Světový šampion

Drama / Romantický

Velká Británie, 1927, 72 min

Alfred Hitchcock
  • mikulem

Je na co se koukat, ale zatímco THE MANXMAN mě naplno vtáhl do dramatického příběhu, THE RING tak nějak nemá o čem vyprávět. Samotný příběh je dost hloupý a jednoduchý a není dobře vyvážený, protože Jednokolový Jack na sebe neprávem strhává veškerou pozornost. Můj nejsilnější pocit po filmu bylo prozření, že THE MANXMAN je ještě lepší, než se mi původně zdálo, a to není dobře.(14.5.2010)

Hitchcockova režie je jistá a několikrát vytáhne výborný vizuálni nápad, takže absence zvuku tu nijak nevadí. Bohužel příběh o milostném trojuhelníku boxerů a nerozhodné ženy není příliš zajimavý, spíš silně odhadnutelný a na 85 minut je ho málo. Naštěstí spojení talentovaný tvůrce & sympatičtí herci dokázalo z filmu vyždímat víc než slušnou zábavu, už třeba tím, ze fandit se dá oběma kohoutům. __ Mimochodem, hlavní herečka, roztomilá Lillian Hall-Davis, po delších psychických problémech spojených s předčasným koncem kariéry (zvuk) spáchala v roce 1933 sebevraždu.(16.3.2010)

Boxerské téma na každém rohu, klišé a milostný trojúhelník v centru dění. Dnes žel bohu nic nového pod sluncem, kdysi to ale musela být velká senzace. Díky absenci zvuku několik humorných scén působí až "Chaplinovsky". V kontrastu se ale ve filmu objevuje i několik klasických scén nesoucích Hitchcockův podpis, zvláště pak zuřivé boxerské výrazy a žárlivá imaginace Carla Brissona. Přesto jsem ale čekal trochu více. 6/10(30.6.2013)

Je skoro až neuvěřitelné, že tento orezlý milostný triangl dokázal mladý Alfred Hitchcock rozeznít zcela novými tóny, a vytvořit tak skutečně působivé umělecké dílo. Je to sice stále týž otřepaný sujet, ale je vypravován zcela originálním jazykem, v němž je každý obraz důkladně promyšlen, přepečlivě vystavěn a účelně přispívá k výstižnější psychologické kresbě postav či k charakteristice prostředí. A právě díky tomuto způsobu vyprávění, soustředěnému k detailu, často rafinovaně volenému a emocionálně bohatému, má smysl se do tohoto Ringu vrátit.(27.2.2010)

Úvodních dvacet minut je skoro geniálních - je v nich plno vtipu i ve druhém plánu (scény s ramínkem na šaty), a mají dramatickou výstavbu. Ve chvíli, kdy je jasné, oč půjde, film hodně ztrácí tempo, i když i zde jsou další vynikající scény a humorné sekvence (mimochodem, scéna setkání cirkusáků v bytě kolem tuším 55.minuty mi silně připomněla Rope / Provaz). Myslím, že v té době prostě šly na odbyt romantické příběhy, a tak Hitch natočil zrovna totok. Je to hitchcockovské ve svém podání a stylu, ale ještě ne příběhem, který je spíše komerční.(23.4.2012)

• Carl Brisson

• - Scénář k filmu psal Hitchcock jen několik málo týdnů. (Pavlínka9)

• - Jedná se o první film, který natočil Alfred Hitchcock pro nově vytvořenou filmovou společnost British International Pictures. (Pavlínka9)