Viktorie (TV seriál)

Victoria

Kráľovná Viktória

Drama / Historický

Velká Británie, 2016–2019, 22 h 47 min (Minutáž: 46–95 min)

Tvůrci:

Daisy Goodwin

Předloha:

A.N. Wilson (kniha)

Jenna Coleman, Daniela Holtz, Adrian Schiller, Catherine Flemming, Tommy Knight, Margaret Clunie, Anna Wilson-Jones, Eve Myles, Nell Hudson, Ferdinand Kingsley, Jordan Waller, Tom Hughes, Nigel Lindsay, Rufus Sewell, David Oakes, Peter Bowles, Basil Eidenbenz, Alex Jennings, Peter Firth, Robin Soans, Andrew Bicknell, Paul Rhys, Nichola McAuliffe, Samantha Colley, Robin McCallum, Patricia Winker, Richard Dixon, Tom Price, Simon Paisley Day, Michael Parkhouse, David Bamber, Daniel Donskoy, Alice Orr-Ewing, James Wilby, Terence Beesley, Annabel Mullion, Andrew Scarborough, Scott Arthur, Ryan Pope, Gertrude Thoma, Bruce Mackinnon, Cornell John, Clare Wille, Daisy Goodwin, Richard Price, Grant Crookes, Guy Oliver-Watts, Nicola-Jayne Wells, Leo Suter, Richard Braine, Bebe Cave, Diana Rigg, Craig Thomas Lambert, Emerald Fennell, Nicholas Agnew, Bruno Wolkowitch, Guillaume Rivaud, Martin Compston, Michael Maloney, Dan Fredenburgh, Andrew Havill, Denis Lawson, Andrew Neil, Carolin Stoltz, Hebe Beardsall, Peter Ivatts, Tilly Steele, Murray Fraser, Roger May, Olivia Popica, Catherine Steadman, Ben Lamb, Oliver Walker, Grant Gillespie, Michael Baral, Kate Fleetwood, Kerr Logan, Lily Travers, Vincent Regan, Nicholas Audsley, Laurence Fox, John Sessions, Sabrina Bartlett, Simon Gregor, Sam Swainsbury, Róisín O'Neill, Akbar Kurtha, Julian Firth, Clive Hayward, David Schaal, Edwin Thomas, Christopher Dunne, Gary Oliver, Hilton McRae, Andrew Byron, Tina Louise Owens, Ellen Evans, Harry McEntire
  • Eleanor05

Na jednu stranu chápu, že je u tak citově založené a teatrální osoby, jakou královna Victorie skutečně byla, nutné zabývat se i jejím milostným životem, na stranu druhou ale nevidím důvod, proč by právě jen jejím láskám měl být v seriálu věnován takový prostor. Vypadá to, že tvůrci Victorie jaksi pozapomněli, že tato řečená byla nejen milující a citlivá žena, ale také (a pozor, právě tohle ji odlišovalo od ostatních daleko více) královna Anglie. A jako taková musela, kromě svého milostného života, řešit i věci sociální a politické. Bohužel těmto je věnováno v každém dílu tak 5%, někdy ani to ne. Zbytek je červená knihovna s hezkými kostýmy + z nepochopitelných důvodů i jakási "Downton Abbey" linka služebnictva, která je na celém seriálu snad úplně nejhorší složkou. A aby toho nebylo málo, vše nasvědčuje tomu, že seriál stříhal místo člověka automat, protože takhle amatérsky necitlivě useknuté konce scén jsem ještě nikde neviděla. /// Victoria je seriálová oddechovka, něco, na co se dobře a snadno dívá, nemusí se u ní příliš přemýšlet a uvědomovat si jakákoli fakta. Všechno je podáno tak jednoduše, že to pochopí i dítě předškolního věku. Navzdory očividně nízkému rozpočtu, který se nejvíce zrcadlí na počítačem neuměle dodělaných exteriérech, se vyvedly alespoň kostýmy a vyvedla se hudba (úvodní znělka je výborná). Jenně Coleman lze snad vyčíst jen to, že je na svou roli až příliš hezká a má podivné kontaktní čočky (což ale není její chyba) a Rufus Sewell jako Lord Melbourne i na minimálním prostoru dokazuje, jak dobrým je hercem. Navíc mezi jeho postavou a Victorií je daleko větší "chemie" a uvěřitelnější vztah, než mezi Victorií a Albertem. Tom Hughes se svým jedním výrazem obličeje nebyl pro roli královnina manžela zrovna nejlepší volbou, ale chápu, že rozpočet zřejmě nebyl dost vysoký na to, aby v seriálu mohli být víc, než max. tři dobří herci. Každopádně s odchodem lorda M. ze scény pro mě, jako pro diváka, seriál končí. 2,5*(3.10.2018)

