Nerodič

• angličtina Non-Parent (festivalový název) (více)
Dokumentární
Česko, 2017, 83 min

Stala se tradiční rodina přežitkem? Překvapivé příběhy o novodobých formách rodičovství v celovečerním dokumentárním filmu Jany Počtové. Dokumentaristka Jana Počtová reflektuje skrze svůj životní příběh a příběhy svých známých rozdílné formy rodičovství, vliv společnosti, zvyklostí a norem na rozhodnutí stát se rodičem. Výchova dětí už totiž není jen záležitostí dvou rozdílných pohlaví nebo dvou lidí. Skrze hlavní protagonisty filmu tak vyvstávají otázky, které jsou důsledkem našeho moderního civilizovaného světa: Joachim např. řeší: „Asi jsem nebyl dost dobrý, že jsem neudržel rodinu pohromadě…“, Tamara: „Bylo by fajn, mít pro syna otce, že?“, Marcela a Tobiáš: „Děti mít nechceme, ale proč to všichni řeší?“, Stáňa: „Nechtěla jsem na svět přivést děti bez otce, partnera jsem neměla, tak jsem děti adoptovala.“, Veronika a Kateřina: „Právě spolu čekáme třetí dítě. Holčičku Lucinku.“ Hanka: „Své děti mám samozřejmě raději než děti mého manžela…“ Jana Počtová k tématu filmu prozrazuje: „Jsem typ režiséra, který se snaží točit filmy vždy o tom, s čím hluboce souzní. No a aktuálně řeším téma rodičovství. Je mi 35 let, jsem svobodná a vím, že už mám jen pár let, kdy budu schopná porodit děti. Řeším, jestli je vůbec chci mít a do jakých podmínek je správné je přivést. Takže se zabývám vlastně tématem, které řeší každý druhý člověk. Nebo spíše každá druhá žena.“ (Česká televize)

bari68

Pre mňa (aj ako rodiča) ničím úplne zaujímavý dokument, ktorého koncept v dnešnej liberálnej dobe preletí nad hlavou, ale nad ktorým je sa treba trochu zamyslieť. ()

cmenda

Pokud by to udělala jako krátkometrážní dokument do 30 min tak super ale takhle to člověka přestalo bavit už v 1/3, a výběr rodin byl taky dost zvláštní navíc v dokumentu nebyla normální rodina na porovnání s ostatními . ()

Mallinali

Dokument je zvládnutý lépe než projímadla od Gambrinusu a ve všem tom více či méně sobeckém chaosu života jednotlivých postav je lidský a optimistický. Právě sobectví, ve sledovaných uvolněných a netradičních vztazích velmi výrazně přítomné (buď u obou, nebo alespoň u jednoho z partnerů) vs. potřeba nebýt sám a mít pokračování, to je hlavní tmel všech příběhů. Ale ke sledování je třeba dost empatie. Např. se přiznám, že u paní, která na výletu v přírodě arogantně obhajovala děti hrající si s mobilem a ponižovala partnera, to se mi fakt otevírala kudla v kapse. Ale i tací žijí mezi námi, nemá smysl si něco nalhávat. A jako poslední musím zmínit, že komentáře a pointa paní autorky měly nečekanou kvalitu. Viz HrudkaJ: Ale to si pište, že je. ()

dan4815

Dokument ukazující, jak je dnešní společnost velmi zvláštní. Myslím si, že každý má právo na to nechtít dítě, ale ne každý má právo mít dítě. Nemohu si pomoci, ale v dokumentu nebyl nikdo, kdo by to dítě měl mít... až teda na smutného muže, jenž se rozradostnil jenom v momentě, kdy přijela jeho dcera na víkend. V tomto jsem trochu staromódnější - když nemám s kým vychovávat dítě, tak si ho nepořizuji. Ve vztahu dvou lesbiček to bylo taktéž zvláštní - nechává se oplodnit kamarádem, ale když dojde na porod, ani ho u něj nechce a říká, že je cizí. Jo, do jisté míry pochopitelné, na druhou stranu to celou dobu nevypadalo jako přátelství, spíše ho brala jenom za zdroj sperma a srala na něj. Dítě má právo znát oba biologické rodiče, mnozí protagonisté žili s tím, že svému dítěti neřeknou, kdo byl ten druhý. To byl můj osobní pohled na problematiku dokumentu, samotný dokument byl dobře zpracován a ukázal, jak mnozí dnešní lidé myslí nad tématem rodina. ()

