Nerodič

• angličtina Non-Parent (festivalový název) (více)

Kolik podob může mít dnešní rodina? Jakou rodinu chceme? A chceme ji vůbec? Dokumentaristka Jana Počtová natočila intimní sondu do rodičovství a partnerství dneška. Film Nerodič ukazuje šest různých příběhů, šest názorů na rodičovství a s nimi šest různých forem rodin. Někdo z nich se pro své pojetí rodiny rozhodl, někdo k ní postupně došel, pro někoho nebyla jiná volba a někomu to prostě nevyšlo. Někdo by to možná udělal jinak, jiný si stojí za svým, někdo je šťastný a jiný zas frustrovaný. Všichni ale svým příběhem zastupují řadu jiných příběhů a rodin, které jsou těm jejich podobné. „Proč se mi rozpadla rodina?“, „Seženu otce ke svému dítěti?“, „Zvládneme to v patchwork rodině?“, „Proč mít vůbec děti?“, „Nechtěla jsem si pořizovat dítě bez otce, tak jsem se radši rozhodla pro adopci.“, „Jsme ženy a právě spolu čekáme třetí dítě.“ Nerodič není o známých lidech nebo známé cause, je „pouze“ o nás. (Bontonfilm)

zette

Mne prisel dokument trochu smutny, i kdyz mnozi z hlavnich predstavitelu se snazi tvarit stastne. S zadnou postavou jsem moc nesympatizoval, ale vyber dobry. Jednotlive vypovedi maji nosnou dejovou konstrukci. ()

Autogram

Nerodičom je v tomto filme vlastne len reportérka a jeden pár, ktorý deti jednoducho nepotrebuje. Všetko ostatné je rodičovstvo vo veľmi netradičnej forme, občas až tak netradičnej, že mám pocit, akoby si reportérka schválne vyberala exotov kamarátov. Každopádne je to zaujímavé sledovať, naviac pútavo natočené, rozhovory sú prirodzené a komentár má hlavu aj pätu. Otázok otcovstva a materstva je rozohraných toľko, že by to vydalo aj na seriál. –––– Je rodina opravdu tak v háji, jak se všude tvrdí? –––– Mám tady prostě citrónika a jsem schopnej ho zalejt tak, že mi deset dnů vydrží. Ale co s dítětem, že jo? To nikdo nepohlídá deset dnů. ()

bari68

Pre mňa (aj ako rodiča) ničím úplne zaujímavý dokument, ktorého koncept v dnešnej liberálnej dobe preletí nad hlavou, ale nad ktorým je sa treba trochu zamyslieť. ()

Zagros

Poměrně zajímavý dokument o šesti rozdílných postojích k rodičovství: adopce, rozvod, hledání otce pro dítě, mimomanželské děti, lesbický pár a odmítání dětí. Všechny tyto alternativy k rodině přinášejí příběhy o vztazích, které se snažíme nějak ukočírovat a ne vždy se nám to povede. Z dokumentu jsem bohužel cítil většinou nespokojenost dotyčných lidí s daným stavem. Až na pár, který nechce mít děti a lesbický pár, šlo o situace, ve kterých se nechtěli ocitnout a teď s nimi bojují, nebo se s nimi smíří, ale rozhodně nejsou spokojeni a cesta ke spokojenosti je ještě před nimi. Rozhodně nechci nikoho z nich hodnotit a všem držím palce, aby svých cílů dosáhli. Sám jsem ale velmi spokojen ve své tradiční rodině a nechci na tom nic měnit. Dokument bude bližší lidem, kteří podobné situace teď řeší, nebo jsou ve věku, kdy je řeší jejich okolí. ()

cmenda

Pokud by to udělala jako krátkometrážní dokument do 30 min tak super ale takhle to člověka přestalo bavit už v 1/3, a výběr rodin byl taky dost zvláštní navíc v dokumentu nebyla normální rodina na porovnání s ostatními . ()

dan4815

Dokument ukazující, jak je dnešní společnost velmi zvláštní. Myslím si, že každý má právo na to nechtít dítě, ale ne každý má právo mít dítě. Nemohu si pomoci, ale v dokumentu nebyl nikdo, kdo by to dítě měl mít... až teda na smutného muže, jenž se rozradostnil jenom v momentě, kdy přijela jeho dcera na víkend. V tomto jsem trochu staromódnější - když nemám s kým vychovávat dítě, tak si ho nepořizuji. Ve vztahu dvou lesbiček to bylo taktéž zvláštní - nechává se oplodnit kamarádem, ale když dojde na porod, ani ho u něj nechce a říká, že je cizí. Jo, do jisté míry pochopitelné, na druhou stranu to celou dobu nevypadalo jako přátelství, spíše ho brala jenom za zdroj sperma a srala na něj. Dítě má právo znát oba biologické rodiče, mnozí protagonisté žili s tím, že svému dítěti neřeknou, kdo byl ten druhý. To byl můj osobní pohled na problematiku dokumentu, samotný dokument byl dobře zpracován a ukázal, jak mnozí dnešní lidé myslí nad tématem rodina. ()

JoSte

Nepříliš uspokojivá sonda do české společnosti. Pomalé soudní řízení, vynucené stěhování kvůli nespecifikovaným sporům se sousedem, nebezpečné psaní na mobilu za volantem, nezdravé krmení labutí pečivem, reálné svíčky a prskavky na vánočním stromku… A k tomu místy nepřehledná situace (není jasné, kdo je kdo). ()

