Viktorie (TV seriál)

Victoria

Kráľovná Viktória

Drama / Historický

Velká Británie, 2016–2019, 22 h 47 min (Minutáž: 46–95 min)

Tvůrci:

Daisy Goodwin

Předloha:

A.N. Wilson (kniha)

Jenna Coleman, Daniela Holtz, Adrian Schiller, Catherine Flemming, Tommy Knight, Margaret Clunie, Anna Wilson-Jones, Eve Myles, Nell Hudson, Ferdinand Kingsley, Jordan Waller, Tom Hughes, Nigel Lindsay, Rufus Sewell, David Oakes, Peter Bowles, Basil Eidenbenz, Alex Jennings, Peter Firth, Robin Soans, Andrew Bicknell, Paul Rhys, Nichola McAuliffe, Samantha Colley, Robin McCallum, Patricia Winker, Richard Dixon, Tom Price, Simon Paisley Day, Michael Parkhouse, David Bamber, Daniel Donskoy, Alice Orr-Ewing, James Wilby, Terence Beesley, Annabel Mullion, Andrew Scarborough, Scott Arthur, Ryan Pope, Gertrude Thoma, Bruce Mackinnon, Cornell John, Clare Wille, Daisy Goodwin, Richard Price, Grant Crookes, Guy Oliver-Watts, Nicola-Jayne Wells, Leo Suter, Richard Braine, Bebe Cave, Diana Rigg, Craig Thomas Lambert, Emerald Fennell, Nicholas Agnew, Bruno Wolkowitch, Guillaume Rivaud, Martin Compston, Michael Maloney, Dan Fredenburgh, Andrew Havill, Denis Lawson, Andrew Neil, Carolin Stoltz, Hebe Beardsall, Peter Ivatts, Tilly Steele, Murray Fraser, Roger May, Olivia Popica, Catherine Steadman, Ben Lamb, Oliver Walker, Grant Gillespie, Michael Baral, Kate Fleetwood, Kerr Logan, Lily Travers, Vincent Regan, Nicholas Audsley, Laurence Fox, John Sessions, Sabrina Bartlett, Simon Gregor, Sam Swainsbury, Róisín O'Neill, Akbar Kurtha, Julian Firth, Clive Hayward, David Schaal, Edwin Thomas, Christopher Dunne, Gary Oliver, Hilton McRae, Andrew Byron, Tina Louise Owens, Ellen Evans, Harry McEntire, Ben Cartwright, Louisa Bay, Laurie Shepherd, Laura Morgan, Nina Pavlovic, Zaris-Angel Hator

Kdo se těšila na romantiku v historickém hávu, ten bude rozhodně maximálně nadšen. Vzhledem k tomu, že se jedná o příběh skutečné a docela dost významné postavy britských dějin, čekala bych, že se děj zaměří podstatně víc na historii a politiku. Ale třeba se to trochu změní v dalším pokračování. Každopádně nemůžu tvůrcům upřít, že se jim ta romantika povedla, obzvláště ze strany Melbourna v podání Rufuse Sewella to jiskří nesmírně přesvědčivě a ta chemie mezi oběma postavami tam výborně funguje, láska mezi Victorií a Albertem už je spíš taková romantická. Krásná je i ústřední píseň. Co mi ale přijde naprosto mimo (stejně jako dalším komentujícím), je vedlejší linie o palácovém personálu. Příliš to připomíná Panství Downton, zatímco tam to dobře funguje, tady vůbec. Sem se malicherné hašteření a intriky služebnictva vůbec nehodí a je z toho jen taková naprosto zbytečná vata (navíc to působí, jako by chod královského paláce obstarávalo maximálně 6 lidí). Pokud chtěli autoři ještě nějaký vedlejší příběh, mohli se zaměřit třeba na dvorní dámy, nebo životy premiérů.(15.11.2016)

Oproti The Crown méně politické, více vztahové a celkové někdy až s nádechem romantického dramatu. To je škoda, protože u The Crown je to vyvážené vše, a proto to hodnotím výš. Jinak ale naprostá spokojenost. Victoria je nádherná, Lord Melbourne neskonale charismatický a Albert je ten správný "Němec", který disponuje kromě velmi specifického šarmu a gentlemanství pořádným drajvem. Už se těším na další série, kde se snad dočkám plného startu průmyslové revoluce a celkového rozkvětu Anglie vůbec.(29.11.2016)

