Moje země nikoho

(studentský film)
  • angličtina This No Man's Land of Mine
Dokumentární / Komedie / Krátkometrážní
Česko, 2016, 37 min

Český politik a podnikatel Vít Jedlička na jaře 2015 vyhlásil mezi Chorvatskem a Srbskem svůj vlastní stát, Svobodnou republiku Liberland. Samozvaný prezident získává podporu investorů, migrantů z Blízkého Východu a jednoho europoslance. Právě s ním se vydává vysvobodit svůj poloostrov na břehu Dunaje z rukou chorvatské říční policie a vytvořit zde daňový ráj. (oficiální text distributora)

JitkaCardova

Má to jednu chybu - chybí tomu šedesát minut pokračování, zasazení do dalších perspektiv, jež by nabízely odpovědi na různé typy otázek, které člověka okamžitě napadají. To by ale bylo plnokrevné pokračování, náročnější, než může být ročníkový studentský film.*** Vyvážené je to výborně, vyráží to člověku neustále v hlavě klín klínem stran pochybovačného tázání, jestli hlavní aktéři jsou fakt jen rozjívení bohatí a třeba i nebezpeční magoři, egomaniaci, kteří roupama nevědí co by, nebo jestli na tom celém může být něco průkopnicky racionálního, co si třeba ani sami iniciátoři toho podniku neuvědomují. *** Jedna ošklivá pachuť nicméně konstantně trvá, jelikož ta sobecká utilitární morálka, s níž do toho jdou, je naopak zcela jednoznačná a kape, byť nikterak filmem neakcentovaná, z každého záběru. *~ ()