Reklama

Reklama

Viktorie

(TV seriál)
Drama / Historický
Velká Británie, (2016–2019), 22 h 47 min (Minutáž: 46–95 min)

Tvůrci:

Daisy Goodwin

Předloha:

A.N. Wilson (kniha)

Hrají:

Jenna Coleman, Daniela Holtz, Adrian Schiller, Catherine Flemming, Tommy Knight, Margaret Clunie, Anna Wilson-Jones, Eve Myles, (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(25)

Obsahy(1)

Nový výpravný historický seriál sleduje královnu Viktorii od jejího nástupu na trůn v roce 1837 v pouhých osmnácti letech. Mladá panovnice si musí vybojovat své místo v rámci poněkud zkostnatělého systému a emancipovat se jak ve vztahu k vlivným politikům své doby, tak ve sféře soukromé ve vztahu k panovačné matce a jejímu ctižádostivému tajemníku lordu Conroyovi, který by jí rád diktoval, jak má vládnout a s kým má uzavřít manželství. Mocného zastánce naopak nachází v lordu Melbourneovi, ministerském předsedovi za stranu Whigů a charismatickém muži, s nímž si vytvoří silné osobní pouto, které přetrvá až do uzavření sňatku s princem Albertem. Série představuje zdařilý mix velkoryse výpravného kostýmního dramatu, dobové politiky, společenských změn a soukromých dramat a vášní, divákům známý z jiných úspěšných britských sérií jako Panství Downton či Pan Selfridge. Tvůrci kromě vládnoucí třídy sledují i dramata, odehrávající se v zákulisí v nižších dvorních patrech a mezi služebnictvem. Vysoká úroveň zpracování a kvalitní herecké obsazení (Jenna Colemanová, Rufus Sewell, Tom Hughes, Peter Firth, Eve Mylesová a další známé britské tváře) jsou u britské televizní tvorby samozřejmostí. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Recenze (60)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Pokud máte rádi velkoryse natočenou kostýmní romantizující podívanou, existuje velmi slušná šance, že se vám Viktorie bude líbit. Řemeslo je to bezesporu kvalitní. Potíž je v tom, že jsem ve Viktorii od začátku viděl směřování k červené knihovně a tu skutečně nemusím, takže záhy jsem sledování vzdal. Pokud totiž hledáte něco víc, hlubší ponor do viktoriánské éry, nebanální dramata a nekonvenční zpracování, musíte se obráti jinam. Celkový dojem: 45 %. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Původně jsem se vlastně dívat nechtěl, ale nakonec pokračuji ve sledování britských kostýmních dobovek. Někteří zde si stýskají na nedostatek intrik, zákulisní politiky a tak dále. Mně to tak nějak stačí, v době, kdy se tvůrci seriálů předhánějí v tom, kdo do nich nacpe více horizontálního joggingu (pokud možno s praktikami, za které by jinde divák musel platit), krve a jiných tělesných tekutin, psychopatických charakterů a nesmyslně překombinovaných zápletek, je tohle docela příjemné a klasicky konzervativní, důvod, proč jsem měl rád Downton. Na Jennu Coleman se dobře dívá (je rozhodně hezčí než reálná Vika) a jak už to u britských hereček bývá, navíc umí i hrát, na rozdíl od zámoří. Doufám, že se to ještě nezkazí, ale po dvou dílech jsem docela spokojen. ()

Reklama

Marius 

všechny recenze uživatele

Po štyroch dieloch musím konštatovať, nie, napriek fantastickým kompozíciám obrazu, svetlu a kamere a perfektnému digi Londýnu devätnásteho storočia, jednoducho nie. Je to rozťahané a dramaturgicky veľmi slabé, historicky nulovo výživné (akokoľvek presné by to bolo), lebo sa dozvieme len o tom ktorým smerom búchalo kráľovnino srdiečko a nie o jej role v politike impéria. Niektoré momenty ako guilty pleasure dobré, najmä behanie v lese s s prvým saským emo Albertom a spomaľovačky psíka. V neposlednom rade to v porovnaní s naposledy videnou ruskou peckou pôsobí ako veľmi chudobný a nevyrovnaný príbuzný. 6/10 ()

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Tušila som, že seriál v ktorom sa znovu "stretnú" Doctor Who a Torchwood, nemôže byť zlý. V podstate som sa nemýlila. Myslím, že Jenna urobila dobre, že Doctora opustila, kvôli tomuto seriálu, oni by ju časom vymenili tak či tak a jej fanúšikovia (teda ja) by prišli o mnohé. Uvedomujem si, že tomuto seriálu by sa dalo mnohé vyčítať a preto ani nesiaham po piatich hviezdičkách. Na druhej strane som si však užila krásnu osemdielnu jazdu, pri ktorej som sa ani na sekundu nenudila. Preto nižšie ako pod štyri hviezdičky tiež ísť nemôžem. Teším sa na druhú sériu a vrhám sa do spárov koruny... ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Popravde, čakal som od tohto seriálu viac, ale nie som ani vyslovene sklamaný. Oceňujem dejovú linku, ktorá sa snažila byť pomerne obsažnou a informatívnou, aj keď na strane druhej hodila by sa tu lepšia dramaturgia, lepšie dramatické podanie udalostí. Formálna stránka však bola výborná - na Jennu Coleman sa veľmi dobre pozeralo a oslovilo ma aj dobové stvárnenie Londýna. Spolu s výbornou výpravou a kostýmami to vo mne zanechalo pozitívny dojem, ktorý na hodnotenie slabším nadpriemerom určite stačí. 70/100 ()

Galerie (494)

Zajímavosti (10)

  • Přirozená barva očí Jenny Coleman je hnědá, proto, aby mohla hrát Victorii, nosí modré kontaktní čočky. (tessincolor)
  • Kráľovná Viktória dostala prezývku Babička Európy. Vyplynulo to z jej detí, aké sa privydali a priženili do kráľovských dvorov po celej Európe. (krasomama)
  • Scéna, při níž dochází k žádosti o královninu (Jenna Coleman) ruku, musela být natáčená snad padesátkrát, protože její průběh neustále narušoval pták, hlučně řádící na střeše studia. (mar48)

Reklama

Reklama