Eluin

Jako jo, v podstatě fajn, ale dost mi tam vadila jedna věc - výběr protagonistů. Zkrátka, chyběla mi tam rodina, pro níž by příchod potomka byl limitován socioekonomickými faktory, která by třeba živořila někde na ubytovnách, apod. Takhle mi přišlo, že většina aktérů je po této stránce tak trochu za vodou, a proto se mohou věnovat jiným aspektům rodičovství. ()

bearmeedek

Zajímavý a hlavně aktuální dokument. Pro ty, kteří nepochopili název Nerodič si dovolím za autora uvést, že určitě tím nejsou mínění jen lidi bez dětí!!! ()

Stíba

Dobře vybraní aktéři a spousta zajímavých myšlenek. Při sledování jsem si tak říkal, že dnes opravdu není důležitý typ vztahu a rodiny, ale především to jak jednotlivé vztahy fungují a jaká je jejich kvalita. To má totiž mnohem větší vliv na vývoj dítěte než skutečnost, jestli pochází z tradiční rodiny či ne. Pofilmová diskuze s členy Fóra rodičů byla rovněž zajímavá a množství témat by se asi dalo probírat do nekonečna. (Jeden svět Benešov - 12. 4. 2018) ()

MyrnaAlec

Kvalitní dokument o různých formách nerodičovství. Jedni rovnou vědí, že děti nechtějí, jiní si pořídí rovnou dvojčata a hrdinně se pustí do jejich záchrany, aby se za rok zničená a sama skoro zhroutila. Táta, který má dceru jen o víkendech a máma, co nesnáší chlapa, s kterým má syna. Velká rodina, kde každé dítě má jiného tátu a jinou mámu. Dvojice lesbiček, která se nechá oplodnit kamarádem. Neboli každému podle jeho gusta. Mě jen napadá, proč by měl větší cenu život člověka než život jakéhokoliv jiného tvora a jestli už nestačí 7miliard lidí, měřících všemu jen podle svých egoistických měřítek.. ()

Zagros

Poměrně zajímavý dokument o šesti rozdílných postojích k rodičovství: adopce, rozvod, hledání otce pro dítě, mimomanželské děti, lesbický pár a odmítání dětí. Všechny tyto alternativy k rodině přinášejí příběhy o vztazích, které se snažíme nějak ukočírovat a ne vždy se nám to povede. Z dokumentu jsem bohužel cítil většinou nespokojenost dotyčných lidí s daným stavem. Až na pár, který nechce mít děti a lesbický pár, šlo o situace, ve kterých se nechtěli ocitnout a teď s nimi bojují, nebo se s nimi smíří, ale rozhodně nejsou spokojeni a cesta ke spokojenosti je ještě před nimi. Rozhodně nechci nikoho z nich hodnotit a všem držím palce, aby svých cílů dosáhli. Sám jsem ale velmi spokojen ve své tradiční rodině a nechci na tom nic měnit. Dokument bude bližší lidem, kteří podobné situace teď řeší, nebo jsou ve věku, kdy je řeší jejich okolí. ()

HrudkaJ

V mnoha ohledech lepší a určitě zralejší než předešlý dokument Generace Singles, ale tím závěrem mě dost naštvala. Možná to bylo tím, že skutečných nerodičů v celém filmu zas tolik není, takže se těmi dětmi a ideou "šťastného života" nechala sama až příliš unést, ale říct, že moje budoucnost a pokračování a já nevím, co všechno, i přesto přese všechno zůstává v těch dětech, je tváří v tvář naprosto přesvědčivé dvojice Linková-Jirous prostě trochu úlet, už protože fakt není. ()

PoprockCZ

Zajímavý koncept, vhled do života různých "typů" rodin. Nezanechal ve mně však nic hlubšího, co si bych si i nadále pamatovala. ()

Pignon

Jana Počtová se i i ve svém dalším dokumentu pokouší zpracovat své dilema středního věku a daří se jí to onou kouzelnou, velmi osobní angažovaností v těsném okolí svých objektů zpovídání. Je to někdy dost traumatizující, jak se protagonisté odhalují před kamerou (obrazně!). Janě přeji dobré prolomení ostychu ze života a nám nějaký nový dokument od ní. ()

peter.m

"Očekávat, že rodič nebude dělat chyby, je totální naivita." Ak všetko pôjde ako po masle, tak od novembra si tento výrok overím na vlastnej koži. V dokumente mi chýbala fungujúca rodina: otec, matka a dieťa ako protipól nerodičov. V mojom osobnom rebríčku nerodičov sa na poslednom mieste umiestnila pani s adoptovanými dvojičkami. Predposledný je pár lezbičiek. Štvrté miesto patrí rodinke á la Krok za krokom. Bronzovú medailu si uchmatli nerodičia. K druhej priečke gratulujem slobodnej mamičke. A víťazom sa stáva otec so striedavou starostlivosťou. Všetkým súťažiacim ďakujem za poučný dokument. PS: názor mojej pani: "Oceňujem časozbernú hodnotu dokumentu." ()

Maxusz odpad!

