Backstage: Louskáček

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2015, 26 min

Časosběrný dokument o vzniku nové verze slavného baletu v pražském Národním divadle. Choreograf a režisér Petr Zuska, inspirován původní literární předlohou E. T. A. Hoffmanna Louskáček a Myší král, vymyslel vlastní příběh, jehož základními stavebními kameny jsou kouzlo, láska a humor. Balet Národního divadla v Praze představuje nové pojetí Louskáčka. Po deseti letech uvádění úspěšné verze režiséra a choreografa Youriho Vamose je tu inscenace Louskáček a Myšák Plyšák, jejímž tvůrcem je Petr Zuska, choreograf a umělecký šéf Baletu Národního divadla. Legendární vánoční pohádku, jejíž kořeny vyrůstají z magického příběhu E. T. A. Hoffmanna a kterou posléze Marius Petipa přepracoval v baletní libreto, představil v novém originálním duchu. Za tónů krásné, notoricky známé Čajkovského hudby se odvíjí příběh plný poetiky, humoru a kouzel. Obraz zimního adventního času, tajemné Prahy a tradic vánočních svátků je nazírán poetikou dětské duše a její neomezené imaginace. V našem dokumentu sledujeme celý tvůrčí proces vzniku baletní inscenace, který po půl roce završila premiéra. (Česká televize)