U mě tenhle seriál byl ve výhodě, ještě než se začal vysílat, jelikož tuhle dobu a postavu miluju. Obsazení se mi líbilo a stále líbí, Jenna Coleman je fajn a nevadí mi, že je hezčí než skutečná Victorie, je jí podobná a hraje dobře. V Doctorovi Who me iritovala, ale tady jsem zapomněla, že nějakou Claru hrála, jako Victorie je skvělá. Z Alberta jsem nebyla tak nadšená, jelikož herce znám pouze z Dancing on the Edge, kde měl děsnou postavu, ale po čtvrté episodě, kterou jsem jako jedinou zatím viděla hned dvakrát, protože se mi tolik líbila, musím říct, že ho asi budu mít ráda :) Jeho Albert je správně upjatý, zásadový, morálně na výši a společensky dost nechopný. Rufus Sewell je samozřejmě jako vždy skvělý. Kostýmy jsou fascinující. Downton Abbey mi to asi nenahradí, ale zatím to sleduju s velkým zájmem.(14.9.2016)

Tento seriál jsem si našla na základě jiného seriálu - The Crown, který mě totálně odrovnal. U Victorie se to rozhodně říct nedá. Přišlo mi to hodně "umělé" a přesto, že vím, že to není o zeleném plátně, přesto mám pocit, že plno věcí tam před zeleným plátnem je a proto to na mě nepůsobilo ani tak moc přesvědčivě. Nevím, zdali je to tím, že neměli třeba tak veliký rozpočet, ale prostě mi to přišlo takové nepřirozené. "Láska" Victorie a jejího muže Alberta mi přišla poněkud zvláštní a doteď jsem nepochopila jaký tedy byl, když se předtím- jak v seriálu aspoň znázornili - choval. Ve výsledku - vlastně mi tento seriál přišel poněkud zbytečný :D O to hůř, že bude druhá série :D(23.5.2017)

Královnička je krásná, ta je vám tak krásná. A i přesto, že je mi navíc i sympatická a líbilo se mi, jak Jenna hrála, nějak to nestačilo. Chtěla bych víc politiky, víc pletichaření, víc všeho toho s čím se musela po nástupu na trůn potýkat, víc reálného života a méně zamilovaných pohledů. Vždyť prostřední díly nebyly o ničem jiném. V patnácti bych možná byla nadšená, ale teď mě to baví asi tak prvních 15 minut. Navíc mé hříšné myšlenky patřily lordu M.(3.11.2016)

V podstatě takový vzdálený "prequel" k The Crown. :-) Celkově mě seriál bavil, ale hodnotil bych jej pouze jako lehce nadprůměrný počin. Začnu mínusy. Sice to nemá rozhodující vliv na výslednou známku, ale docela mi vadilo CGI. Opravdu ty scenérie viktoriánských měst působily neskutečně uměle. Toto provedení jsem akceptoval ještě u starších Tudorovců, zde bohužel nikoliv. Dalším záporem byl strašný pilotní díl. Těžko hledám horší úvodní epizodu. Na to, že měla skoro hodinu a čtvrt, se v ní skoro nic nestalo. Chápu tedy lidi, které by po jejím zhlédnutí opustilo nadšení pustit se do dalších částí. Také si myslím, že nebyla moc plodná snaha vytvořit ze seriálu pomyslný starší Downton. Mám na mysli ono parazitní prostředí služebných ve Viktoriině domácnosti. Charaktery v této oblasti totiž postrádají jakoukoli atraktivitu - především ve srovnání se zmíněným napodobovaným seriálem. Hlavně jsem neustále tekl, když jsem byl nucen dívat se na tu ohyzdnou křečkoidní megeru s zuby, co vypadaly jak druidská svatyně... Prostě fuj, byla prostě odporná. Nicméně ke kladům. Zkrátka seriál by byl mnohem lepším, kdyby se soustředil jen na Viktorii a její aristokratické frendíky. I když je jakákoli snaha přiblížit problémy doby odsunuta za kanál La Manche, marmeládové pasáže relativně fungují. Především tedy vztah Viktorie a Alberta. Celkově by se dalo říct, že kdyby byl seriál očesán o onu "Downton sekci", mé hodnocení by mířilo do výšin katedrálních kleneb. To by bylo i podpořeno především nádhernou představitelkou Viktorie - Jennou Coleman. V seriálu mi několikrát připomínala Natalii Dormer, když hrála Boleynovou... No, to je přeci nevyvratitelné pozitivum! :-)(2.12.2016)

• - Predstaviteľ Alberta, Tom Hughes, sa kvôli svojej úlohe naučil hrať na klavíri. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

• - Kvůli roli panovnice se musela Jenna Coleman přiučit například tančení waltzu nebo jízdě na koni v dámském sedle. (mar48)

• - Stanice ITV původně zamýšlela pořad jako mini-sérii, ale po velkém diváckém ohlasu se rozhodla z Victorie udělat televizní seriál s větším počtem sérií. (tessincolor)