Hagane no renkindžucuši

Hagane no Renkinjutsushi

Fullmetal Alchemist

Akční / Fantasy / Komedie / Drama

Japonsko, 2017, 133 min

Zklamání. Takový skvělý příběh to má, anime – manga jsou napínavé, plné epických momentů a silných scén. Film se je pokusil také implementovat, ale vše vyznělo do ztracena. Je to jen velmi dlouhá velmi velmi dobře obsazená (až na Hondu Cubasu, která ztvárnila Winry) poměrně vizuálně zajímavá podívaná, která vás ale neudrží v sedle. Herci se snaží, seč to jde, kostýmy jsou skvělé, efekty na japonské poměry nadprůměrné, jde vidět že se Japonci snažili, seč mohli. Ale bohužel je to celé nemastné neslané, nechávající otevřená vrata pro další díl. Klidně ať s ním přijdou, ale měli by změnit scénáristu, protože ten to očividně dost zmršil. Určitě stojí film za zhlédnutí, minimálně pro fanoušky předlohy, ale nesmíte mít žádná očekávání. Raději kupujte mangu, co teď vychází u Crew, raději se podívejte na jakoukoliv anime sérii. Přesto pokud chcete mít alespoň trochu šajn o tom, na co vlastně odkazuje spousta memů, kde mluvící vlasatý pes prosí Eda, aby si s ním šel hrát... proč ne. I to je poměrně dobrý důvod ke zhlédnutí.(22.2.2018)

• HAL

Příšerné, amatérské béčko každým coulem. Které ale bohužel staví na velice dobré anime předloze - a przní ji nejen co do příběhu, ale i vším ostatním. Obzvlášť ta parta zběsile přehrávajících cosplayerů s minimem hereckých schopností v hlavních rolích je takřka k nepřežití, a emoce, tak silné v předloze, zde prakticky neexistují - i v případě že ve zmateně podaném příběhu vůbec dokážete pochopit co se vlastně děje, tak film nepodá jediný důvod proč by vás to mělo zajímat. Změn v příběhu oproti originálu je samozřejmě dost, ale to by nebyl problém sám o sobě, film je jiné médium, stříhat je při adaptaci seriálu radno spíše víc než míň, ale tady překopání děje z příběhu spolehlivě vysálo všechno, co na něm kdy bylo zajímavé. Přitom ovšem v něm zbylo množství příběhových odboček a detailů, které pochytí jen znalec seriálu, ale nevědomého diváka spolehlivě zmatou, a berou prostor pro alespoň nějaké vykreslení důležitých charakterů. Film pak také příliš nepomáhá ani jeho zjevně miniaturní rozpočet - je vidět že je to low-cost brak, kterého by si nebýt Netflixu a slavného jména předlohy nikdy nikdo nevšiml. Trikové scény ještě ujdou, renderovat snesitelné CGI dnes zvládá i kdejaký domácí počítač, ale výprava všeho jiného je tristní, kostýmy ušité na koleně, neumělé svícení, chudé lokace, vše tady vypadá velmi amatérsky. Fullmetal Alchemist by si kvalitní hraný film zasloužil, ale k tomu by se muselo přistupovat zásadně jinak, než jako k lacinému pokusu o otisk anime na plátno. Tohle nebrat. 3/10(20.4.2018)

Pro člověka neznalého anime, mangy, ideální úvod do světa Fullmetal Alchemist, sice poněkud nudný a roztahaný úvod, ale film pak celkem solidně jede, penězi se nešetřilo, obsazení výborné (Hondy se musím zastat, Winry přece byla otravná a na pěst i v originále, tady je věrna své postavě). Perfektní vizuál, výprava, efekty, solidní souboje, ano film má problémy udržet tempo a větší konzistenci příběhu, ale rozhodně jedna z nej. adaptací mangy, anime, co se dá za poslední roky vidět, bohužel pokud předlohu znáte nemůžete být úplně nadšení, je fakt, že film má málo pamětihodných scén a tak nějak Vás úplně neusadí do židle. Přesto solidní a jedna z výjimek ukazující, že live-action nemusí být jen béčková, nekvalitní záležitost, počkejme si na pokračování pokud bude, nemá zatím zprávy, zda si film komerčně vedl dobře.(26.2.2018)

• Jirka_Šč

Anime neznám a nemohu si pomoci, měl jsem problém to dokoukat. Přitom to není vyloženě zlé, jen mi prostě určité šablony už lezou na nervy.(4.3.2018)

• Hanyou

Film trpí stejným problémem, jako většina live action anime adaptací, a to tím, že se snaží vypadat a chovat jako v anime, ač je to naprosto nepřirozené a vypadá to příšerně. Zkrátka, co funguje na papíře, nebo animované, nebude nikdy u skutečných herců vypadat dobře. Nejhorší byla Winry.(22.2.2018)

Některá manga by měla zůstat prostě jen v tom komiksovém provedení, protože jí hraná forma tolik nesluší. Tady je celkem fajn, jak vypadají souboje, jak je to trikově skutečně povedené, ale ty emoce z toho pořádně dostat nejdou. A přitom na stránkách mangy se to daří skvěle, ať už emoce vesele anebo temnější.(8.3.2018)

Kdyby se herci nesnažili tolik napodobovat své anime předlohy, nepůsobilo by jejich herectví tolik jako parodie.(2.3.2018)

