Světový šampion

(festivalový název)

Drama / Romantický

Velká Británie, 1927, 72 min

Alfred Hitchcock

Přepsáno v červnu 2018. Světový šampion je další z filmů němé éry, který je zajímavý především z historické stránky a nepohrdnou jím zřejmě ani fanoušci Alfreda Hitchcocka. Melodramatická zápletka je průzračná v odhadnutelnosti svého průběhu, obraz si pohrává s významem symboliky, a originální název filmu Ring dostává více tvarů a významů. Sportovní úsek je v dobré kondici a udržuje dynamiku v napětí pohybu. Odlehčený půltón je předzvěstí vyústění. Hlavní postavou sympaticky zlehčeného melodramatu je 'One-Round' Jack Sander (příjemný Carl Brisson), nepřemožitelný pouťový silák a nová kometa boxerského ringu. Výzva sportovního úspěchu nabízí lákavý bonus v pohodlí. Výzva se násobí i přesunutím do osobní roviny a soupeření o lásku ženy hledá celkového vítěze. Fyzický střet je nejsrozumitelnější. Hlavní ženskou postavou je Mabel (zajímavá Lillian Hall-Davis), mladá žena, popletená novou pozorností a znenadání se vyskytnutých možností zlepšené životní úrovně. Cudnost morální etikety si vybírá svou daň a zkušenost se hltá s lehkomyslnou dětinskostí. Milostný trojúhelník uzavírá Bob Corby (zajímavý Ian Hunter), boxerský šampion těžké váhy. Sebevědomý šarm je jeho zbraní a pouze vítěz bere vše. Humorné odlehčení je doménou Jackova trenéra (Gordon Harker) a jeho výrazné mimické hře obličeje, zábavnější komentář děje. Z dalších rolí: Bobův chytrý manažer James Ware (Forrester Harvey), vykutálená kartářka (Clare Greet), či pouťový řídící (Harry Terry). Světový šampion je zajímavostí filmové historie. Sympatické a nedůležité.(16.8.2009)

Film, jehož hodnota je nepopiratelná spíše z historického, než-li z diváckého hlediska. Ani nově zrestaurovaná kopie, ani živý klavírní doprovod skladatele Neila Brandta prostě nezakryje téměř devadesát let stařeckého nánosu. Hitchcock sice v mnoha ohledech naprosto parádně komponuje scénu, s dokonalou sebejistotou přechází z humorné grotesky do sportovního dramatu, ve kterém se osudově střetávají dva muži, aby získali srdce jedné ženy, ale po skončení vám vytane na mysli hlavně to, že kdyby to trvalo polovinu času, pravděpodobně byste se bavili ještě o něco lépe.(1.7.2013)

"Dramatická komedie o dvou boxerech zamilovaných do stejné ženy." Na pouti vystupuje One-Round Jack (Carl Brisson), boxer, který protivníka z řad návštěvníků pouti vyřídí během jediného kola. Jednoho dne se ale na pouti objeví Bob Corby (Ian Hunter), který nejen, že vydrží první kolo, ale dotáhne to až do čtvrtého, ve kterém Jacka knokautuje. To vše sleduje prodavačka lístků (Lilian Hall Davis), které se Bob zalíbí. Dívka se líbí i Jackovi, ale Bob si ji získá tím, že jí koupí za peníze z vyhraného zápasu náramek ve tvaru hada. To je jakože symbol hříchu:)) A to je 20. minuta. Do této chvíle je příběh ještě poměrně zajímavý, ale další peripetie milostného trojúhelníku už tak zajímavé nebyly. Ačkoliv se Hitchcock snažil a film zaplnil nejrůznějšími nápady, je vidět, že mnohem více mu svědčí napínavé příběhy.(8.5.2010)

• mikulem

Je na co se koukat, ale zatímco THE MANXMAN mě naplno vtáhl do dramatického příběhu, THE RING tak nějak nemá o čem vyprávět. Samotný příběh je dost hloupý a jednoduchý a není dobře vyvážený, protože Jednokolový Jack na sebe neprávem strhává veškerou pozornost. Můj nejsilnější pocit po filmu bylo prozření, že THE MANXMAN je ještě lepší, než se mi původně zdálo, a to není dobře.(14.5.2010)

Další Hitchcockův němý film se mi líbil ještě méně než ten, který jsem viděla dříve. Příběh mě moc nezaujal a nedokázal vtáhnout. Milostný trojúhelník nebyl dotáhnut do konce, nijaké emoce, vášně... Celkem nuda. Zápasy díky tomu nevynikly, navíc jim chyběl zvuk, což je u němého filmu sice jasné, ale zde je to na škodu. Nemůžu jít s hodnocením výše.(15.6.2013)

• Carl Brisson

• - Jedná se o první film, který natočil Alfred Hitchcock pro nově vytvořenou filmovou společnost British International Pictures. (Pavlínka9)

• - Scénář k filmu psal Hitchcock jen několik málo týdnů. (Pavlínka9)