Tohle autorka natáčela 2 roky? Výměna manželek bude nejen autentičtější, ale i hlubší sondou. Svými stupidními (v lepšími případně) a sugestivními (v horším případně) nebo dokonce stigmatizujícími (směrem k dětem) otázkami autorka klouže po povrchu, když vypráví několik paralelních příběhů, jejichž jednotícím prvkem je jen její rušivá přítomnost. Špatná dramaturgie dává tomuto studentskému dílku expresní vstupenku do zapomnění. Oh wait - autorka není studentkou? ()

Lord_Okurka

Velmi dobře natočený dokument, který zachycuje různé alternativy k tradiční rodině. Lesbický pár, střídavá péče, adopce, svobodná matka, slátaná (patchwork) rodina, a bezdětný pár. Při sledování dokumentu mi bylo mnohdy úzko, když jsem viděl, jak nezrale a necitlivě k potřebám dětí se někteří lidé chovají. Příklad za všechny: v podstatě v samém úvodu dokumentu jedna matka jakoby nic přec celou svou rodinou a všemi dětmi jen tak mimochodem prohodí: "Víte, já nemám ráda děti." V tu chvíli mi hodně zatrnulo a přemýšlel jsem nad tím, jak bych se jako dítě cítil, kdyby má matka tohle řekla přede mnou do televize. Uff! A podobných situací je v dokumentu celá řada. Strašně moc bych si přál, aby dokument mnohem více zachycoval a ukazoval, jak se v té které rodině cítí dítě. Takhle to mnohdy vypadá, že vše je dovoleno, vše je v pořádku, ono to nějak půjde... ()

Honey007

Po Generaci Singles jsem se na tento dokument velmi těšila. Sice jsem se narozdíl od Počtové posunula směrem k založení rodiny, takže se k rodičovství nedokážu stavět s takovým nadhledem, ale i tak si myslím, že se jí podařila zajímavá sociologická minisonda o přístupu k rodičovství. Ale i přesto si neodpustím poznámku, že výběr hlavních protagonistů je poněkud tendenční a rozhodně nepředstavuje "reprezentantivní vzorek", ale spíš směsici zajímavých extrémů, které ne-rodičovství může potkat. ()

Binne

Tolik nesympatických lidí pohromadě jsem dlouho neviděla. Naposledy na jedné vesnické diskotéce, kde pár minut na to vznikl konflikt, který do sebe vtáhl celé osazenstvo. Jak to mám rozvést? Matka samoživitelka, která má neustálé problémy s otcem svého dítěte, kde už jsem to jen slyšela? Žena, která má potřebu se o někoho starat aby našla smysl života a nemusela se zaobírat sama sebou, si samozřejmě adoptuje rovnou dvojčata s tím, že to přeci zvládne sama. Kde už jsem to jen slyšela? No a třešnička na dortu byla žena, která si našla muže, který má již několik vlastních potomků - těch dětí mi bylo opravdu líto. Především pro neuvěřitelně sebestředné vystupování paní "macechy". Nepřísluší mi někoho soudit, nicméně je to tak ohraná písnička, že takovou typologii lidí má ve svém životě snad každý - a kdo ne, je jedním z nich. Úděl "být rodičem" je dle mého názoru zásadně odpovědnou úlohou, kdy člověk musí zahodit osobní ambice a vlastní zájmy ve prospěch někoho menšího a zcela bezbranného a nějakým způsobem jej navést na směr, kterému věří. Takhle to na světě samozřejmě nechodí, protože bychom dávno vymřeli. Přála bych si, aby se lidé zamysleli nad tím, že vše co řeknou před dětmi, jejich prostředí v dětství, to čemu je učí je bude provázet po celý život, a že právě oni jsou těmi, kteří určují jejich budoucí životní cestu - nesou za to přímou odpovědnost. Uznávám konstrukt "klasické rodiny", kterou si představuji primárně tak, že dítě má snídani, teplý oběd, svačinu i teplou večeři, má dětství, možnost si hrát venku s ostatními dětmi a socializovat se, sportovat, učit se, jezdit na výlety, být milován a učit se milovat - to ostatní - zda je to otec a matka, dva otcové či dvě matky - nebo jednotlivci, to už je vedlejší. Důležité přeci je a vždy bude, vychovat dobrého a laskavého člověka, který věří svých hodnotám a svému morálnímu zákonu. ()