Eluin

Jako jo, v podstatě fajn, ale dost mi tam vadila jedna věc - výběr protagonistů. Zkrátka, chyběla mi tam rodina, pro níž by příchod potomka byl limitován socioekonomickými faktory, která by třeba živořila někde na ubytovnách, apod. Takhle mi přišlo, že většina aktérů je po této stránce tak trochu za vodou, a proto se mohou věnovat jiným aspektům rodičovství. ()

Stíba

Dobře vybraní aktéři a spousta zajímavých myšlenek. Při sledování jsem si tak říkal, že dnes opravdu není důležitý typ vztahu a rodiny, ale především to jak jednotlivé vztahy fungují a jaká je jejich kvalita. To má totiž mnohem větší vliv na vývoj dítěte než skutečnost, jestli pochází z tradiční rodiny či ne. Pofilmová diskuze s členy Fóra rodičů byla rovněž zajímavá a množství témat by se asi dalo probírat do nekonečna. (Jeden svět Benešov - 12. 4. 2018) ()

bearmeedek

Zajímavý a hlavně aktuální dokument. Pro ty, kteří nepochopili název Nerodič si dovolím za autora uvést, že určitě tím nejsou mínění jen lidi bez dětí!!! ()

MyrnaAlec

Kvalitní dokument o různých formách nerodičovství. Jedni rovnou vědí, že děti nechtějí, jiní si pořídí rovnou dvojčata a hrdinně se pustí do jejich záchrany, aby se za rok zničená a sama skoro zhroutila. Táta, který má dceru jen o víkendech a máma, co nesnáší chlapa, s kterým má syna. Velká rodina, kde každé dítě má jiného tátu a jinou mámu. Dvojice lesbiček, která se nechá oplodnit kamarádem. Neboli každému podle jeho gusta. Mě jen napadá, proč by měl větší cenu život člověka než život jakéhokoliv jiného tvora a jestli už nestačí 7miliard lidí, měřících všemu jen podle svých egoistických měřítek.. ()

Binne

Tolik nesympatických lidí pohromadě jsem dlouho neviděla. Naposledy na jedné vesnické diskotéce, kde pár minut na to vznikl konflikt, který do sebe vtáhl celé osazenstvo. Jak to mám rozvést? Matka samoživitelka, která má neustálé problémy s otcem svého dítěte, kde už jsem to jen slyšela? Žena, která má potřebu se o někoho starat aby našla smysl života a nemusela se zaobírat sama sebou, si samozřejmě adoptuje rovnou dvojčata s tím, že to přeci zvládne sama. Kde už jsem to jen slyšela? No a třešnička na dortu byla žena, která si našla muže, který má již několik vlastních potomků - těch dětí mi bylo opravdu líto. Především pro neuvěřitelně sebestředné vystupování paní "macechy". Nepřísluší mi někoho soudit, nicméně je to tak ohraná písnička, že takovou typologii lidí má ve svém životě snad každý - a kdo ne, je jedním z nich. Úděl "být rodičem" je dle mého názoru zásadně odpovědnou úlohou, kdy člověk musí zahodit osobní ambice a vlastní zájmy ve prospěch někoho menšího a zcela bezbranného a nějakým způsobem jej navést na směr, kterému věří. Takhle to na světě samozřejmě nechodí, protože bychom dávno vymřeli. Přála bych si, aby se lidé zamysleli nad tím, že vše co řeknou před dětmi, jejich prostředí v dětství, to čemu je učí je bude provázet po celý život, a že právě oni jsou těmi, kteří určují jejich budoucí životní cestu - nesou za to přímou odpovědnost. Uznávám konstrukt "klasické rodiny", kterou si představuji primárně tak, že dítě má snídani, teplý oběd, svačinu i teplou večeři, má dětství, možnost si hrát venku s ostatními dětmi a socializovat se, sportovat, učit se, jezdit na výlety, být milován a učit se milovat - to ostatní - zda je to otec a matka, dva otcové či dvě matky - nebo jednotlivci, to už je vedlejší. Důležité přeci je a vždy bude, vychovat dobrého a laskavého člověka, který věří svých hodnotám a svému morálnímu zákonu. ()

MartinTerran

Pěkný dokument ukazující realitu typů "rodin" s jejími plusy i minusy. Nic víc, nic míň, ale dělá to dobře. Hodnocení: 73/100. ()

HrudkaJ

V mnoha ohledech lepší a určitě zralejší než předešlý dokument Generace Singles, ale tím závěrem mě dost naštvala. Možná to bylo tím, že skutečných nerodičů v celém filmu zas tolik není, takže se těmi dětmi a ideou "šťastného života" nechala sama až příliš unést, ale říct, že moje budoucnost a pokračování a já nevím, co všechno, i přesto přese všechno zůstává v těch dětech, je tváří v tvář naprosto přesvědčivé dvojice Linková-Jirous prostě trochu úlet, už protože fakt není. ()

PoprockCZ

Zajímavý koncept, vhled do života různých "typů" rodin. Nezanechal ve mně však nic hlubšího, co si bych si i nadále pamatovala. ()

Pignon

Jana Počtová se i i ve svém dalším dokumentu pokouší zpracovat své dilema středního věku a daří se jí to onou kouzelnou, velmi osobní angažovaností v těsném okolí svých objektů zpovídání. Je to někdy dost traumatizující, jak se protagonisté odhalují před kamerou (obrazně!). Janě přeji dobré prolomení ostychu ze života a nám nějaký nový dokument od ní. ()