• Československo

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1960, 109 min

Po všetkých stránkach je to majstrovské dielo. Akokoľvek je to staré a niekomu sa môže zdať, že niektoré scény nezapôsobia tak, ako pred 50 rokmi, mne sa to páčilo. Príbeh ma držal v napätí až do konca a všetko od výborných hercov (hlavne Anthony Perkins), cez kameru až po to, že film je čiernobiely prispieva k vytvoreniu pochmúrnej atmosféry a prináša nám skutočné Psycho.(30.1.2012)

Legendárny anglický režisér, priekopník v oblasti thrillerovo-horrorovej kinematografie a génius temných kriminálnych filmov sir Alfred Joseph Hitchcock natočil v roku 1960 svoj najznámejší a najpopulárnejší film. Do kín prišlo "Psycho". Šialený hoteliér Norman Bates a jeho mŕtva matka. Desivý starý dom na kopci nad motelom. To je totálna klasika. Scénu zavraždenia Marion Crane v sprche pozná asi každý. Z tohto čiernobielého snímku sa stalo kultové dielo. "Psycho" *****(10.4.2016)

Legendami opradený (Hitchcock zakázal púšťať divákov do kinosály, ak čo i len dve minúty meškali) psychohoror a pre mňa i neoficiálny spolu-zakladateľ slasheru a hixploitationu. Šikovne, rýchlo, lacno a efektívne nakrútený film (Hitchcockovým televíznym štábom z jeho šou Alfred Hitchcock uvádza). Majster filmovej hrôzy stavia vedľa seba jednu klasickú scénu za druhou (pád zo schodov), pričom mnohé i po desaťročiach mnohí parodujú, citujú, napodobňujú a vykrádajú. S prižmúreným okom sa dá povedať, že v každom piatom filme vidíte vraždu v sprche. Ruka v ruke s prekvapivým scenárom ide vizionárska, provokatívna kamera voliaca nečakané, ešte i na dnešnú dobu pomerne bizarné uhly. K tomu perfektné herecké obsadenie v čele s Perkinsom ako Normanom Batesom, riaditeľom motela. Kultová rola Anthonyho však zničila, publikum ho do smrti nebolo ochotné akceptovať v ničom inom. Zmieril sa s tým a tak sa na ambície vybodol a radšej si zahral ešte v dvojke a trojke a nakoniec sám seba definitívne a úspešne dorazil réžiou štvorky. Prvý diel je však bezkonkurenčný. Strašidelná výprava, mrazivá atmosféra, v dobrom odporne vystupňovaný dej a šokujúce záverečné odhalenie (vtedy to bola rovnaká nálož, ako keď sme v roku 1999 boli prvý raz v kine na ŠIESTOM ZMYSLE). S Romerovou NOCOU ŽIVÝCH MŔTVYCH jeden z mojich najobľúbenejších čierno-bielych krvákov (bez krvi).(27.2.2005)

Ano, pise sa rok 2009 a videla som konecne aj tuto klasiku. Uz som si pomaly zacinala mysliet, ze starsie filmy a klasiky u mna nejako zvlast nezaboduju, ale konecne som trafila aj ja klinec po hlavicke. Uf, na tu dobu vynikajuci thriller. A Anthonymu Perkinsovi by som uverila cokolvek. Damy, vsak to bol fesacisko? :)(22.8.2009)

Hitchcockův magnum opus, který zarputile odmítá výrazněji zestárnout - spíše jako by mu doba jeho vzniku dodávala nový šmrnc. Schizofrenická filmová legenda přetavuje každý svůj záběr v malé estetické dílo a dokáže být zlověstná i ve zcela banálních scénách (jakými jsou zdánlivě například debata s policajtem na silnici nebo topení auta). Masterpiece, čirá filmová radost... ostatně vše podstatné bylo dávno řečeno.(28.1.2014)

• - Pri uvádzaní filmu v roku 1960 nastavil Alfred Hitchcock veľmi prísne pravidlá pre vstup do kina. Nikto totiž nemohol prísť neskoro. Keď sa tak stalo, divák musel trčať za zatvorenými dverami. Hitchcock tvrdil, že divák si môže film vychutnať jedine od začiatku. Premiéry filmov boli starostlivo naplánované len v štyroch kinách amerických veľkomiest - New Yorku, Chicagu, Bostonu a Filadelfii. Prísne pravidlá platili nekompromisne aj pre amerického prezidenta. (classic)

• - Podobnou scénu, kdy Marion (Janet Leigh) vidí na přechodu přecházet svého šéfa, použil Quentin Tarantino ve svém snímku Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994). (Amras)

• - V scéne, v ktorej si Janet Leigh (Marion Crane) a John Gavin (Sam Loomis) užívajú popoludňajšie potešenie, bol Gavin veľmi nervózny a nepôsobil presvedčivo. Hitchcock preto Leigh niečo zašepkal a tá potom nebránila svojim prstom, aby zašli ďalej než vyžadovala ich povinnosť. Zvodné dotyky vyvolali v spomalenom Gavinovi razantnejšiu reakciu. Hitchcock dokonca tvrdil, že herec mal erekciu. (marlon)