• calenit

První live-action film vycházející z anime, co se mi nelíbil. Třeba Parasyte nebo Assassination Classroom jsou mé oblíbené filmy. Ale tohle? Fakt ne. Strašná nuda.(28.2.2018)

• brasek

Nie som nijaký fanda anime, ale hraný film je hrôza! Fullmetal Alchemist vo svojej animovanej podobe je zaujímavý a dobrodružný. Tu absolútne všetko z toho postrádam.(16.4.2018)

Práve v deň, keď som dočítal komiks, objavil som tento film, takže som bol ešte dostatočne zainteresovaný vo svete japonskej alchýmie. Musím povedať, že film ma prekvapil aj neprekvapil, nakoľko mal svetlé stránky aj horšie. Pochváliť musím efekty, ktoré boli viac ako obstojné, aj keď ich nebolo až tak veľa, taktiež zobrazenie postáv, ktoré boli (až na výnimku Winry) verné komiksovej predlohe, ako aj prostredie, ktoré bolo očarujúce a malo presne ten alchymistický nádych. Rovnako boli dobre urobené kostýmy a film celkovo nepôsobil lacno. Prvá polovica sa takmer dokonale pridržiava filmu a povedal by som, že zobrazuje 10, maximálne 20 dielov mangy. Druhá polovica si ide vlastnou cestou a spoločné s predlohou má iba 2 3 styčné body. Práve druhá polovica sa mi páčila menej, pretože išlo o dosť veľkú skratku ku finále, ku ktorému film aj tak nedospel, iba ho nejako polouzatvoril, aby nechal priestor na prípadné pokračovanie. Práve tu mi chýbalo veľa postáv, ktoré by som rád videl, ako Scar, Lin, Wrath, Salem, Greed, Armstrongovci a podobne. Svet alchymistov je omnoho väčší, ako dokázal zobraziť tento film za 133 minút, to chápem, preto by som sa potešil pokračovaniu. Je tu ešte veľký potenciál urobiť to skvele, ale asi by to chcelo viacero dielov. Hodnotenie presne v strede, pretože to nebolo ani zlé, ani dobré. 5/10.(24.2.2018)

Převod anime do live action filmu je vždy ošemetná věc. U Deaht Note se to dost nepovedlo, každopádně Fullmetal předčilo mé očekávání (Hlavně u Ala!). Rozhodně to není kdovíjaký trhák a divák který neviděl původní anime se asi bude hrozně ztrácet. Ale je to jeden z nejlepších live action anime filmů posledních let.(25.2.2018)

Tenhle film je typickým příkladem toho jak rozdělit komunitu diváků. Fanoušci původní mangy budou na film jen nadávat, protože v něm chybí hodně původních postav a děj je značně pozměněn, druhá strana bude pro změnu uchvácena zpracováním a efekty, který jsou ovšem místy až přeplácané. Výprava v Italii je na jedničku, nicméně to jak jsou postavy napsané je naprosto nešťastné.(28.2.2018)

Vcelku dôstojné sfilmovanie. Bála som sa, ako pojmú tak komplexný a zložitý príbeh v 133 minútach, ale nakoniec sa do filmu vošla väčšina podstatných vecí z prvej tretiny až polovice mangy/anime. Navyše - film bol stavaný na pokračovanie, či sa ho dočkáme neviem, ale s jeho vidinou mi nevadí, že boli niektoré veci vynechané. Rozpočet bol na filme vidieť a to, čo by v mnohých iných filmoch pôsobilo kŕčovito, mi na FMA hranom filme vôbec neprekážalo. Mnohé veci i postavy tu fungovali rovnako ako v anime a musím pochváliť obsadenie, ktoré (s miernym prižmúrením očí u hlavného hrdinu) bolo výborné. Nie je to dokonalé a tých chýb je v tom neúrekom, ale náladu mi film nepokazil.(9.3.2018)

Tenhle film mě překvapil v rámci efektů, který jsou na Japonské poměry výborné. Obsazení je vcelku podařené (hlavně Edward Elric, Roy Mustang, Maes Hughes), ale třeba taková postava Winry nic moc (aspoň tu hlavu ji mohli přebarvit), nevím proč, ale pořád jsem v ní viděl Adrianu z Ulice (https://img.cncenter.cz/img/18/full/3334225_.jpg). Navíc mě štvalo její neustálé cpaní do děje do kterého ji doslova na sílu rvali. Příjemné překvapení bylo také provedení Alphonse Elrica (toho jeho brnění). Film jede ze začátku podle předlohy, ale poté si nejrůzněji tu cestu zkracuje. Hlavně tedy při závěru.Což je vcelku pochopitelné, když se snažili nacpat přes 20 hodin ze seriálů do 133 minut. Co mě ještě moc nezaujalo bylo převedení Gluttonyho na plátna. Vypadal spíše komicky a s tím jeho požíráním si mohli dát taky více práce. Takže film je vhodný hlavně pro fanoušky anime, než pro nezaujatého diváka. Film bych radši viděl v provedení Američanů, protože, když každou postavu hraje Japonec, tak to není ono....Škoda skvělých postav, které se do filmu nedostali, jako Greed, Scar, King Bradley (Wrath), Selim Bradley, Alex Louis Armstrong, Jean Havoc, Solf J. Kimblee a další. A ještě jedna výtka na konec. Když tam dali tu Mariu Ross, tak tam mohli dát i jejího parťáka Denny Broshe. Čekal jsem až ze dveří přijde i on, ale on nikde. Shrnutím je to krásný střed.(13.4.2018)