roku 1960 nastavil Alfred Hitchcock veľmi prísne pravidlá pre vstup do kina. Nikto totiž nemohol prísť neskoro. Keď sa tak stalo, divák musel trčať za zatvorenými dverami. Hitchcock tvrdil, že divák si môže film vychutnať jedine od začiatku. Premiéry filmu boli starostlivo naplánované len v štyroch kinách amerických veľkomiest - New Yorku, Chicagu, Bostonu a Filadelfii. Prísne pravidlá platili nekompromisne aj pre amerického prezidenta. (classic)

Související novinky

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (více)

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

Soudce Downey Jr. a jeho lotrovský fotr

24.03.2013

„Komediální drama" The Judge, kterým se vrací na scénu režisér Nesvatbových a Rytířů ze Šanghaje David Dobkin, už loni v dubnu získalo do hlavní role Roberta Downeye Jr. Téměř po roce začíná projekt… (více)

Karlík a továrna na mrtvoly

Karlík a továrna na mrtvoly

17.09.2012

Rozhodnutí čím dál úspěšnější kabelové stanice A&E (letos masivně zabodovala westernovou detektivkou Longmire) natočit seriálový prequel k slavnému Hitchcockovu Psychu zpočátku neznělo jako… (více)

Psycho v televizi

Psycho v televizi

05.07.2012

Mohl by to být povzdech nad programovou náplní českých a slovenských komerčních stanic. Jenže tentokrát jde o Psycho s velkým „P“. Americká kabelovka A&E se původně zaměřovala hlavně na dokumenty… (více)

Reklama

Reklama