• gudaulin

Pokud máte rádi velkoryse natočenou kostýmní romantizující podívanou, existuje velmi slušná šance, že se vám Viktorie bude líbit. Řemeslo je to bezesporu kvalitní. Potíž je v tom, že jsem ve Viktorii od začátku viděl směřování k červené knihovně a tu skutečně nemusím, takže záhy jsem sledování vzdal. Pokud totiž hledáte něco víc, hlubší ponor do viktoriánské éry, nebanální dramata a nekonvenční zpracování, musíte se obráti jinam. Celkový dojem: 45 %.(24.9.2017)

Nechávam 4 hviezdy, hoci úvodné časti kvalitou a zaujímavým spracovaním sú jednoznačne pred záverečnými. Pozrel som si len prvú sériu a tá má svoju kvalitu. Výborné kostýmy, dobová atmosféra s intrigami na dvore a veľmi dobrá herečka, ktorá je podstatne krajšia ako kráľovná v skutočnosti bola. Určitým nedostatkom je prílišná orientácia na ľúbostné vzťahy, hoci chápem, že toto priemerného anglického diváka zaujíma asi viac, než nejaké politické reformy. Orientácia na srdcové záležitosti ale spomaľuje dej a za 8 častí prejde v príbehu len málo mesiacov. Pri takomto tempe, keď kráľovná vládla 64 rokov, to bude mať 30 sérií. Aj kvôli tomu sa do druhej série radšej nepúšťam.(29.10.2017)

• Eleanor05

Na jednu stranu chápu, že je u tak citově založené a teatrální osoby, jakou královna Victorie skutečně byla, nutné zabývat se i jejím milostným životem, na stranu druhou ale nevidím důvod, proč by právě jen jejím láskám měl být v seriálu věnován takový prostor. Vypadá to, že tvůrci Victorie jaksi pozapomněli, že tato řečená byla nejen milující a citlivá žena, ale také (a pozor, právě tohle ji odlišovalo od ostatních daleko více) královna Anglie. A jako taková musela, kromě svého milostného života, řešit i věci sociální a politické. Bohužel těmto je věnováno v každém dílu tak 5%, někdy ani to ne. Zbytek je červená knihovna s hezkými kostýmy + z nepochopitelných důvodů i jakási "Downton Abbey" linka služebnictva, která je na celém seriálu snad úplně nejhorší složkou. A aby toho nebylo málo, vše nasvědčuje tomu, že seriál stříhal místo člověka automat, protože takhle amatérsky necitlivě useknuté konce scén jsem ještě nikde neviděla. /// Victoria je seriálová oddechovka, něco, na co se dobře a snadno dívá, nemusí se u ní příliš přemýšlet a uvědomovat si jakákoli fakta. Všechno je podáno tak jednoduše, že to pochopí i dítě předškolního věku. Navzdory očividně nízkému rozpočtu, který se nejvíce zrcadlí na počítačem neuměle dodělaných exteriérech, se vyvedly alespoň kostýmy a vyvedla se hudba (úvodní znělka je výborná). Jenně Coleman lze snad vyčíst jen to, že je na svou roli až příliš hezká a má podivné kontaktní čočky (což ale není její chyba) a Rufus Sewell jako Lord Melbourne i na minimálním prostoru dokazuje, jak dobrým je hercem. Navíc mezi jeho postavou a Victorií je daleko větší "chemie" a uvěřitelnější vztah, než mezi Victorií a Albertem. Tom Hughes se svým jedním výrazem obličeje nebyl pro roli královnina manžela zrovna nejlepší volbou, ale chápu, že rozpočet zřejmě nebyl dost vysoký na to, aby v seriálu mohli být víc, než max. tři dobří herci. Každopádně s odchodem lorda M. ze scény pro mě, jako pro diváka, seriál končí. 2,5*(3.10.2018)

• - Kvůli roli panovnice se musela Jenna Coleman přiučit například tančení waltzu nebo jízdě na koni v dámském sedle. (mar48)

• - V seriálu je naznačeno, že Victoria (Jenna Coleman) chovala k lordovi Melbournovi (Rufus Sewell) romantické city, ale ve skutečnosti ho viděla pouze jako otcovský vzor, který jí v dětství chyběl. (tessincolor)

• - Kráľovná Viktória dostala prezývku Babička Európy. Vyplynulo to z jej detí, aké sa privydali a priženili do kráľovských dvorov po celej Európe. (krasomama)